PDA

Pogledaj punu verziju : Nova verzija foruma



Geni
24.10.11., 16:28
Poštovani članovi, želim samo da najavim skoriji prelazak na novu verziju foruma. Taj prelazak i modernizacija je obećan još pre više od godinu dana ali ja nikako nisam bio zadovoljan novim softverom kao ni našim dorađivanjem istog.

Još od početka, nove verzije foruma su se testirale i postojale su paralelno sa ovom. Pošto nova verzija ima i početnu stranu a ne samo forum, radilo se na prevodu, temama i modifikacijama. Činjenica je da još uvek nisam zadovoljan ali sam shvatio da nikada neću ni biti pa je bolje da pređemo i da probleme dalje rešavamo u letu.

Najveći problem je to što nova verzija softvera donosi i promene. Promene niko ne voli i bilo je neophodno prevagati da li promene donose dovoljno novih i korisnih stvari da bi žrtvovali ušuškanost koju smo imali sa postojećom verzijom. Nadam se da promene ipak neće biti tako strašne.

Za sada, postavljam primere kako će sve to izgledati pa možete da date i po neki komentar. Ovo su tri teme koje će biti u upotrebi:

Glavna - ova tema će menjati postojeću glavnu temu na ovom forumu.

http://i206.photobucket.com/albums/bb178/Geni_22/Forum/Plavi.jpg

Crna - ovo je nova tema i trebala bi da bude opcija onima koji ne žele ni glavnu ni tamnu.

http://i206.photobucket.com/albums/bb178/Geni_22/Forum/Crni.jpg

Tamna - Ovo je zamena za sadašnju tamnu temu. Malo je modernizovana i sa žute se prešlo na narandžastu ali je kontrast sličan. Oni koji sada koriste tamnu temu, ova bi trebala da im bude zamena. Nadam se da će odgovarati.

http://i206.photobucket.com/albums/bb178/Geni_22/Forum/Blackorange.jpg

Kao što vidite, logo je promenjen malkice. Font je drugačiji. Malo je modernizovan ali bez nekih drastičnih promena.

I za kraja - mobilna tema. Nova verzija foruma ima mobinu temu koja automatski prepoznaje kada neko pristupa preko mobilnog telefona i postvlja laku i preglednu mobilnu temu.

http://i206.photobucket.com/albums/bb178/Geni_22/Forum/photo.png

Toliko za sada, biće daljih obaveštenja kako se približavamo prelasku.

p.s. I da se javno zahvalim Marku za sate i sate pretresanja test foruma tražeći greške, neprevedene delove i dajući savete ::D. Ako je spavao na poslu, ovo je razlog ::D.

marko
24.10.11., 16:57
...
p.s. I da se javno zahvalim Marku za sate i sate pretresanja test foruma tražeći greške, neprevedene delove i dajući savete ::D. Ako je spavao na poslu, ovo je razlog ::D.Hahahahaha :lol: nasmeja me dobro :lol: Nema na čemu Geni.

Nisam još spavao na poslu. Uhvatila me kriza u par navrata ali to
kad se dobro natovarim za ručak pa se zavalim u stolicu. Znaš kako je ::D

kimo
24.10.11., 18:15
OLEEEEEE, tri puta URA, URA, URA :D Lepo, lepo, baš ste ljubazni :)

darkomarkovic21
24.10.11., 18:49
Kada se pušta nova verzija???

DigiNS
24.10.11., 20:45
Toliko za sada, biće daljih obaveštenja kako se približavamo prelasku.

Citaj sve je napisano

ganjachica zmajeva
25.10.11., 11:55
Samo da na novom forumu ne moram da se logujem 3 puta da bi nešto postovala i sve će biti super :D

Sviđa mi se što su navigacije foruma i korisnika razdvojene. Jedino što mi bode oči (profesionalana deformacija) je narandžasti okvir na logou na tamnim temama. Stavite isti logo kao na glavnoj temi, promenite plavu boju paučine u sivu i biće super, nema potrebe za tim okvirom.

Geni
25.10.11., 13:17
Ako se sada loguješ tri puta i na novom ćeš to isto raditi. Ako ne želiš onda je problem do tebe jer forum prihvata pamćenje logovanja i to sasvim lepo radi. Ja se ne logujem mesecima.

Narandžasti okvir sam dodao kasnije jer mi je bez njega bilo ružno. Čak planiram da na crno beloj temi gde taj okvir štrči, pošto je napravljen za crno narandžastu temu, stavim malo narandžaste. Verovatno ću da probam da linkovi budu narandžaste boje.

darkomarkovic21
25.10.11., 13:48
Ova fora mi se uopšte ne svidja (uokvireno crvenim pravougaonicima)

http://img192.imageshack.us/img192/8793/njeq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/192/njeq.jpg/)

Stara je bila mnogo bolja..

Geni
25.10.11., 13:59
To je na ovom forumu a ne na novom.

darkomarkovic21
25.10.11., 14:05
To je na ovom forumu a ne na novom.

pre 2-3 dana je pisao samo datum, ili ukoliko je post bio tog dana pisalo je ukoliko sati je napisan... Ovo se kod mene pojavilo od juce-prekjuce? ? ?

Geni
25.10.11., 14:09
Da ali na ovom forumu a ne na novom. Ovo je tema za komentare za izgled novog foruma.

Satyr
25.10.11., 14:59
e konačno ste se setili :D
kad puštate u rad novu verziju i hoćemo li morati da menjamo pass kad se stavi nova verzija?

Geni
25.10.11., 15:01
Nećete. Najgore što će se desiti je da će neki možda biti izlogovani pa će morati ponovo da se uloguju i da štikliraju da im se pamti lozinka.

Zlopanja
25.10.11., 16:27
E super izgleda, sve pohvale. Ja koristim tamnu temu i ova nova mi se bas svidja :)
Jedva cekam...

Geni
25.10.11., 16:31
Od skoro 2000 članova, 32 koristi tamnu temu. Pošto ne znam koliko aktivnih članova koristi tamnu temu pitao sam se da li da se uopšte bakćem samo zbog Nenada (za kog sam jedino znao da je koristi) ::D

Sad bar znam da on nije jedini.

Aleksandar88SU
25.10.11., 16:31
Mnogo mi se dopada ta tamna tema za forum, veoma mi olaksa oci.

Geni
25.10.11., 16:33
Sadašnja svetla jeste suviše svetla. To je glavni razlog zašto nova default tema ima toliko plavog. Da malo potamni ekran i da ne blješti toliko.

lesa
25.10.11., 18:03
svaka cast,bice extra:icon_cheers:

nenad
25.10.11., 18:18
Od skoro 2000 članova, 32 koristi tamnu temu. Pošto ne znam koliko aktivnih članova koristi tamnu temu pitao sam se da li da se uopšte bakćem samo zbog Nenada (za kog sam jedino znao da je koristi) ::D


Kako to misliš da li da se bakćeš samo zbog mene? Naravno da da. Porazgovaraćemo mi još o ovom :D
Meni je tamna tema lakša za praćenje, a i moram zbog avatara da je koristim.

ganjachica zmajeva
25.10.11., 18:53
E, Dart Vejder izgleda dojajno na koju god pozadinu da ga staviš.

Satyr
25.10.11., 19:21
ja do jutros nisam ni znao za tamnu. sad kad sam prebacio, sve je mnogo lepše :D

Geni
25.10.11., 20:03
Eto, sad ćeš da se navikneš na ovu tamnu pa ćeš da se buniš kada je promenimo ::D

Drž se ti svetle dok ne predjemo ;)

nenad
25.10.11., 20:03
E, Dart Vejder izgleda dojajno na koju god pozadinu da ga staviš.

Hvala, pa kad sam fotogeničan.

Bluie
25.10.11., 20:38
Tamna, tamna....meni su sve slike u ponudi uskladjene sa tamnom ::D Mnogo je bolja za oci.

darkomarkovic21
25.10.11., 20:52
ja do jutros nisam ni znao za tamnu. sad kad sam prebacio, sve je mnogo lepše :D

j b t kako se uopšte menjaju teme? :(

Satyr
25.10.11., 21:00
skroluješ skroz dole i kad dođeš do kraja, pogledaš donji levi ugao, odmah iznad starta (ako koristiš windows:D) i tamo piše "Teraristika svetli" i staviš na "Teraristika tamni"

@Geni hoćemo moći da dajemo zahvalnice na postove sa novom verzijom?

ganjachica zmajeva
25.10.11., 21:23
M' jok. Svetli baš ima neki šmek foruma :D

Geni
26.10.11., 00:38
@Geni hoćemo moći da dajemo zahvalnice na postove sa novom verzijom?

Ne verujem. Thanks i like je lako dodati na bilo koju verziju foruma, samo treba malo srediti template, dodati ikonice i još jednu tabelu u bazi koja će čuvati sve zahvalinice ili kako god da se to definiše. Problem je što onda tu tabelu moramo ručno da prenosimo na sve nove verzije i da je održavamo ili da svaki put izgubimo spisak zahvalnica kada unapredimo forum. A pitanje je da li je to vredno truda jer ne vidim neku poentu toga. Ne znam šta bi forum dobio. Nova verzija donosi dosta opsežnu sinhronizaciju sa FB-om tipa lajkovanja (kako me samo nervira taj izraz) tema, postova, sinhronizaciju i logovanje sa FB nalozima i tako to. Još je pitanje šta ćemo od toga da iskoristimo.


Tamna, tamna....meni su sve slike u ponudi uskladjene sa tamnom ::D Mnogo je bolja za oci.

Ti bolje da usklađuješ sa obe da ne bi opet morali da se mučimo sa tvojim oglasima... ::D

To je problem kada forum ima dve teme koje su invertovane. Jedna sa tamnim slovima na svetloj podlozi i jedna sa svetlim slovima na tamnoj podlozi. Pored jako nezgodnog adaptiranja tema i dodavanja bilo čega na forum, morali bi i da ukinemo mogućnost dodavanja boje slovima jer ako neko napiše post žutim slovima (kao što Bluie voli) a koristi tamnu temu, ta slova neće videti korisnici koji koriste svetlu temu jer se žuta ne vidi na beloj podlozi. Ili još gore bela slova. Uklanjanjem te vrste prilagođavanja slova, ostaje samo default boja a ona je crna na beloj i bela na crnoj podlozi i jasno se vidi koja god tema da se izabere.

To se i nije pokazalo kao problem u postovima jer i nema potrebe za menjanjem boje slova ali pošto je planirano da svi prodavci imaju svoje stranice gde će moći da slobodno osvežavaju svoju ponudu na koji god način i koiko god često žele, to može da predstavlja problem.

Satyr
26.10.11., 01:12
ma nije tako strašno po pitanju boje slova, lepo je ponekad videti razne boje, ja sam za to da ostanu sve boje za slova

maki81
26.10.11., 13:06
Ok, koliko sam shvatio ne prelazimo na nov forum vec se postavlja portal.
U temi nije dato obavestenje da li se prelazi i na novu platformu ili on ostaje ista.
Po ovim SS rekao bih da nije u pitanju vise vBulletin ili se varam?
Ako se vec bira nova platforma trebao bi da se konsultuje neko ko se malo vise razume oko toga jer ovde se svi postovi odnose na "temu" i "templejte" a niko nije postavio pitanje o sustini. Pustite boje i fontove, za to je lako, u prvom planu treba da bude bezbednost i da nova platforma ne bude busna.

marko
26.10.11., 13:14
Nova verzija foruma, tako kaže naslov teme.

Umesto dosadašnje 3.8.5 biće verovatno 4.1.8.

maki81
26.10.11., 13:22
Pazite, vBulletin je komercijalan i nije bas jeftin, ne bi valjalo posle nekog vremena da zatvore forum.

Geni
26.10.11., 13:28
Lepo je receno da se prelazi na novu verziju a ne na novi softver. Pitanja su bila iskljucivo oko boja i dizajna jer jer je sustina vec odlucena. Da nije, postavio bi pitanje oko prelaska na xenforo na primer.

I zasto bi zatvorio forum posle nekog vremena???

maki81
26.10.11., 13:47
Ne mora xenforo, dovoljan je i SMF. Zasto bi birali platformu koja je komercijalna?
Kompanija koja proizvodi vBulletin moze da posalje obavestenje onome kod koga se hostuje forum da ga obrise ako je instalacija nelegalna.
vBulettin 4.0 sa dodatkom za mobilni na kome ce biti novi forum kosta 379 dolara. Ako instalacija nije nulovana kompanija automatski pri instalaciji dobija obavestenje o nelegalnoj instalaciji. Isto vazi i ako se koriste komercijalne teme za forume.

Geni
26.10.11., 13:57
Sa SMF-a smo prešli pre nekoliko godina i malo je glupo sa konja na magarca ::D. Kao što vidiš i sada koristimo vbulletin i naravno da je licenciran. Ne znam kako si mislio da se koristi nelegalna verzija jer je to u praksi jako teško ostvarivo.

A gore si napisao da se konsultujemo sa nekim ko se malo više razume... Bolje da ti ne pričam koliko se ljudi koji se kao razumeju stvarno razumeju. Kontaktirao sam nekoliko nazovi stručnjaka samo da se malo konsultujem oko dve stvari za koje me je mrzelo da čitam dokumentaciju. Prva je konfiugarija i optimizacija xcache-a (naravno, podrazumeva se da je platforma apache, php, mysql) i njegova upotreba sa vbulletin-om i zamena postojećeg search engine-a sphinx-om sa instalacijom i podešavanjem sphinx-a. Samo su mi trebale informacije... Ukratko, pročitao sam dokumentaciju i završio posao sam ::D

Najsmešniji mi je bio jedan drugar koji je hteo da kao pogleda pa mi je tražio login za cpannel i njegova faca kada sam mu rekao da nema istog. Nije znao ni da se uloguje preko SSH.

maki81
26.10.11., 14:08
Nije SMF uopste los, pogotovu ako se uzme u obzir da je besplatan i da je, recimo, jedan Burek forum podignut na njemu koji dnevno ima na hiljade poseta i radi bez problema. Uz to stalno izlaze bezbednosne zakrpe i dodaci.
vBulletin je poznat po tome sto je dobro zasticen i jako rigorozan po pitanju piraterije pa ima nema mnogo njegovih nelegalnih foruma. Desavalo se da ljudi pokrenu forum i posle nekog vremena ostanu bez njega.

Geni
26.10.11., 14:16
Burek je SMF čisto da piše da je nešto. To više nema nikakve veze sa SMF-om jer je više od 80% koda vremenom promenjeno i napisano specifično za njih. Standardni SMF je tek malo bolji od phpbb-a. Teraristika je bila na SMF-u godinama pre no što je prebačena na vBulletin.

Jako dugo administiriram forume i imam i licence za maltene sve forume koji postoje a da vrede nešto. vBulletin je još uvek najbolji ali je već mator a i ne vidim mu svetlu budućnost. Jedan od razloga zašto smo toliko dugo odlagali prelazak, da ja vidim šta će vBulletin dalje nuditi. IPS je u verziji 3 jako dobar i moderan ali mu fale dosta stvari koje vBulletin ima a naročito je kratak sa modovima. Xenforo je pravo osveženje i već vidim Teraristiku na njemu čim još malo sazri. Kier i kompanija su još jednom dokazali da su prvi kada je forum softver u pitanju jer su izbacili xenforo u roku od malo više od godinu dana od kada su napustili vBulletin.

Svi softveri su jako dobro zaštićeni i jako brzo nestaju ako su nelegalni. Korišćenje nelicenciranog softvera za forum je za klince koji bi malo da se igraju i nema šta da traži u ozbiljnoj priči. To je ona varijanta - Deljeni hosting sa sve neograničenim za 10$ godišnje i nulovan forum softver ::D

maki81
26.10.11., 14:24
Svaka cast. Teraristika je u pravim rukama, i nema brige za njenu buducnost.

Geni
26.10.11., 14:31
p.s., ne znam koliko si administrirao forume ali kada imaš aktivan forum koji traži svakodnevnu administraciju tek shvatiš zašto se SMF ne koristi kod velikih foruma sem par izuzetaka sa custom kodiranjem. Još bolji primer je ES, to niko više ni ne zna koji je softver bio u originalu. Isprobaj na aktivnijem forumu vBulletin ili još boje mog novog miljenika xenforo i uporedi sa SMF-om i odmah ćeš promeniti mišljenje da SMF nije loš ::D. Odličan je on dok ne probaš bolje ;)

Za probu na lokalnom serveru može da posluži i nulovana verzija. I ja sam tako svojevremeno prvi put probao vBulletin i IPS kada smo prelazili sa SMF-a.

Vbulletin ima automatizaciju za maltene sve aspekte održavanja i jako je lako napisati neki cron ili modifikcaju da radi ono što želiš (mada to treba držati na minimumu zbog manjeg posla oko podizanja softvera na nove verzije). SMF tu jako manjka.

p.p.s., Ne mogu da vam svima opišem koliko mi je žao što nismo prelazili na xenforo. Mnogo mi se sviđa softver i mislim da će to biti broj jedan platforma u bliskoj budućnosti. Međutim, maltretiranje korisnika sa tako opsežnim promenama se jednostavno ne isplati sada.

maki81
26.10.11., 14:47
Rekao sam da SMF nije los kao besplatno resenje :)
Administriram vBuletin u lokalnoj mrezi sa oko 500 clanova i koji je frekventan malo vise od teraristike na dnevnom nivou, jedan SMF sa besplatnom profesionalnom temom, i jedan phbb3 privatne skole koji nije toliko prometan.
VBulletan mi se od ova 3 najvise svidja, ali posto radi u lokalu nisam ni imao potrebe da kupujem legalan. Medjutim, kada bih ga postavio na net sa dodatkom za mobilni imao bih 379 razloga da izaberem besplatno resenje :)

Geni
26.10.11., 14:51
Ahaaa, pa eto onda znaš tačno koliko je to velika razlika ::D. A ja se ubi objašnjavajući ;)

Kada već to voliš, probaj xenforo, oduševićeš se po mom mišljenju ;)

p.s. Kada imaš stalne licence, onda košta daleko manje. VB4 licenca je plaćena 130$ u pretplati a dodatak za mobilni nam ne treba jer postoji mobilna tema. To je i redovna cena za xenforo (140$) s tim da sam ja uzeo u pretprodaji za 100$... 379 je baš mnogo razloga za neko drugo rešenje ::D

maki81
26.10.11., 15:04
Naravno da sam koristio, zato sam i izrazio zabrinutost da forum ne bude zatvoren jednog dana i ako se vec prelazi na neku novu varijantu da bude nesto bezbedno :) da ne smaramo ljude vise strucnim terminima :)

Geni
26.10.11., 16:09
Slažem se, ubismo temu ::D.

Dakle, molim članove da ako imaju komentare na izgled nove verzije foruma da to napišu u ovoj temi. Ili pitanje oko nove verzije generalno...

Još jedna stvar, ukoliko primetite promene ili prekide u radu foruma, da znate da trenutno testiramo malo različita podešavanja. Opteretili smo server maksimalno pa isprobavamo različite vrednosti za keširanje sadržaja i limite. Nova verzija je dosta zahtevnija od ove pa bi bilo lepo da to malo optimizujemo.

Satyr
26.10.11., 20:56
Oćete stavljati možda https enkripciju?

Geni
26.10.11., 21:10
?!? Zašto bi iko to radio na forumu?

Satyr
26.10.11., 21:24
pa ne znam, kad su sva pitanja već prošla, aj i ovo da pitam :D

viđao sam forume koji to imaju

maki81
27.10.11., 09:26
To definitivno. I captcha svaki put kad treba da se unese komentar :)

Satyr
27.10.11., 12:55
hahahaha, na captcha sam skroz zaboravio, mora biti neka dugačka, kombinacija reči i slova obavezno