PDA

Pogledaj punu verziju : P.regalis možda umire?



Phill Stoner
13.12.11., 20:34
Prije nekih godinu dana dobio sam poecilotheriu r., od tad nije jela, par puta je bila u kontaktu sa dubiom i smo se povukla... ok, chitao sam da je moguce posebno prilikom presvlachenja, a presvukla se par puta od tada, zadnji put prije nekih 20ak dana i na slici se moze vidjet ostatak skeleta, od tada nije izlazila... Velika je oko 18ak cm.
Juche sam je provjerio i prvo mi se uchinjelo da ce opet da se presvuche al' poshto sam napravio fotku onda vidim da se samo chudno skupila, zato i postavljam pitanje jer sam chitao da umiru na slichan nachin... da li imam razlog za brigu ili je moguce da samo tako coolira, evo i slike u prilogu. Inache se pomjerila par puta ali i dalje je u sklupchanom polozaju. U terarijumu je temperatura oko 22c shto je nadam se ok, vlaznost takodje normalna. Unaprijed hvala.

http://postimage.org/image/r0tezjw23/

loshme10
13.12.11., 20:43
Ufff, odakle da pocnem. Kao prvo, ovo je muzjak, a ako ima 18cm onda je vrv odrasli muzjak kome nije jos mnogo vremena ostalo, zato verovatno ni ne jede... A kao drugo, tesko da se nekoliko puta za godinu dana presvukao a da za sve to vreme nije ni jednom jeo. Ako hoces da budes siguran vidi da li ima kukice na prvom paru nogu i bokserske rukavice na palpama, i ako ima znaci da je adult i da mu je kraj blizu... :/

Phill Stoner
13.12.11., 20:56
Ok, hvala, provjericu al' ne bih sad da ga chachkam pa ako se pomjeri ili izadje... evo malo jasnije fotografije dok je bio van skrovishta, malo sam omanuo prilikom predpostavke velichine, ova fotografija je od prije nekih mjesec dana a termometar je velichine tachno 14cm... planiram uskoro izradjivati par terarijuma i uzeti par tarantula tako da je ovaj termometar chisto za prvu pomoc dok se koja para ne skupi :)

http://postimage.org/image/st8w7qze7/

hey-ho
13.12.11., 21:28
Ne vidi se ni na toj slici da li je zreo. Daj neku gde mu se vide pedipalpi. U svakom slucaju bio on zreo ili ne, nakon te velicine nece jos dugo ziveti pa bi bilo najbolje da ga prodas ili trampis dok jos moze da spari neku zenku.

Edit: Ipak se na levom palpu vidi nesto sto lici na bulbus.

Phill Stoner
13.12.11., 21:41
Hvala na savjetu, prochitao sam da je vijek mushkih regalisa oko 3god pa to i ochekujem, kod mene je vishe od godinu a vec je mozda oko godinu star bio kad sam ga dobio... samo ne bih da ga prodajem da ne bude posle da sam ga 'uvalio' pred kraj a za razmjenu cu potraziti jel' ima neko zainteresovan u blizini... jedino mozda predlog ako postoji neki nachin da mu skratim muke ako vec nema vremena za parenje, ovo mi je prvi t. pa mi ga zao, vi iskusniji ste vjerovatno naviknuti na te situacije... evo neka slika malo bolja al to je sve shto imam, nisam previshe zavlachio ruke u tetarijum :)

http://postimage.org/image/njeydfpo9/

hey-ho
13.12.11., 21:58
Skratices mu muke jedino ako mu nadjes zenku :) Trampi se sa nekim za 2-3 manja pauka ili je daj na parenje pa ako bude uspesno uzmi nakon izleganja nekoliko slingova i resena stvar.

Phill Stoner
13.12.11., 22:20
To je vec dobra varijanta samo imam problem jer ne znam nikog blizu Cetinja da ima zenku regalisa ali cu se raspitati... ako vec nije kasno, tj. ako vec nije pri glatu :/ I poklonio bih ga jer cu vjerovatno za mjesec-dva ici na brod tako da ne zelim nishta uzimati jer nemam kome ostaviti da ih hrani, majka i sestra ne vjerujem da su sposobne za to :p

loshme10
13.12.11., 22:33
Mislim da Dusan Duci Tomic iz Niksica ima nekoliko regalisa, pa probaj njega da kontaktiras...

Phill Stoner
13.12.11., 22:37
To mi je i prvo palo na pamet, jer mislim da je ova moja takodje od njega stigla :)

marko
13.12.11., 22:54
Da li je još uvek u onom položaju kao na prvoj slici?
To definitivno jeste mužjak, nije potrebna slika pedipalpe.
Ženka ima potpuno belu šaru na abdomenu.

loshme10
13.12.11., 23:11
To definitivno jeste mužjak, nije potrebna slika pedipalpe.


To smo utvrdili, a sad pokusavamo da utvrdimo da li je adultni... ;)

Phill Stoner
13.12.11., 23:19
U istom sklupchanom polozaju je samo se pomjera po malo, sad mu abdomen na kontra strani...

Evo nova slika ako pomaze, sad napravljena...
http://postimage.org/image/f1n0cw9aj/

marko
13.12.11., 23:30
Da, umiru na taj način, baš kao što si uslikao na prvoj slici.
Nema veze što su sklupčani, sklupčaju se oni i kada ne umiru. :)
Bitan detalj u toj pozi je što pred smrt podvuku noge pod telo, onako kako je podvučena
zadnja desna noga (opet govorim o prvoj slici). Za ostale noge ne znam u kom su položaju
ali ako podvlači i ostale noge pod telo onda mu je blizu kraj. :(

Eh, sad vidim da si odgovorio u međuvremenu dok sam kucao poruku.
Blizu mu je kraj, veoma blizu... :S

Zapravo reci nam ti, da li su mu noge podvučene pod telo ili stoji na njima?

Phill Stoner
13.12.11., 23:30
Prednje su savijene preko njega svo vrijeme a zadnje mi se ne daju dobro vidjet jer je sklonishte duboko, mada mislim da su pod njim :/ propratim ga josh pa ako bude novosti javljam.

loshme10
13.12.11., 23:33
Gotov je on, vidi se lepo na ovoj poslednjoj slici... :(

Phill Stoner
13.12.11., 23:35
Eeee, shteta... al' shto cemo sad, priroda... nego se veze chovjek :( Odoh popit sad koju u njegovo ime, tj. njegovog roda pa javim ako bude shto novo...

loshme10
13.12.11., 23:42
Nema ocajavanja, pogotovo sto je to bilo neminovno, kao kad covek umre sa 80-90 godina. Steta samo sto nije odradio ono zbog cega je stvoren... No dobro, ispravices to sledeci put, sada si bogatiji za jedno iskustvo! ;)

Phill Stoner
15.12.11., 19:22
To je to, nije se pomjerio od juche ujutro... Hvala na savjetima. Prochitao sam post o prepariranju, jedino se lomim da li da razrezem abdomen i napunim ga vatom ili da je samo pustim da se osushi... malo mi je gadno jer nemam iskustva pa zato :)

Josh jedno pitanje, da li neko zna koliko dugo su u tom stadijumu 'umiranja' jer vidim da je u istom polozaju ali se i dalje po veoma malo pomjera pa mislim da mi nije pametno ruke zavlachiti josh neko vrijeme... evo i slike
http://postimage.org/image/srn0em4lr/

Ee mogao bi neko ko je vec imao iskustva da mi kaze jer vidim da se opet okrenula na kontra stranu pa koliko ce josh tako manje-vishe, dan, pet, deset? Da znam ne bih pitao, loshe se osjecam gledajuci i rado bih joj skratio muke, vi bi trebalo da znate pa ako moze neki savjet?

Phill Stoner
16.12.11., 08:43
...ovaaaj, nije se pomjerio vec uginuo pa malo na stranu... vec sam ga zakachio i ide na sushenje al' da ne idem offtopic sad, to je vec u temu prepariranja...

Muffy
20.12.11., 22:54
Bas steta, jedna od lepsih T... :/

Kad ga prepariras postavi sliku da vidim kako izgleda...i ako bude lepo prepariran onda napisi kako si to odradio...

Phill Stoner
21.12.11., 06:07
Eee, nisam bio online par dana, sad vidim post... Zeznuo sam jer nisam lijepo fotografisao cijeli 'ritual' vec sam samo na kraju opalio par fotki, zanio se... Nije neka komplikacija,da ne idem u offtopic ukratko - "T" raz sa donje strane abdomena malim skalpelom, chischenje, punjenje vatom (pinceta) i preko vate umetnuo mali komad papira, super lijepak... potom malo stiropora ispod i chiode, u "X" preko zglobova a uspravno ostala mjesta chisto da budem siguran, kartonska kutija i sad sushenje nekih 4-5 nedjelja koliko sam prochitao da treba, nadam se da je ok, inache prvo moje prepariranje :)
evo slike:

http://postimage.org/image/l12jfe7ox/

CTale
21.12.11., 11:00
Mali savet ako te zanima: noge si mogao da postaviš u malo prirodniji položaj (na zglobovima odignuto od stiropora). To se rešava isto ukrštanjem čioda na odgovarajućoj visini.

Nije na odmet ni da telo koje nosi centralna čioda bude malo odignuta od podloge da se telo ne bi zalepilo za podlogu.

I još jedna stvar: ušpricaj alkohola u telo, ubrzaćeš dehidrataciju ćelija (ako već nisi).

edit: sad vidim da i nemaš centralnu čiodu. Postavi je da ne bi morao rukama da hvataš za telo pri premeštanju na dalje čuvanje. Dodirom prstiju će opadati "dlačice" i oštetićeš preparat tako.

darkomarkovic21
21.12.11., 12:01
U j bt... Ovo moze dobro da izgleda... Jel zeznuto kad stavljas vatu u abdomen, kako se ova "kozica", tj egzoskelet pri tom ponasa? Da li se guzva, cepa ili slicno?


Mali savet ako te zanima: noge si mogao da postaviš u malo prirodniji položaj (na zglobovima odignuto od stiropora). To se rešava isto ukrštanjem čioda na odgovarajućoj visini.

Nije na odmet ni da telo koje nosi centralna čioda bude malo odignuta od podloge da se telo ne bi zalepilo za podlogu.

I još jedna stvar: ušpricaj alkohola u telo, ubrzaćeš dehidrataciju ćelija (ako već nisi).

edit: sad vidim da i nemaš centralnu čiodu. Postavi je da ne bi morao rukama da hvataš za telo pri premeštanju na dalje čuvanje. Dodirom prstiju će opadati "dlačice" i oštetićeš preparat tako.

Pod tim mislis da ove ciode (iglice) stavi ispod tela i zglobova da bi preparirana T poprimila normalnu formu ili ....?

CTale
21.12.11., 12:09
Tako je.

Telo se probada samo na jednom mestu, ovde bi bilo na sredini uzmeđu usta i početka abdomena.

edit: ovo bi mogao da bude uzorak položaja

http://farm3.static.flickr.com/2211/2074886391_79cfb96702.jpg

darkomarkovic21
21.12.11., 15:55
Tako je.

Telo se probada samo na jednom mestu, ovde bi bilo na sredini uzmeđu usta i početka abdomena.

edit: ovo bi mogao da bude uzorak položaja


Na to sam i mislio... ;)

A u kakvom su mu stanju noge kad ugine? Mislim jel mogu bez problema da se savijaju i to?

CTale
21.12.11., 16:14
Imaš fore neko vreme dok ne nastupi ukočenost, obično par sati (3-6 po nekim mojim iskustvima).

Muffy
21.12.11., 18:50
@Phill Stoner

Mnogo dobra slika, svaka cast! :D Nadam se da ce odlicno proci prepariranje... :)

biljanski
24.12.11., 22:27
Zao mi je zbog T.. Ali ovo za prepariranje ti je dobra ideja, i postavi je u redovan polozaj kao sto kazu :D Lepse izgleda :)

Phill Stoner
25.12.11., 11:53
Hvala CTale na savjetima, alkohol nisam ushpricao mada nije mi trka sachekat cu, sad znam za sledeci put.. a rashirio sam ga iz razloga jer ide u ram na zid a zelim da taj ram bude shto tanji, a i malo veci izgleda ovako da prepadam goste :D Noge se lako savijaju, moj savjet samo da nije neki topli izvor svijetla blizu dok se radi jer ce se ukrutit, ja se za malo nisam zeznuo sa reflektorom kojeg sam postavio blizu da bi bolje vidio shto radim :p Abdomen je osjetljiv i treba bit izuzetno precizan, ja sam sve radio pincetama i bez greshke je proshlo, kad sam ga postavio na ledja u josh zgrchenom polozaju takodje sam ga ogradio chiodama da se ne pomjera, tek sam ga posle ispravio. Bice slika kad ga prebacim u ram :)

CTale
25.12.11., 19:04
Ušpricaj alkohol što pre, da bi sprečio neprijatne posledice usled raspadanja mekog tkiva.