PDA

Pogledaj punu verziju : Ishrana Agame



znju
25.12.11., 00:15
Pozdrav svima, ja sam nov na forumu i nov u ovim stvarima;)

Uzeo sam agamu pre nedelju dana. Stara je oko godinu dana, pa imam par pitanja za vas...

Ne znam da li je dovoljno velika za svoje godine (duga je oko 25cm ali mi se cini da je sitnija) pa bih vas zamolio da mi ukratko objasnite do koje godine rastu i kolika je optimala velicina za taj uzrast?

Pored toga, da li ishrana utice na to kolika ce porasti i koja hrana je najbolja kako ne bi ostao mali. Lik od koga sam je kupio mi je rekao da je hranim samo vocem i povrcem i granulama da ga ne bi navikavao na insekte i da mu je to dovoljno za neometan razvoj.

Izvinjavam se ako sam pitano nesto glupo i ocigledno, nov sam u ovome, cuo sam razlicite savete a mene je frka da ne pogresim u necemu...

Hvala i pozdrav :icon_salut:

hey-ho
25.12.11., 01:12
Naravno da na rast utice hrana koju mu dajes. Kakvim granulama je hranis? Taj neko te je verovatno tako savetovao jer ga je mrzelo da gaji insekte.
Agame najbolje napreduju ako se hrane dubiama (Blaptica dubia), koje imaju mnogo vise proteina od bilo kakvih granula, a lako se gaje/razmnozavaju. Ako kupis za pocetak koloniju od 100-150 komada ona ce ti se iznova i iznova obnavljati ako je dobro hranis koncentratom za pilice/curke i vocem i povrcem. Osim njih dobra hrana za agame su popci (Grylus bimaculatus i Acheta domestica) koji se takodje gaje u kulturi a koje mozes nabaviti od mnogih uzgajivaca kod nas. Zatim lateralisi (blatta lateralis) i supercrvi (Zophobas morio).
Moj savet bi ti bio da oformis jednu koloniju dubia a ostale insekte da kupujes s vremena na vreme u manjim kolicinama cisto da gusteru obezbedis raznovrsniju ishranu. Pored insekata, gustera hrani i vocem i povrcem. E sad posto guster nakon sto pojede nekoliko insekata, nece hteti da jede povrce (jer su mu insekti ukusniji), davaj mu prvo povrce i nakon toga par insekata.
Od povrca najvise vole grasak (kuvani) i paradajz, zatim sitno seckanu papriku i lisce celera i sargarepe.
Od voca mu davaj jabuke, kruske, narandze. Mozes i breskve iz kompota prethodno oprane od sirupa.
Koliko sam ja mogao da primetim, biljnu hranu registruju uglavnom po boji, odmah reaguju na zelenu, zutu i crvenu boju tako da ce radije pojesti parce jabuke sa crvenom korom nego parce bez kore :)
Insekte pre davanja gusteru trebas umakati u kalcijumski prasak koji se takodje moze nabaviti kod uzgajivaca.

Dakle, nemoj da ti bude mrsko da gajis insekte jer se guster bez njih NECE redovno razviti. Kad poraste do maksimuma, sto je 55-60 cm onda mozes da mu smanjis ishranu insektima i vise forsiras biljnu hranu. Najinteresantnija stvar kod agame i jeste da je hranis insektima i gledas kako love, prilicno munjevito reaguju :)

znju
25.12.11., 02:05
hvala ti puno na svemu ...
pozdrav

hey-ho
25.12.11., 02:13
Nema na cemu! Evo ti kontakt jednog decka iz Beograda sto uzgaja hranu za gustere a mozes kupiti i ostale dodatke ishrani.
Zove se Milos.
http://www.petreptilez.rs/kontakt.html

znju
25.12.11., 15:19
a reci mi jos samo ovo, ako sada pocnem da mu dajem insekte da li ce dostici optimalnu velicinu, obzirom da ima oko godinu dana ?
plasim se da je kasno i smorio sam se kao pas :(

hey-ho
25.12.11., 20:06
Nije kasno, samo ti njega tovi, dogurace bar do 40-45 cm ako je zenka a verovatno i vise ako je muzjak.

SxOne
26.12.11., 13:25
@hey-ho
ala si ga srocio u prvom postu svaka ti cast, ima informacija za svakoga po neshto :)))))))) thx ;)

SviRe
15.06.12., 12:00
Pozdrav.... ja gajim zohare i supercrve vec oko 4 nedelje i jos nisam nabavio agamu...a po nekada mi rikne neka buba i zanima me da li cu moci agami da dajem tek crknutu bubu ili cu morati zive da ubijam ?

hey-ho
15.06.12., 13:06
Nemas razloga da ubijas bube, agame vole ziv plen tj registruju ga na osnovu pokreta tako da bas i nece jesti mrtve bube, osim ako je naviknes da iz ruke uzima sve sto joj dajes. Ako si suguran da je buba bas od starosti uginula i da je jos sveza, mozes je dati gusteru ali je u svakom slucaju najbolje davati ziv plen.

SviRe
16.06.12., 14:32
hvala :) a jel znas gde mogu da nabavim jos supercrva posto mi je vecina kolonije riknula od toplote ?

hey-ho
16.06.12., 16:05
065 88 55 221 Novica
On je iz Novog Sada pa mozes i licno doci da kupis.

SviRe
18.06.12., 23:27
uzeo sam danas oko 50 komada,ali mi je covek rekao da je to malo za pocetak kolonije posto proces odnavljanja traje jako dugo... ja imam kod kuce dva ucaurena crva i 2 bube,pa me zanima koliko dugo treba bubama da pocnu da se pare i da nastane mali crv ili ako ih nastane vise koliko je to ? treba li da uzmem jos ? covek mi je rekao da pocnem sa oko 500 do 1000 ...

Derana
22.06.12., 13:21
zdravo svima, evo prvi post pa rekoh da ne otvaram novu temu posto imam slicno pitanje. Juce sam uzela agamicu, bebca, uzela sam bubasvabice i one neke larve/crve bube sta li su. :D terarijum mi stize sutra, do tad ima plasticnu dublju siroku posudu prekrivenu mrezastim materijalom, drzim ga ispod krovnog prozora na suncu i ispod kuhinjske neonke dok mi ne stigne za njega izradjen terarijum.
Zanima me par stvari, devojka u radnji mi je rekla da mu bubasvabice stavim u posudu i da ce on sam da ih ulovi, al je on potpuno nezainteresovan. one se penju po njemu, a on ne reaguje, ili cak bezi. ove druge bube mu dajem pincetom i juce ih je jeo normalno, a danas nesto nece, ne znam da li je mozda smazao neku bubasvabu dok nisam gledala, ali vidim da je imao normalnu stolicu vec dva puta od kad je kod mene, a to je od juce ujutru. nisam postavila pitanje, ali sta me zanima je to da li je istraumiran zbog selidbe i nemanja kucice kakva mu treba, pa zato nece ni da lovi bubice, ili jednostavno nece uvek da ih jede. trudim se sto manje da ga diram da se ne bi preplasio, citala sam dosta na forumu i shvatila dakad su ovako mali ne treba ih mnogo gnjaviti dok se ne naviknu.
drugo pitanje je jel moze puno da mu naskodi to sto dva dana nema pravu UV neonku? Danas je oblacno pa i nije bas toliko toplo tu gde stoji pa se malo brinem. eto bilo kakvi saveti su dobrodosli. :) hvalaaa!

hey-ho
22.06.12., 14:41
Cao! :)
To sto ga drzis u kutiji i ispod krovnog prozora moze da mu prija samo u slucaju da je prozor skroz otvoren tj da svetlost ne prolazi kroz staklo i da je kutija skroz otvorena a da pritom ima dostupno i mesto u hladovini. Sve drugo u neku ruku ne valja. Verovatno mu je cudna ta kutija kao prostor za zivot pa se trudi da izadje. Cesto to rade agame dok se ne naviknu da tamo treba da zive. Bube, osim u slucaju kad nije gladna, izbegava i ako su vece od razmaka izmedju njenih ociju jer joj je to prevelik zalogaj.
Nece joj skoditi to sto nema neonku ako je svaki dan bar na pola sata izvedes na sunce, ali neonku svakako nabavi. Svaka zivotinja je blago stresirana nakon putovanja tako da i to moze biti razlog za gubitak apetita ali svakako nije razlog da brines da ce uginuti od gladi.

Derana
22.06.12., 15:09
Hvala na odgovoru! sad su mi javili da mi danas stize terarijum tako da ce malac sigurno biti mnogo srecniji. :) i cim budem mogla saljem vam slicice. :)

SviRe
29.06.12., 20:22
moja agamica je stigla u ponedeljak i sve je u redu osim sto nece da jede... jel se to ikome desavalo i sta osim stresa moze biti uzrok tome ?

hey-ho
29.06.12., 22:28
Normalno je da zbog toga u pocetku nece da jede. Samo joj obezbedi UV neonku i reflektorsku sijalicu za grejanje pa svaki dan pokusavaj da nudis hranu. Kad se malo odomaci jesce sigurno. Najbolja hrana za pocetak su mali lateralisi i mali popci jer su najaktivniji te ih guster najlakse primeti. Povremeno davaj tenebrije a mozes i fobase manje velicine. Dubie su takodje dobra hrana a dosta se lako gaje u poredjenju sa svim ostalim pa mozes i njih nabaviti. Kad malko poraste, mozes je navikavati na voce, povrce, lucerku, maslacak, lisce hibiskusa i ostalo.

homelessica
30.06.12., 00:53
Moja je imala oko 8 dana kad sam je uzela..... Nedelju dana nije jela.... Svaki dan sam nudila hranu... Izgleda da je bilo potrebno navikavanje na okruzenje..... Brasnara je pojeo tek posle 7 dana, a lateralise je poceo tek 10 dana kasnije.... I onda je jeo sve vise i vise....

Nemoj da brines, uglavnom je uvek tako.... :)

Naravno, vodi racuna o UV osvetljenju, temperaturi, cistoci terarijuma....

I daj neke slike :)

SviRe
30.06.12., 18:18
G:\My picture\Ljuta guja G:\My picture\Ljuta guja G:\My picture\Ljuta guja mali lateralisi trckaju po terarijumu vec nekoliko dana... ima i uv i spot i temperatira je oko 33-34 na oko 20 cm od spot sijalice ... fobase sam gajio ali sam pobio 2 kolonije i nije mi jasno sta im ne odgovara... ostale bube sam odlucio da kupujem oko 20-30 komada samo povremeno a lateralise i fobase da gajim intenzivno ... kako vi drzite fobase a da vam ne pocirkavaju ?

i kako se ovde postavljaju slike ?? :mad:

Nelle333
30.06.12., 19:25
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/2489-Uputsvo-za-upload-ovanje-slika-sa-racunara

SviRe
30.06.12., 20:33
malo sam se napatio ali evo ga :) http://img834.imageshack.us/img834/9350/dsc02681uz.jpghttp://img834.imageshack.us/img834/7712/dsc02683k.jpghttp://img526.imageshack.us/img526/9330/dsc02684q.jpg http://img14.imageshack.us/img14/2219/dsc02682tb.jpg

Derana
14.08.12., 21:31
Ljudi imam jedno ozbiljno pitanje, bar za mene ozbiljno. :) Kako hranite vase agame? ja kad mu stavim bubasvabe u terarijum da ih lovi, ako je lenj, one izadju iz terarijuma, preko stakla ili, one manje, kroz ventilaciju. stan mi je prepun bubasvaba. Moram da ih lovim pincetom i da mu dajem jednu po jednu, ako u nekom momentu odluci da vise nije gladan, ta bubasvaba koja nije pojedena ubrzo ugine posto sam je ugnjecila pincetom. Znaci treba mi resenje za hranjenje, i za drzanje bubasvaba, jer uzasno smrde, posebno ako nemas terasu. :) I daaaa. receno mi je da nije dobro da jede samo supercrve ili sta li su. jel moze nesto umesto bubasvaba, da ih u jednom momentu potpuno izbacim iz ishrane?
Inace agamica se goji i raste, ne brzo koliko sam mislila, ali dovoljno, jede jabuke i kruske i breskve i sargarepe. :) ne voli jos uvek mnogo da ga uzimamo u ruke, ali ponekad je bas raspolozen.

Proka
14.08.12., 21:46
Koje bubašvabe koristiš? Cinerea? Ako su neke druge nabavi dublju činiju i staviš bube unutra.

Derana
14.08.12., 21:56
http://www.sciencephoto.com/image/367674/530wm/Z2750157-American_Cockroaches-SPL.jpg
Ove bez krila. nemam pojma kako se zovu. penju se po plafonu terarijuma. :) a ove koje su nam pobegle, da naglasim da su OGROMNE, se penju i po nogama.

Proka
14.08.12., 22:35
Ove koje vidim na slici su lateralis, tako da oni koliko ja znam ne mogu da se penju po glatkim površinama.
Probaj kao što rekoh da nabaviš dublju činiju.

hey-ho
15.08.12., 01:09
Te na slici nisu lateralisi vec Americke bubasvabe Periplaneta americana, ali ok kontamo da misli na lateralise koji doduse ne mogu da se penju po staklu tako da ne znam kako izlaze.. U svakom slucaju, bolje je hraniti agamu sa dubiama, prvo sto su hranjivije, drugo sto nemaju zastitni lepak a trece sto ne trce tako brzo pa se lako mogu uhvatiti bilo da ih hvatas ti ili guster. Bicu za 2-3 dana u Novom Sadu pa ti mogu dati dubia da vidis hoce li njih hteti da jede. :)

Proka
15.08.12., 08:16
Te na slici nisu lateralisi vec Americke bubasvabe Periplaneta americana, ali ok kontamo da misli na lateralise koji doduse ne mogu da se penju po staklu tako da ne znam kako izlaze.. U svakom slucaju, bolje je hraniti agamu sa dubiama, prvo sto su hranjivije, drugo sto nemaju zastitni lepak a trece sto ne trce tako brzo pa se lako mogu uhvatiti bilo da ih hvatas ti ili guster. Bicu za 2-3 dana u Novom Sadu pa ti mogu dati dubia da vidis hoce li njih hteti da jede. :)
;), samo i dalje mi nije jasno kako se penju po terarijumu.....

Bluie
15.08.12., 10:00
Americke bubasvabe lice dosta na lateralise, samo su prilicno vece, skoro duplo, i malo tamnije.
Jedna od (nepovoljnih) razlika je sto se bez problema penju po glatkim povrsinama,
pa zbog toga nisu idealne ako terarijum nema sitnu mrezu kao ventilaciju ili ako ima vece otvore.
Mislim da ih Kimo ima jos uvek, ako nekog interesuju.

Prebaci se na drugu vrsti za hranjenje, kao sto kazu ljudi, a ne mozes da pogresis ako mu povremeno promenis vrstu insekata.

Derana
15.08.12., 10:53
ne penju se po staklu, popnu se po unutrasnjosti terarijuma koja je drvena i vrlo pogodna za njihove nozice i onda odatle udju ispod staklenog dela koji se otvara, a posto se dva stala preklapaju ima taman mesta da se zavuce i da izadje i onda se samo pusti da padne na pod pa ih sad imam mali milion u stanu. Videcu da promenim bube. Do nedavno sam mislila da ce hranjenje pincetom da resi problem, ali desi se da i tad ispadne u terarijum i da on apsolutno nece da je vija(nekad) i uvece cim se ugase svetla one krenu da se pentraju. a ventilacija je bas mala, ali desi se cesto da dobijem bas bas male bube koje lagano izlaze tuda. Hvala na savetima probacu da ih stavim u neku posudicu koju, nadam se, nece prevrnuti i pustiti ih da trckaraju. :D

SviRe
24.08.12., 16:16
ja sam primetio da mali lateralisi (oko 2-3) dana mogu da se penju po povrsinama po kojima veliki ne mogu... iako imam plasticnu kutiju po nekada mi se desi da mi skroz mali lateralis izadje dok ostali ne mogu ... dubie jedino mogu da se penju jedna na drugu i mozda pokusaju nesto ali im ne uspeva jer su teske i slabe ... pokusaj rukama da hvatas bube i dajes agamici jer se moja tako navikla i sada voli da se drzi... a ja imam problem sa voce i povrcem... znam da to sve vremenom ide ali ja necu da moja agama gladuje da bi se navikla na biljke... ako joj dam prvo voce ona gladuje dok joj je dam bube ili mozda pojede jedan mali maslacak i to ti je .... postoji li nacin da se agama navikne na biljke a da joj se istovremeno posluzuju i bube ?