PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc za uva/uvb sijalicu ???



Mishaaa
03.01.12., 20:30
Poceo sam da pravim terarijum za kornjacice, pa me zanima koja mi sijalica tacno treba ? Posto sam malopre bio do radnje ima ih milion, zanima me koja jacina i tako to mislim da me razumete :) molim vas dajte mi neke linkove tih sijalica ? :(

Satyr
03.01.12., 21:12
kolko ja znam, za kornjaču ti ne treba UV sijalica, dovoljno bi ti bilo sijalica do 40W

Boza Bond
03.01.12., 21:25
Ne drzim licno kornjace, ali znam da se uglavnom koriste uvb lampe... Takodje znam da mnogi ljudi ne koriste ni uva ni uvb, nego kao sto Satyr kaze "normalne" do 40 W,i nemaju problema sa zdravljem :)

marko_pa
03.01.12., 21:54
Ako su u pitanju sumske, obavezno odgovarajuce uv!

gagi
03.01.12., 23:42
Obavezno UV neonka i spot lampa za grejanje od 100 w ali da ima potenciometar kako bi smanjio ili povećao temperaturu kad zatreba.Spot lampe i potenciometar imaš u svakoj elektro radnji dok UV možeš potražiti ovde na forumu.

Mishaaa
04.01.12., 00:47
Hvala momciii :)
Znaciii samo kupim uv sijalicu i spot lampu ? to je to, ne treba mi onda obicna neonka i tako to ? Pripremam za crvenouhe kornjacice :) radim ceo dan oko terarijuma, pravim devojci za rodjendan obozava kornjacice, pa ono do subote cu da ga zavrsim valjda :P izbacujem vam slike cim sve zavrsim :)

princess
04.01.12., 13:32
Akvarijumske kornjace obozavaju da se suncaju,i zimi im je skoro pa neophodno UV svetlo jer u nedostatku istog,mogu da obole od svega i svacega,najcesce je omeksavanje oklopa. Znaci,UV obavezno!!!! :)

Stella
24.10.12., 14:27
Cao cao, koje lampe preporucujete za kopnene kornjace? Koliko W treba da imaju? Dakle dve lampe, spot i UV? Hvala unapred :)

bokisa96
24.10.12., 15:12
ja sam kupio neonku uv i ima samo 15w dali je dovoljno

Stella
24.10.12., 18:24
@Bokisa, mislim da nije. Citala sam da za kopnene treba 70 W spot sijalica grejalica (koja se postavlja 30 cm iznad terarijuma).

bokisa96
24.10.12., 18:41
moja stoji 2o cm iznad akvarijuma, imam ja spot od 70 w ali govorim za uvb lmpu

hey-ho
25.10.12., 14:10
Za UV lampu se u ovom slucaju ne gleda snaga nego talasna duzina. 15-18 w je standardno za lampe tog tipa. Posto je lampa UVb, talasna duzina je otprilike 290-320 nm i to je odgovarajuce za gmizavce. Sto se tice spot sijalice, za to sam trebas skontati koliko jaku da uzmes u zavisnosti od velicine terarijuma i ventilacije. Na mestu za suncanje (gde je usmerena spot lampa) bi trebala biti temperatura oko 30 stepeni, tako da uzmi termometar, stavi ga na "spot mesto" a zatim udaljavaj lampu dok ne postignes 30 stepeni ili jednostavno stavi slabiju/jacu spot sijalicu. Spot mesto bi trebalo da bude na jednom kraju terarijuma ili u uglu, kako bi drugi kraj terarijuma bio hladniji pa bi se kornjaca tamo sklanjala kad se pregreje.