PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc oko feretke



renatafajs
09.11.11., 21:21
Juce sam zaplenila feretku od jednih ljudi koji su je cuvali u veoma losim uslovima, nisu imali vremena da joj posvete tako da sad opasno grize, istraumirana je i divlja. Verovatno je to posledica losih uslova kod predhodnog vlasnika. E sad ja imam problem. Ona je stara negde oko 4-5 meseci i kako da uspem da je sto brze pripitomim. Inace imam mnogo strpljenja ako zivotinja tako da znam da mogu ali mi trebaju neki saveti od ljudi koji bas cuvaju feretke.
Ako uspem da je socijalizujem feretka ce ostati kod mene medjutim tu imam jos jedan problem jer ja imam psa (kratkodlaki jazavicar) i 3 macke. Najvise se plasim da pas zbog svoje lovacke naravi ne povredi feretku:(

Luvrentina
09.11.11., 21:54
Kod njih ti nista drugo ne pomaze nego puno strpljenja, puno ljubavi i puno rada sa njom. Mi smo naseg malenog divljaka uspeli da razmazimo tek u vremenskom periodu od dva meseca. Jos uvek gricka ali nista strasno. Spava sa nama i mnogo je vezan za nas. Neki kazu treba i manje vremena ali eto mi imamo jednog tvrdoglavog decaka koji je iskazivao probleme sa dominacijom. Najpre je bitno da joj das do znanja da je neces povrediti. Samo sedi s njom i ne diraj je, nek se privikne prvo na novo okruzenje i nov nacin zivota. Bar nedelju dana tako. Tek onda probaj blago da se igras sa njom. Pusti je da ona tebe prvo istrazi pa tek onda ti nju. Mnogo kasnije ce ti dozvoliti da je uzmes u ruke... Da ne duzim pricu, slobodno posalji pm a ja ti toplo preporucujem http://z10.invisionfree.com/africkitvor/index.php?act=idx

Ima dosta iskusnih ljudi a par njih je iskusno i sa pridobijanjem poverenja istraumirane zivotinje.

renatafajs
09.11.11., 22:54
Ma mene vise brine da ne dodje do pokolja izmedju psa i macki jer moj pas davi miseve redovno a neznam dali bi nju povredila. To sa strpljenjem mi je najmanji problem ali sta posle...

Luvrentina
09.11.11., 23:01
Hmmm pa da nisi tako daleko ja bi je rado udomila. Mada do sad nisam cula da je feretka imala problema sa psima, ali cula sam da je pas imao problema sa feretkom :) Naime, feretke nisu glodari, oni su mesojedi s toga telesni miris im je slicniji psima i mackama i jedni druge ne smatraju plenom. Ima jako puno slucjeva gde su pas i feretka jako dobri prijatelji i odlicno se slazu. Medjutim sve zavisi od odgoja i jedne i druge zivotinje. Cula sam za slucaj i gde je feretka psu odgrizla tetivu na nozi. Nikad se ne zna dok se ne proba. Mozda kad se malisha/malena (feret) dovoljno opusti probas da ih spojis uz tvoj strog nadzor pa vidis kako im ide. Nas Fili je upoznao par komsijski pasa i mogu ti reci da su svi pobegli glavom bez obzira sem jednog pekinezera koji nije hteo da se odvoji od njega i lepo su se igrali.

renatafajs
09.11.11., 23:17
Moja monika je divan pas, nije dresirana i obozava da se davi sa mackama. kontala sam to da feretka nije glodar tako da su samim tim drugari medjutim moj psic je jazavicar kome je u krvi da lovi jazavce a kolika je razlika izmedju jazavca i feretke??

Luvrentina
09.11.11., 23:22
Pa jazavci i feretke su iz iste porodice Mustelidae, koliko ti to znaci pojma nemam. Nista neces saznati dok ne probas, sto zivotinja sto cudi... Niko ti ne moze dati odgovor tipa slagace se/ nece se slagati.

The Zaba
09.11.11., 23:40
kad nju pripitomish pokushaj za pocetak da ih drzish u istoj prostoriji, feretku u kavezu naravno, pa cesh videti reakciju psa. moja feretka se isto igrala sa dosta pasa i ni sa jednim nije imala problem, cek je i sa stafordom provela jedno 15ak dana u istoj sobi, sve ok. jedino da ne vuce traume od prethodnog vlasnika. ali opet mislim da kad nju pripitomish cesh moci da hendlujesh celu situaciju.
srecno!

renatafajs
09.11.11., 23:58
Jao hvala. radicu na tome da je malo dovedem u red a onda suocavanje sa Monikom i macama.

renatafajs
10.11.11., 23:08
Ja cim otvorim kavez ona me scapi i ne pusta. Sva sam iskasapljena. Probala sam da joj dam hranu iz ruke , ona gricne jednom i odmah me gricne i ne pusta. Ne znam kako da joj pridjem. Primecujem da i cim otvorim kavez ona hoce da pobegde, onda je ja tu uhvatim i onda se ona okrene i ponovo jos jedan krvav ugriz:((((

knedla
11.11.11., 12:46
Nemoj ni da pokusavas da je uzmes u ruku i nikako joj nemoj davati sad hranu iz ruke posto ce tvoju ruku povezati sa hranom odnosno mislice da je to hrana pa ce te stalno gristi probaj da je pustas po kuci da trcka slobodno da istrayuje i da se navikava na okruyenje i tebe ako moras da je uhvatis koristi rukavicu za pocetak i ako hoces da te omirise daj joj yatvorenu saku odnosno pesnicu tako su manje sanse da te ugrize imam i specijalni zahvat ali to bas nemogu da ti opisem nego da ti pokazem ali si daleko pa na zalost nemogu.Ako te sta jos bude interesovalo pitaj slobodno

renatafajs
11.11.11., 20:23
Ali ona ne grize samo pste nego gde stigne. Ne znam dali smem da je pustim jer je nepoznajem tako da neznam kako ce reagovati sa mackama i psom. polasim se da ih ne napadne :(

Luvrentina
11.11.11., 20:52
Pa ne mozes je drzati u kavezu non stop. Nisu to zivotinje za kavez, on je tu samo za njihovu bezbednost kad niko ne moze da je nadgleda. Skloni psa i macku u drugu sobu pa je pusti da se istrci, i istrazi stvari. Sto duze bude bila samo u kavezu to ce se sve gore ponasati

renatafajs
11.11.11., 21:42
Naravno da ne planiram da je drzim u kavezu ali planiram da je socijalizujem tako da ona normalno funkcionise pored macaka i psa. Svesna sam da to ne mogu sada da postignem kad je jos uvek nisam pripitomila i kad neznam kako ce reagovati. Ako je pustim da se istrci pitanje je kako cu je uhvatiti jer ona mene zna samo tri dana.

Inace kavez joj je metar ipo tako da se nadam da ce se malo opustiti u tom vecem kavezu sa igrackama itd.

renatafajs
12.11.11., 13:09
Pustila sam je iz kaveza. Prvo je gricnula mog psa a onda je nastavila da njuska po sobi. Macke ne primecuje za sada ali ne znam sta ce biti na dalje.

pufi puf
13.11.11., 21:12
sa mackama se uglavnom bolje slazu nego sa psima,e sad sto se grizenja tice neces nista postici dokle god je ona u kavezu uglavnom,preplasena je,nepoverljiva i isfrustrirana,pusti je po sobi i sedi sa njom nek se navikava na tebe,mozes i malo da se juris sa njom ako je to ne plasi..Rukavice ja bas i ne preporucujem jer ih nekako nerviraju i cak i kad skines rukavicu vecina ce da kidise na nju.umoci prste u maslinovo ulje i daj joj da olize,ako te ujede uhvati je za scarf(koza na vratu za koju ih mama nosi)i skloni je,mozes i da joj kazes NE,nikako je ne ispustaj iz ruku kad capi,i nemoj da cimas ruku iz njenih usta 1)povredices se vise nego sto bi te ona povredila,2)ako provali da je se plasis shvatice sebe dominantnom u vasem odnosu .
javljaj kako napredujete :)

sa mackama se uglavnom bolje slazu nego sa psima,e sad sto se grizenja tice neces nista postici dokle god je ona u kavezu uglavnom,preplasena je,nepoverljiva i isfrustrirana,pusti je po sobi i sedi sa njom nek se navikava na tebe,mozes i malo da se juris sa njom ako je to ne plasi..Rukavice ja bas i ne preporucujem jer ih nekako nerviraju i cak i kad skines rukavicu vecina ce da kidise na nju.umoci prste u maslinovo ulje i daj joj da olize,ako te ujede uhvati je za scarf(koza na vratu za koju ih mama nosi)i skloni je,mozes i da joj kazes NE,nikako je ne ispustaj iz ruku kad capi,i nemoj da cimas ruku iz njenih usta 1)povredices se vise nego sto bi te ona povredila,2)ako provali da je se plasis shvatice sebe dominantnom u vasem odnosu .
javljaj kako napredujete :)

renatafajs
14.11.11., 00:59
Pustam je redovno iz kaveza. Pokusavam da je ignorisem jer sam se naplasila od njenih ugriza tako da mi je ona sama dosla u krilo pronjuskala me i nastavila dalje. Jos uvek je zbunjena jer je moja kuca prepuna zivotinja tako da ona ne zna sta ce pre da njusne, krade hranu i koske od kuce i tako... Zbunjena je jer nas ima previse. Primetila sam kad Monika (moj pas) neprekidno laje na nju, onda se ona uplasi i ode u svoj kavez sama. Onda nesto ukrade, odnese i sakrije u njen kavez. Dok je u kavezu ne mozemo nikako izgleda da funkcionisemo :)

pufi puf
15.11.11., 05:01
Pa dobro,napredujete :) nije bas preporucljivo da krade kucinu hranu,da se kuca ne naljuti,a i hrana za kuce je losa za feretke,kao i Luvrentina i ja ti preporucujem Tvorum,tamo ces naci puno korisnih informacija i saveta za ishranu,zdravlje i vaspitanje tvorova.sto pre idite do nekog veterinara koji se razume u feretke,jer je moras vakcinisati protiv stenecaka(ako ga zakaci 100% ce uginuti)i sterilisati jer zenke imaju produzeno teranje te mogu uginuti usled anemije

renatafajs
15.11.11., 19:22
Sto se tice kucine hrane kuca se sigurno nece ljutiti :) a sto se feretke tice ja mislim da u Nisu ne postoji ni jedan veterinar koji se razume u feretke tako da informacije mogu jedino izvuci ovde od ljudi koji ih cuvaju feretke. Sto se moje feretke tice ja mislim da je ona vec sterilisana jer ne ispusta nikakve mirise. Ranije sam se sretala sa feretkama i vec na metar se oseti miris koji naravno meni ne smeta ali je karakteristican za feretke.Pol jos uvek nisam utvrdila jer jos uvek nemam tu slobodu. Juce je bila pustena, dosla mi u krilo i sve me izgrickala samo sto to nisu onakvi ugrizi kao sto su bili u pocetku mada ipak nisu prijatni.

Jel moze neko da mi kaze koje tacno vakcine treba da primi i dali joj nece faliti ako je te vakcine vec primila i da li se naredne godine ponavljaju iste te vakcine?

Luvrentina
15.11.11., 23:57
Sto se hrane tice mi (i vecina u srbiji) nemamo specijalizovanu dobru hranu za njih zato ih hranimo "celim plenom" u sta spada meso, kosti, koza, masnoca, iznutrice (piletina, pacetina...) dajemo i mlevenu govedinu zbog taurina. Kao nadoknadu raznim vrstama minerala i vitamina dajemo royal canin 34 za male mace, maslinovo i bundevino ulje. Spremaju se i razne supice i pastetice u kombinaciji sa svime time. Jednom u dve nedelje je dobro da pojede i zumance, mozda cak i redje. Ja licno filiju dajem jednom mesecno jer ga ne voli pa ga kljukam sa time. Nikako nemoj davati hranu za pse jer tvorici imaju brz metabolizam i kratka creva i cisti su mesojedi, sto psi vec vekovima nisu. U psecoj hrani ima visok postotak pirinca i krompira (i drugog povrca) koji feretke nikako ne mogu da svare i stoga moze doci do gastritisa ili cak ozbiljnije upale creva gde ce jedino resenje biti ili operacija ili eutanazija.

Sto se mirisa tice, sve zavisi od starosti feretke, polne zrelosti, da li je u dobi kada se tera, da li je musko ili zensko, kastriran, ne kastriran (muski imaju intenzivniji miris pogotovo s proleca u vreme parenja). I genetika tu igra dosta vaznu ulogu pa tako ima i ne kastriranih muzijaka sa jacim ili blazim mirisom, ili izostankom istog (mada retko).

Sto se vakcinacije tice, obavezna je vakcina protiv stenecaka jer je za njih 100% smrtonosan u bilo kojoj dobi. Protiv besnila je potrebno samo ako putujete zajedno van drzave. Vakcinise se dva puta u razmaku od mesec dana a zatim jednom godisnje svake godine. Da li je vakcinisana ranije ne znam da li ti vet to moze reci, mozda postoje neke analize krvi na antitela, ja ne znam. postoje kod njih alergijske reakcije na vakcine i moze se desiti da ugine usled toga i zato se preporucuje da se ostane u ambulanti minimum sat vremena posle primanja vakcine, ili ako zivis blizu veta jos bolje. Mi smo dobili nobivac puppy vakcinu protiv stenecaka ali daju se i jos neke sad ne znam napamet koje sve postoje, znam samo da zbog secera treba da bud bez leptospiroze.

Nadam se da su ti ove informacije pomogle, mada ti opet savetujem da nam se pridruzis na tvorumu gde ces naci mnogo informacija i recepata i veterinarskih saveta u vezi ovih specificnih zivotinjica.

pufi puf
16.11.11., 05:36
Hehehe,Luv jako sam srecna sto si me preduhitrila u odgovoru pa ne moram ja da pisem sve to:th_love51: mada bih dodala da se raspitas kod ljudi od kojih si je uzela dal je vakcinisana,mada ne verujem da jeste posto nisu brinuli o njoj.takodje sto pre nadji nekog veterinara koji zna sa feretkama,jer ide sezona gripa i prehlada a tvorici sve to mogu pokupiti od nas,pa je dobro da imas veterinara kod kog je mozes odvesti jer ti ljudi odavde ne mogu pomoci ako se razboli.sto se mirisa tice...njedan tvor sa kojim sam se je srela se ne oseca na metar,mada svi su mladi,tako da ti to sto se ne oseca nije pouzdan znak dal je sterilisana,to takodje pitaj prethodne vlasnike

Luvrentina
16.11.11., 10:16
Mali offtopic:

Pufi ti si moje srce :) jedvacekam da se upoznamo i upoznamo tvorice :* Idem danas da ti uzmem pasteticu :)

renatafajs
16.11.11., 14:10
Hvala vam na odgovorima. Registrovala sam se i na tvorum tako da cu se verovatno snaci. Inace Mi u Nisu nemamo ni jednog veterinara koji se razume u feretke i egzoticne zivotinje.

Luvrentina
16.11.11., 14:28
Oces mozda da ti posaljem jednu lepu knjigicu, doduse na engleskom, o ferektama? Ima i par korisnih informacija za veterinare, samo da nadjes veta voljnog da uci.

renatafajs
16.11.11., 17:53
hehe sorry za pojedince ali ja mislim da vecina njih ne zna ni engleski :)

pufi puf
16.11.11., 22:44
Hvala vam na odgovorima. Registrovala sam se i na tvorum tako da cu se verovatno snaci. Inace Mi u Nisu nemamo ni jednog veterinara koji se razume u feretke i egzoticne zivotinje.kako znas da se niko ne razume u feretke?ja sam u bg i imala sam utisak da ni ovde niko ne zna nista o tvorovima,pa sam nakon izvesnog vremena nasla par njih koji se ipak razumeju u tvorove.tako da ti je moj savet da se naoruzas strpljenjem i krenes redom od ambulante do ambulante,jer zaista sta ces da radis ako ti se tvoric razbolli??? :confused:


Mali offtopic:

Pufi ti si moje srce :) jedvacekam da se upoznamo i upoznamo tvorice :* Idem danas da ti uzmem pasteticu :)
:shy: :th_love51:

renatafajs
17.11.11., 00:31
Vec sam dana prevrtela vecinu veterinara i svi su mi rekli da nemaju bas iskustva sa feretkama. Pre par meseci je moja drugarica morala da ide za Bg da bi odvela cincilu veterinaru jer ovde ne postoji ni jedan koji se razume u takve zivotinjice. Na zalost takva je situacija. Danas mi je cak doslo da zovem veterinarski fakultet u bgu za savet u vezi sa tim vakcinama. Barem da mi kazu sta treba i dali treba da primi vakcinu pre vremena jer ja neynam ni dali je ona uopste vakcinisana i da ja prenesem mom veterinaru sta treba da primi, da on to nabavi ako vec nema i da zavrsimo to.

Dajte mi onda neki kontakt nekog dobrog veta iz Bga da mogu da dobijem neke korisne informacije u vezi vakcine. Hvala vam na svim vasim informacijama jer mi dosta znace :)

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/383113_10150400817059329_731444328_8100662_5724037 62_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/386059_10150400817504329_731444328_8100666_1443901 3_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/379886_10150400819149329_731444328_8100673_1457121 977_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/375559_10150393835224329_731444328_8074899_1834352 335_n.jpg

Evo i njenih slikica pa bih molila vas koji vec cuvate ako mozete da procenite koliko je ona stara.
Ova zadnja slika je inace u transporteru u kom je ona stigla kod mene tako da ne pomislite da je u ovom kavezcicu cuvam.

Devojcica je inace, to sam malopre utvrdila kad sam konacno skupila hrabrosti da je uhvatim rukama. Samo da se pohvalim da malo napredujemo sa njenim ugrizima :)

pufi puf
17.11.11., 01:03
oko uzrasta ne moze niko da ti pomogne na osnovu slike jer zenkice dostizu punu velicinu vec sa tri meseca :/
0112287676
0638700111
mala ti je prava slatkica :) stavi joj neke pamucne krpe u kavez da moze da spava na tome obozavaju to

renatafajs
17.11.11., 01:14
Kao sto rekoh ovo je kavez u kom je stigla kod mene inace kavez joj je dugacak metar ipo sa 50\50 podeljen na dva dela. U jednom delu su joj hrana i voda i u uglu wc posuda a u drugom delu kaveza je gomila krpa, farmerica, dukseva i sl. Napravila sam joj i ljuljaske od farmerica i neke dukserice. Mislim da joj se dopada :)

Luvrentina
17.11.11., 11:07
Joj prelepa je, ko moj Fili, vidim da vec ima blago zimsko krzno. Najbolji nacin da joj utvrdis starost je da joj pregledas zube. Ako je starija od godinu dana trebalo bi da je poceo da joj se nakuplja kamenac na zube s toga bi trebalo da su blago zuckasti ili skroz zuti ako je dosta starija a nije bila na ciscenju zubica. Mada ni to nije sigurno jer i tu genetika igra dobru ulogu pa ih ima starijih kojima se kamenac ne nakupi.

JecaDJ
21.11.11., 19:20
oko uzrasta ne moze niko da ti pomogne na osnovu slike jer zenkice dostizu punu velicinu vec sa tri meseca :/
0112287676
0638700111
mala ti je prava slatkica :) stavi joj neke pamucne krpe u kavez da moze da spava na tome obozavaju to

Milance je mnogo dobar veterinar i sretao se sa feretkicama mojim i sa njima je cesto imao kontakt,ako ti sta zatreba slobodno mu se obrati,to je broj mobilni u prethodnom postu...a ako jos sta treba imam jos jednog veta koji je expert za njih,pa slobodno pitaj i Milana,njih dvojica su extra drugari i u konsultaciji uvek rese sve probleme... ogromna preporuka za njih obojicu...
a sto se tice ljudskog gripa od kojih umeju cesto da obolevaju ista prica,sve resavamo zajedno,tako da samo lagano,mala je preslatka i sve najlepse u vasem buducem druzenju... ;)