PDA

Pogledaj punu verziju : Mala T, veliki terarijum - Zasto ne?!



Osiphioness
07.11.11., 20:27
Drugari, molim vas da mi objasnite zasto se mlade tarantule ne drze odmah u terarijumu, vec se ceka da porastu? Ako izuzmemo to da je hranjenje otezano.
Hvala unapred. :)

Nikol
07.11.11., 20:36
Pa moze lako da se izgubi ,zakopa se a ti ne mozes da je nadjes ili mislis da je pobegla.Bio sam i ja jednom tako nestrpljiv pa stavio malu B.vagans u ter ona se sakrila iza koru hrasta i ja posle pretrazio elu kucu ona bila i teru.

hey-ho
07.11.11., 20:45
Dok su male, oseteljivije su na vlagu i temperaturu, sto se lakse regulise u manjim kutijicama. Pored toga, ako ga stavis u veci terarijum on ce isplesti mrezu na jednom manjem delu, tako obeleziti svoju teritoriju na kojoj ce se osecati sigurno, a u ostale delove terarijuma mozda nece ni zalaziti.

Miroslav
08.11.11., 01:22
A ne zaboravi da tarantule nekada znaju i prošetati, pa i penjati se po zidovima, tako da ne bi bilo pametno da padne sa vrha terarijuma... prvenstveno mislim na terestrijalne tarantule.

Bleach
08.11.11., 02:53
sve zavisi koliku malu tarantulu mislis? ja moje drazim u kutijacam dok nemaju 2 cm telo (odprilike).... :) naravno kutijece menjas kako taratula raste, kad dostignu tu velicinu na 2 cm telo ubacim ih u ter 15*15*15 i to je prvi ter ... posle u veci pa u veci ... itd

Chibs
08.11.11., 15:11
bolje je dok je oko 3 cm da je u kutiji a kad preraste 3 cm prebacit je u k.kiper a kad dobije oko 6-7 cm je staviti u ter

darkomarkovic21
08.11.11., 17:14
Pa sve ovo sto su ti vec ljudi napisali plus to sto bi se neko nasao da te zaj*bava kako imas prazan ter ili da u njemu cuvas kucnog pauka jer male T se bas ne razlikuju puno :mad:

Osiphioness
08.11.11., 20:03
Pre svega, zelim da vam napomenem da hocu samo da razgovaram sa vama o tome, da ne bude nekog napadanja ili osudjivanja u toku teme. Postujem sve kako je, samo me zanima zasto je ovo ovako, a ono onako. Znaci, samo opusteno caskamo, delimo misljenja i to je to. :D


Pa moze lako da se izgubi ,zakopa se a ti ne mozes da je nadjes ili mislis da je pobegla.Bio sam i ja jednom tako nestrpljiv pa stavio malu B.vagans u ter ona se sakrila iza koru hrasta i ja posle pretrazio elu kucu ona bila i teru.
Okej, ovo je pocetnicki problem, za one koje stalno zele da vide tarantulu, da gledaju sta radi, da je cackaju i to. Ali ako meni nije vazno sta ona radi, ne vidim u cemu je problem? Navlazim treset, ako izadje iz skrovista, nahranim je i sve je u redu.


Dok su male, oseteljivije su na vlagu i temperaturu, sto se lakse regulise u manjim kutijicama. Pored toga, ako ga stavis u veci terarijum on ce isplesti mrezu na jednom manjem delu, tako obeleziti svoju teritoriju na kojoj ce se osecati sigurno, a u ostale delove terarijuma mozda nece ni zalaziti.
Ovo za temperaturu i vlagu polovicno priznajem. Ali ako ne grejem terarijum i kutijcu ili kiper, onda su svi oni na sobnoj temperaturi i svuda je temperatura ista, ne?
Sto se tice teritorijalnosti (ili kako vec? :)), recimo da je ona u kutiji na 100cm kvadratnih. Kada je stavis u terarijum, ona ce i dalje biti na 100cm kvadratnih, koje obelezi kao svoju teritoriju i to mu dodje na isto. S tim, sto u terarijumu ima mogucnost da prosiri svoju teritoriju i u tom slucaju ima vise prostora za zivot i kretanje, a to je ono sto zelimo?


A ne zaboravi da tarantule nekada znaju i prošetati, pa i penjati se po zidovima, tako da ne bi bilo pametno da padne sa vrha terarijuma... prvenstveno mislim na terestrijalne tarantule.
Ubedio si me. :D Mada, postoji dosta terarijuma iste visine kao kiperi. A povrsina je dosta veca.


sve zavisi koliku malu tarantulu mislis? ja moje drazim u kutijacam dok nemaju 2 cm telo (odprilike).... :) naravno kutijece menjas kako taratula raste, kad dostignu tu velicinu na 2 cm telo ubacim ih u ter 15*15*15 i to je prvi ter ... posle u veci pa u veci ... itd

bolje je dok je oko 3 cm da je u kutiji a kad preraste 3 cm prebacit je u k.kiper a kad dobije oko 6-7 cm je staviti u ter
Okej je da se skroz male tarntule drze u kutijcama, hajde. Ali kada ona ima 2cm telo, to je i vise nego dovoljno da ide u pravi terarijum, ne?


Pa sve ovo sto su ti vec ljudi napisali plus to sto bi se neko nasao da te zaj*bava kako imas prazan ter ili da u njemu cuvas kucnog pauka jer male T se bas ne razlikuju puno :mad:
Ovo me zaista ne dotice, haha. :D

Ne mogu nikako da razumem kako nekom zivom bicu moze da bude bolje u maloj kutijci, nego u velikom terarijumu. Kada je u kutijci, imam osecaj da je stalno pod stresom i nervozna, jer mi tu kutijcu moramo podici, pomeriti, otvarati, zatvarati, a to sve izaziva velike vibracije unutar nje. Jednostavno mislim da joj je terarijum kao prirodno staniste dok je mala. I super je sto ima puno mesta za kretanje, a ako je teritorijalna, svaki dan moze da otkrije novi deo terarijuma, zar to nije dobro za nju?

Da napomenem, pricam o tarantulama koje imaju telo oko 2cm. :)

Laki747
08.11.11., 20:34
Ajd i ja da se malo ukljucim:)

Nisam neki strucnjak ali posto ispade da ima X razloga zasto ne drzati malu T u velikom terarijumu da li onda neko moze da mi kaze kako onda one uopste opstaju same u prirodi bez nase pomoci oko hranjenja, vlage, ventilacije itd?;)

Kako mala T u prirodi, gde ima sav prostor ovog sveta, nadje nesto da jede? Kako T dok ne poraste ne pogine tako sto padne sa neke, za nju, malo vece visine, a u prirodi moze da se popne na milion mesta;) Kako se ne udavi u nekoj barici itd itd...Po meni, koliko mogu da zakljucim, jedini razlog zbog cega u sustini treba drzati malu T u maloj posudi je to sto kad stavimo malu T u veliki terarijim on zaista deluje kao da u njemu niceg i nema:D Pogotovu ako se mala T uz sve to i zakopa:) Ovako kad pocnemo od male posude i vremenom menjamo posude za sve vece i vece mozemo lako da pratimo sta radi T, kako se hrani, raste itd...ovo je samo moje neko misljenje:):)

hey-ho
08.11.11., 21:12
Dok je mali, pauk se oseca sigurnije i udobnije na manjem prostoru, gde ce napraviti sebi skloniste i loviti plen iz zasede. Zamisli da ti imas sobu velicine fiskulturne sale, u jednom cosku bi smestila krevet, sto i ormar a ostali deo bi ti bio prazan i bespotreban. Slozices se da bi radije zivela u sobi od 20-ak kvadrata :)

Osiphioness
08.11.11., 21:16
Ajd i ja da se malo ukljucim:)

Nisam neki strucnjak ali posto ispade da ima X razloga zasto ne drzati malu T u velikom terarijumu da li onda neko moze da mi kaze kako onda one uopste opstaju same u prirodi bez nase pomoci oko hranjenja, vlage, ventilacije itd?;)

Kako mala T u prirodi, gde ima sav prostor ovog sveta, nadje nesto da jede? Kako T dok ne poraste ne pogine tako sto padne sa neke, za nju, malo vece visine, a u prirodi moze da se popne na milion mesta;) Kako se ne udavi u nekoj barici itd itd...Po meni, koliko mogu da zakljucim, jedini razlog zbog cega u sustini treba drzati malu T u maloj posudi je to sto kad stavimo malu T u veliki terarijim on zaista deluje kao da u njemu niceg i nema:D Pogotovu ako se mala T uz sve to i zakopa:) Ovako kad pocnemo od male posude i vremenom menjamo posude za sve vece i vece mozemo lako da pratimo sta radi T, kako se hrani, raste itd...ovo je samo moje neko misljenje:):)
To sam trazila. Hvala. ;)


Dok je mali, pauk se oseca sigurnije i udobnije na manjem prostoru, gde ce napraviti sebi skloniste i loviti plen iz zasede. Zamisli da ti imas sobu velicine fiskulturne sale, u jednom cosku bi smestila krevet, sto i ormar a ostali deo bi ti bio prazan i bespotreban. Slozices se da bi radije zivela u sobi od 20-ak kvadrata :)
Prvi dan bi mi bilo uzasno, ali za mesec dana bih se tako navikla na sobu, da je ne bih menjala za manju ni za sta na svetu. :)
Hocu samo da vidim, da li su te kutije i kiperi nasa potreba ili je i tarantuli zaista bolje da zivi tako.

loshme10
08.11.11., 21:25
Ajd i ja da se malo ukljucim:)

Nisam neki strucnjak ali posto ispade da ima X razloga zasto ne drzati malu T u velikom terarijumu da li onda neko moze da mi kaze kako onda one uopste opstaju same u prirodi bez nase pomoci oko hranjenja, vlage, ventilacije itd?;)

Kako mala T u prirodi, gde ima sav prostor ovog sveta, nadje nesto da jede? Kako T dok ne poraste ne pogine tako sto padne sa neke, za nju, malo vece visine, a u prirodi moze da se popne na milion mesta;) Kako se ne udavi u nekoj barici itd itd...

A zasto mislis da male T ne ginu u prirodi od padanja, urusavanja zemlje, poplava, naravno grabljivaca i ko zna jos cega drugog? Nisam ni ja neki ekspert, ali prilicno sam uveren da u prirodi velika vecina malih T strada, a da samo manji broj dozivi polnu zrelost. Ali mi koji ih cuvamo zelimo da svaka prezivi(iako ni to naravno nije moguce) i zato se trudimo da im pruzimo najbolje moguce uslove. Evo ti prost primer pa vidi da li sam u pravu: L. parahybana moze da izbaci i 2000 malih T iz jednog kokona. I zamisli kada bi svaka od tih 2000(naravno puta broj uspesnih kokona, koji nije mali) prezivela i dosla max velicine, sta bi to bilo! Na desetine hiljada monstruma od 25cm na jednom lokalitetu, pa ti vidi... :D ;)

Osiphioness
08.11.11., 21:28
A zasto mislis da male T ne ginu u prirodi od padanja, urusavanja zemlje, poplava, naravno grabljivaca i ko zna jos cega drugog? Nisam ni ja neki ekspert, ali prilicno sam uveren da u prirodi velika vecina malih T strada, a da samo manji broj dozivi polnu zrelost. Ali mi koji ih cuvamo zelimo da svaka prezivi(iako ni to naravno nije moguce) i zato se trudimo da im pruzimo najbolje moguce uslove. Evo ti prost primer pa vidi da li sam u pravu: L. parahybana moze da izbaci i 2000 malih T iz jednog kokona. I zamisli kada bi svaka od tih 2000(naravno puta broj uspesnih kokona, koji nije mali) prezivela i dosla max velicine, sta bi to bilo! Na desetine hiljada monstruma od 25cm na jednom lokalitetu, pa ti vidi... :D ;)

Da, ali terarijumski uslovi su daleko bolji od prirodnih. ;)

Chibs
08.11.11., 21:49
malo veca kutija od sladoleda dok nebude oko 6-7 cm

loshme10
08.11.11., 21:53
Da, ali terarijumski uslovi su daleko bolji od prirodnih. ;)

Pa o tome sam i pisao... ;)

Osiphioness
08.11.11., 22:25
Cekaj, Milose, zbunjena sam sada. :D
Da li si ti za to da se male trantule drze u velikom terarijumu ili ne? :) I obrazlozi odgovor, molim te. :)

loshme10
08.11.11., 22:47
Ne, protiv toga sam! Ima vise razloga: u malom terarijumu se lakse nadje hrana, bolje i lakse se regulisu temperatura i vlaga, manje mesta zauzima itd...

Osiphioness
08.11.11., 22:59
Ne, protiv toga sam! Ima vise razloga: u malom terarijumu se lakse nadje hrana, bolje i lakse se regulisu temperatura i vlaga, manje mesta zauzima itd...
A svasta i ja pitam, ti si svoju Geniculatu drzao u kiperu i kada je imala 10cm, ne? :p

loshme10
08.11.11., 23:25
Da, u kiperu 20x15, i onda sam je prebacio u 40x30x30, a sada je u 35x30x30, kao i sve moje odrasle T. ;)

P.S. Ime roda se pise velikim slovom, a ime vrste malim... ;)

Laki747
08.11.11., 23:54
Nisam ni rekao da u prirodi male T ne ginu od svega i svacega ali neki normalan broj njih ipak prezivi, a uslovi za prezivljavanje su im daleko gori od onih koje im mi pruzamo. Ja samo kazem da veliki terarijum, ako su uslovi ( temperatura, vlaga itd ) OK onda to u principu ne bi trebalo nesto posebno da steti tarantuli. Pogotovu sto u tom ter-u nema poplava, grabljivica, urusavanja zemljsita i drugih nepogoda...samo malo veci prostor:) Hranjenje zivim bubama bi mogao da bude problem ali uvek postoji mogucnost da se buba ubije ili makar povredi do mere da ne moze da bezi a da ipak bude ziva pa ce je T pojesti kada bude gladna. Da me neko ne shvati pogresno,i ja sam za to da se drze u manjim posudama, terovima ili cemu vec pa da se postepeno prebacuju u vece ali ne mislim da bi im nesto naudilo ako odmah budu u vecem...:)


Dok je mali, pauk se oseca sigurnije i udobnije na manjem prostoru, gde ce napraviti sebi skloniste i loviti plen iz zasede. Zamisli da ti imas sobu velicine fiskulturne sale, u jednom cosku bi smestila krevet, sto i ormar a ostali deo bi ti bio prazan i bespotreban. Slozices se da bi radije zivela u sobi od 20-ak kvadrata :)


Pauci reaguju cisto instinktivno u svakoj situaciji i nemaju dovoljno razvijen nervni sistem i svest da bi mogli da se osecaju manje ili vise prijatno ako im je zivotni prostor veliki ili mali. Ipak je to samo pauk, a ne kuce ili macka:) Njima je to najverovatnije sve jedno...nek me ispravi neko ko se malo bolje razume u sve ovo ako gresim

Osiphioness
08.11.11., 23:56
P.S. Ime roda se pise velikim slovom, a ime vrste malim... ;)
http://www.sanitaryum.com/wp-content/uploads/2011/09/If-you-cant-win-an-argument.jpg
:D :D

loshme10
09.11.11., 01:09
Ispravio sam je krajnje dobronamerno, a ne jer nisam "dokazao poentu"... :p ;) Uostalom, nema sta tu da se ubedjujemo, svako ima pravo da drzi svoje zivotinje u kojim hoce uslovima, a ovde samo razmenjujemo svoja iskustva.

Zlopanja
10.11.11., 18:35
Nije nikakav problem da mala T bude u velikom teru. Jedino o sto teze hvata plen.. Ja licno drzim male T u malim terovima a velike T u velikim... Puno je lakse napraviti mali ter pa to uglavnom i uradim. Mali ter napraim za pola sata, samo sacekam do sutra da se osusi silikon i o je to.. Cisto zbog prostora, a ne zbog udobnosti tarantula. Njima je svejedno!!!