PDA

Pogledaj punu verziju : povratila sumska kornjaca



milena
12.12.11., 15:29
Moja Masa (sumska kornjaca) je povratila :( mislim da se prejela jer je pojela jednu celu sargarepe za veceru :eek: bilo je samo jednom, pa me zanima da li je neko imao slichna iskustva sa sumskim ili...? od tada je malo manje aktivna... :confused:

Dendzo
12.12.11., 18:59
Koliko nakon obroka je povratila? Koje je boje bio sadrzaj? Da li je kornjaca iz odgoja, ili iz prirode? Da li je imala mogucnost da proguta nesto sto nije hrana? U kakvim uslovima je drzis? Da li kornjaca ima redovnu stolicu?

milena
12.12.11., 19:44
Ne,povratila je iskljucivo sargarepu, iz odgoja je, jedno 4,5 sati nakon jela, drzim je u stanu(seta slobodno) a trenutno spava iza pecke sa drugaricom ;) ima redovnu stolicu, kaki preko zime 1 u 2 dana. nedavno je jela tako da mislim da je bilo samo prejedanje...
Inace, sta dajete preko zime kornjacama da jedu i koju kolicinu (onim sto ne hiberniraju)?

Dendzo
12.12.11., 20:25
Drago mi je sto je tako. Mislim da je to sve prejedanje i da je to najblaze sto je moglo da je zadesi. Mozda je ta sargarepa jednostavno bila hladna, topla, suvise vlazna, prljava, pa joj nije odgovarala.
Takodje u ovakvom slucaju ne bih iskljucio ni da je pojela neko strano telo, mada ti najbolje znas koliko je to verovatno. S obzirom da ima stolicu zatvor otpada, a pretpostavljam da otpadaju i crevni paraziti, mada to je sve diskutabilno iako je kornjaca iz odgoja. Pored toga povracanje mogu izazvati virusi, bakterije i gljivice.
Izvini na onoliko pitanja, ali to mi je bilo vazno kako bih iskljucio neke bolesti. Sto se ishrane tice ja ti mogu samo sa veterinarskog aspekta reci da nastavis isto kao i preko leta s obzirom da ti kornjace ne hiberniraju. Ako ta manja aktivnost potraje moj predlog ti je da kornjacu odneses kod nekog veterinara.

smeshko lepushko
13.12.11., 21:37
nadam se da ce ti kornjaca biti oke...moj savet ti je da je ne pustas da slobodno seta po stanu, makoliko to izgledalo lepo i zanimljivo, to jednostavno nije njeno prirodno okruzenje, podloga i nema sve ostale elemente koji su joj potrebni za pravilan i normalan zivot...neophodno je da joj obezbedis sto bolje i prirodnije uslove za zivot...

http://tortoisetrust.org/articles/Tortoisetable.htm

pogledaj ovaj link...

milena
14.12.11., 16:44
Znam da si u pravu. Da mi je ova pamet pre 4 god bila ne bih je ni kupila jer nije prirodno drzati bilo kog, a narochito ne ovakvog, ljubimca u zarobljenistvu. Sebicno je. Ali situacija je takva, zao mi je da ih drzim u terarijumu jer je ogrannicen prostor, ovo sto si predlozio je zanimljivo ali trenutno nemam uslova za tako nesto. Ovo je do proleca a onda idu u vocnjak, to je najpribliznije njihovom pravom domu sto imam da im ponudim.