PDA

Pogledaj punu verziju : Bradata Agama



t3h20r
11.01.12., 14:05
Dobar dan!
Zovem se Nikola, i juce sam dobio bradatu agamu staru oko 3 meseca. Novajlija sam, ovo mi je prvi reptil.
Prvi dan je bila kolko-tolko stidljiva. Izasla je na drvo koje je postavljeno za suncanje, kada sam ugasio svetlo, otisla je ispod njega na spavanje. *mislim da nije jela, bar ne da sam ja video (ubacena su 3 lateralisa unutra) Danas je pocela da se krece negde dva sata posle paljenja svetla - koliko razumem, to je normalno, dok se "probudi". Zatim se suncala kratko, i onda pocela da se ponasa cudno: kao da pokusava da izadje iz terarijuma, ali to radi poprilicno silovito - udara nosem u staklo i grebe po njemu. To traje vec nekih sat vremena. Da, jutros sam ubacio jos 2 lateralisa, posto ona tri nisu bila vidljiva (pretpostavio sam da su se ukopali negde), sada vidim samo jednog. Medjutim, opet, nisam video da je ista jela.
Shvatam da je preplasena i dalje, i da joj treba vremena da se navikne, ali moram pitati je li ovo normalno ponasanje?
Pozdrav!
Nikola

Vrsila je nuzdu(malo je zakopala?), izbacio sam produkt. Pogledao sam stolicu, uporedio je sa slikama na internetu i cini mi se normalno.

sascha
11.01.12., 14:25
ovo je normalno, samo mi je malo cundo to ''grebanje po staklu'' ali reptili znaju da budu stidljivi kad se donosu kuci . tako da nemas razlog za brigu, evo kazem nemoj se osloniti na ovo procitaj i druge odgovore ;)

t3h20r
11.01.12., 14:28
Grebanje kao da pokusava da se popne uz staklo. Ok! Dobro je! Tako mi se i cini, stidljivo, kao da sta god da radi, radi dok je ne gledamo xD
Hvala na odgovoru!

sascha
11.01.12., 14:29
takva i moja, ja moju imam vec jedno mesec dana i vise! ali moja je debelaa :D xD kakav imas terarijum mozda je premali .

t3h20r
11.01.12., 14:49
Pa trenutno imam dosta mali terarijum za agamu, ali samo privremeno, dok ne napravim veliki. Ovaj je 50x30x30. Pravim 150x60x60. I meni je palo na pamet da to moze da bude razlog :/
Ali ona je jos dosta mala, ima oko 18 cm.

legenda
11.01.12., 15:37
To grebanje po staklu je normalno a i normalno je da hoce da izadje :D

sascha
11.01.12., 15:42
Kao sto ti je ''legenda'' rekao, to je normalno :) ;) razzmisljaj da kupis veci terarijum za agamicu ;) sto pre!

t3h20r
11.01.12., 17:50
Ok! Hocu naravno, vec je u procesu izgradnje u sustini :]
Hvala puno na odgovorima!

Projela se! Evo mljacka sve u sesnaes' :D

hey-ho
11.01.12., 23:31
Grebace ona koliko god bio velik terarijum, jednostavno im nije jasno da je to staklo i da ne mogu proci kroz njega. Kad vidis da grebe, izvadi je malo da proseta po sobi.

t3h20r
12.01.12., 16:06
Jos jedno pitanje, sta bi bilo bolje za suncanje, kamen (imam komad bazaltne stene) ili drvo? Kontam da je kamen, jer ce se zagrejati bolje pa grejati i odozdo?

hey-ho
12.01.12., 16:15
Dobro kontas :)

poskok
12.01.12., 20:57
Grebanje po staklu nekada moze da znaci i da neki od zivotnih parametara unutar terarijuma nisu odgovarajuci za zivotinju koja se u njemu nalazi (temperatura, vlaznost, dimenzije terarijuma, preeksponiranost...). To, naravno, nije jedini razlog takvom ponasanju ali nije na odmet da jos jednom preispitas sve parametre. Ako je sve u redu, mozes da se opustis i konstatujes da imas znatizeljnog ljubimca :)

t3h20r
12.01.12., 21:31
Vlaznost nije bas kao sto bi trebala da bude za agamu (oko 35% je). Razlog je to sto sam stavio kokosov treset (?). To sam uradio jer sam video po netu da ljudi kazu kako ne valja pesak dok su mali jer su nespretni jos kad love pa ga se najedu. To navodno stvara komplikacije. Ako imate neki proveren savet po tom pitanju, feel free to say it, poslusacu drage volje :D

poskok
12.01.12., 22:27
Ja mladim agamama stavljam papirni ubrus kao podlogu jer je to jedina bezbedna podloga za njih. I treset moze da napravi problem ako ga mala agam pojede. Takodje bi ti savetovao da koristis slabiju sijalicu za grejanje koja na hot spotu ne stvara vecu temperaturu od 35 stepeni. Razlog je sto je taj prvi terarijum u kojem je za sada drzis mali pa se brzo ceo zagreje i guster nema gde da ode da se ohladi. Kada ga budes prebacio u veci terarijum moci ces da koristis adekvtnu temperaturu (do 45 stepeni) na hot spotu jer ce drugi deo terarijuma ostati hladniji i pruziti gusteru izbor. Koristi posudu za insekte da ti se ne bi ukopavali u podlogu i obavezno mu svaki dan nudi vodu za pice (mozes da postavis plicu posudicu u ter i da u nju nakapavas vodu - to ce da ga navede da juri kapljice i da pije a kad zavrsi mozes da sklonis posudu da ne bi podizala vlaznost).

t3h20r
13.01.12., 02:27
Ovako: ja sam bradonji napravio zaklon, tacno ispod hot-spota (izmedju je deblje drvo) + je hotspot skroz na jednoj strani - na drugoj strani je oko 20-25 stepeni. Posuda za bube, kako to treba da izgleda? Koliko duboka mora da bude da ih spreci da izadju? Ja mu drzim posudu sa vodom 24/7 tamo i vodu menjam svaki dan (sipam kupovnu) - medjutim ova ideja sa kapanjem je genijalna! To cu poceti da praktikujem. Inace, agama jeste mlada, ali nije bas toliko mala (3 meseca) koliko ja kapiram. Lovi bube bez preteranih problema po terarijumu, pre nego sto stignu da se sakriju.
Hvala!
Nikola

poskok
13.01.12., 14:17
Posuda za insekte ne mora da bude previse duboka, samo treba da ima glatke ivice da insekti ne mogu da se popnu (od stakla ili plastike). Mozes da premestis gustera u neku kutiju kad ga hranis, da mu insekte dajes sa pincete ili da nadgledas hranjenje i da odmah vadis svakog insekta koji se ukopao ili zavukao na neko nedostupno mesto. Tako ces uvek da znas koliko ti je guster pojeo hrane a i higijena terarijuma ce biti neuporedivo bolja

Rohlland
13.01.12., 14:49
Da, jutros sam ubacio jos 2 lateralisa, posto ona tri nisu bila vidljiva (pretpostavio sam da su se ukopali negde), sada vidim samo jednog.

Zdravo, moj savet ti je da pazis na lateralis-e mogu lako da pobegnu iz akvarijuma-terarijuma, da ti se ne bi razmnozili po kuci! Npr ja mojim agamama dajem po jednu bubu i ne ubacujem drugu sve dok ne pojede prethodno! pozdrav

t3h20r
13.01.12., 15:10
Kako da mi pobegne lateralis iz terarijuma koji ima staklene zidove visoke 35 cm :o
Ali ovo za jednu po jednu bubu mi zvuci dobro :]
Inace on mi jede iz ruke (povrce, nisam bube pokusavao da uhvatim u ruku), tako da bi i sa pincete bilo ok.

legenda
13.01.12., 15:26
lateralis ce uvek naci nacim da izadje iz terarijuma uz pomocu ivice od stalna imas onaj silikon uf pomoc toga moze lako da izadje

poskok
13.01.12., 15:28
Kako da mi pobegne lateralis iz terarijuma koji ima staklene zidove visoke 35 cm :o
Uz silikon, ukoliko je terarijum lepljen kao akvarijum.

Vidim da si vec dobio odgovor na ovo pitanje :)

t3h20r
13.01.12., 16:28
Ok, imacu to na umu od sada, hvala! :D

BlindDog
14.01.12., 17:16
Dacu ti ja par saveta ili ti ispisacu ti kako ja hranim mog bradonju :)
Hranim ga lateralisima, super crvima i naravno povrcem i vocem. Voce mu dajem pre insekata posto posle bas i nece da jede voce i povrce ako je prvo jeo lateralise ili crve :P
A sto se tice crva njih ne dajem mnogo da ne bi imao problema sa varenjem, tako da su mu lateralisi primarna hrana. Uopste nemam problema sa hranjenjem ili gajenjem lateralisa jer uopste nisam gadljiv. Hvatam lateralise rukama i ako su manje dajem mu iz ruke, uhvatim ih za nogu i priblizim njemu. Ako su malo vece da nekad ne moze iz moje ruke da ih ugrize, ja im otkinem par zadnjih nogu i krecu se malo sporije. Znam da nije humano za bubasvabe, ali posto se uvek zavuku ispod jednog kamena, ja moram ovako :)
Pre nego sto mu dam bubasvabe, poprasim ih kalcijumom i vitaminima. Koristim Nekton MSA i Reptivite.
A sto se tice ponasanja, moj nekad zna da grebe u tunelcicu koji sam mu postavio za spavanje i skrivanje od svetla. Obicno kada mu je vreme za spavanje ja mu iskljucim lampe, a on se zabije u svoj tunel i spava :D

Toliko od mene, pozdrav :)

t3h20r
15.01.12., 17:50
http://i1260.photobucket.com/albums/ii576/tehz0r/IMG_0408.jpg

Evo, ovako moja spava, tu je nasla mesto i izgleda da joj odgovara :]

Snasao sam se za hranjenje, samo prosto ubacujem jednog po jednog lateralisa i pomognem mu malo ako se zavuce ispod necega, medjutim, uglavnom trce u krug po terarijumu, tako da ih lako uhvati. Povrce mu dajem iz ruke i hoce da ga jede i pre i posle (celer, sargarepe za sada).
Imam jos jedno pitanje. Vidim da ljudi kupaju agame, postoji li razlog za to, ili je cisto zabave radi? Da li im to prija? Ako je tako, na kojoj temperaturi voda treba da bude?
Inace, kalcijum sam stavio u cep jedan i stoji u terarijumu. Ona sama pridje s vremena na vreme i pocne da ga jede, kontam kad oseti potrebu, tako da valjda ne moram da posipam lateralise njime?
Nikola

hey-ho
15.01.12., 18:46
Agame se kupaju obicno pred presvlacenje kako bi lakse svukl staru kozu, a takodje i zato da se operu eventualni ostaci izmeta i druge prljavstine.
Voda treba da bude mlaka a posle kupanja trebas je dobro obrisati i staviti ispod spot sijalice da se ugreje.
Kalcujum ne licka jer oseca potrebu nego jednostavno ispituje jezikom svoju okolinu, vecina gustera to radi. Najbolje je da umaces lateralise u prasak i tako joj dajes :)

t3h20r
15.01.12., 21:07
Kontam ja ispitvanje okoline, ali on umoci jezik u cep, razbaca kalcijum okolo pa skuplja mrvice oko cepa. Meni se to cini previse slucajno, ali ok, posipacu bube od sada ^^

BlindDog
17.01.12., 02:35
Lepo ti je objasnio Hej-Ho :)
Ja sam moju agamu kupao u toploj vodi (sa obzirom da se ona brzo ohladi) kupam je jedno 10-15 min. Pomaze joj da skine kozu, a nekada kada sam zabrinut da ima nekih problema sa varenjem, ja je drzim u toploj vodi i polako joj masiram zadnji desni deo stomaka.
I ja bih ti preporucio da hranu posipas kalcijumom, tako da lateralise pospi, a mozes i povrce i voce :)

Rohlland
18.01.12., 00:05
:) sve je lepo receno!
inace, davanjem buba preko pincete mozes da vodis racuna o ishrani! ako ih budes hraio preko pincete, moj savet ti je da bube uvek hvatas za nogicu kako bi i dalje ostale sposobne da beze i da budu brze tj da pruziz zadovoljstvo lova svom gusteru :)

t3h20r
19.01.12., 23:23
Ovako: okacio sam sliku ranije, tu je, u ovoj temi, bradonje kako spava. Sve je to kul i lepo, medjutim, sad je vec poceo da se vere sve vise i vise za spavanje. Npr. trenutno spava sa zadnjim nogama na grani a prednjim delom tela naslonjen na staklo. Sinoc se isto pentrao na vestacku biljku i naslonio skoro celo telo na staklo. Temperatura u hladu/sa ugasenim svetlom je oko 23-25 stepeni. Jel treba da se brinem, ili samo imam ludu agamu xD?

DigiNS
19.01.12., 23:35
Ovako: okacio sam sliku ranije, tu je, u ovoj temi, bradonje kako spava. Sve je to kul i lepo, medjutim, sad je vec poceo da se vere sve vise i vise za spavanje. Npr. trenutno spava sa zadnjim nogama na grani a prednjim delom tela naslonjen na staklo. Sinoc se isto pentrao na vestacku biljku i naslonio skoro celo telo na staklo. Temperatura u hladu/sa ugasenim svetlom je oko 23-25 stepeni. Jel treba da se brinem, ili samo imam ludu agamu xD?
Ma kontam da je luda skroz, samo da cujemo potvrdu nekog strucnjaka i to je to :D

t3h20r
20.01.12., 01:18
Dobro je! Uzeo sam ga da ne poludim sam u kuci, a on je jos ludji od mene xD
Jos jedan ludak u porodici ^^
Welcome to the jungle.
http://www.youtube.com/watch?v=kr8-E8may2Y

hey-ho
20.01.12., 01:35
Normalna je stvar da spava priljubljena uz ivicu terarijuma, tako im je najudobnije :) Ok je ta temperatura, a to pod uslovom da je agama svarila hranu pre spavanja.

t3h20r
20.01.12., 01:39
Ne hranim je najmanje 2 sata pre spavanja :]

hey-ho
20.01.12., 02:12
Onda nemas brige :)

t3h20r
20.01.12., 02:20
Yay! :D
Hvala na pomoci!