PDA

Pogledaj punu verziju : sumska kornjaca/hibernacija/parenje



The Zaba
17.12.11., 20:15
prelistao sam postove o kornjacama, ali nisam uspeo da nadjem sve na jednom mestu.
shta me zanima:
imam muzijaka, ne znam koliko je star, 21cm duzina oklopa sa donje strane, predpostavljam da je polno zreo.
drugarica ima zenkicu kojoj je oklop nekih 10ak cm sa donje strane, mozda malo jace.
e sad:
-da li ima nacina da se utvrdi starost kornjace?
-da li ima smisla da pokushavamo da uparimo ove kornjace obzirom na to da je on dosta veci od nje i obzirom na to da ne znamo da li su polno zreli?
-jel ima nacina da se utvrdi da li je kornjaca polno zrela?
-na koliko stepeni hiberniraju?
-koliko dugo traje hibernacija?
-koliko posle budjenja treba da prodje da bi pokushali da ih uparimo i da li treba da se pojaca zenki unos Ca?
-koliko jaja nose i u koliko navrata?
-da li je moguce upariti ih vishe puta godishnje?
-na koliko stepeni se inkubiraju jaja?
-kakve uslove je potrebno obezbediti za hibernaciju (kutija, otvori, zemlja, treset...)?
-da li je moguce da se desi uspeshno sparivanje bez hibernacije i kolika je verovatnoca da sparivanje uspe i da ne bude shtetno po zenku?
i ako mislite da mi je pored ovih informacija potrebna josh koja da bih uparili kornjace, slobodno recite.
hvala svima puno unapred!!!

mala ispravka, muzijak ima 16cm sa mereno sa donje strane...

JecaDJ
19.12.11., 13:00
heheh,a zenka ima oko 11cm isto mereno sa donje strane oklopa :)

Dendzo
20.12.11., 01:10
Pretpostavicemo da su to muzjak i zenka, mada kod sumskih kornjaca su jedina dva tacna nacina odredjivanja pola proba sondom i genetsko odredjivanje. Dakle one spoljne karakteristike tipa udubljen oklop kod muzjaka, ili to da su zenke vece i imaju siri oklop otpadaju, a narocito kad se porede kornjace razlicitih uzrasta.
Da li su polno zreli utvrdjuje se tako sto obicno dobijaju nagon pa se muzjak u sezoni penje na zenku pokusavajuci da je pari. Ukoliko se to ne desava nisu polno zreli, barem ne muzjak. Dakle moja preporuka ti je da ih jednsotavno ostavis pa ako se desi parenje desi...
Sto se hibernacije tice hiberniraju na 4 stepena, mada moze da se tolerise i do 10. Hibernakulum moze biti kutija koja se popuni zemljom, ili liscem i u koje se kornjaca ukopa. Mora se smestiti na vec pomenutu temperaturu, a takodje i staviti u tamnu, tihu, prostoriju sa cirkulacijom vazduha. Neki ih zazimljavaju tako sto citavu kutiju stave u frizider, ali pri tome na frizideru podese i ventilaciju. Vazno je da se par nedelja pre zazimljavanja kornjaca ne hrani kako sadrzaj u crevima ne bi poceo da truli pod dejstvom bakterija usled cega dolazi do sepse i kornjaca uginjava. Takodje ishrana preko leta treba biti bogata vitaminima. Hibernaciju je najbolje izvrsiti sredinom oktobra i prekinuti sredinom marta naredne godine.
Sto se jaja tice to zavisi od podvrste. S obzirom da se kod nas najcesce drzi T.h. boetgeri ona polaze od 6 do 9 jaja. Inkubiraju se na temperaturi od oko 29 do 30 stepeni, jer je tad verovatnoca da ce biti mladih oba pola. Ukoliko se inkubiraju na 28 iz jaja ce se izleci vecinom zenke, a ukoliko se inkubiraju na 31 vecinom ce mladi biti muzjaci. To ti je vazno jer kod sumskih kornjaca pol zavisi od temperature na kojoj se jaja inkubiraju. Za kalcijum kod zenke nemam pojma, a takodje ni za to da li mogu da se reprodukuju bez hibernacije, mada pretpostavljam da mogu. I jos jedna veoma vazna stvar je ta da zenke mogu da polazu jaja bez prisustva muzjaka (ta jaja su neoplodjena), a takodje mogu da poloze oplodjena jaja nekoliko godina nakon odvajanja od muzjaka. To je zbog toga sto one u jednom delu svog reproduktivnog trakta, koji je slican materici sisara mogu da skladiste spermu nekoliko godina nakon parenja. Pretpostavljam da sam nesto propustio, ali nadam se da ce ti ovi saveti biti od koristi.
E i da, preporucuje se da se kornjace pre hibernacije ociste od crevnih parazita.

The Zaba
20.12.11., 18:10
hvala puno na informacijama druze! muzijak jeste polno aktivan, tj kapiram da jeste, poshto sam ga spojio greshkom ranije sa jendim muzijakom misleci da je zenka i ovaj je naskakao ko blesav... a i siguran sam da je muzijak, poshto sam video hemi penis ili kako se vec to zove kod njih...
hvala josh jednom!
pozdrav!

DemonOrk
02.06.12., 22:03
Zdravo :)
Ja sam ovde nova...
Danas dok sam setala psa, naletim na rupu koja je bila puna ljuskama jajeta ... ljuske su delovale poprilicno sveze ... A moj pas ih je sa zadovoljstvom zvakao .. :D Strasno
Medjutim ta rupa je bila dosta vlazna.. izgleda da je voda usla u nju, voda koja se slila sa mog psa predpostavljam (koji je pre toga bio na kupanju)... Cucnula sam da pogledam i ugledala jedno celo jaje (koje je bilo na povrsini zemlje)...
Zao mi je bilo da ga ostavim tamo , a nisam pronasla odgovarajuce mesto da ga ponovo zatrpam . Pa sam ga ponela sa sobom .. I zatrpala ga u ciniju sa zemljom (mekanom zemljom). Ciniju sam stavila ispod neonke.. Ne znam ni o kojoj je vrsti rec, da li sumskoj ili barskoj. Samo znam da je u pitanju jaje kornjace.
E sad zanima me , posto sam citala, da jaja nikako ne smeju da se okrecu, jer ce embrion uginuti... A ja sam ga verovatno u putu istumbala ili okrenula...
Da li to znaci da je sad najverovatnije embrion uginuo? Inace , sve ostale kornjace su se izlegle , tako da je ostalo samo to jaje, predpostavljam da ce i ono skoro (naravo ako je embrion ziv).
Hvala u napred , POzdrav :)

Andrej123
03.06.12., 21:13
Nisi trebala da ga uopste diras izleglo bi se kad-tad,ovako postoje velike sanse da si ubila embrion!

bokisa96
04.10.12., 18:52
Ja, gde sam kupio kornjacu rekli su mi da ako kornjaca neode u hibernaciju da joj nece nista skoditi dali je to istina ?

Koliko puta na dan treba da hranim kornjacu ..........
U pitanju je sumska kornjaca......
Kako da odredim koliko je stara moja kornjaca?
i sta treba da sadrzi terarijum za kornjacu hvala unapre.....
I sta da radim moja kornjaca stalno zeva ko da se gusi

Donatelo
05.11.12., 12:57
Pozdrav svima, par postova iznad sam pročitao da je najbolje ostaviti kornjaču (šumsku) u hibernaciju sredinom oktobra.
Pošto ja to još nisam uradio, zanima me da li je dovoljno samo da joj stavim zemlju u kutiju (ili akva-terarijum) i ostavim je u zamračenoj prostoriji?
Kako da znam kada mogu na proleće da je 'probudim'?

Hvala unapred na odgovorima...