PDA

Pogledaj punu verziju : Pitanje vezano za terarijum



kresa
09.11.11., 00:40
Pozdrav svima,
potpuni sam pocetnik i tek planiram da uzmem par T i unapred Vam se zahvaljujem na odgovorima i sugestijama.

Mesto gde zelim da stavim terarijum je jedna rupa u zidu. Imao sam zelju da tu kockastu rupu popunim terarijumom da izgleda kao da je deo zida. E sada, ta kocka je malo vece duzine 1m30cm visine 60cm i dubine 25cm. Posle dosta citanja tema na sajtu dosao sam na ideju da pregradim tu duzinu na dva terarijuma i u jednom da imam terestrijalnu a u drugom onu koja kopa rupe.

Pitanje je sledece:
Da li je prevelika dimenzija za te terarijume 65x50x25cm? Procitao sam na par mesta da su relativno manje dimenzije dovoljne i da li smeta sto je terarijum vecih dimenzija?

Hvala na sugestijama.

hey-ho
09.11.11., 01:15
Pozdrav! :)
Ako je vec toliko visok terarijum ja bih ti preporucio neku arborealnu tarantulu umesto terestrijalne, da bolje iskoristis taj prostor.
Racunaj da bi pored rupica sa gornje strane terarijuma obavezno trebao da imas bocnu ventilaciju na tako visokom terarijumu i stoga bi bilo korisno da ostavis malo prostora izmedju zida i bocnih strana terarijuma tj da smanjis velicinu oba terarijuma sa 130cm na 120cm. Rupe za ventilaciju mozes napraviti i sa prednje strane terarijuma. Sve to najbolje mozes iskombinovati ako pravis terarijume od pleksiglasa jer se lakse busi.

Mogao bih ja sad da se raspisem ovde ali je najbolje da ti pravis po nekoj tvojoj zamisli. Ako hoces dodatnu pomoc, korisno bi bilo da nekako skiciras to sto si zamislio i okacis slike ovde na forum, kako bi ti ljudi dali jos neke sugestije.

kresa
09.11.11., 08:20
Hvala hey-ho na ideji.

Moja zamisao je bila da to budu dva razlicita tipa terarijuma, odnosno da stavim dve razlicite T i da zbog toga i terarijumi izgledaju razlicito. Ostavicu sigurno 10-tak cm sa strane zbog ventilacije i mislio sam da mi poklopac bude iz dva dela, gde bi zadnji deo koji je fiksni bude izbusen rupicama a prednji da se pomera.
Sta mene zanima sada, reazmisljao sam da napravim terarijum od ozb ploca ili iverice, a prednja i donja starana da mi budu os stakla. Zidove jednog terarijuma bih oblozio vestackim kamenom i to bi verovatno uradio za arborealnu dok bi za drugi uradio nesto slicno kao kora od drveta. S tim sto sam zeleo da uradim pad od treseti. Gde bi se treset uklopila u oba terarijuma i kad s epogleda sa strane izgledalo bi kao jedan. Da li je pametnije da radim od pleksiglasa zbog vlage ili je sasvim ok da uradim od ploca? Voleo bih da to bude drvo da izgleda sto prirodnije.

Ja sam se malo raspisao ali bih voleo da sto vise iskustava saznam jer s etako najbolje uci. Hvala na strpljenju.

loshme10
09.11.11., 09:45
Od cega god da pravis, dobro obrati paznju koliko ces mesta imati za manevrisanje unutar terarijuma. Mozda ce to sve lepo da izgleda, ali moze da ti presedne ako jedva budes mogao da zavuces ruku da sipas vodu ili da ocistis terarijum... Gde si planirao da ti budu vrata na terovima, sa koje strane?

Dule
09.11.11., 11:00
Kopaca neces bas previse da vidjas,a ni ter nece da izgleda lepo sredjen kao sto moze da bude kod terestrijalne,upravo zbog kolicine zemlje koja je potrebna za kopaca.Za moj ukus previse zemlje,a premalo pauka.Predlazem da uzmes terestrijalnog i arborealnog s tim da terestrijalnom stavis vise zemlje da bi ga zastitio od povreda u slucaju pada.

loshme10
09.11.11., 12:07
I ja se slazem da za prvog pauka ne uzimas kopaca jer ga(skoro) nikad neces vidjati. Ja sam tek relativno skoro, pre nekih par meseci uzeo svog prvog kopaca(P. muticus), ali sam pre toga uzeo 15-ak T koje mogu da vidjam uvek... ;)

Nedelja
09.11.11., 12:22
I ja se slazem da ne bi trebalo prvo da uzmes kopaca,jer neces nikad da ga vidjas.
Npr:Dovedes neke drugove kuci i kazes "Negde u ovoj zemlji je pauk" jer neces skoro uopste da ga vidjas.:D
Ja bih ti preporucio da uzmes neku terastijalnu posto imas mesta za tako viskoe terarijume :D

loshme10
09.11.11., 13:01
A da ne pricamo o tome da u taj prostor moze da mu stane 4 arborealna terarijuma dimenzija 30x25x40, stavi klizna vrata(na 2 tera po jedna klizna) i Bog da ga vidi! :D :D :D

kresa
10.11.11., 15:20
Sto se tice vrata planirao sam da budu sa odozgo. Mislim da cu imati dovoljno mesta da skoro cela vrata podignem kad budem zeleo nesto da radim u T.

Nisam bas razumeo kako d apostavim klizna vrata na dva i da po mogucnosti budu 4.

loshme10
10.11.11., 15:46
Pa pazi ni ja to nikada nisam pravio, i valjalo bi da se javi neko ko je to radio da vidi da li je to uopste izvodljivo... Ako jeste, to bi bilo extra! Ali ako ti nemas jos ni jednu T a planiras da uzmes male, onda uopste ne moras da zuris sa terarijumima! ;)

kresa
10.11.11., 19:29
Ja sam planirao da uzmem dve. Ne moraju da budu bas male. Ali bas je zanimljiva ideja da napravim terarijum koji moze da se menja. Dva veca, cetri manja, veci i dva manja. Extra je ideja. I zanima me koja T ne plete bas puno mreze a zanimljiva je i nije previse agresivna.