PDA

Pogledaj punu verziju : vodena kornjaca)(vrsenje nuzde)



Cosic Suzana
27.01.12., 03:14
imam kornjacu 3 god.ali u poslednjih nedelju dve nevrsi nuzu,sta da radim? moze li to da joj napravi neki problem?

legenda
27.01.12., 09:56
Pa kad si je zadnji put hranila?

Nedelja
27.01.12., 14:26
Tokom zime trebas malo kornjacu da pustis kornjacu bez grejaca(ako uopste grejes vodu).U to vreme kornjaci su zivotne funkcije smanjene i ona ne jede jer ne moze da vari hranu zbog hladne vode,pa zato i ne vrsi nuzdu.I u prirodi kornjace ne jedu tokom zime jer ne mogu da vare hranu ,tako da te to nista ne sekira.I ja imam kornjacu doduse staru 8.godina i tek je juce uzela malo hrane posle skoro dva meseca .Nikola al pustas ti tvoju kornacu u brumaciju?

princess
27.01.12., 21:17
Naravno da moze da joj napravi problem, mislim, i ti kad imas zatvor, imas jos milion problema kao posledica istog :)
Idi sto pre na veterinarski kod prof. Popovica, ili cak mozes i kod Miće na B. kosu kod mene, on je meni ok za sve zivotinje, ali na zalost, nije radio zbog privatnih problema kad sam ja imala problem sa mojom, sada pokojnom kornjacom :(
Mogu sutra da odem do vet. stanice da uzmem njegov broj da ti ostavim u pp.
Ali, prof. Popovic je ipak, numero uno :)
Ne znam koliko je rizicno da cekas ponedeljak, to ti bolje moze reci neko drugi odavde, iskreno, ne znam oko tog problema, nisam ga imala sa kornjacama.
Kornjaca ako je jela zadnjih 14dana od kad si primetila da ima opstipaciju creva, normalno da joj se fekalije taloze u organizmu i da moze biti lose.
Znam da opstipacija moze uticati na lelujanje kornjace u vodi, kao da nije sposobna da sama odredjuje gde ce plivati i da ne moze da se POTOPI(ovakvo duze stanje moze dovesti do smrti). Nadam se da imas grejac??? Jer, zbog hladnoce vode, moze biti da joj se prosto usporio metabolizam. Moja je zbog brzo neresene pneumonije(upale pluca) umrla(glupi veterinar u pokusaju grrrrrrrr!), mada ne znam kako se to dogodilo, jer je grejac uredno radio.

princess
27.01.12., 21:23
@Nedelja, kornjaca moze da udje u hibernaciju ako ima adekvatne uslove za to, ali u situaciji koju ti pominjes, da joj samo ugasis grejaci pustis da zaspi, vece su sanse da se ne probudi kroz mesec, dva. Pre svega toga, mora da se isprazni, ne moze da bude ok ako dva meseca na primer, spava punih creva. Priprema za hibernaciju je ipak nesto sto mora da se odradi detaljno. Drugo, u situaciji kad su joj obezbedjeni svi uslovi za zivot i zimi i leti, nema potrebe za hibernacijom :) U prirodi kornjace imaju drugacije uslove za hibernaciju, zakopavaju se u pesak ili zemlju, i tako prezime, nisu u ledenoj vodi na izvol'te :) Ali, kao ljubimci, dobijaju samo ono sto im mi vlasnici damo, pa ako ne znamo tacno sta je potrebno, dolazi do bolesti ili smrti. Ako prof. koji je strucnjak u oblasti teratirstike kaze da je uz adekvatne zivotne uslove ok da nema hibernaciju, ja mu verujem, i drzim se toga :)

legenda
27.01.12., 21:23
Odvedi je ali ako je duze vreme nisi hranila onda to nije problem lepo kaze nedelja zimsko je vreme.

princess
27.01.12., 21:26
Moje tri uredno divljaju po akvarijumu preko cele godine, sad bas gledam ovu najmladju kako se igra skacuci sa stene u vodu i tako u krug vec pola sata :th_clap::th_love51: Olimpijac moj mali

Nedelja
28.01.12., 11:33
Izvini princezo ,zaboravio sam da kazem da sam joj ispaznio creva ,pre hibernacije.Stvarno neznam al ako moja kornjaca ekstra napreduje i cuvam je vec osam godina stvarno ne znam koja bi zivotinja tako brzo napedovala u losim uslovima.Doduse ,mozda je kornjaca stvarno boselsna i tom slucaju bi trebala da je odvedes kod strucnog veterinara. i da ,pre neki dan sam kornjacu probudio iz sna i vec je jela i ima normalnu stolicu.

legenda
28.01.12., 13:36
Ja moju kad hranim npr piletinom onda ne ide na nuzdu odmah nego posle nedelju dana i vise ali to nije problem bar kod mene

princess
28.01.12., 19:36
@Nedelja, ako ti kazem da sam kod druga u pet-shopu naletela na zenu koja je rekla da akvarijumskoj kornjaci ubacuje normalnu cesmovacu direktno sa slavine, i onda dosla da pita zasto kornjaca ima stalno zatvorene oci, kao "znate, kad sam je kupila, nije bilo tako", bilo mi je jasno da ima manijaka koji kupuju zivuljku, a nemaju pojma ama bas nista o uzgajanju iste. Kada smo joj drug i ja rekli da malenoj mora da maze oci ili stavlja kapi i da pocne sa tim sto pre, da je to od hlora, ona se jos uvredila i nazvala nas idiotima, kao, "mi smo glupi, mi ne znamo nista o kornjacama". Zao mi kornjacice, ne znam sta je sa njom sada :(
Tvoj post mi je nekako zazvucao na tu zlu zenetinu :)
A ovim mojim lujkama se izgleda najvise svidja da love hranu, ubacim i nekad neku ribicu, tad bude frka-trka po akvarijumu :)
Ne oglasava nam se Suzana, ne znamo sta bi sa njenom kornjacicom? :(

Inače, obožavaju i gambore i lignje, ali od lignji vole samo pipke da jedu, ne znam zasto nece telo, sve im lepo iseckam, ocistim :) U prvo vreme, u Idei su me gledali kao neku ludacu, ono, dodjem i kupim jednog svezeg gambora, ili jednu lignju(to me podseti sad na kupovinu tresanja na pijaci na komad, bilo u novinama...),ali kad sam jednom rekla prodavacici da je za kornjace, odusevila se, mislila je da jedu samo sušene racice iz peta :) Ova veca hoce da jede i skoljkice, dok su dve manje probirljivije :)

Nedelja
29.01.12., 23:02
Pa ja kornjacu cuvam 8 godina i nikad joj nije bilo nista ,tako da nema uslove kao kod gospodje.Cuo sam puno price iste kao i ti i obicno sam bio napsovan kao i ti.Al aj sad ti nekom objasni da legenda,ti i ja znamo sta radimo sa kornjacama.Nase kornjace ekstra napreduju ,a njihove pitanje dal su zive.Hvala na ovom savetu sa lignjama, moram da to probam :D

princess
30.01.12., 04:54
Opet, ne kazem ni ja da se ne znam kako razumem, mislim, znam osnovno i mozda jos neku pojedinost sto mislim da je ok, ali za pojedine sam expert, kad cujem neke stvari, zgranem se. Imas lude ljude koji cekaju da se sve sredi samo od sebe, a ne mislim da je normalno da je iko kunjav, ni covek ni ljubimac. Pa, ja psa sa ulice odvedem kod veterinara ako vidim da treba, nahranim. I nema sanse da cu da pustim par dana da vidim dal ce se stanje poboljsati, odmah kola i vet :) Ali PRAVI veterinar, ne kao ona budala zbog koje imam kornjacu manje.
Probaj sto se tice te klopice, ja sad imam u zamrzivacu ponesto, bili praznici i te gluposti, pa sam se obezbedila na vreme za ove male azdaje :)
Ono, odledim, iseckam, i nabodem na cackalicu da im dam(probala sam pincetom, ali stisnu tako jako da jedva izvucem pincetu iz njihovih usta, cackalicom moram biti pazljiva, ali nikad se ni jedna nije nabola, uvek malo otkine vrh). U principu, sad ih je tri, i zajedno su(ranije nisu bile sa ovom malo vecom koja je bila sa pokojnom kornjacom), pa imam manji problem sa ovom najmanjom, jer je najfinija i ne gura se mnogo sa njima, ali ovako imam uvid ko je jeo i koliko :)
Inace, kad sam dve manje prebacila u veci aq, ponasale su se kao bahati petnaestogodisnjaci kojima su roditelji ostavili ogromnu gajbu na mesec dana :) To je bilo divljanje, uzas zivi :) Sad su se unormalile donekle, jedna voli da spava na grejacu, a ova najmanja spava na najvecoj, kao majmunce je :)
Usput, probaj i losos da joj das, moja pokojna ga je obozavala, ove nece ni da mu pridju, imas folete, dosta ti je jedan komad :) Po sirotinjski ;)