PDA

Pogledaj punu verziju : Nove tarantule



filipj97
29.01.12., 13:24
Sinoc su mi stigle cyano i regalis ubacio sam ih u terarijum odlicno izgledaju ali su nekako mnogo mirne i nece da jedu. Jel to mozda zbog stresa tokom prevoza? To mi se desilo pre pola godine i sa genikulatom nije htela da jede nedelju dana i samo je stajala u mestu. Inace ubacio sam lisajeve u terarijum cisti su ali mnogo se oseca njihov miris. Jel to smeta tarantulama slucajno dal da vadim? Regalisu sam ubacio i grane al izgleda da jos nije istrazio terarijum samo je setao po staklu ali je vecinu vremena proveo na zemlji i mnogo je miran. Cak sam po njemu posuo slucajno malo treseta kad sam ubacivao a on kao mrtav nije mrdnuo.

Dule
29.01.12., 13:36
Cesto se tako ponasaju kad promene sredinu.Trajace par dana,dok je ne skontaju kao svoju teritoriju.Za lisajeve ne znam,i ja imam isti slucaj,ali se nadam da ce ubrzo proci.Glasam da ce ciano prva da se odomaci!;)

loshme10
29.01.12., 13:37
Ne razumem sta mislis pod tim mirne. A kakve treba da budu, nemirne? :D Ako mislis da ce stalno da se setaju po terarijuu, gresis. Tarantule 95% svog vremena bleje u jednom mestu. I to sto ne jedu je ok, s obzirom da im treba vremena da se naviknu na nov terarijum...

filipj97
29.01.12., 13:51
Ma cudno mi je za regalisa da nije bar malo bio na grani nekako i kad ih uznemirim(kao sto sam slucajno posuo regalisa tresetom) nije ni mrdnuo. Geniculati cim pridjem pincetom napada je al ona se navikla ovde i ove ce valjda za koji dan... Evo terarijuma, pa recite valja li za tarantulu:


http://imageshack.us/f/408/dscf0902w.jpg/

loshme10
29.01.12., 13:58
Dobar je, nista mu ne fali. Samo joj treba vremena da se navikne na terarijum, a ti se upusti i uzivaj! ;) Koliki je regalis? Zenka, jel da?

filipj97
29.01.12., 14:03
Jeste, oko 14-15cm kad se skroz rasiri, prelepa je. Cyano je oko 8cm. Genikulati je trebalo jedno nedelju dana da se navikne skroz posle je napadala sve sto prodje pored nje. Pretpostavljam da cim cyano pocne da plete onda se navikla. Nego brine me regalis malo veceras cu da sredim gore na sredini terarijuma ima prostora skoro 1cm mozda 8mm pokusavao je da predje na stranu gde je cyano i malo mu je falilo da provuce prednji deo pretpostavljam di bi uspeo i stomak posto je elastican.

Nogalo
29.01.12., 14:39
Moje mišljenje je da u terarij treba ubaciti još treseta jer ovo šta je prikazano na slici je premalo. druga stvar na slici nema nikakvog skrovišta gdje bi se regalis mogao da sakrije a on neće isplesti toliko da sma sebi napravi skrovište da u njemu bude siguran!

Po meni još treseta i neko skrovište, šuplji panj ili nešto tako! Pogledaj moj terarij za regalisa:

http://i1082.photobucket.com/albums/j373/Jozo_Vrdoljak/CIMG7141.jpg

filipj97
29.01.12., 14:52
Skroviste i hocu da ubacim neku saksiju ako nista tek je juce zavrsen ter bio nisam mogao sve da postignem lako cu dodati to.

P.S. nek mi neko jos kaze ovo za lisajeve sta misli sto mnogo mirisu da li da ih vadim?

Dule
29.01.12., 16:40
Jeste,lako ces dodati...osim ako se u medjuvremenu regalis ne odomaci,a onda...ruka mora da bude brza od oka...:D Stvarno,dodaj zemlje jer ce mozda dobar deo da on podigne u vis,da bi napravio skloniste,Tada ce ti jako malo ostati na dnu.

loshme10
29.01.12., 18:35
Kod arborealnih tarantula stvarno ne treba mnogo treseta. U stvari on sluzi samo da dobro drzi vlagu, tako da ako redovno doliva vodu u posudu, nema nikakve brige! Moja fasciata 6 meseci od kako sam je ubacio u terarijum nije ni dodirnula treset! ;)

filipj97
29.01.12., 20:00
Regalis evo vec 4 sata najmanje nije ni mrdnuo. Inace drzim plasticni poklopac od tegle pun, prskam jednu stranu stakla i treset pored posude ne natapam ga mnogo al 2 puta dnevno poprskam tako radim genikulati pola godine i nije se bunila nikad :D ima jedno 2cm treseta sad dosta je ako bude preturao lako cu to je najmanji problem. Nek su zive i zdrave samo :)

filipj97
30.01.12., 08:01
Evo ustao sam sad regalis seta po granama a cyano je isplela malo mreze pocele su da se navikavaju. :D

Miroslav
30.01.12., 09:55
Ne ocekuj od regalisa da ce se penjati po tim granama. Previse su tanke za njega. Pogledaj na Nogalovoj slici koliko je sirok panj. To sto si joj ti stavio je vise smetnja, nego sto ce joj sluziti za nesto.

darkomarkovic21
30.01.12., 10:11
Dodaj jos treseta, bas si malo stavio.... Bolje izgleda u terarijumu kad ima vise, a i bolje ce zadrzavati vlagu...

filipj97
30.01.12., 10:18
Ne ocekuj od regalisa da ce se penjati po tim granama. Previse su tanke za njega. Pogledaj na Nogalovoj slici koliko je sirok panj. To sto si joj ti stavio je vise smetnja, nego sto ce joj sluziti za nesto.

Ovo sam stavio za pocetak dok ne nadjem nesto bolje a jos nisam uspeo. Reci mi koje sve drvece od listopadnog smem da ubacujem znam da orah ne sme sta sve sme pa da nadjem nesto?

darkomarkovic21
30.01.12., 12:54
Ovo sam stavio za pocetak dok ne nadjem nesto bolje a jos nisam uspeo. Reci mi koje sve drvece od listopadnog smem da ubacujem znam da orah ne sme sta sve sme pa da nadjem nesto?

Mozeš da staviš bukvu, hrast, šta ćeš više... Preporučujem vinovu lozu, korenje moze da ima baš dobar oblik a ima i moćnu teksturu... U nekom starijem vinoradu možeš da pronađeš takve stvari... Preporučujem ti da odmah središ terarijum kako želiš, jer kada se T odomaći moraćeš da je ponovo premeštaš jer nema sredjivanja tera dok je ona unutra...

filipj97
30.01.12., 19:24
Ovde nisam nista posebno nasao potrazicu na spomen parku ovih dana dok malo popusti led... Inace i ovo je od vinove loze koja je pred zgradom nisam mogao da nadjem deblje grane jer su je prosle godine potkresali dosta jer se srusila nadstresnica od nje bila je ogromna... Nije ni ovo lose moze da se provlaci i pentra se tuda cesto al znam da treba da ima nesto gde moze stabilno da stoji i potrazicu...

filipj97
01.02.12., 21:03
Cyano se vec poprilicno adaptirala isplela je dosta mreze ali me regalis nervira sto je kao slogiran danas je skoro ceo dan u istom polozaju prislonjen uz staklo ispod grane. Nije to radio ovih dana. Da li mozda trazi nesto gde moze da se sakrije, da mu ubacim neku saksiju????

hey-ho
01.02.12., 21:55
To je normalno za regalisa. Sve poecilotherie su 95% vremena u toku dana staticne a uvece se malo prosetaju po terarijumu. Proveri uvece sa baterijskom lampom da li se krece a mesto za sakrivanje bi svakako bilo pozeljno kako bi se osecao sigurnije dok se ne odomaci u novom terarijumu. Probaj sa nekom crepanom saksijom mada njima najvise odgovaraju sklonista u obliku cevi kao sto je Nogalo prikazao na svojoj slici.

filipj97
01.02.12., 21:59
Ma znam, ali ne mogu da nadjem... Saksiju sutra stavljam. Sad sam joj dodao jos zemlje, uvece pomalo proseta, najvise seta ujutru oko 8h.
Ima oko 3cm zemlje na nekim mestima malko vise mislim da joj je dovoljno.

DigiNS
01.02.12., 23:01
Seta kada ima najmanje vibracija po kuci :), a i za razliku od ostalih arboeralnih tarantula stalno ces ga videti :)

Miroslav
02.02.12., 10:34
Stavi 5cm podloge i onda ce to biti neku minimu, jer kad krene da kopa, brzo ce doci do dna.

filipj97
02.02.12., 19:53
Stalno ode u cosak i opruzi se na staklu evo stavio sam malopre skloniste i dodao jos zemlje i 2 kamena pa cemo da vidimo... Cim otopli naci cu neku deblju granu i staviti. Nadam se da ce joj biti dobro...

Miroslav
02.02.12., 22:33
Nadam se da si ta dva kamena obezbedio da ne padnu na nju u slučaju da bude kopala ispod njih.

filipj97
02.02.12., 22:41
Nije veliko kamenje pored posude sa vodom je cisto neka ima...

Boza Bond
03.02.12., 01:06
Jeste,lako ces dodati...osim ako se u medjuvremenu regalis ne odomaci,a onda...ruka mora da bude brza od oka...:D Stvarno,dodaj zemlje jer ce mozda dobar deo da on podigne u vis,da bi napravio skloniste,Tada ce ti jako malo ostati na dnu.

Ziva istina, i moja zenka je oko 15 cm, i danas sam joj menjao posudicu sa vodim, jer ju je ova plasticna previse zanimala, i cim bih je napunio, ona je prevrtala i premestala gde njoj odgovara. I u momentu otvaranja tera, bila je brza od treptaja, bukvalno sam joj osetio dlacice na kaziprstu :P Nikako prijatan osecaj...

filipj97
04.02.12., 17:30
Stavio sam joj prekjuce posudu za skrivanje evo nocas je nanela ispred nje zemlju i ucvrstila mrezom za granu i za drugi kraj posude i tu je ceo dan.

filipj97
05.02.12., 11:44
Evo proslo je 8 dana od kako su stigle T jos uvek nece da jedu jel to jos uvek zbog adaptacije?

P.S. Kako kod regalisa mogu da prepoznam vreme pred presvlacenje?

DigiNS
05.02.12., 12:34
Kod regalisa, nikako,mislim kad ga ugojis i kad prestane da jede onda znas da bi trebalo da prestanes da ga hranis jer ce se presvuci uskoro,a pusti ih mozda bas hoce da se presvuku pa zato ne jedu

loshme10
05.02.12., 13:02
Ja mislim da se jos nisu aklimatizovale, 8 dana za njih nije nista. Moja P. bara isto jela od kad je stigla(10-15 dana), a prilicno sam siguran da nece uskoro da se presvuce...

filipj97
15.02.12., 13:51
Evo T jos uvek nece da jedu ima 17 dana kako su stigle al me cudi cyano posebno sto nece da jede. Regalisu je skroz mali stomak i ima obicaj da boravi u jednom cosku ceo dan i noc da se ne pomeri ne reaguje ni na sta ja mu dunem malo, cacnem ga pincetom, nista. Kad hoda hoda normalno al cudi me sto nece da jede ovoliko dugo.

ACO87
15.02.12., 14:22
Moguce i da slabije jedu zbog zime,mozda u zimskom periodu slabije jedu..meni naprimer, kad je stigla L. parahybana, nije jela oko mesec dana,a onda je navalila ko blesava..treba da se priviknu valjda na nove uslove :)

DigiNS
15.02.12., 15:09
Meni su i skorpija i tarantula odbijale da jedu mesec dana od kad su stigle pa su jele pre neki dan ;)

filipj97
15.02.12., 15:11
Meni letos genikulata nije htela da jede kad sam je kupio 10-12 dana posle je jela cim joj bacim.

hey-ho
15.02.12., 18:53
Evo T jos uvek nece da jedu ima 17 dana kako su stigle al me cudi cyano posebno sto nece da jede. Regalisu je skroz mali stomak i ima obicaj da boravi u jednom cosku ceo dan i noc da se ne pomeri ne reaguje ni na sta ja mu dunem malo, cacnem ga pincetom, nista. Kad hoda hoda normalno al cudi me sto nece da jede ovoliko dugo.

Verovatno ti je hladno u sobi cim se ne pomera i kad ga cackas, proveri temperaturu termometrom. Za cyaneopoescense je optimalna temperatura 30-35 stepeni. Meni su pre koji dan stigla 2 cyanea i oba su jela 4-5 sati nakon dolaska.

filipj97
15.02.12., 20:02
Nema sta da proveravam... Nocu ne spada ispod 20stepeni danju je 23-24 stepena. A primetio sam da je cyano malo potamnela(noge) dal je to neki znak da sledi presvlacenje?
A cim mi je u sobi tolika temp verujem da je u teru stepen dva toplije jer i vlazim treset redovno.

hey-ho
15.02.12., 20:22
To ti se mozda ucinilo da je potamnela, kod njih se ni po cemu ne moze prepoznati da li ce presvlacenje ili ne, pogotovo kod odraslh promeraka jer prave jako velike pauze izmedju jela.
Hajde ti ipak njoj stvi sijalicu od 40w ili 60w i vidi kako se ponasa. Ako pocne da se krece znaci da je to bio problem. Nista te ne kosta a svakako smanjujes rizik da ti ugine tarantula.

filipj97
15.02.12., 20:26
Ona dosta boravi u jednom cosku preko dana i tu isplete malo mreze al krece se kad je mirno po staklu i po terarijumu, a regalis miruje vise od nje... Ona sad ima 8cm.

Zlopanja
16.02.12., 11:59
Bolje namesti sve odjednom a ne tako svaki dan po malo. Brze ce se odomaciti ako ima sve i ne cackas ga. Ovako je on verovatno bio poceo obelezavati teritoriju a ti mu sipas treset preko toga pa je opet na nepoznatom. Sutra kad ubacis saksiju opet ga cimas i uznemiravas pa mu zbog svega toga treba vise vremena da postane opusten u svom teru.

filipj97
16.02.12., 12:33
Stavljeno je sve. Ubacio sam kod regalisa dva lateralisa nece jos da ih jede al mozda ce hteti uvece. Malo mi je cudno da se jos nisu adaptirale al moja genikulata kad sam je uzeo sa 5cm nije htela dugo da jede bezala je od crva al zato posle u letu hvatala.

dollmeNN
16.02.12., 14:22
@hey ho : ''Otkud ti da je to optimalna temp za c.cyano ? Ja moju vec duze vreme drzim na 25-26 i odlicno napreduje .Mislim da skoro nijednoj tarantuli 30-35 nije optimalna temp. ''

darkomarkovic21
16.02.12., 14:30
C.cyano potice iz pustinje... Tako da je i logicno da zahteva povisenu temperaturu u odnosu na ostale T. Ja moju C.cyan inace drzim na 24-28C dnevna, 17-20C nocna i okej je, jede svaki 4-5 dan, presvlaci se normalno.......................

hey-ho
16.02.12., 15:15
@hey ho : ''Otkud ti da je to optimalna temp za c.cyano ? Ja moju vec duze vreme drzim na 25-26 i odlicno napreduje .Mislim da skoro nijednoj tarantuli 30-35 nije optimalna temp. ''

To sam pre jedno godinu dana nasao na nekom sajtu, trazio sam vremenske uslove u pustinjama Venecuele, vezano za ovog pauka i nasao sliku habitata koji je sav od kaktusa i sitnih zbunova, pise da je temperatura u hladu 40 stepeni i vlaznost oko 30% (mada mi ovo deluje jako suvo).
Ima i na ostalim caresheet-ovima slicna informacija, evo npr na arahnofiliaku http://arachnophiliac.info/burrow/caresheets/chromatopelma_cyaneopubescens.htm
Tu se spominje temperatura 80-90 stepeni Farenhajta sto je priblizno 27-33 stepeni Celzijusa.

filipj97
16.02.12., 15:32
Kod mene je u sobi 25otprilike leti je i preko toga. Ogroman joj je stomak, mozda jednostavno nije gladna. Regalis je jedno pola sata buljio u lateralisa i na kraju ga je pojeo(mozda je i oba, za jednog sam siguran).

loshme10
16.02.12., 19:49
Ja mislim da je 24-28C sasvim ok, mada moze i na manjoj da funkcionise normalno...

filipj97
07.03.12., 09:45
Regalis je bio miran 2 dana gotovo da se nije pomerao iz jednog coska sad je ispleo u jednom cosku na visini od 17-18cm malo mreze. Sta mislite da li je dobro da uvece na mrezu bacim 2 lateralisa pa ce ih verovatno i pojesti? Verovatno je isplela tu u nadi da ce se nesto uhvatiti.

Dule
07.03.12., 15:51
Tu ce da mu bude gajba.Baci mu jednog,ako ga ne pojede vrati lateralisa nazad,pa probaj za 5 dana opet.