PDA

Pogledaj punu verziju : HLOR



ACO87
30.01.12., 14:51
Nisam primetio da se ovo pominjalo do sad, ali me zanima da li tarantulama smeta ova nasa voda sa cesme?

Graciotello
30.01.12., 15:15
Mozes sa cesme... Nikakav problem... Ja imam onaj filter za vodu, bokal kao, nzm ni ja xD Tu pijem i ja, tako da i oni odatle dobiju :)

carcharias
30.01.12., 15:31
Aco,ja ti radim u Kragujevcu na preradi vode za grad,i na hlorisanju iste...Tacan hlor u vodi mozes da odredis jedinjenjem ortrtolidina,ali da te ne zamaram,opasnije su supstance aluminijumsulfat,natrijumpermanganat/hipermangan/,a ponekad bakar sulfat/plavi kamen/,koji se dodaju vodi....
Najbolje je ostavi vodu u flasi da prenoci,pa onda je upotrebi za tarantule..i okreni vodovod u Cacku i slobodno ih pitaj sta koriste u vodi,koje jos hemikalije..
U evropskoj i svetskoj teraristci vecina vode se koristi preko osmozera/totalno je cista H20,pa nedostatak minerala u vodi koju treba da unose organizmi nadoknadjuju uvaljanu zivuhranu sa vitaminima i mineralima....
Ja imam osmozer/koristim ga za morske aquarijume,ali za terarijumske zivotinje ne...samo odstojalu cesmovacu/moj proizvod!

darkomarkovic21
30.01.12., 15:41
Takođe, odstajala česmovača.. :) . imam flašicu od 0.5L i tek kad ostane vode pri dnu je napunim i to mi traje po nedelju dana i jače.... Na dnu flašice se skupilo nešto belo, kao brašno.... Nzm da li je kamenac ili šta?...

filipj97
30.01.12., 20:46
Pa ako je dugo stajalo ja mislim da je kamenac :)

SxOne
31.01.12., 00:08
Ja po nekad prokuvam vodu, jer mi se na posudi nahvata kamenac, braon cinija (za saksije) postane bela....
da ne bih morao da shmirglam ili menjam, gledam da prokuvam kad me ne mrzi....

Igor Velevski
31.01.12., 01:08
Kad voda stoji u flasi, racunaj da ta voda nije odstajala. Od nje nista ne izlazi! Hlor jedino izlazi ako se voda stavi u neki sud koji ima veliku povrsinu. Cak i na ovaj nacin hlor ne izlazi 100%. Najbolje resenje je osmozer kako je neko gore rekao ili to je RO aparat. Ja tu vodu pijem ec dugo mesajuci je sa jednom trecinom cesmovace. Voda je predobra, ukusna i zdrava! Takvu vodu dajem i zivotinjama, a sudovi su cisti i kamenac se ne hvata kao sa cistom cesmovacom. U prskalice koje mi sluze za prskanje terariuma (kisa) stavljam cista RO-voda (kisnica) i sve je reseno!

ACO87
31.01.12., 01:34
Hvala ljudi na odgovoru, zanimalo me je bas, posto se nigde nije pominjalo i ja mojim prokuvavam redovno, nego pitah onako informativno.

Tarantula_Jagodina
31.01.12., 02:52
sta je to osmozer i za sta sluzi i de ima to da se kupi?? :D

Igor Velevski
31.01.12., 17:01
sta je to osmozer i za sta sluzi i de ima to da se kupi?? :D

Osmozer ti je RO aparat (Reverse Osmosis). Voda koja prodje niz njega se naziva RO-voda i to je cista H2O, bez nista. Ako meris mernim instrumentima pokazace ti neki promil sto u stvari je zvog suda u kojoj se nalazi voda, a ako je istavis na otvoreno onda se DH GH postepeno povecava, jer pada na nju prasina, cestice i td. To akvaristi najbolje znaju da ti objasne. Ovakvi slicni aparati, ali velikog kapaciteta, kao kamioni nose vojske-armije, da bi dobijali cistu vodu. Nije to bas isto, ali kazem ti kao primer. Ako se koristi kao voda za pice, onda moras da promesas sa jednom trecinom cesmovace zbog minerala. Moj RO aparat ima 3 kertridza. Prvi niz koji prolazi voda je filter koji zadrzava cestice kao bakterije, pa cak i virusi, drugi je aktivni ugalj koji zadrava sve toksine u vodi, medju kojima je i hlor i treci i najvazniji je osmotska membrana. Imas na google potrazi to i sve ce da ti bude jasno.....A za nabavku , pitaj akvarista oni ce da te upute!

carcharias
31.01.12., 18:39
Voda u flasi kada prenoci je odstojala i hlor izlazi 100%....Radim 15 godina u Vodovodu i isto toliko hlorisem istu!!!!
Za tarantule vam je dovoljna ta voda.

Igor Velevski
31.01.12., 21:31
Voda u flasi kada prenoci je odstojala i hlor izlazi 100%....Radim 15 godina u Vodovodu i isto toliko hlorisem istu!!!!
Za tarantule vam je dovoljna ta voda.

Ako ne izlazi CO2 iz flase kod gaziranih sokova i voda, pocinje tek da izlazi kad se otvori, onda objasni molim te kako izlazi hlor??? Za tarantule slazem se da ne treba da se komplikuje da je cesmovaca ok, problem je kad se ter prska, pa se hvata belo po stalu, pozadini, biljke i t.d..izgleda jako prljavo i neuredno.

carcharias
31.01.12., 22:57
Sam si napisao da CO2 ,pocinje da izlazi kad se otvori, Normalno da hlor izlazi kod otvorene flase a ne zatvorene,podrazumeva se....Ako hoces izracunacu ti koliko stepeni pada za koliko sati na flasu/otvorenu/ od 1,5 ili 2l ako je nivo hlora 0,3 da 0,4 stepeni IMAM REAGENSE! Rezidualni hlor kod nas u zimskom periodu je 0,5/0,6stepeni....
Slazem se da kod prskanja NEDEMINERALIZOVANE vode dilazi do naslage na staklu.....Ja mam 4 vivarijuma sa dendrobatama,i ne opterecujem se sa tim/prskam cesmovacom/To se u pocetnoj fazi lako resava,kupite zilet za brijanje i sastruzete sa stakla.Ako sa naslage deblje,izvaditi sve iz terarijuma i sona kiselina odradjuje svoje uz naknadno dobro ispiranje vodom/jednom ili drugom>svejedno/

Igor Velevski
01.02.12., 01:05
Sam si napisao da CO2 ,pocinje da izlazi kad se otvori, Normalno da hlor izlazi kod otvorene flase a ne zatvorene,podrazumeva se....Ako hoces izracunacu ti koliko stepeni pada za koliko sati na flasu/otvorenu/ od 1,5 ili 2l ako je nivo hlora 0,3 da 0,4 stepeni IMAM REAGENSE! Rezidualni hlor kod nas u zimskom periodu je 0,5/0,6stepeni....
Slazem se da kod prskanja NEDEMINERALIZOVANE vode dilazi do naslage na staklu.....Ja mam 4 vivarijuma sa dendrobatama,i ne opterecujem se sa tim/prskam cesmovacom/To se u pocetnoj fazi lako resava,kupite zilet za brijanje i sastruzete sa stakla.Ako sa naslage deblje,izvaditi sve iz terarijuma i sona kiselina odradjuje svoje uz naknadno dobro ispiranje vodom/jednom ili drugom>svejedno/

A kako resavas to kad ti lisce biljaka pobeli, sve je to cimanje. Cudno je sto hlor tako brzo moze da ispari preko male rupe od flase za jednu noc........Kod vas je sigurno meksa voda nego skopska. Ja sam muke mucio sa krecom. Sad svako prskanje stakla i biljke su mi sve vise cistije i cistije :)