PDA

Pogledaj punu verziju : Kupovina feretkice,pomoc iskusnijih



princess
23.11.11., 05:52
Zdravo svima! Konsultovala bih se sa ljudskim drugarima feretki. Interesujem se dosta dugo za njih, zelja mi je da nabavim belu zenkicu. Medjutim, malo sam i zbunjena. Taj sam pristup feretkicama, veterinari... Izgubila sam poverenje u veterinare posle smrti moje kornjace skoro, i uzasno se plasim da ne pogresim oko zivotinjice za koju verujem da ce mi ako je ikada nabavim, uzeti mnogo veci deo srca, pogotovo posle tog neprijatnog iskustva. Imam kavez koji mislim da bi bio odgovarajuci, samo da se malo "renovira"(citam da pominjente da im treba dosta krpica, ljuljaske za spavanje...) Kako ide prica sa vetovima? Koje su cene? Naravno, mislim samo na vetove koji se RAZUMEJU u feretke, ne one koji ih smatraju mackama. Vec sam zacrtala da ce doticna jesti najvise Schesir hranu, skroz mi je simpa onih milion ukusa koji postoje kod tog proizvodjaca, Animondu i Hils, posto sam zapazila da drugarica hrani svoju macu time, i upucena sam u kvalitet preko njenog iskustva. Pa, videla sam jedan divan predivan povodac sa cirkonima, kao am je naravno, pa jos i neke igrackice koje mislim da bi se svidele toj veseloj vrsti. :) E sad... U celoj prici, najvise me brine trosak oko svega, jer ne zelim da se dogodi da na primer, isplaniram neku cifru sama, a onda se ispostavi da treba dosta vise. Znaci, koliki su pocetni troskovi? Inace, ne bih je sterilisala, ne jer zelim da zaradjujem na ljubimcu, vec mislim da zasluzuje da ima nekoliko okota barem i svoje potomke i ljudke drugare koji ce najpre da joj daju ljubav i paznju, novac tu nije bitan. Na sta trebam da obratim paznju prilikom kupovine? Svakao ne zelim da je kupujem u nekom pet shopu, pogotovo pet centru, ne mislim da se dobro brinu o njima, a ja iskreno, ne zelim istraumiranu zivotinjicu. U velikoj sam depresiji jer mi se izdesavalo svasta lose u proslih par meseci, i treba mi ljubimac koji nisu ribice, kornjace ili morsko prase, vec nesto veselo i milo. Kuca i maca otpadaju u startu, jer mislim da ima mnogo vise obaveza nego oko feretke, a i svakako, zaljubljna sam u njihov nacin igre i drcnosti kad im nesto nije po volji. Pa, bilo bi mi od velikog znacaja da me ljudski drugari feretki upute malo bolje nego ono sto sa uspevala da nadjem po internetu, jer ipak, iako postoji standard, ja zelim cuti pravo misljenje. Svaki dan skoro sedim kod drugara u lokalnom pet shopu, listam neke kataloge raznih proizvodjaca, ima mnogo interesantnih ideja, od krevetica kad su van kaveza, pa nekih visespratnih tunela koji lice na grebalice za mace, cak sam nasla i garderobicu za njih, neke slatke dzempercice :th_love51: I sve to kad vidim, jos vise je pozelim, nekako imam osecaj da je to ono pravo sa cim bih bila vise nego zadovoljna u svim mojim problemima
Napisacu ovde moje secanje iz nekih postova sta sve treba, ako mozete da me dopunite.
1.vakcinacija+ciscenje od parazita
2.normalno-hrana, mnoooooooogo kvalitetne hrane
3.ljuljaskica
4.neke krpice
5.posip za toalet
6.naravno-LJUBAV I PAZNJA

Luvrentina
23.11.11., 21:57
E draga moja dobro dosla medju tvoroljubce. Pre svega cu da ti kazem da im skupe igracke, ljuljaske, odelca i tunelcici nimalo nisu potrebni (sem ako ih vole) ja sam tako gomilu gluposti nakupovala za mog zverka da bi on odlucio da je plasticna flasa zanimljivija, moj privezak za kljuceve jos zanimljiviji, a najzanimljivija je kartonska cev od kuhinjskih ubrusa. Tu ne mozes predvideti sta ce mu se svideti pa je najbolje da krenes od sitnijih stvarcica pa sta mu se svidi. Moj je takodje izmedju trixijevog krevetica za feretke i korpe za posluzivanje hleba izabrao ovo drugo kao krevet. Tako da sto se opreme tice to u opste ne mora da bude skupo, bar ne u pocetku dok ne vidis sta voli. U bg odakle vidim da si ima par odlicnih veterinara za ove zivotinjice, tu ce ti najpre pomoci jecadj i pufi puf, dve odlicne cure sa iskustvom. Sto se parenja curica tice za mene je to komplikovana tema a mislim da bi ti jecadj takodje tu najbolje pomogla jer ona ima devojcicu. meni ta prica oko parenja i svega ostalog zvuci jako komplikovano (pogotovo sa emotivne strane) i ja se licno ne bih upustala u tako nesto. Meni stize mala albino zenkica u decembru da pravi drustvo mom filiju i meni ali oboje ce na kastraciju u dogledno vreme. Sto se vakcine tice vet sve vec zna uglavnom, a sto se ostalih bolesti tice vrlo su specificne zivotinje i treba pazljivo birati veta. Sigurna sam da ce ti se javiti neka od navedenih devojki, ja sam iz NS i ove ima samo jedan doktor upucen u njih (i to jako dobro) pa se za sad samo na njega oslanjamo. E a sto se hrane tice, jako su specificne zivotinje i iako im moze biti dovoljna samo hrana za macke ako ocekujes srecnu i dugovecnu zivotinju preporucujem ti da je naucis na meso, po mogucnosti sirovo pilece, pacetina, sve sa iznutricama kozurom, mlevena govedina i nekvane pilece kosti.

Toliko od mene za sad idem da vidim kakva sr**a sada Fili pravi :)

pufi puf
24.11.11., 04:55
ufff evo javljam se ja :) :th_love51: ovo je za Luv
za pocetak da ti kazem da su sjajni ljubimci i neces se pokajati ako je uzmes ukoliko si spremna da joj posvetis paznje koliko joj treba i da se naoruzas strpljenjem ;) sto se cena tice,pa to je relativno,ono sto je meni skupo tebi mozda nije i obrnuto,broj veta ti saljem na pm.nije preporucljivo da uzmes iz pet sopa bolje je od odgajivaca.obrati paznju na uslove u kojima zivi,raspitaj se da nisu roditelji slucajno srodstvu,koliko je mazna(dal grize)....ima hiljadu stvari oko njih tako da ti preporucujem Tvorum forum na kom imas sve potrebne informacije,oko odgoja,sterilizacije,ishrane,i mnogo iskusnih ljudi koji ce ti odgovoriti na sva pitanja koja ti padnu na pamet :D ... sto se sterilizacije tice rekla bih da bas i nisi upucena u tvorovsko razmnozavanje i posledice teranja kod neuparene zenke,laznih trudnoca i sl,sve detalje oko toga imas na tvorumu,ali veruj mi da zenka sigurno nece patiti ako je sterilises niti ces je time uskratiti za bilo sta.samo te molim da se dobro uputis u to,pre nego sto doneses odluku da ne bi napravila problem i njoj i sebi.pozdrav :)

princess
24.11.11., 05:24
Luvretina,negde sam procitala post jedne clanice koja kaze "feretke su kao deca, ja joj kupila preskupe igracke, a ona se igra sa kutijom" :) Bas sam se slatko ismejala na taj post, totalno simpa :) Jecu imam na fbu, ali nikako da je nahvatam kad je online, glupo mi da smaram devojku, rekoh, aj da napisem ovde, pa ko je voljan da odgovori-zvrljnuće nesto :)
Hrana nije problem, ja sam od onih ljudi koji ce pre da zive na pirincu, a svom ljubimcu daju kvalitetno, mislim, sta da kezm kad je pokojma kornjaca zivela na Belcando hrani(navuklla se na kerece granule katastofa :) ), a ove manje tri su na lignjama, dagnjama, i gamborima. Kad im dam one biljne serine granule, nece ni da im pridju, kao da me gledaju i kazu "hajde vadi te dagnje, sta cicijas" :)
Gledala sam kod druga u lokalnom petu kompletnu ponudu za petshopove, odusevila sam se cega sve ima, katalog ima nesto malo vise od 1000strana.
Pufi Puf, to za kupovinu u pet shopu mi je doooooooobro poznato, posto je pet centar imao feretke, i bile su blago je reci, divljakuse. Drugo, ne svidja mi se sama misao da kupujem zivotinju o kojoj ni sami prodavci nemaju nesto pametno da kazu, jer kad sam prvi put pre par godina u pet shopu(mislim da je Balkanska ulica u pitanju) videla feretku i pitala sta je to, prodavacica je rekla, ma nesto kao morsko prase, ili pacov, nemam pojma, ali je lepo :) Uzas :) Znam da moze da ugine ako se ne pari, a udje u teranje, nego se meni cak i svidja sama situacija da budem baba u tom slucaju :) Cak i gupike koje drzim sa ajkulama kada se omreste, ja budem kao neka ponosna mama ili baba, i samo pricam o tim malim plivajucim tackicama :)
Kako ide situacija sa njihovim toaletom? Posto sam citala da ima onih koje su na posipu, a i onih koje to rade na novinama-sto se meni ni malo ne svidja. Jel to zavisi od toga kako zive sa majkom?

Luvrentina
24.11.11., 07:55
Za wc sve zavisi od toga koliko su tvrdoglave :) Iskreno ja mislim da ih mama nauci sta je wc i gde je wc. Mnoge feretke lepo to obavljaju u wc mada se uvek desi neka nesreca pa obave u najblizem cosku jer su mnogo zaigrane zivotinje pa i "zaborave" da im se ide sve dok nije prekasno a onda ne mogu da stignu na vreme do wca. Ali uvek ce same izabrati cosak gde ce to obavljati i najbolje je da wc postavis u taj cosak koji izaberu jer ih je tesko nauciti na drugo mesto. E sad zasto mislim da ih mame nauce? Zato sto je fili bio mnogo malena beba kad je stiagao i mi smo ga odhranili. Mama nije stigla da ga nauci wc i dan danas muku mucimo sa time. On nije izabrao jedan cosak vec celo predsoblje :) Instinktivno to uvek rade na jednom mestu pa je to olaksavajuca okolnost. U kavezu nema problema uvek koristi jedan cosak ali kad ga pustimo, celo predsoblje je njegovo :) I iako smo postavili wc u predsoblju on ga ponekad ali samo ponekad koristi a ponekad i pored njega, oko njega malko dalje od njega...sva sreca pa su plocice pa je lako za odrzavanje. Takodje nece nikada obaviti nuzdu na platno, tekstil, tako da tamo gde ne zelis da to radi nabijes neku staru maicu i eto :) Inace njihovi produkti u opste nemaju miris, mozda malko mokraca ako nabijes nos u nju inace se ne oseti dok ne udju u vreme za parenje :) Kazu i da nece obavljati nuzdu u cosak koji namazes sircetom, ne mogu da podnesu miris, ali ja imam mali stan i ako koristim sirce ceo stan ce mi smrdeti tako da nisam to probala :) ovo sto si cula da su na novinama to je za feretke koje obavljaju nuzdu na vise mesta (a ima ih dosta puno bas zbog tih incidenata), pa je lakse za odrzavanje. Sto se filija tice, nije da se ne trudimo, jos uvek ga treniramo na wc ali mnogo je tvrdoglav, trening mu traje vec 4 meseca :) hihihi moja mala ljubaf, ne smeta nam kad ga mnogo volemo :) Problem je i sto su jako ciste zivotinje i nece obavljati nuzdu u wc ako ga redovno ne cistis. Fili recimo nece ici u wc ako ima ma i jedno govance, pridje mu, onjusi, okrene se i obavi stvar na drugom mestu :) ali nisu svi takvi, ima raznih karaktera. U decembru idem po jednu devojcicu pa cu videti kakva je ona

princess
24.11.11., 21:40
Luv, a reci mi gde ces da nabavis devojcicu? Mislim, jel ih ima jos? Ja zelim da bude bela, nikakva drugacije, i da bude zenka. Imao je Strudla sa foruma belu, ali je bio decak, to je bilo pre par meseci kad smo se kuckali. Koliko parica?

Luvrentina
24.11.11., 21:50
mene bas interesuje zasto ti je bitno da je bela i da je zenka? ovo je poslednja kod ovog coveka, neki lik iz panceva od drugarice prijatelj pa je proverena varijanta. Cena 50e. I znas li da su skroz bele sa crnim ocima (DEW) skoro pa uvek gluve? I mnogo je teze raditi sa njima jer moras naci nacina da te razume a da to ne bude intonacija glasa.

princess
24.11.11., 21:59
Sad ce mozda zvucati gadnjikavo, ali ja stvarno zelim belu zenku, i nameravam da kroz neko vreme nabavim i muzjaka standardne boje. Cula sam za to da su CESTO gluve kada su bele, ali takodje i da to ne mora biti tako. Prosto, desava se nekada, nekada ne. I to sam isto nasla i na tvorumu

Luvrentina
24.11.11., 23:00
Sad ce mozda zvucati gadnjikavo, ali ja stvarno zelim belu zenku, i nameravam da kroz neko vreme nabavim i muzjaka standardne boje. Cula sam za to da su CESTO gluve kada su bele, ali takodje i da to ne mora biti tako. Prosto, desava se nekada, nekada ne. I to sam isto nasla i na tvorumu

Sansa je 75% da ce biti gluva, no to i nije toliko bitno samo zelim da bude spremna na takve stvari jer to obicno (mada kazem ne uvek) nosi sa sobom i druge genetske poremecaje jer takve zivotinjice imaju veoma "slabe gene" i ne preporucuje se da se razmnozavaju. Taj poremecaj kod njih se zove Waardenburg sindrom. Nije to vezano samo za dew feretke vec za vecinu sa puno bele boje (sem albino), sto po glavi sto po celom telu. Meni iskreno boja nije toliko bitna, a nije ni pol s obzirom da su podjednako zaigrane i vesele zivotinje oba pola. Nije gadnjikavo nimalo, pa ljudi zele ovakve papagaje, onakve ribice, cupavog psa, kratkodlakog....Sve ti ovo govorim naravno samo da budes spremna na sve mogucnosti

princess
25.11.11., 01:53
Kapiram sta hoces da mi kazes :) Opet, ko zna, mozda uspem da nadjem albino, mada imala sam albino morsko prase jedno vreme, imalo je odvratan imunitet, bas smo se borili zajedno, ali i sama zivotinjica je imala nekako drugacije ponasanje, mnogo je bio senzibilniji, ponasao se kao da me sve razume sta kazem, i kao da je on pricao, ne mozes da verujes! :) Kao najveca ironija, bukvalno je spasen sigurne smrti, jer u tom pet sopuje bio sam i izolovan, bilo mu je hladno, premrsav, sve kosti su mu se ocrtavale, nije imao snage ni da jede. Radnica mi ga je poklonila uz komentar "ionako ce umreti, pa bolje da se ti bakces sa lesom" i jos se nasmejala, doslo mi je da je pljunem kakva je stoka od coveka! Odmah sam ga odvela kod veterinara, 5dana zaredom je primao boce, drugog dana je vec sam poceo da jede, i bio je nenormalno umiljat, kao da zahvaljuje za sve sto sam ucinila za njega :th_love51: I dalje je ziv, samo je kod moje sestre od tetke, opet se malo vuku po veterinarima s' vremena na vreme, a cica mala kao da zna da ce primati boce kada se prehladi pa se ususkava sam u gomilu nekih krpica da mu bude toplo :) U sustini, ja bih da feretkica bude sto belja, verujem posle tog praseta da sve moze biti ok. :rolleyes:

A vezano za pol... Pa ne znam, nekako iz iskustva sa morskim prasicima koje imam konstantno, znam da muzjaci kada im dodje vreme parenja a nemaju sta da...Znas vec, budu bas gadni. Pa da mi se ne desi da kupim muzjaka, i onda donesem kroz par meseci mladu zenku, a on je raščereči :) Nisam od onih koji zele da zaradjuju na bebama svog ljubimca, cak verujem da cu, ako ih ikada bude bilo poklanjati samo onima koji se pokazu kao podobni da gaje tu vrstu. Opet, cesto vidjam oglase ljudi koji mole da im se pokloni feretka jer nemaju novca da je kupe. Uzas. Pa, ta zivotinja treba jesti, ici kod cika doce nekada, nikad ne znamo sta moze da iskrsne, i malo ljudi bi na primer dalo 2000din za lecenje morskog praseta, pre bi kupilo novog, mladog i zdravog. I zasto onda da ne poklonim bebu feretku nekome za koga znam da ce se brinuti, a ne tim lesinarskim oglasima, iza kojih verujem da se kriju pet-shopovi :)

pufi puf
25.11.11., 05:20
svi muzjaci su malo caknuti kad im je vreme za parenje ;) mada kod feretki to svakako izgleda ko silovanje,muzjak i zenka nisu u isto vreme u teranju tako da to tesko da ces pogoditi bilo da uzmes prvo muzjaka ili zenku,pitanje srece,al pozeljno je da muzjak bude stariji,tako da mozes da uzmes muzjaka prvo pa da mu posle nadjes stariju zenku,al opet to je vec licni izbor,a opet mozes i da je paris sa drugim muzjakom ako tvoj tad ne bude raspolozen za sex,al onda svog kastriraj da je ne ugnjetava kad mu dodje faza za...
.sto se boje tice slazem se sa Luv pa normalno je da trazis ono sto ti se najvise svidja :) ono sto sam ja cula je da su bele zenke sa crnim ocima sklonije gluvosti nego bele zenke sa crvenim ocima,mada svakako kad je budes uzimala mozes da testiras dal cuje ili ne :)

Luvrentina
25.11.11., 07:52
Kao sto pufi kaze, parenje kod njih je uvek vise silovanje umesto vodjenje ljubavi. imas par videa na youtube pa pogledaj kako muzijak razvlaci zenku tokom parenja a oboje su u teranju. Uzmes ili zenku ili muzijaa, sve jedno ce biti ili zlostavljac ili zlostavljana tokom tih dana u godini. Naravno, ima i slucajeva gde su mirni i sve prodje savrseno ali i to je retko.

Albino zivotinje generalno nisu nista drugacije od obicnih pa ni po imunitetu, sem sto odredjenih zivotinja majka odbaci recimo takvo mladunce jer dobro ona zna da u prirodi nece prezivet, ne zbog bolesti ili imuniteta vec jednostavno to mladunce je najlaksi plen, zato u prirodi i nema puno albino zivotinja. Nemaju prirodnu kamuflazu i lako nastradaju. Isto tako, albno zivotinja koja zivi u grupi moze da bude odbacena od grupe iz istih razloga, lako ce odati gde se grupa nalazi, samim tim ima zabranjen pristup hrani i vodi (sto verujem da se desilo tvom morskom prasetu) i stoga su neuhranjeni, bolesljivi i cesto umiru. Kod feretki je zato drugaciji slucaj, s obzirom da ih covek uzgaja vec hiljadama godina, takve jedinke nisu odbacene ni od strane majke ni od strane grupe, srecne su i zdrave.

E sad, za gluvocu nije bitno da li je zenka ili muzijak, ali poznato je recimo da ni jedna albino feretka do sad nije nadjena sa bas tim sindromom koji se vezuje za gluvocu. Ima ih gluvih ali je utvrdjeno da je do gluvoce doslo ili usled mehanickih povreda ili usled infekcija uha, sto moze da se desi feretki bilo koje boje.

E da, sto se boje tice, tj beline. Ako uzmes samo da bude bela, ne albino, velika je verovatnoca da ce dobiti sive varijatete tokom godina, jer sve one menjaju boju kad je sezona jesen/prolece, ako uzmes albino i ne sterilises je, bice zuta zbog hormona koji kontrolisu izlucivanje njihovog prirodnog koznog ulja. To zutilo nestaje kad se sterilise ili dok su hormoni mirni i bude najbelja na svetu :)

Ps izvinjavam se na proguanim slovima polako ali sigurno odlazi tastatura ;)

princess
25.11.11., 19:48
Danas sam skoro sat vremena pricala sa clanom Masa cini mi se, deck se bese zove Mladen, imam osecaj da sam ga udavila :) Usput, bila sam u pet-centru, i najstrašnije sam se posvadjala sa nekim likom koji radi tamo. Pitam za UV sijalicu, on mi vadi najobicniju koja moze da se nadje u bilo kom megamarketu. Ja kazem-to nije uv, on mi vadi onu zastitu sa mrezicom i kaze, e ovo ti je uv. I tu ispizdim, rekla sam mu svasta, da je glup i on i onaj ko mu je dao posao koji ne zna da radi. Nije damski, ali ###, stvarno mi se povraca od ljudi koji se bave poslom koji ne znaju. Ribice im po pravilu plivaju na stranu, defekti, vecina hrane "je trenutno nestala"... Ustanovila sam da postoje cetiri vrste granulica bas za feretke, ali svakako, gospodjica ce jesti od tih samo Versele-Laga(imam neko nenormalno poverenje u tog proizvodjaca, zbog hrane za glodare), i maciju. Dogovorila sam se Sa Masom-Mladenom da ovih dana, kad budemo oboje imali vremena skoknem do njega da se malo druzim sa krvopijicama :) Ali... Sad imam drugi problem... Morsko prase, prema kom iskreno, ne gajim neke posebne emocije, nekako se ne snalazimo zajedno kako sam se slagala sa zenkicom... Pa ,ako nekome treba kao LJUBIMAC a ne hrana za zmije, rado cu mu ustupiti... Odraslo prase je u pitanju, musko, beo je ali nije albino, bio bi pogodan za dalje razmnozavanje. Mozda ovo deluje okrutno, ali drzim ga i dalje samo zato sto ne znam sta cu sa njim, dosta sam se demoralisala posle smrti moje prasice koju sam imala preko pet godina. :(

Luvrentina
25.11.11., 20:08
Versele laga u opste nije dobra hrana za njih. mozes li nabrojati koje jos tri vrste hrane imaju tamo?

pufi puf
25.11.11., 21:08
versele-laga nije dobra hrana za njih,bolje uzmi neku kvalitetnu hranu za macice!u pet centru ima versele laga:ferret complete,ferret pro i ferret nature,i pored toga ima ona vitapol karma koja je...hmmm pa uzasna po sastavu najblaze receno.to je bar bilo do sad tamo od hrana za feretke,a posto sam skoro bila nesto bas i ne verujem da su dobili neku novu hranu

princess
26.11.11., 01:46
Hm... Pa, ja sam koristila Versele-Laga one braon zelene stapice za prase(kesa je bela sa zelenim, nije providna), bio je uvek izuzetno srecan, i najvise je voleo da ih jede, a iskreno, i spadaju u najskuplju hranu za njih. Isto kao to pakovanje za feretke, ono je oko 750din. Bila je neka Vitapol hrana, to je neki krajnji uzas, mislim, samo pakovanje izgleda bedno :) I da, ima i ona Versele-Laga hrana koja je malo manje pakovanje, ima providni deo na kesi, nisam sigurna za tacan naziv,cini mi se feret pro. Meni, na primer, prase tu hranu samo cavia pro nije htelo da jede. Ali, svakako cu se pre odluciti na maciju hranu, jer ima vise i mesa i vitamina. Znam da je Brit za kuce dobar, ali nisam sigurna kakav je za mace. Takodje, Animonda kesice znam da su dobre za macu, Schesir mi je fenomenalan sa onim silnim ukusima... Gledala sam danas sta ima od povodaca, nesto je mrsav izbor, bolje mi je da narucim onda preko druga iz kataloga. Imaju mnogo lepe ogrlice, sa cirkonima, ali ne znam kako bi podnela da ima ogrlicu... Mislim, da ne deluje kao neki mali ulicar :) Krevetice i kaveze nisam gledala, imam kavez koji ce biti taman, a za krevetic sam dobila savet da ga sama napravim od nekih krpica:rolleyes:

Luvrentina
26.11.11., 01:58
Ogrlice umeju da budu pomalo opasne za njih. Bilo je slucajeva da se igraju sami sa svojim ogrlicama, uspe da proturi nogicu kroz nju pa se zaglavi, otima se i polomi sebi nogu. Recimo moj Fili ima polomljen repic na vrhu, to je uspeo da uradi skakajuci kao lud da dohvati trecu policu sa knjigama, jer je mali knjiski moljac kako ga ja zovem, jer obozava da se igra sa knjigama. Upasce u nevolju dok trepnes. Dovoljan joj je am za setnju i ima mnogo lepih da se naruci, meni je ovaj prelep za devojcicu http://www.ferretcouture.co.uk/shop/harness-sets/patterned-sets/dots-pink-patterned.asp
Mislim cak da je ovo jedina prodavnica koja bi isporucivala u srbiju ako bi privatno samo za sebe narucivala, mada uvek je bolja varijanta da ti neko ko drzi pet shop nabavlja takve stvari.

princess
26.11.11., 03:02
Lep je, ali ja sam inace sama po sebi pokretni kic, pa mozes misliti na sta ce mala da lici :rolleyes: Salim se malo, videla sam jedan fenomenalan ciklama sa nekim crno belim gepard fazonom, ili da bude skroz od cirkoncica. A imam cak i viziju da napravim jedan sama, to ce tek biti katastrofa ako uradim, jer sam nenormalna po pitanju džičkanja :) Mislim, svi povodci su nekako dosadni, ima zaista lepih, ali mahom su onako nekako... Jednostavni. :) A crkla bih kad bih nasla am i povodac vristece zlatne boje, ili ciklama sa sljokicama oooooooooooooooooh:th_love51::th_love51::th_love51 ::th_love51::th_love51: Imala sam nekog coveka koji je radio to po naruzbini, doduse za kuce i mace, ali treba sad iskopati njegov broj ili ga naci ,sto ce biti mnoooooooogo tesko :(

Nego, koju hranu vi koristite?? Kolika gramaza dnevno je ok da ne bude mali morz :)

I da, sad sam videla military am i povodac na tom sajtu ciji si ostavila link, gospodjica definitivno mora imati takvo odelce, ja sam manijak kad je u pitanju taj print, moramo biti u tonu :)

pufi puf
26.11.11., 06:08
ja mojoj dajem royal canin34,hill's,schesir i n&d kobinovano sve zajedno,nemam odredjenu gramazu jednostavno gledam da u svakom trenutku ima granula u ciniji,al ujutru i uvece dobija pilecu ili junecu supicu sa kuvanim mesom,iznutricama,kozicama,granulama ispasiranim u tome i dodam ad hill's pasteticu i maslinovo ulje(pomaze im da izbace grudvice dlake,ili nesto drugo sto pojedu a ne bi trebalo,a i ludi su za mas.uljem :D ),a pored toga u toku dana dobije i zivo meso,kosti i hrskavice i nije morz :P tako da nema tu neke precizne gramaze ja mojoj sve spremam odokativno,a granule u ciniji joj vise sluze da ima da prezalogaji ako ogladni


Hm... Pa, ja sam koristila Versele-Laga one braon zelene stapice za prase(kesa je bela sa zelenim, nije providna), bio je uvek izuzetno srecan, i najvise je voleo da ih jede, a iskreno, i spadaju u najskuplju hranu za njih. Isto kao to pakovanje za feretke, ono je oko 750din. Bila je neka Vitapol hrana, to je neki krajnji uzas, mislim, samo pakovanje izgleda bedno :) I da, ima i ona Versele-Laga hrana koja je malo manje pakovanje, ima providni deo na kesi, nisam sigurna za tacan naziv,cini mi se feret pro. Meni, na primer, prase tu hranu samo cavia pro nije htelo da jede. Ali, svakako cu se pre odluciti na maciju hranu, jer ima vise i mesa i vitamina. Znam da je Brit za kuce dobar, ali nisam sigurna kakav je za mace. Takodje, Animonda kesice znam da su dobre za macu, Schesir mi je fenomenalan sa onim silnim ukusima... Gledala sam danas sta ima od povodaca, nesto je mrsav izbor, bolje mi je da narucim onda preko druga iz kataloga. Imaju mnogo lepe ogrlice, sa cirkonima, ali ne znam kako bi podnela da ima ogrlicu... Mislim, da ne deluje kao neki mali ulicar :) Krevetice i kaveze nisam gledala, imam kavez koji ce biti taman, a za krevetic sam dobila savet da ga sama napravim od nekih krpica:rolleyes:
ta bela sa zelenim je ferret complete i nije bas dobar izbor,Brit za mace cini mi se da nema bas pogodan sastav za fereku,od povodaca za feretke ima samo onaj karirani am,ja ga licno imam i morala sam da ga skracujem jer je ovoj mojoj bio velik ;) tako da znas da te verovatno ceka skracivanje :D ja se licno ne bih usudila da mojoj stavim samo ogrlicu,nesto me je strah da se ne izvuce jer se i iz prvog ama koji sam imala izvukla par puta,nego sreca pa je uvek prvo pustim po kuci da malo vuce da vidim dal ce se izvuci pa mi se nije to desilo napolju,
moj savet,sve sto mozes sama da napravis napravi,krevetice,tunele,kucicu,jer ce vrlo verovatno u pocetku demolirati sve :rolleyes: krevetic od stare pamucne majice npr,tuneli od 2l plasticnih flasa isecenih,spojenih i zalepljenih,sa tim sto sam ja svaku ivicu flase oblozila materijalom i oblepila i luda je za tim tunelom zbog zvukova koje pravi kad grebe po flasi i selotejpu :eek: kucica od kartonske kutije...takodje mozes u jednu kutiju sasuti rizu vole da se zakopavaju i igraju u tome :)

Luvrentina
26.11.11., 10:32
Fili jede kao sto je pufi puf rekla sem sto mu vise supice ne kuvam vec mu dajem da zvace meso, kazu da je bolje za kamenac na zubima. Meso mu iseckam i pomesam iznutrice, kozu, piletinu i govedinu mlevenu zajedno sa jednim kuvanim zumancetom. Ranije sam mu u to davala i mlevene ljuske od jajeta koje isitnim u prah u blenderu al od kad se blender pokvario moracu da mu nadjem alternativu, ne mogu da ih isitnim dovoljno, bojim se da ce mu se zabosti negde u ustima ili pokidati creva. Pufi maslinovo ulje se daje zbog oligo kiselina prvenstveno a za izbacivanje dlake bolje je parafinsko ulje ili vazelin. Moj kreten otkida na vazelin to mu dodje kao poslastica. Pojma nemam sta mu je tu lepo :) Idem u decembru u bec pa cu videti da mu uzmem orijen hranu za macke, kao ta je najbolja, al moj fili bas i nije neka zderonja, on je mrsavica mali atleta, ne seti se sam da jede kad se razigra pa kad donesem hrane u ruci i ponudim mu tek onda shvati koliko je gladan i pojede i po tri sake hrane. Princess ne brini se da ce biti mali morz, oni tacno znaju koliko im je dovoljno i ne prezderavaju se. Hrana nek joj bude uvek dostupna u nekoj cinijici (mislm na suve granule) pa ce ona zvakati kad ogladni, inace nece. Zenke su inace sitnije i vise atletski gradjene nego muzijaci. Nekastrirani muzjaci znaju da budu morzevi, ali ipak treba da znas da preko zime se svi odreda malko nagoje (i do 40% svoje letnje tezine), cisto zato sto je zima.

JecaDJ
26.11.11., 15:32
ja mojoj dajem royal canin34,hill's,schesir i n&d kobinovano sve zajedno,nemam odredjenu gramazu jednostavno gledam da u svakom trenutku ima granula u ciniji,al ujutru i uvece dobija pilecu ili junecu supicu sa kuvanim mesom,iznutricama,kozicama,granulama ispasiranim u tome i dodam ad hill's pasteticu i maslinovo ulje(pomaze im da izbace grudvice dlake,ili nesto drugo sto pojedu a ne bi trebalo,a i ludi su za mas.uljem :D ),a pored toga u toku dana dobije i zivo meso,kosti i hrskavice i nije morz :P tako da nema tu neke precizne gramaze ja mojoj sve spremam odokativno,a granule u ciniji joj vise sluze da ima da prezalogaji ako ogladni


Velika greska je to da feretka ima hranu u svakom momentu,jer one ne kontrolisu hranu same ,nego ce da jedu i da se prejedaju,kao i svaka zivotinja koja instiktivno jede misleci da nece imati hrane narednih dana,pa se time feretke pregoje sto daje rezultat takav da feretka oboli od dijabetesa i kao i kod coveka dijabetes se ne leci,nego se samo drzi pod kontrolom...Pa sad kutija leka za dijabetes je oko 100 evrica,a naravno mora da se daje zivotinji redovno kao i ljudima pa sad se sracunajte sta se vise isplati...treba imati malo strpljenja i ne sazaljevati se nad zivotinjom,nece uginuti ako malo ogladni,a zdravije je za nju u svakom slucaju...
Tvorovi koji su se koristili za lov se drze obicno dva dana na izgladnjivanju da bi bili dobri u lovu i nije im se desavalo da ne jednu dva dana i da uginu,zar mislite da svaka zivotinja u divljini jede svaki dan...


I nadam se da me ne kapirate kao mucitelja ili nekoga ko prica lose samo...jer vidim da vi pisete lep deo,sto je i normalno kada stigne ili planirate da vam stigne novi ljubimac,ali zato treba da se znaju i one lose strane koje covek cini zivotinji misleci da joj cini uslugu...

A princess,promeni malo samo boju slova,bole ochi od ove pink,pleaseeeee :)
i slobodno mi se javni,pustila sam ti i pm,za sve sam tu :)

Luvrentina
26.11.11., 16:02
Jeco ja tee puno postujem, dala si mi puno odgovora na mojih puno pitanja i stvarno znas sta pricas, no ja mislim da u slucaju hrane sve zavisi od jedinke do jedinke. kao sto sam rekla, moj fili uvek ima punu posudu hrane a ne prejeda se niti isprazni ikada posudu, u vecini slucajeva moram da bacam visak hrane jer predugo stoji u cinijici. Takodje i sa puno puno ljudi sam pricala o tome i svi su eto rekli da im je suva hrana non stop dostupna i opet se nisu prejedale niti smazale sve sto im je dato. Ponavljam svoje misljenje, sve zavisi od jedinke do jedinke. Filiju sipam jednu saku hrane u ciniju sto nije ni 30 grama (imam strasno malu saku), uvece izbacim 20% te sipane hrane jer je nije pojeo. I naravno da ima i ruznih stvari kao i kod svake zivotinje ali sama princess cija je ovo tema je negde na pocetku rekla da je svesna i dobrog i loseg i da se potrudila sve da sazna, nemam razloga da joj ne verujem ali cim osetim potrebu upozoricu je na neke stvari

JecaDJ
26.11.11., 16:09
Hvala draga,zato kazem,jer ako sad ne napisem veruj da od obaveza necu se setiti tamo nekada u buducnosti kada dodje do toga,ne moze covek ni sve da kaze ni sve da sazna u samom startu,nismo mi rodjeni nauceni,pogotovo za nesto tako "cudno" i nesvakidasnje,kao sto je feretka,zato postoje iskusniji ljudi da pomognu...
A za klopicu,zao mi je sto Marija nije tu da podeli sad sa vama koliko je Lulu bila bucko tromi koja je bila samo uspavana,pa sa smanjenjem klopici i viska kg(koji su tu bili zbog stalnog nudkanja klopom)postala je shashavac koja se samo igrala.Koliko sad kapiram Luv da je tvoj smradac mali jos u razvoju,pa se i troshi time,ali kasnije kada dodje u punu velicinu bice problem...ali opet kazem,ne volim da solim pamet,samo kazem da bi bilo bolje da povedete racuna dok je vreme...jer su lekovi nepotrebni(kako kazu,bolje spreciti,nego leciti) i bolje bi bilo da ne dodje do toga,a dijabetes nije shuga koja se vidi spolja u prvom stadijumu...
Veliki poljubac za vas dvoje :)

Luvrentina
26.11.11., 16:25
:) E srce si jeco i slazem se da se treba o svemu lepo raspitati i sve prouciti. Dragi i ja se godinu dana nismo usudjivali da uzmemo malishu dok nismo sve moguce na netu nasli (na zalost u biblioteci nije bilo nicega). I eto dokaza da ni godinu dana izucavanja nije dovoljno. Nisam cula nigde za takav slucaj kakav ti navodis (sto ne znaci da ti ne verujem), ali sam cula da dijabetes dobijaju od secera jer nemaju mogucnost da ga prerade u energiju koju bi dalje trosili pa se vremenom nakuplja u organizmu. E tu sam ja zbunjena, neki kazu nikako im ne davati secer a drugi kazu dati im s vremena na vreme malko cokolade, grozdja ili banane da nadoknade secer, znaci wtf? ajd cokoladu mi ne bi palo na pamet da im dam jer kakao koji mi koristimo u sebi sadrzi supstance koje su otrovne za vecinu zivotinja, za pse se recimo prave posebne cokolade gde se u kakau te supstance je l te nekako izvade... ne razumem se kako :)

JecaDJ
26.11.11., 16:46
Hajde da ne spamujem temu,ali i ta info je korisna i u ovoj temi...dijabetes i ljudi dobijaju ne samo od slatkisa,da citiram samo Wikipedi-u

"Šećerna bolest ili dijabetes (lat: diabetes mellitus grčki: διαβήτης) je hronični, neizlečivi sistemski poremećaj metabolizma[1], koji se karakteriše hiperglikemijom, tj. trajno povišenim nivoom glukoze u krvi. Uglavnom je uslovljen naslednim faktorima[2], a nastaje zbog smanjene sekrecije ili smanjenog biološkog dejstva hormona insulina, odnosno u kombinaciji ova dva faktora.[3] Taj nedostatak ometa razmenu ugljenih hidrata, masti i belančevina u organizmu (što se ispoljava tipičnim tegobama), a nakon dužeg vremena utiče i na strukturu i funkciju krvnih sudova, živaca i drugih vitalnih organa i organskih sistema.
Dijabetes se danas ubraja među najčešća endokrinološka oboljenja, sa prevalencom u stalnom porastu (naročito u razvijenim zemljama sveta).[4] To je posledica modernog stila života i povećanja broja spoljašnjih etioloških činilaca, među kojima se posebno izdvaja gojaznost. Šećerna bolest se najčešće javlja u starijem životnom dobu kao posledica opštih degenerativnih i sklerotičnih promena u organizmu (koja zahvataju i pankreas), a kod mladih osoba može nastati usled genetskih poremećaja ili oštećenja pankreasa kod određenih zaraznih oboljenja.[5]"

pa iz ovog pasusa se naravno izdvaja genetika,sto kod feretkica jos nije bio neki slucaj,jer su hibridi,pa se nije do sada koliko znam takav slucaj desio,jer se takve jedinke ne pare(bar ne namerno),a izdvaja se onaj deo pasusa """među kojima se posebno izdvaja gojaznost"""

Eto deo koji treba svi vlasnici bilo koje zivotinje,pa cak i roditelji koji obilno kljukaju dete da bi od njega napravili MICHELIN maskotu ,da gojaznost NIKAKO NIJE ODLICHJE ZDRAVLJA...

pufi puf
26.11.11., 20:09
slazem se da ih ne treba kljukati non stop ni davati im abnormalne kolicine hrane,zato i kazem da su granule tu cisto da prezalogaji nesto,a pored ostalog sto jede zaista malo granula uopste i pojede,pa valjda nikome nije cilj da prezderava tvora?to mi se nekako podrazumeva,naravno da ako preteruju u hrani treba ih kontrolisati,al ni ja jos nisam cula za takav slucaj,tako da si i meni Jeco prva sa tom informacijom i drago mi je zbog toga jer treba imati uvek takve informacije negde u glavi,ko zna kad ce zatrebati.
slazem se da treba znati i lose strane odgoja tvorica,al to prepustam iskusnijama,koji su nazalost morali da prolaze kroz te losije strane,ja srecom nemam tih iskustva jos pa ne bih da pametujem,nego da ucim od iskusnijih :)

Luvrentina
27.11.11., 12:21
Evo lepog linka o neretkoj bolesti kod feretki takodje vezana za secer

http://www.heidihoefer.com/pages/ferrets/ferret_insulinoma.htm

princess
28.11.11., 18:58
Devojke... E ovako... Decko je resio da me ucutka, posto ko o cemu, ja o feretkama :) I sutra kao da idemo do Mase-Mladena da mi kupi smora, on je sav happy, cudna mu je zivotinjica, ali misli da ga zezam da bolno gricka :) To ce tek da oseti :) Jos da vidim da li je Mladen free sutra, i ja se pridruzujem ljudima ciji vlasnik je feret(nije greskom napisano ovako :) ). E sad, on mi rece da ima od 2 i po meseca, i 3 i po, ja bih uzela sto mladju.
Da pocnem sa bebi macecom hranom? Do kog uzrasta je ona "beba"?
I, da utvrdimo, za sam start za klopu, uzmem kesu granula za bebi mace, macije pastetice i sosice?? Da preskocim feret-hranu? Koje granule(proizvodjac) vi preporucujete? Nekako nisam za Royal Canin, ovo sto dolazi kod nas je bljljljljljljlj.
Od nekih igrackica, videla sam neke cool sa percima, i plisane, mada ocekujem da doticna kidnapuje neku moju plisanu igracku :)
Morsko prase se seli kod mog komsije na prizemlje, danas sam smuvala pricu o selidbi :)
I da, ljubicasta boja samo za Jecu :*
Usput, ako je jos neka od vas raspolozena za shopping sutra, imam popunjenu karticu za pet centar, ono 15% popusta na ukupan iznos racuna, pa eto, mozemo zajedno da ucarimo koji dinar :)
Ne znam da li je pametno da ovde ostavim svoj broj, pa ko je za shopping sutra, nek baci pp, bicu kasnije na sajtu opet :)

pufi puf
28.11.11., 20:05
uvek mu dajes hranu za macice,ne za macke,u pocetku ces morati mozda da ih umaces u vodu,zavisi od tvora,pastetu mu bolje pravi sama u blenderu,od mesa,kozica,hrskavica,iznutrica,kuvanog zumanca,razmocenih granula,u pet centru imas ad hill's pastetu koju isto mozes ubaciti u sastav tvoje pastete,tako bar znas sta mu dajes i da je to kvalitetno i sa puno pravog mesa.ja od granula preporucujem royal canin34 jer ima najvise proteina,i n&d(grain free)kao sto sam vec pisala kombinuj vise vrsta granula da se ne desi da se nauci samo na jedne pa ako se desi da ih nema u nekom trenutku bude kuku,srecno :)

Luvrentina
28.11.11., 23:48
Beba je do uzrasta kad pocnu da joj rade hormoni, a to zavisi od mnogo faktora, u sustini od 4 do 6 meseci moze da bude beba, onda postaje tinejdzerka i luduje (bukvalno), a tek posle godinu dana se smatra odraslom feretkom iako kod zenki to moze da bude i ranije. Da znas da oni imaju fotosenzitivne celije i ulazak u prvo teranje i prvi pubertet u mnogome zavisi od izlozenosti svetlu i toploti. Sto manje svetla to bolje za njihov razvoj. Preporucujemo i da je naviknes na pokriven kavez ujutru ili kad god spava u njemu. Ako nije dovoljno mracno nocu, prekri kavez i nocu, jos bolje da ujutru ne moras da se cimas da ga pokrivas nego nastavis da spavas :)

JecaDJ
29.11.11., 00:50
Mi smo se cule draga,tako da me sutra zvrc,a i ja sam isto za Royal Canin34 po meni je kod nas najkvalitetnija hranica...veliki pozdrav i sa srecom sutra :)

I hvala za ljubicanstvenu <3 :* :P

Luvrentina
29.11.11., 02:06
E da i jedva cekamo da je vidimo ;)

princess
29.11.11., 02:23
Jaoj, a tek ja sto sam tremaros... :) I na sve to, nagovaram decka da nabavimo i jednog maaaaaaaaaaaalog slatkog bisona, da feretka ima koga da maltretira :) A inace, on vec kuka da ce biti zapostavljen zbog feretke, neka malo :)Z A jedva cekam da joj vidi zubice, posto ispada da lazem da ima veeeeeelikih grizlija medju njima :D I hajde, ubedile ste me za Royal, iako nisam misljenja da je ta hrana wow, ali ako kazete da je za feretke najbolja po sastavu, poslusacu :)

I da, jel nece biti problemcica ako gospodjica bude klopala Schesir pastetice i Animonda sosice, posto je to za velike cicos-macose? Naravno, ne mnogo cesto, posto bi joj to bilo vise kao neki gala rucak, kontam da su granule zdravije za svakodnevnu klopu

Luvrentina
29.11.11., 11:52
Najzdravija hrana za njih jeste cisto meso. Royal canin nikako nije wow hrana ali je na nasem trzistu hrana sa najvecim postotkom proteina, naravno tu je sad i taste of the wild napokon i kod nas sa svih 42% proteina i bez zitarica. Nema problema ako jede i druge hrane i pastete samo da znas da oni nemaju ni priblizno proteina kao prava hrana i oni su vise tu kao poslastice. bebama feretkama minimum proteina treba 36% masnoca 22%, sve te pastetice koliko sam ja videla(nemam jednu pri ruci) imaju samo oko 10% proteina. Problem je i sto bebe tvorici imaju mnogo brz metabolizam (bebe mnogo brz a odrasle imaju brz metabolizam :) pa hranu koja je za odrasle macke samo izbace bez apsorbovanja potrebnog postotka proteina. Najbolje bi bilo da cicka ima dva mesna obroka dnevno. ja sama pravim pastete za malishu umesto da kupujem, mnogo su kaloricnije i otvaraju mu apetit sto je dobro dok je jos u razvoju jer smo imali problema sa njim da je odbijao hranu pa nam vet objasnio da je to normalno u pubertetu (ili se prezderavaju ili odbijaju hranu (kao i kod ljudi ako mogu da primetim)) sada jede lepo, dlaka mu je sjajnija i meksa, a nokti rastu ko zaliveni pa moramo jos brze da ih seckamo. Vidi se da mu prija vise nego ikakva kupovna hrana. Elem, zasto im onda dajemo u opste kupovnu hranu? zbog odredjenih minerala i vitamina kojih ima manje u prirodnoj hrani pa se ovako nadoknadjuju kao i zbog taurinakoji je vrlo vazan za njihov razvoj a cuva im i srce, postotak taurina je najveci u govedini (crvenom mesu) ali se iz prirodne hrane strasno malo moze apsorbovati pa se nadoknadjuje sintetickim taurinom koji nimalo ne skodi. Da ne bude zablude sinteticki nije vestacki vec je ekstraktovan iz prirodnog, preradjen i lepo zapakovan u hranu radi bolje apsorbcije organizma.

princess
30.11.11., 00:07
Eto malera, danas trebala ici do Mase-Mladena, i sidjem na parking, nema akumulatora :( Sad jurim to da resim, sutra cu ici sa deckom da mi kupi akumulator, pa cu za feretku ipak malcice sacekati. Kao ironija u svemu, sama sam kriva, izgleda sam zaboravila da zakljucam auto, nista novo za mene, ali srecom, jedino su to mogli odneti, muziku nikako da stavim opet, pa mi je to kuci sve. Ostala sam i bez mog jastuceta, i plisanog magarca iz Vini Pua... Smorila sam se. Sreca u nesreci, nemam rezervnu gumu i prvu pomoc, inace bih i bez toga ostala. :) Mozda se skrpim u toku nedelje, trebaju neke pare da mi legnu koje bih smatrala viskom, neka prodaja preko Limunda,sad imam taman za zivuljku, ali ipak moram nesto jesti, a ne mogu bas oboje da trazim od decka odmah.

pufi puf
30.11.11., 04:56
auuuuu bas bedak :( ti si neki talentovani maler...

knedla
30.11.11., 15:15
Izvinjavam se sto se ovako ubacujem u temi i odmah da priznam nisam procitao od pocetka ali video sam ovaj deo o hrani pa sam morao da se ubacim :), svaka cas sto ih hranite sa tim * skupljim* hranama naravno da su kvalitetne i sve to ali verujte mi na rec da ce feretke da pojedu bilo koju hranu im posluzite od tih granuliranih. Naravno nije dobro da se prejedu zbog tog njihovog dijabetesa i naraavno da mlade treba prihranjivati sa zivim mesom ( barem sam ja tako radio svaki put kad sam imao male) ali nista im nece skoditi hrana koja je jeftinija i losijeg kvaliteta, verujte mi probao sam posto nisam bio u mogucnosti da hranim 30-40 feretki sa skupom hranom tako da su dobijale naj jeftiniju psecu hranu , i to su dobijale sve zivotinje bez obzira na uzras i nisam imao nikakvih problema tako da nemorate bas puno da se strecate oko hrane nisu to puno izbirljive zivotinjice :) ali znaju biti jako alave :) tako da ce pojesti sve :) zato jeco zigi vise ne bira nista sta god da mu dam jede i redovno krade hranu od macaka kad god ga pustim da luduje po kuci , i verujte mi uvek imaju stek negde u kuci ako im ostavite stalno hranu , odnosno ako ih hranite van kaveza tako da ce retko kad biti gladni :) pozz za sve ljubitelje feretki nadam se da me nece niko pogresno shvatiti :)

JecaDJ
30.11.11., 18:19
A samo se seti kako je bio izbirljivo stvorenje koje je kod mene dok je bio bebac klopao mlevenu teletinu,royal c i gulase iz kesica :) ali moje zivotinje klopaju i dalje takvu hranu i trudim se da svako leglo izvedem na sto kvalitetnijoj hrani,samim tim znam da ce svaka jedinka da izraste u prelepu i kvalitetnu zivotinju...jer od hrane zavisi kvalitet dlake,kvalitet kostiju,zubica itd :)
Tako da zbog toga preferiram jedno leglo sa sto kvalitetnijom ishranom,i naravno da cenu mladunceta diktira to sta je ono pojelo za vreme odrastanja...
Naravno znati da je teletina trenutno jedno od najskupljih mesa(i da u vecini slucajeva mesari muceni me pitaju da li pravim punjene paprike kada kupujem,a mene bude sramota da kazem za sta mi treba zbog ljudi koji stoje iza mene u redu...)...naravno,sve spram mogucnosti i kolicine malaca u leglu...zato,bolje manje bebaca,ali kvalitetnijih :) ;)

Naravno nista ne kazem lose i za losiju hranu,ali to je moj stav...i kada radim poslic kojim se inace bavim,volim vise da ulozim u materijal za nokte,da duze traju,budu lepsi,jer dobar glas... ;)

Luvrentina
01.12.11., 00:02
To je sad vec prica za uzgajivace, mi smo samo vlasnici i ljubitelji pa imamo mogucnosti da im udovoljavamo :)

JecaDJ
01.12.11., 00:12
Pa ok...samo ja kazem da volim da kada vec nemam preterano veliki broj jedinki(sto je mnogo lakse hraniti nego 30-tak komada kao u Aleksinom slucaju,skidam kapu da im i to daje jer se zna koliko mogu da pojedu 30 feretki klopice)da ih odhranim kvalitetno da bi one bile prelepi ljubimci vama ljubiteljima feretki :*

princess
01.12.11., 00:22
Puf i ostali, ako vam treba problem sa kolima, ostavite auto kod mene :) Sramota me je i da napisem da sam za "kvar" na alternatoru pre 15ak dana ja bila kriva, jer sam sama cackala oko kola(skinula devojka zivu struju alternatora sa akumulatora, mislila sam da je taj gajtan nebitan), ali ovo sada... Samo zaboravnost izgleda, uvek teglim po zilion kesa, pa da ne bih zaboravila neku na haubi ili krovu, ocigledno zaboravljam da zakljucam auto :) Elem, kad se vec povela prica o hrani... Pa, i ja mogu ziveti na parizeru i belom hlebu, ali jedem integralni, pileca prsa... Bla bla, da ne duzim, nekako mi je logicno da konkretno Krofna stedi na hrani, jer ipak, realno, koliko malih uvaljas pet shopovima za dalju proizvodnju? Ali iskreno, prema onome sto sam citala o feretima, bitan je taj prvi period kad su uz majku. Gde piske i kake, sta klopaju... Ne mislim da ce bas tih dva tri meseca biti kobni po malce, ako imaju mogucnost da zive ceo zivot u woooow! uslovima, ali znam za primer sijamke koja je sa deset godina slomila nogu, doduse umrla je od gangrene jer se vlasnici nisu brinuli o tome, ali vet prof Prokic je rekao za tu cicu da ima fenomenalne kosti, za sta je najzasluznija ishrana, i da je imala losiju ishranu, da bi sam lom bio uzasan po nju. Tako da, verujem da dobra ishrana ima 90% zasluge kod svih zivotinja. Sramota me je da kazem nekim ljudima koji ne kapiraju, ali komsinica je ostavila kucu kod mene na cuvanje, i ja sam joj davala flasiranu vodu da pije. Mislim, ako ja pijem flasiranu, zasto bih davala kuci cesmovacu??? Mozda sam malo cudna po tom pitanju, ali za svog ljubimca, bilo kog zelim samo ono sto licno smatram najboljim. Ribice me za mesec dana kostaju oko 10e sto se tice hrane, a imam i opciju da kupim obicne listice od 50din, trebale bi mi 2 kutijice maximum. Prase ima uvek minimum 5vrsta hrane, krekere necu ni da pominjem, kesu nekih dodataka od 150g placam 500din, a on to moze da prozdere dok kazes keks :) Zbog toga sto zelim da imam feretku kao LJUBIMCA, izuzetno mi je bitno da njena klopica bude kvalitetna, a to odredjuje cenu. Zato postoje super premijum, premijum i obicna hrana. Mislim, ni ja ne pijem na primer frutella colu, vec Coca Colu, koja je da kazemo svetski brend, na stranu sto je nezdravo gazirano, ali bolje kvalitetno nezdravo, nego nekvalitetno nezdravo. Kapiramo se valjda? :) Drugo, po samom sastavu da se videti velika oscilacija izmedju super premijum i premijum hrane, a kamoli izmedju super premijum i obicne. Ako je jasno da obicne mora pojesti vise da bi dobila dnevnu dozu vitamina, proteina, jasno je i da ce se uz vecu kolicinu javiti problemi sa varenjem, a kasnije i primetiti deficit nekih njoj potrebnih materija, a ne bih volela da mi se dogodi da ja licno budem kriva za iciju bolest ili ne daj boze smrt, samo jer sam se stekala za lovu za klopicu :) Pa, ni jeftina pasta za zube nema isti efekat kao neka skuplja, koja spada u kvalitetniju. :)

rellik
01.12.11., 15:53
Jedan mali off predlog, smanji ta slova, ceo post ti zauzima mesta ko 10 drugih postova i cini forum nepreglednim ;)

knedla
02.12.11., 17:51
Naravno da ja podrzavam da kad imas nesto kao ljubimca treba da se ophodis prema njemu kao prema sebi to je normalno i tako bi svi trebali da se ophode prema zivotinjama i onda ne bi bilo problema sa lutalicama i ostalim, ali isto tako moram da se pohvalim da do sad mi se niko nije zalio ko je kupio ili dobio feretku od mene da je zivotinja bila ne uhranjena ili da je imala nekih koznih problema, jedino sto znam da je bilo problema je ta socijalizacija posto ja stvarno nisam imao uvek vremena da se sa njih 30 uvek posebno provedem po pola sata-sat ali ja se dobro secam kad je zigi stigao kod mene 3 meseca nisam smeo da mu stavim ruku da mu dam hrane :) 2 puta mi je nokat probio koliko jako bi znao da ugrize ali naravno da nije jeca kriva za to znam da je provodila naj vise moguceg vremena sa njima, to su jednostavno takve zivotinje i to je to treba im malo vremena da se naviknu.Drago mi je kad cujem kako se ljudi brinu o tim zivotinjicama koje su otisle od mene ili bilo cije tudje posto su to za mene naj ludje-lepse-alave-blesave zivuljkice od svih tih nazovi egzoticnih zivotinjica i zao mi je samo sto nemam uslova vise da ih drzim puno koliko sam ih imao pre, jer sto ih je vise to su zabavniji :)

Luvrentina
03.12.11., 08:07
Volim da cujem da uzgajivaci vole to sto rade :)

princess
03.12.11., 14:45
Ne smem ni da pomislim kakav je trip imati vise feretki, pogotovo desetak na primer... :) Kako god bilo, dragi drugari, dodjite u Usce, prvi sprat kod caffea Identico, postavljeni su reklamni akvarijumi, pa malo da se druzimo :) Mozda neki terarista moze naci povoljno sijalice, biljcice, ili sta vec ide u te terarijume :) Kad smo kod moje nesrecne kupovine feretke, evo, zaradjuju se parice, pa ce biti uskoro :) Ako mi neki lopov sada u garazi Usca ne digne opet akumulator :) :rolleyes:

JecaDJ
03.12.11., 19:16
Naravno da i grickanje zivotinja zavisi konkretno od karaktera i prilikom transporta se zivotinja stresira,tako da je to normalno...kada dodjes kod nazovimo "odgajivaca" (jer ja konkretno nisam odgajivacnica jer imam jednu zenku koja se koti,a to se ne naziva odgajivac po meni,ja sam ljubitelj tih zivuljica i eto kod mene bude po jedan okot godisnje)te zivotinje nisu stresirane,a kako kazes niko nije kriv za njih,njih trojica su imali uslove i bili su vise nego pitomi,ali put do NS-a pa do Sombora,pa jos transporteri i kavezi mali u kojima on pre toga nije bio,pa se zato desi da se zivotinja u tom momentu uplasi i malo od stresa posle teze navikne na novog vlasnika...ali ko god je dosao kod mene dobio je zivotinju u ruke,u krilo,svi su se sa njima normalno bez rukvica igrali...naravno da je bilo grickanja,ali onog igranja i isprobavanja svega sto je u tim uzrastima i normalno,kao i kada dete krene u nekom uzrastu sve da trpa u usta(instiktivno i urodjeno i kod ljudi iako imaju i ruke i mnogo dobar vid i bolju moc zapazanja nego li zivotinje)...niti sam rekla nesto lose na nijedan tudji post,ovo sam napisala samo da se zna da se svaka zivotinjica stresira prilikom transporta,imala ona mesec,dva ili vise godina...ali ce svaka da odreaguje na svoj nacin,da se previse umiri ili postane agresivna na neko vreme dok se ne oslobodi...
pozdrav za Aleksu i Zigija,ti bar znas koliko sam se i rastajala od njega,bio je dugo kod mene i od njih mi je bilo najteze da se rastanem,on i Munja(koji se vratio kod mene)su mi i suzu izvukli pri rastanku :)