PDA

Pogledaj punu verziju : Terarijum sa Avikulariju



Avicularia
10.01.12., 20:26
Evo slike, da vidite kako odprilike izgleda moj terarijum sa avikularijom.. Nisam imao kokosov treset pa sam zato stavio neku sitnu piljevinu za hrcka, valjda nece smetati jer je svejedno arbirijalna vrsta..

http://i42.tinypic.com/2dca7h5.jpg

bertone 88
10.01.12., 21:29
extra druze... :D

Geni
10.01.12., 23:17
Auh, ne valja ovo...

Prvo, osnovna odlika treseta je da odlično zadržava vlagu. Za kopanje je bolji humus ali se koristi treset jer je održavanje vlažnosti bitnije. Kod Avicularia a naročito kod tog malog versicolor-a je pravilna vlažnost užasno bitna jer su jako osetljivi, naročito dok su mali. Potrebna im je veća vlažnost i dobro provetravanje. Piljevina nije preterano dobra za tu namenu.

Drugo, ukoliko nisam loše procenio, ovaj sling može da izađe kroz te rupe. Oni se provlače kroz rupe koje su iole veće od širine njihovog karapaksa. To što mu je abdomen veći od rupe ne znači ništa jer je jako fleksibilan i može da se provuče.

Pored toga, ove rupice za ventilaciju nikako ne idu na terarijum. Čak i da tarnatula ne može da izađe kroz njih, njena hrana će moći i bežaće. Neće sada jer tenebrije, fobasi, lateralisi i ostala hrana ne može da se penje po glatkim površinama ali ta površina koja odvaja supstrat od rupe neće dugo biti glatka. Arborealne tarantule mogu da se penju po staklu i prave mrežu svuda za sobom. Čim se ta versi malo prošeta po terarijumu, napraviće idealnu podlogu da se crvi i bubašvabe popnu kako bi pobegli iz terarijuma. Ukratko, ne idu rupe na terarijum već samo i isključivo mreža.

Ako ne može da izađe, promeni podlogu, stavi mrežu i sve će biti ok ;)

Avicularia
10.01.12., 23:44
Sredio sam to sa rupama, stavio sam selotejp sa unutrasnje strane (da se ne ulepi) i da li bi pomoglo kada bih stavio neki cep sa vodom blizu izvora svetlosti kako bi se odrzala vlaznost?

Geni
10.01.12., 23:49
Naravno da može sa čepom ali iziskuje mnogo češće dolivanje a i vlažnost više varira. Zatvaranje rupa nikako nije rešenje jer im je svež vazduh neophodan. Tarantule imaju primitivna pluća (book lungs) koja nemju pokretne delove i jako su neefikasna čak i kada je sve savršeno a ukoliko se neka spora nastani na njima, brzo može dovesti do smrti. Avicularia rod je naročito osetljiv na to. Zato i jesu negodna vrsta, traže visoku vlagu, stabilnu (relativno) vlažnost ali ne podnose ustajao vazduh.

Sinbad
10.01.12., 23:52
Sa tim selotejpom si zatvorio ventilaciju tako da to skini i zalepi mrezicu kao sto ti je Geni rekao a ako budes dolazio za BG javi se i dodji do mene , dacu ti ja kokosov trest za taj ter za DZ ;)

Avicularia
10.01.12., 23:59
Nisam skroz zatvorio, znam da je njima neophodna jako dobra ventilacija.. Zalepio sam samo polovonu svake rupice, da se ne bi kojim slucajem provukla jer mi je vec bezala par puta.. Drzao sam je u tegli do skoro gde je imala rupice samo na vrhu i samo zbog ventilacije sam i odlucio da nabavim terarijum, tjs zbog tog protoka vazuha.

I da, prvo sam trazio treset ovde, u pet shopu i nudili su mi nesto za rast biljaka valjda.. xD Pa sam zato bio primoran da uzmem ovo..

Geni
11.01.12., 00:01
Onda ovako, stavi mrežu preko rupa i promeni poklopac da ti bar pola gornjeg dela bude mreža i imaćeš odličnu ventilaciju. To gore će nadoknaditi to što ćeš smanjiti protok vazduha kroz rupe. Kada budeš mogao, zameni supstrat i pazi da stalno imaš čep sa vodom i ne bi trebao da imaš problema.

jovanbabic
11.01.12., 16:25
Slazem se sa @ Geni , VraTi je u kutijicu 15cm*15cm . I do sledeceg presvlacenja lepo prelistaj forum i nacices mnogo funkcionalnije terariume. Ako neznas sam da napravis dosta forumasa se bavi izradom i napavice ti za Simbolicnu sumu. POZDRAV

hey-ho
12.01.12., 01:30
Dobar je taj terarijum sa slike, ne mora da kupuje drugi samo da preuredi enterijer da izgleda prirodnije. Oko rupa sa strane bi mogao lepkom da zalepis male kruzice mrezice. Ne znam koliko je neophodno da mrezica bude celicna s obzirom da ce tarantula vec nakon 1-2 presvlacenja biti tolika da nece moci da se provuce kroz rupice a insekti iako se domognu do rupice, ne verujem da ce izgristi mrezu ako bi bila od plastike.
Ja na 2 moja terestrijalna terarijuma 30dx30sx25v imam isti takav krov, dakle od 3 ploce spojene tako da izmedju njih ima 3-4 mm razmaka i nikad nisam imao problema sa slabom ventilacijom. Iako nemam rupa sa strane, vec samo na krovu, nikad nije bilo slucaja da se voda iz vlaznog treseta kondenzuje po staklu iako je bila uperena sijalica u vlazan deo treseta. Mozda bi takav krov bio problem da je od pleksiglasa posto je on mnogo bolji izolator ali posto je staklo dosta se toplote samo kroz njega izgubi.
Uglavnom, moj savet za komplet terarijum bi ti bio da umesto strugotine ubacis miks treseta za cvece i kokosovog treseta u razmeri 50:50. Na rupe sa strane zalepi metalnu mrezicu a sto se tice enterijera iskucaj na google-u "avicularia terrarium" i pokupi neke ideje.

Avicularia
12.01.12., 23:32
Preuredio sam enterijer, stavio sam koru od drveta u pozadini, granu od vinove loze, malo lepsi cuvar kuce i nekog vestackog bilja.. Mnogo dobro izgleda sada, evo vec je isplela mrezu na drvetu, mislim da joj se svidja.. :)
Ne kondezuje se voda, mislim da je okey ventilacija sada jer, vrh je sastavljen iz 3 dela izmedju kojih ima propusta kroz koje ulazi vazduh.. Uslikacu kada nabavim neku kamericu.. ;)