PDA

Pogledaj punu verziju : Prva tarantula



virlud
22.02.12., 15:09
Rešio sam da kupim svoju prvu tarantulu.Prodavac u Pet shopu mi je preporučio(ustvari rekao da će mi nabaviti) Eupalaestrus campestratus.Da li neko može da mi odgovori kakva je ova tarantula i da li je dobra za početnike?

marko
22.02.12., 18:42
Prilično mirna tarantula ali relativno sporo raste. Ako ti se ne žuri nigde slobodno je kupi.
Ne zahteva nikakve posebne uslove, dakle kao i za većinu drugih tarantula, malo vode i hrane tu i tamo. :)

virlud
22.02.12., 22:39
A kakva joj podloga treba,da li je neophodan treset,da li se ukopava ili joj je potrebna neka vrsta skloništa(pećina)?
neke biljke takođe?

Vlada 71
22.02.12., 23:13
Ja mislim da je tresetrijalna tarantula, stavi joj neku koru od drveta, ili nesto drugo gde moze da se sakrije. Sto se tice treseta najbolje ti je da kokosov treset stavis.

loshme10
23.02.12., 00:14
Ja bih ti za pocetak preporucio neku sto brze raste, da se ne smoris pogotovo ako je skroz mala. Na primer geniculata, parahybana, chromatus ili neki arborealac: irminia, neka Poecilotheria... ;) Takodje bih ti savetovao da kupis od ljudi ovde sa foruma jer verujem da ce te mnogo jeftinije izaci nego u pet shopu...

999blitz999
23.02.12., 00:29
Uf Poecilotheriu za prvu nebi bas reko. Ja sam u tim vodama nekih 5 mjeseci pa sam evo odlucio uzet prvu poecilotheriu i nije mi nimalo svejedno. Vjerovatno jos nisam svjestan njene brzine i otrova pa ju zato i uzimam. Uz nju jos i maculatu i murinusa. Koje su osto jedne od najotrovnijih.

loshme10
23.02.12., 00:39
To nema veze sa tim sto tek pocinje, nego da li je dovoljno pazljiv i odgovoran. To je bar moje misljenje. Ja imam 6 Pokija i ni sa jednim nisam imao problema. ;) Jesu brze od ostalih T, ali kakve to veze ima. Ako ne radis ono sto ne treba, svejedno je koju T drzis! ;)

Vlada 71
23.02.12., 00:46
Uf Poecilotheriu za prvu nebi bas reko.
Ja sam murinusa uzeo medju prvim tarantulama, a glasi za jednu od najagresivnijih i najbrzih tarantula i nikad me nije napao. Ako ne uznemiravas bespotrebno tarantula i ako si oprezan ne moras da brines, mozes da uzmes koju hoces. Jedino ako nije komplikovana za cuvanje.

999blitz999
23.02.12., 01:09
Slazem se s vama da mozes uzet koju hoces za prvu. Sve je to meni jasno i da pazis jako. Opet cim otvoris posudu ili terarij neznam lolko da pazis ona moze izletit van ili se stvorit na ruci pa zbog toga mislim. Bolje npr uzet irminiu ili cambridgei prije pokija jer su one isto brze i agresivne ali nisu tako otrovne kao pokiji ili maculata ili murinus. Malo je ipak rizik veci. Izadje ona vam dok si otvorio posudicu. Meni je cambridgei nedavmo izletio tako brzo da ga nisam vidio skoro. Ali nasao sam ga srecom.

Zlopanja
23.02.12., 11:22
Meni je maculata bila druga T koju sam uzeo i nikakvih problema nisam imao sem sto mi je jednom zbrisala pa sam je trazio dva dana...
Nece se ni jedna stvoriti na ruci, kad otvaras ter to je za njih stres pa gledaju da kidnu u stek, nebitno koja je vrsta :)

virlud
23.02.12., 13:41
Hvala vam na odgovorima.Iskreno nisam ni znao da je toliko otrovna(ako sam dobro razumeo).Šta znači ne uznemiravati tarantulu?

Vlada 71
23.02.12., 14:13
Uznemiravati tarantulu znaci otvarati joj terarijum drzanje u rukama idt.

loshme10
23.02.12., 14:37
Ni jedna tarantule nije toliko otrovna da moze da ubije coveka. Cak ne moze ni da ostavi trajne posledice nego samo par sati do par dana jakog bola, vrtoglavice, groznice, temperature, moguce i povracanja(i to kod onih T sa najjacim otrovom, recimo calceatum i maculata)...a moze da se desi i da ne bude nista od toga! Mnogo zavisi i od organizma u koji je unet otrov... Ali jos jednom ponavljam, ako si savestan i odgovoran, verovatno nikad neces osetiti kako je to kad te ujede tarantula! ;) Po meni je jedina opasnost kod savesnih ljudi kod prebacivanja, jer nikada ne mozes da tvrdis i predvidis sa sigurnoscu kako ce T da reaguje, naravno tu mislim na ove brze i pre svega nervozne vrste(npr. murinus i maculata). Jer dok su u svom terarijumu i na svojoj mrezi, moze donekle da se predvidi ponasanje, ali cim se izvade iz terarijuma i stave na nepoznato, onda nastaje haos! :D

DigiNS
23.02.12., 20:19
Ja sam doziveo da pored mene ujede drugara muzijak A.versicolor, i nije mu nista bilo,mogu je da je bio samo suv ugriz a moguce je da i nije ali malo mu je oteklo,jedino sto boli kao igle da su ti se zabole :)

Vlada 71
23.02.12., 21:18
Jednio ako si alergican na ujed, onda moze da se zavrsi fatalno.

patak
23.02.12., 21:39
ako si alergican, onda i pcela moze da te ubije :)

Vlada 71
23.02.12., 22:00
Sto jes, jes :D

patak
23.02.12., 22:17
samo je pitanje kolki si baksuz :)
inace, moja prva tarantula je p.murinus i sutra cu ga prebacivati u veci ter... nije mi svejedno... ne tripujem se toliko od toga da ce me ugristi, nego od toga da ce mi pobeci i zavuci se negde jer je brz ko munja, i onda da ce mi preko noci isisati krv ko vampir :D

DigiNS
23.02.12., 22:33
Moj savet,pazi jako oko murinusa,meni je mali pobegao i nisam ga nasao dok ga nisam nazalost vratima priskljinuo posle mesec dana. Negde u sred sobe dnevne ga premestaj ako pobegne da mora dosta da pretrci da bi se zavukao,ja sam ormar i ostale rupe zapusio peskirom da ne ode ispod,i ako pobegne na tebe ne panici

patak
23.02.12., 22:36
steta za malog
hvala na savetu

murinus je trenutno u ferero roshe kutiji, pa sad ide u 15x15x15, nadam se da nece biti nikakvog incidenta :)

darkomarkovic21
23.02.12., 23:11
Mislim da je neko pisao da ih prebacije iznad tepiha, tako da iako ispadne slucajno ili sta vec, nemoze brzo da se krece po tepihu, i mocices da ga uhvatis.... ;)

patak
23.02.12., 23:16
hvala i tebi na savetu, nisam znao za to
al kako ja da uhvatim murinusa ako pobegne? pre cu ruku u vatru da gurnem, nego da ga hvatam :D

imao sam vec jedan incident s njim, i mogu vam reci da me srcka strefila, al sve je na kraju ispalo kako treba :)
ako izostavimo to da je otkinuo sebi dve ili tri noge, ali sada vec ima nove i ne razlikuju se ni najmanje od ovih starosedelackih :D

Vlada 71
24.02.12., 00:10
I ja mog murinusa trebam da prebacim u veci ter. al nikako da to i uradim :D.

patak
24.02.12., 00:12
samo polako :D

loshme10
24.02.12., 00:38
Nemojte da se tripujete sa velikim tarantulama, sa njima je mnogo lakse nego sa malim! ;)

darkomarkovic21
24.02.12., 09:26
hvala i tebi na savetu, nisam znao za to
al kako ja da uhvatim murinusa ako pobegne? pre cu ruku u vatru da gurnem, nego da ga hvatam :D

imao sam vec jedan incident s njim, i mogu vam reci da me srcka strefila, al sve je na kraju ispalo kako treba :)
ako izostavimo to da je otkinuo sebi dve ili tri noge, ali sada vec ima nove i ne razlikuju se ni najmanje od ovih starosedelackih :D

Pa u slucaju da se to desi, pri ruci da ti bude neka plasticna posuda, veca od njega, kojom ces da ga poklopis i jedno parce kartona da podvuces ispod i to je to... ali nadam se da nece dodji do toga..... :) Sto kaze loshme10 sa vecim T je lakse... Srecno

patak
24.02.12., 11:45
uspecu nekako, hvala jos jednom :)

DigiNS
24.02.12., 23:52
Mislim da je neko pisao da ih prebacije iznad tepiha, tako da iako ispadne slucajno ili sta vec, nemoze brzo da se krece po tepihu, i mocices da ga uhvatis.... ;)
Gresis,mislim da su pisali da ako pobegne tarantula trazi negde da se zavuce tako da ce se zavuci u tepih ako napravis onako bunker pa ti nece daleko pobeci

virlud
25.02.12., 04:21
Znaći ne bi trebalo da bude problema ako se pazljivo radi.A recite mi kako da joj uredim terarijum,da stavim neku koru od drvetai ili nesto slično da može da se sakrije,onda treset da kopa,obavezno činiju sa vodom,a da li treba da se prka treset? Kakvo provetravanje treba da bude,da li je dovoljo samo par rupa na poklopcu ili mora i neka mreza da postoji? i ono najbitnije gde da kupim hranu? Umalo da zaboravim da li mora kokosov treset ilimoze i zemlja humusna bez aditiva,i da li da stavljam neko cveća kao aranžman?
Puno Vam hvala na strpljenju.Naučići i ja vremenom.

Još jedno pitanje i dosta je zadnas.Staviće mi običan grejač sa gajtanom i sijalicom.Da li to daje dovoljno temperaturu ili da nabavim onaj aluminijuskim o kome sam čitao po forumu?

filipj97
25.02.12., 10:00
Nemas potrebu da stavljas grejac ako ti je u sobi preko 22stepena danju nocu moze i ispod da pada. I stvarno ti je bolje da kupis ovde od nekog sa foruma, imas veci izbor, povoljnije cene i neces pogresiti nemoj se ogranicavati na jednu vrstu ima mnogo lepsih od ove mislis da kupis. Ja sam mojim T stavio polozenu posudu ili mozes manju saksiju al bolje koru drveta da stavis pa ce ona urediti kako joj odgovara. Hranu porucis isto od ovih odgajivaca sa foruma mozes da biras. Sto se ventilacije tice i podloge izbusis jednu trecinu poklopca mislim da je dovoljno. Sta ti je tesko da das 250din za kokosov treset ciglu trajace ti dugo mozda cak i 10 puta da menjas podlogu ako treba i dobro drzi vlagu.
Pogledaj malo bolje i razmisli o nekoj drugoj T. Imas toliki izbor a ti se ogranicio na taj pet shop.

virlud
25.02.12., 12:02
Pamevo ova neka sad bude prva,tako je ispalo.Rasiricu se za koji mesec;)

filipj97
25.02.12., 17:27
Mnogo si zapeo za tu T a nije nista posebno. Reci cenu i velicinu T, ako nije tajna.

DigiNS
26.02.12., 22:56
Mani coveka nek uzme sta mu se svidja :D a kokosov treset je deset puta bolji jer ne pravi blato kada prskas

virlud
29.02.12., 13:01
Tarantula je veoma mala,par santima a cena je 12oo din.,pa sam hteo da pitam da li mogu za početak,dok je tako mala ,da je čuvam u nekoj manjoj posudici na primer,da stavim treset,dok ne poraste za terarijum?

Ager
29.02.12., 13:05
Naravno, dok je mala u nekoj kutijici velicine 7 x 7 x 5cm na primer, posto su to jos uvek bebe, a kasnije kada poraste prebacis u ter. Ovakva kutijica moze da potraje i po par meseci, u zavisnosti od brzine rasta T i naravno velicine kada je dobijes.

virlud
29.02.12., 13:20
Kutija da bude providna ili nije neophodno? Koliko stavim treseta i koliko vlažan da bude.I još nešto,koliko da je hranim ?

Ager
29.02.12., 13:39
Pa bilo bi pozeljno da je providna, i naravno da ima ventilacije, izbusis poklopac i zavrsio si posao. Hranis je na svakih 4 - 5 dana kad je mala, a kasnije i na nedelju dana. Treset ne previse vlazan, u zavisnosti od vrste do vrste.

darkomarkovic21
29.02.12., 21:10
Kutija da bude providna ili nije neophodno? Koliko stavim treseta i koliko vlažan da bude.I još nešto,koliko da je hranim ?

Izvini ali morao sam

http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/5294-Teme-sa-naj%C4%8De%C5%A1%C4%87e-postavljanim-pitanjima

Ager
29.02.12., 21:19
Nemas na cemu da se izvinjavas, treba sto vise da cita dok se ne upozna sa tarantulama. :) (naravno i sebe tu podrazumevam)

filipj97
29.02.12., 21:48
Mnogo je zapeo za tu T nije nista posebno za iste pare moze da bira jos medju 20 vrsta tarantula koja mu se svidja. Al dobro, izgleda da ga mrzi da se malo potrudi i da nabavi neku lepsu T kad vec ono ima tu glupu u pet sopu.

Ager
29.02.12., 22:37
Iskreno moj savet mu je da progugla malo razlicite latinske nazive, a da onda kontaktira Kima ili nekog drugog uzgajivaca, kao sto si rekao moze naci mnogo lepih T. Ja kao prvu T uzimam C. cyaneo. bas zbog toga sto smatram da ako mozes cuvati neku od "najpopularnijih" medju pocetnicima (geniculatu, brachypelme itd) mozes i bilo koju drugu, a ovako ces makar imati neku kojoj se divis po izgledu. Ako mu se ova svidja neka je uzme, niko mu ne brani.

darkomarkovic21
29.02.12., 23:19
Za početak je najbolje uzeti 2-3 tarantule... Jer ako uzmeš samo jednu onda se tripuješ, posvećuješ joj previše pažnje, dok kad imaš više komada (mislim na 2-3 jer veći broj baš i nije za početnika) onda je kulijana.. :D Uvek će neka da jede ;)

Ager
29.02.12., 23:22
Svakako za mesec dana uzimam i A. versicolor posto sada trenutno ima samo kokon. A taman i malo da se priviknem. Nikako se necu zadrzati samo na jednoj.

virlud
01.03.12., 22:38
Nisam zapeo da uzmem baš tu,ali mi je i ona simpatična.Ne vidim nikakav problem u tome.U svakom slučaju uzeću i malo veću Chromatopelma cyanopubescens.

patak
06.03.12., 16:59
evo, prebacio sam murinusa bez ikakvih problema, bio je poslusan :)
ko je pratio temu, zna o cemu se radi :)

DigiNS
06.03.12., 18:05
:icon_cheers: dobro je proslo koliko smo panike stvorili :D

patak
06.03.12., 18:22
ahaha, al ozbiljno :D
a opustenije nije moglo proci... jedino sto je trebalo srpljenja dok se murinus nije smislio da predje :)

virlud
07.03.12., 14:34
Kako se hrani bas mala tarantula? Imam tenebrije,može time?

Ager
07.03.12., 14:58
Moze, ali moras da pazis na velicinu tenebrije. Moze i lateralisima.

mata biolog
07.03.12., 17:17
možeš brašnarima, ali ako si u mogućnosti, svakako je bolja opcija ponuda lateralisa.. idealni su za malce, jer ih ima i od 0.5cm veličine kad se izlegnu. 8)

gagi
07.03.12., 23:41
Ako nema male tenebrije može i velika samo treba za glavu da se jako stisne i ostavi kod tarantule.Ostatke crva izbaciti za dan,dva.

virlud
11.03.12., 01:47
Ok. Hvala,tako i radim.Pošto nema baš malih tenebrija ,ja ga prvo ubijem pa joj dam.Samo me buni,čini mi se da ne jede,mislim ne pojede celog crva.Na koliko dana da joj stavljam crva?Može li mi neko reći gde da nabavim lateralise,sigurno ih ima neko od vas?

gagi
11.03.12., 16:18
Dovoljno je jednom nedeljno da joj ponudiš tenebriju a što ne pojede izbaci.Pogledaj u ponudi za lateralise a imam ih i ja :).