PDA

Pogledaj punu verziju : Energetska karta terarijuma :)



NecrovoX
16.01.12., 21:08
Dakle zanima me koliko struje se u proseku potroši za zagrevanje i osvetljenje terarijuma? Zanima me naravno na mesečnom nivou.
Npr ja imam sijalicu od 250w koju regulišem potenciometrom, keramičku od 60w i kabl grejač od nekih 20-30w (zaboravih koliko tačno), sijalica radi danju (12h), a ova dva noću (12h), pa koliko to onda potroši struje mesečno? Da li regulacija potenciometrom smanjuje potrošnju struje?
I kako vi gledate da prištedite? Ili ovo ipak ispada nešto malo?

hey-ho
16.01.12., 22:02
Evo ovako na brzaka, koliko sam ja upoznat. Osnovna jedinica bi bila kilowat-cas (KWh). SIjalica od 100w za 10 sati potrosi 1 KW. Sijalica od 250w za 4 sata rada potrosi 1 kilowat (KW). Sto znaci da za 12 sati potrosi 3 kilowata. E sad ukoliko na potenciometru nemas oznaceno na koliko wati smanjujes sijalicu, sumnjam da mozes tacno izracunati. Za keramicku 60w x 12h = 720 (W). Kabl grejac recimo da je 30w x 12h = 360w.

Sve to kad saberes izadje te 4,08 kilowata dnevno. Znaci da je mesecno 30 x 4,08 = 122,24 KW.
E sad, proveri na racunu kad u Subotici pocinje jeftina struje i proveri cenu kilovata za jeftinu i za skupu struju za sve tri tarife: plavu, crvenu i zelenu.
Uzmi racune za struju od prethodnih par meseci i vidi te tarife, u kojoj najcesce placate pa tako izracunaj jer sto je veca ukupna potrosnja tokom celog meseca, kilowat se naplacuje skuplje tj prelazi za jeftinije tarife na onu skuplju.
Uglavnom sve to mozes sam izracunati uz pomoc racuna za struju i ove racunice sto sam ti napisao samo za to treba malo zivaca tako da obavezno uzmi papir i olovku, nemoj napamet :)

patak
16.01.12., 23:49
auuu, i nije mi jos padalo na pamet da se upustam u takvo racunanje, al bas me zanima koliko platim struju za jedan terarijum :)
mada, previse je to komplikovana matematika za mene... tj. nije toliko komplikovana racunica, nego ja nemam zivaca da se bakcem :D

NecrovoX
17.01.12., 19:17
To mi je bilo nekako najbitnije, koliko npr sijalica od 100w troši struje, mislim za koje vreme ona to potroši. Sada je ostalo malo lakše... Dakle svi wati koji su naznačeni na proizvodu su u stvari potrošnja za sat vremena.
Što se tiče cene potrošene energije, to je, kao što si rekao, sa računom već lakše rešivo.
Hvala puno na objašnjenju!

hey-ho
17.01.12., 19:53
Nema na cemu! Aj kad sracunas, javi rezultate :)

NecrovoX
19.01.12., 16:38
Mene to izađe negde oko 800din mesečno. Da budem iskren, mislio sam da je manje, ovo me pomalo iznenadilo..

Wolf
19.01.12., 18:51
Evo ovako uštedeti3697

NecrovoX
19.01.12., 20:49
Druže to je vremenski utikač/prekidač, kako misliš sa time uštedeti?
Btw ja imam dva takva, jedan pali svetlo ujutro i gasi ga uveče i jedan koji uveče pali noćno grejanje i ujutro ga gasi, rade naizmenično. Ne znam kako to smanjuje potrošnju?

Wolf
19.01.12., 20:51
ako ih uskladiš sa jeftinom strujom ne može da te omane manji račun :)

Geni
19.01.12., 21:03
Kako da uskladi dnevno grejanje sa jeftinom strujom? Nije to TA peć pa da se puni toplotom, grejanje mora da se usklađuje sa potrebama životinje a ne sa jeftinom/skupom strujom. Nije mi jasno kako bi izveo da greješ terarijum u jeftinoj tarifi?

Wolf
19.01.12., 21:07
kod mene je jeftina od 23h do 4h a od 5:30 kreće parno grejanje
Izvinjavam se nisam uzeo u obzir na različitost strujnih grupa sorry