PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc za pocetnika



shj
31.10.11., 21:01
Pozdrav svima koliko vas ima!
Poslednjih meseci sam zagrejan da nabavim par kornjacica,ali posto ih nikad ranije nisam imao potrebni su mi neki saveti.Prvo gde nabaviti vodene kornjace,Novi Sad i okolina?Cime ih hraniti iz pocetka?Koliki je akvarijum potreban za 3-4 kornjace?Da li sa njima mogu biljke poput valisnerie,cryptocorine?Da li im mozda,mada ne verujem,smeta siga?Koliku temperaturu vode preporucujete?

Plan mi je da ih preko zime drzim u akvarijumu,a na prolece pustim u fontanu u dvoristu.Posto se dugo bavim akvaristikom akvarijum,filteri,grejaci nisu mi problem,ali da li mogu bez uv lampe da preguraju zimu do pustanja u fontanu?

Unapred zahvaljujem svima na savetima.

Dendzo
31.10.11., 22:20
Gde da ih nabavis to stvarno ne znam, mada mozda ce ti pomoci neko ko je iz Novog Sada i okoline. Sto se hrane tice iz pocetka ti je dovoljno da ih hranis komadima ribe (kupis pastrmku i iseckas je na sitno), ukoliko imas akvarijumske ribice jos bolje, pilecim belim mesom, govedjom jetrom i srcem, kisnim glistama, a gamarus racicima i brasnenim crvima povremeno. Velicina akvarijuma za 3 do 4 male kornjace treba da ti bude najmanje 60 litara. Te biljke mozes da drzis, ali bolje je mozda vestacke biljke ukoliko zelis da ukrasis akvarijum. Temperatura vode treba biti od 25 do 30 stepeni. UV lampa je najbolja jer im jaca kosti, oci, imuni sistem i druge organe, ali ako je ne mozes nabaviti mozes ubaciti obicnu svetiljku, ali na svakih 7 do 10 dana im moras mazati oklope i posipati hranu uljanim AD kapima kako ne bi doslo do nedostatka vitamina. Preko leta sunce im zamenjuje UV i taman dobro dodje da se ojacaju pre same zime.

legenda
31.10.11., 22:46
ovako imam ja crvenouhe kornjace javi mi se ako hoces slike na mail da ti posaljem. Sa nekim stvarima se ne bi slozio sa dendzo sto se tice hrane sve sto je reko dendzo i kupis neke vitamine serine su ti najbolje,akvarijum ti nije toliko bitan ja imam 7 kornjace i drzim u maloj plasticnoj kutiji za sladoled zog toplote stavim im kazem i one se popnu jedna na drugu sve 7 a sto se tice uv lampe imam kornjacu koja je stara 8god i nikad joj nisam stavio uv lampu ili bilo koju mozes bez lampe da preguras oni ulaze u brumaciju.....retko kad ces da ih vidis da su budne zato im sad povecaj kolicinu hrane i probaj da nabavis neki vitamin..

nenad
31.10.11., 22:56
Poenta foruma je između ostalog i da se početnicima daju kvalitetni saveti za što uspešnije čuvanje životinja. Prema tome, apsolutno se slažem sa svim što je Dendzo napisao. A na onom ko se interesuje za čuvanje je da odluči kako će da čuva. Može da ih čuva u dobrim uslovima, a može da ih čuva i u bednim uslovima. U dobrim uslovima ima veće šanse da se duže godina druži sa zdravim životinjama, i to je prednost. Ne mora da se desi da životinje u lošim uslovima odmah uginu, ali im se definitivno životni vek smanjuje, a i većina bolesti je usko povezana sa uslovima čuvanja. Lošiji uslovi - veća verovatnoća da životinja oboli.
I za kraj da kažem da i čovek može da živi u 10 kvadrata sa još par ljudi, i da se hrani neadekvatnom jednoličnom ishranom, a može i da živi u adekvatnom prostoru uz adekvatne uslove. Niko nije rekao da će u prvom slučaju čovek umreti, a da li će biti zadovoljan, to je već druga priča. Možda ako je Kinez.

Dendzo
31.10.11., 23:02
Nekad sam kao klinac imao 5 crvenouhih i drzao sam ih isto kao ti. U malom akvarijumu, nisu imale UV i samo je jedna dozivela 6 godina, a ostale su mnogo ranije otisle zbog problema sa ocima i mekanim oklopom. Onda sam napravio pauzu od nekih sedam godina dok ponovo nisam nabavio kornjace (usvojio sam dve lepotice na fakultetu, jer vlasnik nije hteo vise da brine o njima). S obzirom da sam bio student, a interesovanje su mi predstavljale egzoticne zivotinje imao sam razne knjige u kojima sam nasao prave uslove drzanja. Ne kazem ja da ti lose drzis kornjace, ali s obzirom da one mogu da zive preko 50 godina to sto tvoja ima 8 godina i nije neka fora. Ako dogura 15 u takvim uslovima budi srecan. U pravim uslovima one bez problema doguraju najmanje 25 godina.

legenda
31.10.11., 23:17
bolest ociju dolazi od prljave vode,ja im nisam davao AD ali znam da mnogo njih daju a koliko ce da zivi videcemo jer sa sigurnoscu mogu da tvrdim da ce da zivi preko tih 15 godina i vise

Dendzo
31.10.11., 23:31
Ma nije valjda da dolazi od prljave vode. Da li si se ikada zapitao u kakvoj vodi te kornjace prirodno zive. Zive u muljevitim barama gde covek ne zna sta ce od prljavstine pa nemaju problema sa ocima. Bolest ociju, takozvani blefaritis i blefaroedem (prvo je zapaljenje ocnih kapaka a drugo otok istih) nastaju kao posledica nedostatka vitamina A (koji nastaje usled lose ishrane i losih uslova drzanja). Promena koju nedostatak ovog vitamina izaziva naziva se skvamozna metaplazija. Ove promene pogadjaju epitelne celije kako ociju, tako i pluca. E na to se posle nadovezuju bakterije iz prljave vode i dovode do zapaljenja ociju i zapaljenja pluca. Dakle prljava voda nije primarni problem, vec nedostatak vitamina A. To bi bilo to. Ne volim da pametujem, ali kao neko ko je gulio veterinu 6 godina i ko proucava egzoticne zivotinje vec 3 godine ne bih se slozio sa tobom.

Nedelja
31.10.11., 23:35
Za crvenouhu kornjacu ti treba(odlacni uslovi) za 2 velike :
-Akvarijum od 50 l pa nagore
-moze i UV A lampa,a mozes samo da stavis akvarijum prema suncu,al da ti barem dva sata dnevno bude pod suncem
-Hranis je racicima,smokijem za korjacem,tubrifleksom i mozes jednom nedeljno da joj dajes meso neke ribe(komadici neka budu velicine glave ili manji)
-1/4 akvarijuma bi trebalo da zazima kopneni deo(grana ili veliki kamen). To "ostrvo" je obavezno
-svaki put kad menjas vodu razmazes 1 kap AD kapima i stavis po jednu kap po oku.Ako stavljas filter na nedelju dana po jenu kap na 10 litra vode
-sto se filtera tice sam odredi jacinu po sopstvenom izboru kao ko ribica,al ga kolko tolko sakri od kornjaca jer su radoznale
-Oko biljaka ,iskreno,neznam sta da ti kazem.Ja bih ti preporucio da u akvarijum ubacis i vestacke i priridne,al nemoj da preteras
-Za podlogu su ti najbolji kamencici ,ali moraju da budu veci od glave kornjace.Iskreno ti ne preporucujem ni jednu drugu podlogu
-Nemoj da u isti akvarijum stavljas kornjace razlicith velicina ,jer onda ce jedna samo da ti ostane

Tolko od mene.
Mislim da sam ti ovda sve lepo napisao.
Ako sam nesto zaboravio slobodno pitaj.

sasha83
31.10.11., 23:47
Imaj u vidu da su crvenouhe kornjace dobre penjacice i ako hoces leti da ih cuvas napolju moras dobro da ih ogradis i obezbedis.

hey-ho
01.11.11., 01:51
Kod mene su dobro posluzili dugacki listovi Aponogetona (oko metar duzine), koji su se pri povrsini vode savijali i tako je kornjaca mogla na njih da se penje i sunca se.

shj
03.11.11., 00:10
Hvala svima sto ste mi savetima pomogli da udjem u svet kornjaca.
Sutra pocinjem sa gradnjom "ostrva".Plan je:plasticnu posudu dimenzija 25x15 oblepiti sitnim siga kamenom a potom oblepljenu posudu postaviti na vece komade sige i pricvrstiti fug masom.Tako da ce ispod ostrva kornjace moci i da plivaju izmedju krupnijih komada sige.U posudu planiram ubaciti pesak i eventualno usaditi neku biljku.
Sta mislite o svemu ovome?
Da li je povrsina kopna od 25x15 dovoljna za 3 kornjace?
Imate li predlog kako da napravim izlaz iz vode na kopno koje dimenzije?

Hvala svima,jos jedanput.

nenad
03.11.11., 02:13
Računaj na to da kornjače rastu. Dužina oklopa kod odraslih je 20+ cm. Za mladunce bi te dimenzije ostrva bile ok, ali ne i za odrasle. Još da dodam bitnu stvar, da kornjače mnogo prljaju ;) Najbolje je da imaš neku filter-pumpu, i da redovno menjaš vodu.

shj
04.11.11., 21:13
Znam da rastu i plan mi je da ih na prolece izbacim u fontanu a dotle ce nadam se biti im dobro u terarijumu.
Sto se tice filtracije nije mi problem posto imam 5 akvarijuma i dosta pumpi pa je plan da par sati u toku dana iz jednog akvarjuma prebacim sundjer filet koji ce sa lakocom ocistiti kolicinu vode u terarijumu.Sta mislite o tome?Ako ne funkcionise mogu jednu pumpu da namenim samo za terarijum.
Jako mi je drago sto se dosta vas ukljucilo u temu i pokusava da mi pomogne,pa cu to iskoristiti da pitam jos nesto:
1.Kad dodju male kornjacice,nadam se do 20. ovog meseca,koje vitamine i preparate da im kupim?
2.Od kojeg materijala da napravim izlaz na ostrvo?
3.Da li mogu da jedu smrznutu artemiu koja se koristi u ishrani ciklida?
4.Sto se tice svetla,a za pocetak cu koristiti obicnu neomku,koliko sati da im drzim upaljeno i da li svetlo moze da im bude prejako?

Hvala i pozdrav svima!

Jos jednom da pitam ima li neko u okolini NS da proda kornjacice?

nenad
04.11.11., 23:50
Ako ćeš ih preko proleća držati u dvorištu, onda ti ne treba UV lampa uopšte za njih.
Što se tiče ostalih pitanja, pustiću druge da ti odgovore, jer ja ne čuvam kornjače već više godina.

Nedelja
04.11.11., 23:57
od vitamina nozes da koristis kapi za kornjace koje mozes da kupis u pet shopu.Odgovore na sva ostal pitanja sam ti vec napisao u prethodnom postu.:D