PDA

Pogledaj punu verziju : Ujed tarantule



Shark
19.03.12., 01:12
Drugari resio sam malo da popricamo o ujedu tarantule,znam da ujedi nisu opasni bar sam tako slusao...e,sad mene zanima da mi kazete vi kao iskusni kakva su vasa iskustva sa ujedim,koliko su bolni ujedi,kako se tretira rana posle ujeda,koliko je opasan i dal je opasan ujed tarantule po covekov organizam...jednostavno bas sve me zanima o ujedima istih...naravno mislim na ujede tarantula koje su zastupljene kod nas ;)

hey-ho
19.03.12., 01:26
Sumnjam da ce ti iko pisati iz licnog iskustva tako da ti preostaje da pogledas ovaj link http://www.bighairyspiders.com/bites.shtml
i pored toga potrazis jos negde na netu "bite reports".

Ager
19.03.12., 10:26
Iz licnih iskustava ces tesko saznati posto je malo ko pretrpeo ujed. E sad posto sam ja dosta citao o tome, i volim da citam o tarantulama recicu ti samo da je bol ostar i da kratko traje. Ukoliko nisi alergican na ujed tarantule (pcele, ose itd.) onda je tvoj organizam u potpunosti siguran, u slucaju ujeda manje otrovnih vrsta. Kada te ujede tvoj ljubimac tarantula jedino sto je vazno je da ne pravis nagle pokrete da ne bi povredio istu. Najotrovnije tarantule koje se mogu naci kod nas su P. regalis i H. maculata (mozda moji izvori nisu tacni) i posle njihovog ujeda mozes imati malo problema, mucnine i niska temperatura par dana, tipicno kod obicnog trovanja hranom ili bilo cim drugim. Sve u svemu pazi ti prste i nemoj da dozvolis da te gricnu! Pozdrav!

loshme10
19.03.12., 11:29
Pa ne bih se bas slozio sa Agerom. Tacno je da ujed ne moze da ostavi trajne posledice, ali da boli i da napravi problem itekako moze! Nikada me nije ujela T, ali sam citao mnogo bite reports, i bilo je svacega(pogotovo kod najotrovnijih vrsta kao sto su S. calceatum i H. maculata): veoma jaki bolovi, vrtoglavica, mucnina, povracanje, temperatura, grcevi koji se javljaju na mestu ujeda nedeljama kasnije... Sve ovo ne mora da znaci jer zavisi od toga kako ce se organizam boriti sa otrovom, ali znas kako se kaze: bolje spreciti nego leciti! :D Ako se postupa savesno i oprezno sa ljubimcima, sanse su vrlo male, ako ne i nikakve da te ujede. ;)

Shark
19.03.12., 17:16
Hvala vam drugari meni znaci ovo sto ste mi koliko toliko priblizili ;) ja mislim da me tarantula nece ujesti posto je uvek lagano poguram po abdomenu i ona ode na ruku i kad je na ruci ne pomeram naglo ruku da bi bila smirena,i praktikujem da je uzmem na ruku kad je siita sto je sigurno sigurno mozda joj se moj prst ucini zanimljivim za grickanje :D a sto se tice alergije na pcele to nisam alergican :) evo jos bih me zanimalo samo ovo dal neko moze da mi kazee kako se postupa kad ujede tarantula mislim iz cega se sastoji prva pomoc?U svakom slucaju kad bih me ujela ja bih se javio lekaru to je sigurno ali me zanima ta prva pomoc :confused:
I ako znate nije lose da mi kazete koliko je opasan i otrovan ujed P.cambridgei i B.vagns?

Ager
19.03.12., 17:28
Loshme naravno da se moze desiti i to sto si ti rekao, ali sve je u zavisnosti od organizma. Isto to sam i ja rekao, znaci moze doci do povracanja, temperature, ali to su posledice bilo kog trovanja. (hranom, nekom hemikalijom i slicno) Moze da se desi i da ti od ujeda H. maculate ne bude nista, ako reagujes na vreme. (tako ja cuo) Koliko se meni cini samo mesto ujeda isperes hidrogenom sto je brze moguce i to je to. A za ove "opasnije" i "otrovnije" vrste ne znam, mada je verovatno isti postupak, samo sto posle njihovog ujeda svakako zelis da posetis doktora! :D Ja sam jos "zelen" u ovom polju, tako da vise slusaj mog imenjaka koji je ipak dosta stariji i iskusniji. Pozdrav!

Shark
19.03.12., 18:14
Slusam sve ii svi saveti mi trbaju :D

loshme10
19.03.12., 18:47
Ja samo to napisao da neko ne bi pomislio da ako ga ujede maculata nece nista da oseti! :D Sto naravno ne treba nikoga da odvraca od nabavke neke vrste... ;)

Ager
19.03.12., 20:34
Pa naravno da ce da oseti, i da ce opasno da boli, ali jbga trpis ako te ujede, a trudis se da do toga ne dodje. Sve u svemu nabavi T ako jos nemas! :)

DigiNS
19.03.12., 21:00
Nisam hteo da komentarisem ali evo,moje iskustvo tj. od drugara sa ovim stvarima je da ga je ujeo muzijak versicolora iz cistog mira za prst,pa vi sad gledajte da izbegavate drzanje po rukama ako bas morate. Drzo je zube jedno 5-6 sekundi onda ga je ovaj otresao jer je mislio da ce ga ovaj pustiti ali posto nije otresao ga je sa prsta tj ruke i na svu srecu nije mu nista bilo, bio je izgleda suv ugriz,dok je versi ostao ziv sva sreca

Shark
20.03.12., 14:48
Sve u svemu bar ste malo priblizili temu ujeda sto meni znaci,a i drugima ce znaciti sigurno!
Recite mi samo ako znate nesto o ujedu P.cambridgei i B.vagns?Te dve tarantule su moje i imam malu Grammostola pulchripes.

loshme10
20.03.12., 14:56
B. vagans i G. pulchripes imaju jako slab otrov, u rangu sa pcelinjim, dok bi P. cambridgei trebalo da bude otrovnija...

Shark
20.03.12., 19:17
Hvala druze ;) sta cu kad volim da nosam paukove po rukama moram biti spreman na ujed pa malo da se informisem od vas iskusnih ;)

Ager
20.03.12., 19:36
Iskreno moj ti i nije neki savet da ih cackas previse, ali ako bas volis.. Sta da se radi! :)

Vlada 71
20.03.12., 19:56
Ja ti ne bih preporucio da ih drzis po rukama, jer one dozivljavaju stres, a i mogu da te ujedu. Bio otrov jak ili ne sigurno boli.

Shark
20.03.12., 21:32
Sve ja to postujem i znam da nisu pozeljne po rukama ali sta da radim kad volim taj osecaj :) B.Vagans kad mi ide po ruci osecaj je savrsen :D znam znam da sam lud al sta da se radi :) mala gramostola kad mi je na ruci kao da je u terarijumu vec se oslobodila setka se kao da nije na mojoj ruci :) jos sam nesto probao stavim ortakovu lasiodoru parahyebanu na ruku i bacim crvica isto kakav trip kad lovi na ruci strasno sve se cimam ako promasi crva kljove zavrsavaju u mojoj ruci :D jednostavno sveto je ono cega se plasis,a opet mu se divis ;)

DigiNS
20.03.12., 21:44
Posle kad te ujede nemoj ovde da trazis savete kako da smanjis otok :)

Vlada 71
20.03.12., 21:51
jos sam nesto probao stavim ortakovu lasiodoru parahyebanu na ruku i bacim crvica isto kakav trip kad lovi na ruci strasno sve se cimam ako promasi crva kljove zavrsavaju u mojoj ruci
Kako ima jendom da te ujede hahahhahahhahaha :).

Shark
20.03.12., 22:02
Hahahah ne da ce da me ujede nego osecam da ima da mi zarije kljove do koske :D ako se ujed desi prvo vas obavestavam :) ali da budemo realni ko je stavljao veceg pauka na ruku mora priznati da je osecaj dobar :) B.vagans kad nateram na ruku on malo proseta i to je to mogu da ga guram koliko hocu ma kakvi kao da se zalepio na taj deo ruke nece nigde,dok ova ortakova lasiodora kao raketa ne mogu nikako da je smirim kao da leti :D nisam ja lud da znate nego samo tako izgledam :D

loshme10
21.03.12., 00:19
Imam ja lek za to! Dodji kod mene i gurni ruku kod moje odrasle P. fasciate ili P. muticus, i ne verujem da ces posle toga imati zelju da drzis T po rukama... :D

Salepet
21.03.12., 01:24
u svakom slucaju chromatus nece ici na ruku.preeeopasan je sad jos dok je mali,a kamoli za godinu dana. :D

Grozota
21.03.12., 13:04
Pozdrav.
Evo iz osobnog iskustva da kažem kako je to kad te ugrize tarantula. Prije jedno 2 godine me ugrizla odrasla Lampropelma Violaceopes. Vjerujte takvu bol ne možete zamisliti. 2 i pol dana ludila, htio sam si šaku sam odrezati samo da prestane. Dat ću si truda poslje posla prekopati pa kompjuteru imam negdje i par slika.

homer
21.03.12., 14:51
Jednom i zauvek zaboravite to poredjenje sa ujedom ose i pcele,nema veze sa vezom!
Pre oko 2 meseca sam imao okrsaj sa jednom subadult P.rufilatom,ubod nisam ni osetio..trajao je kratko,video sam samo kako vadi zube iz moje noge. Posto sam alergican na ubod pcele,odmah smo seli u auto i krenuli prema hitnoj,ali nisam hteo da idem tamo i pravim bespotrebnu frku ni sebi ni njima.
Posle par minuta je pocela strasna bol oko mesta uboda,crvenilo i peckanje,posle 10tak minuta bol se prosirila i pojacavala.. Posle oko sat vremena od trenutka uboda sva bol je prestala,ostalo je samo crvenilo i peckanje oko mesta uboda.

Narednih 24 sata je bilo bezbolno,a posle toga je pocelo :)
Bolovi i grcevi u odredjenim misicima oko mesta uboda,prvo oko mesta uboda koje se nalazilo kod clanka na nozi,podkolenici,butini,stopalu..ali ne sve odjednom..nego samo po odredjenim grupama misica,i to 2-3 dana,pa se premestalo na dugu grupu misica.. i sve tako oko 20 dana posle ujeda.

Sve u svemu nije nesto sto ne moze da se izdrzi,ali ne bih voleo ponovo da trebam sve to da prezivim :)

Moj savet za sve vas je da se pazite.. nema pravila,nebitno da li je T sita ili gladna..niti bilo kakav izgovor..

Ager
21.03.12., 16:57
Haha Homere pa niko te nije terao da guras nogu tamo gde ne treba. :) Salu na stranu, verujem da je jako bolno, a poredjenje sa pcelama i osama je samo oko jacine otrova koliko sam ja shvatio?

Shark
21.03.12., 19:53
Imam ja lek za to! Dodji kod mene i gurni ruku kod moje odrasle P. fasciate ili P. muticus, i ne verujem da ces posle toga imati zelju da drzis T po rukama... :D
Eee pa hocu sto da ne :D necu guram ruku nateracu nju da se popenje na ruku :D ali prvo da je nahranis da ja vidim :P


u svakom slucaju chromatus nece ici na ruku.preeeopasan je sad jos dok je mali,a kamoli za godinu dana. :D

Imam chromatusa oko 2cm ide na ruku i cini mi se da je prijateljski nastrojen,ali njega cu da prodam :D


Pozdrav.
Evo iz osobnog iskustva da kažem kako je to kad te ugrize tarantula. Prije jedno 2 godine me ugrizla odrasla Lampropelma Violaceopes. Vjerujte takvu bol ne možete zamisliti. 2 i pol dana ludila, htio sam si šaku sam odrezati samo da prestane. Dat ću si truda poslje posla prekopati pa kompjuteru imam negdje i par slika.

Napokon neko da ga je gricnula :) au pa zar je toliko bolelo?Mozda je tvoja vise otrovna pa te zato toliko bolelo...ubaci slike obavezno ;)

Shark
21.03.12., 19:57
Jednom i zauvek zaboravite to poredjenje sa ujedom ose i pcele,nema veze sa vezom!
Pre oko 2 meseca sam imao okrsaj sa jednom subadult P.rufilatom,ubod nisam ni osetio..trajao je kratko,video sam samo kako vadi zube iz moje noge. Posto sam alergican na ubod pcele,odmah smo seli u auto i krenuli prema hitnoj,ali nisam hteo da idem tamo i pravim bespotrebnu frku ni sebi ni njima.
Posle par minuta je pocela strasna bol oko mesta uboda,crvenilo i peckanje,posle 10tak minuta bol se prosirila i pojacavala.. Posle oko sat vremena od trenutka uboda sva bol je prestala,ostalo je samo crvenilo i peckanje oko mesta uboda.

Narednih 24 sata je bilo bezbolno,a posle toga je pocelo :)
Bolovi i grcevi u odredjenim misicima oko mesta uboda,prvo oko mesta uboda koje se nalazilo kod clanka na nozi,podkolenici,butini,stopalu..ali ne sve odjednom..nego samo po odredjenim grupama misica,i to 2-3 dana,pa se premestalo na dugu grupu misica.. i sve tako oko 20 dana posle ujeda.

Sve u svemu nije nesto sto ne moze da se izdrzi,ali ne bih voleo ponovo da trebam sve to da prezivim :)

Moj savet za sve vas je da se pazite.. nema pravila,nebitno da li je T sita ili gladna..niti bilo kakav izgovor..
Lepo te je gricnula :) mozda i mene treb ada gricne da se smirim :D

Grozota
21.03.12., 21:23
Evo slika ljepotice koja me ugrizla i mjesto di me ugrizla. Negdje sam obilježio do kud je došlo crvenilo i osip, di se ruka grčila... Sve u svemu ne bi to nikome preporučio

http://img843.imageshack.us/img843/6885/lampropelmav.jpg By hrwoye (http://profile.imageshack.us/user/hrwoye) at 2012-03-21
http://img24.imageshack.us/img24/6597/ugriz8.jpg By hrwoye (http://profile.imageshack.us/user/hrwoye) at 2012-03-21
http://img818.imageshack.us/img818/8599/uzgiz5.jpg By hrwoye (http://profile.imageshack.us/user/hrwoye) at 2012-03-21
http://img18.imageshack.us/img18/5542/ugriz911.jpg By hrwoye (http://profile.imageshack.us/user/hrwoye) at 2012-03-21
http://img571.imageshack.us/img571/964/ugriz9.jpg By hrwoye (http://profile.imageshack.us/user/hrwoye) at 2012-03-21

hey-ho
21.03.12., 21:43
To poređenje ujeda sa ubodom pčele se odnosi samo na Američke tarantule. Afričke, Azijske i Autralijske su sasvim druga priča. Pročitao sam mnogo izveštaja ujeda ovih tarantula i uglavnom su nalik na homerov opis.
Evo 2 slučaja prijavljenih ujeda, iz naučnih radova koje sam nedavno prevodio za neki svoj rad, vezano za efekat otrova.

Slučaj I – 2007. godine, zdrav čovek od 33 godine ujeden je za levi kažiprst od strane svog ljubimca, ženke „crne tarantule sa Bornea“ Lampropelma nigerrimum (Ornithoctoninae) oko ponoći, nakon što je popio nekoliko piva. Sa 12 godina već je bio ujeden od tadašnjeg ljubimca, Meksičke crvenokolenaste tarantule Brachypelma smithi (Theraphosinae) ali je to po njegovim rečima bilo poput najobičnijeg pčelinjeg uboda. Trideset sekundi nakon ujeda Lampropelma nigerrimum, njegov prst je počeo da otiče i zajedno sa dlanom postao crven. Ozbiljan efekat gorenja i probadajući bol proširili su se duž podlaktice. Dostigli su svoj maksimum nakon 2-3 minuta a počeli da opadaju posle 2-3 sata nakon uranjanja ruke u ledeno hladnu vodu. Bio je oslobođen bola nakon 5-6 sati. Tada je otišao da spava ali su ga posle 45 minuta probudili ponavljajući intenzivni grčevi lista leve noge od kojih je svaki trajao 2-3 minuta. Tokom narednih 48 sati, mučnina i jaki bolovi, vidljivi grčevi sa postepenim povećanjem intenziteta, proširili su se duž skoro svih grupa grupa mišića: stopala, nogu, abdomena, grudi, usta i vilice. Sprečili su ga da spava, jede i vrši nuždu jer su bolovi bili provocirani bilo kakvim pokretom, kao i pokušajem da se opusti. Svaki spazam trajao je od 30 sekundi to 3-5 minuta. Pojavljivali su se često, gotovo bez prekida. 48 sati nakon ujeda, konačno je otišao u bolnicu iz očaja. Dve zasebne rane odvojene 8 mm jedna od druge sa okolnim crvenilom bile su vidljive na ujedenom prstu koji je bio otečen zajedno sa celom levom rukom, bez mogućnosti savijanja prstiju u zglobovima. Koža pacijenta bila je prelivena hladnim znojem i imao je tahikardiju od 125 otkucaja u minuti ali normalan krvni pritisak. Spazmi mišića su bili toliko ozbiljni da je bilo nemoguće dati mu intramuskularnu injekciju tetanus toksoida. Poslat je na posmatranje a grčevi u svim delovima tela počeli su da se povećavaju sve do otprilike 4 dana nakon ujeda i posle čega su se smanjivali i potpuno nestali 7 dana nakon ujeda. Nije bilo groznice, bola u grudima niti respiratornih simptoma. Rutinski testovi krvi uključujući i različit broj belih krvnih zrnaca, bili su u granicama normale ali je serum kreatin-kinaza sa normalnih <195iu/l porastao na 1062iu/l, da bi se nakon nekoliko dana vratio u normalu i tada je pacijent pušten iz bolnice. Koncentracija elektrolita plazme, uključujući Na+ i Ca2+ su bili normalni. Ukupna koncentracije Ca2+ za serum albumin prvobitno je bila 2.28 mmol/l (normalna je 2.25-2.6 mmol/l) i iznenada porasla sa 2.39 na 2.44 u toku 3 dana. Elektrokardiogram (EKG) je utvrdio sinusnu tahikardiju sa brzinom komore od 114 otkucaja u minuti. Kratka ispitivanja nisu pokazala nikakve znake tahiaritmije. Nivoi serijskog troponin-l srčanog enzima nisu se povećali.Oralni diazepam i šest intravenoznih injekcija kalcijum glukonata date su u pokušaju da ublaže grčeve ali pacijent je uveren da ovi tretmani nisu uopšte pomogli. Dobra diureza postignuta je sa intravenoznim tečnostima uz dodatak oralnih tečnosti. 10 nedelja kasnije pacijent je potpuno oporavljen.

Slučaj IV – Izvesnog Josh Peacock-a ujela je „Mysore Ornamentalna“ tarantula Poecilotheria striata (Poecilotherinae), veličine oko 5 inča (12,7cm) dok je vadio deo supstrata iz tegle u kojoj se nalazila. To se desilo otprilike oko 17h. Slučajno joj je dotakao nogu i ona je dotrčala do vrha tegle. Refleksno je pokušao da poklopi teglu svojom rukom ali ona je poput svih vrsta Poecilotheria munjevito potrčala uz ruku i istog momenta zarila čeljusti između zglobova kažiprsta i srednjeg prsta. Zadržala se na ruci oko 15-20 sekundi i tada ju je lagano oterao sa ruke nazad u teglu. Prema njegovom opisu ujed je bio oko 50 puta gori od ujeda pčele. Oko 20 minuta kasnije ruka je natekla gotovo dvostruko ali bol nije bio toliko jak. Pola sata nakon toga došlo je do neizmerno jakog gorućeg efekta na vrhu ujedene ruke i po sredini dlana a otok je počeo da nestaje. Kako je vreme prolazilo bol je zahvatio prste i ručni zglob i pacijent je osetio bujicu bola i peckanja kako se penje uz ruku i dolazi do grudi. Počeo je osećati veliki umor i skoro se onesvestio ali ipak se održao budnim. Otprilike 5 sati nakon ujeda bol u ruci postao je nepodnošljiv. Osećao je kao da mu užareni bodež prolazi kroz ruku a prste kao da su smrskani čekićem. Uzeo je benadril pored još nekih lekova u pokušaju da prespava bol. Međutim bol je bio toliko intenzivan da nije mogao da zaspe. Konačno se uspavao oko 7 sati ujutru. Kada se probudio, oko 13h, bol je i dalje bio prisutan ali podnošljiv pa je pomislio da je najgori deo prošao. Oko 5 sati kasnije dok je bio na poslu noge su počele da ga bole. Posle još nekog vremena svi mišići su ga boleli i šetao je poput 95-godišnjaka. Zadobio je i jake grčeve u stomaku. Stigao je kući oko 21h i odmah otišao u krevet. Ubrzo nakon toga počeli su grčevi u stopalima koji su bili izuzetno bolni a takođe ga je probadao bol i u zglobovima laktova i kolena. Tokom noći često se budio zbog ovih grčeva koji su se repetitivno javljali dužinom celog tela, zahvatajući bukvalno svaki mišić. Mišići vilice zgrčili su se tako da nije mogao otvoriti usta deset minuta. Oko 11h sledećeg jutra bio je paralisan 2+ sata. Pomeranjem bilo kojeg dela tela osetio je grčeve. Kako bih sprečio grčeve morao je da se kreće polako i oprezno. Te noći grčevi su i dalje bili prisutni ali ne toliko bolni i česti. Tokom naredne dve nedelje i dalje je osećao grčeve u nogama i bolove u šakama i zglobovima. Takođe je primetio da je izgubio nešto mišićne mase na grudima. Sledećeg jutra kada se probudio, imao je jak bol u zglobu levog ramena. Pošto je nakon dve nedelje i dalje imao simptome ujeda i prema njegovim rečima osećaj da se polako otapa i još uz dodatni bol u ramenu, pacijent je odlučio da poseti lekara. Igrom slučaja, poznavao je jednog doktora iz Indije (odakle potiče ova tarantula) koji je tamo lečio mnogobrojne ujede tarantula i zmija. On mu je ispisao terapiju steroidima i analgeticima i uradio gomilu testova krvi. Par meseci kasnije pacijent se oseća dobro ali povremeno ima blage grčeve u nogama i rukama.

Ovo znači da se ne trebate #####avati sa tarantulama Starog sveta jer ujed nije nimalo naivan. Tarantule Novog sveta takođe nije preporučljivo uzimati u ruke, posebno odrasle vrste Theraphosa spp., Lasiodora spp., Brachypelma spp., Acanthoscurria spp. jer imaju najopasnije iritirajuće dlačice koje ako dospeju u oko mogu napraviti veći problem od tarantula Starog sveta. Dlačice se zariju u očnu jabučicu i svakim trljanjem oka one zalaze sve dublje i dublje i često ih očni lekar ne može ukloniti ni najboljim aparatima, tako da preostaje jedino da se čeka da se dlačice u oku same rastvore sto znaci 6 meseci do godinu dana izuzetno neprijatnih iritacija i oštrih bolova.

Ager
21.03.12., 23:07
Evo da kazem nesto iskreno: malo sam se zamislio sada o moci tih bica, ali je ljubav prema njima jaca od svih otrova zajedno, i definitivno ne zelim da se otarasim svog malisana zato sto moze da mi napravi manje probleme. :)

patak
21.03.12., 23:55
Evo da kazem nesto iskreno: malo sam se zamislio sada o moci tih bica, ali je ljubav prema njima jaca od svih otrova zajedno, i definitivno ne zelim da se otarasim svog malisana zato sto moze da mi napravi manje probleme. :)

a zasto bi se i otarasio? :)
kad bi svi tako gledali, nebi ni postojao hobi... zamisli tek sta bi trebali da rade oni sto drze zmije otrovnice, al one bas za'ebane... :D

DigiNS
22.03.12., 10:34
Ja sam negde procitao,sad ne znam da li je istina,ali da je jednog coveka koji je popio piva dovoljno da svog ljubimca tj P.murinus-a izvadi iz terarijuma i da ga seta po ruci i pokazuje drugovima dok ga ovaj nije ujeo,posle ujeda imao je slicne simptome kao i ovi gore ali je umro za razliku od ovih gore,a i citao sam alkohol je pomogao sirenju otrova kroz telo ili tako nesto :)

Grozota
22.03.12., 11:10
Ja sam negde procitao,sad ne znam da li je istina,ali da je jednog coveka koji je popio piva dovoljno da svog ljubimca tj P.murinus-a izvadi iz terarijuma i da ga seta po ruci i pokazuje drugovima dok ga ovaj nije ujeo,posle ujeda imao je slicne simptome kao i ovi gore ali je umro za razliku od ovih gore,a i citao sam alkohol je pomogao sirenju otrova kroz telo ili tako nesto :)

Jesi siguran da je umro ???
Koliko ja znam do sada nije zabilježena smrt odrasle osobe od ugriza tarantule . Bar je tako bilo do pred oko 2 godine kad sam o tome razgovarao s nekim od najiskusnijim ljudima u ovom hobiju

loshme10
22.03.12., 11:40
Alkohol pomaze sirenju otrova kroz telo, ali taj otrov nije dovoljno jak da ubije coveka, bez obzira kojom se brzinom siri kroz organizam. Taj covek je umro ili od alergije na otrov, ili mozda cak od srcanog udara. Pa evo pre par meseci je kod nas u Srbiji nekog dedu ujeo poskok i covek je umro za pola sata. I odmah sutradan prica u Kuriru, Alo i ostalim "proverenim" novinama kako je covek umro za pola sata od ujeda poskoka! Naravno obdukcijom je utvrdjeno da je covek umro od srcanog udara koji je dobio najverovatnije od straha jer ga je ujela otrovnica...

Shark
03.04.12., 01:05
Sve u svemu mislim da kad se pauk kao mali navikne na ruku da posle kao odrastao nece ujesti...kako god ja sam ubedjen da me tarantula nece gricnuti bez razloga :) ali vidim da ujed moze da ima komplikacije,a moze da prodje i bez problema...sve zavisi od organizma i otrova...mene ako tarantula ujede ja se vise plasim za nju :D

DigiNS
03.04.12., 03:54
Pauk ne moze da se navikne jer on nema mozak

ACO87
08.04.12., 07:13
mislio sam da bi ovo bilo zgodno za ovu temu :) http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=34XIiXmSq6I

darkomarkovic21
08.04.12., 10:46
mislio sam da bi ovo bilo zgodno za ovu temu :) http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=34XIiXmSq6I

:eek: faaaaaaak!!!

aleksa.stankovic
08.04.12., 12:24
Taj se neće dobro osecati:p

Ma da po njegovoj reakciji,izgleda dosta opusteno:o

ACO87
08.04.12., 18:02
Pa pise ispod videa da je imao cvenilo sam oko mesta ujeda i svrab koji je trajao 15-ak min :)

aleksa.stankovic
08.04.12., 19:03
Nisam primetio:o.U svakom slučaju hvala na ispravci.

loshme10
08.04.12., 20:00
Na ovom snimku tarantula uopste nije ujela ovog lika, nego se samo zubima zadrzala jer verovatno nije imala dobar oslonac. Mislim da mu nije ubrizgala ni malo otrova.

aleksa.stankovic
09.04.12., 09:38
Znam ali ne mogu da shvatim da neko moze da gleda kako mu se tarantula zubima kači na ruku.Meni bi se smučilo:p

ACO87
09.04.12., 18:16
Pa sve zavisi od coveka do coveka. Npr mozda nije hteo da reaguje da je ne povredi...

DigiNS
09.04.12., 18:22
Druze moj,poznajem drugara koji nije hteo da reaguje da je ne povredi jedno 10 sekundi koliko je mogao i onda ga je toliko zabolelo kada je zario zube da ga je otresao. Isto se bilo radilo o A.versicolor muzijaku

ACO87
09.04.12., 18:50
Pa kazem samo, otkud ja mogu da znam zasto nije reagovao?!

DigiNS
09.04.12., 19:39
Ne znam mozda nema nervne zavrsetke covek pa ne oseca bol :D

Grozota
10.04.12., 14:20
Kako sam napisao ranije u postu, zaboravio sam dodati sljedeće o čemu vi ovdje razgovarate.
Sam čin ugriza nije uopće toliko bolan.Naravno važna je i veličina zuba tarantule i koliko ih duboko zabije u meso ali ponavljam iz svog vlastitog iskustva s lampropelmom violaceps i njezinim ugrizom ,sam ugriz i bol pri istom je možda 10-15 % naprema onoga što sljedi poslje u sljedeća 24-48+ sati.

DigiNS
10.04.12., 18:36
Onda je druga garant ujela negde nezgodno cim ga je toliko bolelo,mislim da je negde u mekano meso na prstu zabola...

Grozota
10.04.12., 20:19
Onda je druga garant ujela negde nezgodno cim ga je toliko bolelo,mislim da je negde u mekano meso na prstu zabola...

Imaš negdje naprijed post sa slikam di me ugrizla jasno se vidi. Čak sam označio do kud su mi se grčili mišići (do lakta ) a o boli neću ni pričati

DigiNS
11.04.12., 14:16
Znam gledao sam slike,govorim za drugara, da ga je verovatno u nezgodno mesto ugrizla pa ga je zato boleo ugriz toliko, inace nasa sreca pa je bio samo suv ugriz sto se tice njega pa mu je samo malo tu gde ga je ugrizla oteklo...

Shark
23.05.12., 23:00
Ja sam B.vagans od 11cm bukvalno hvatao za telo i stavljao na ruku nije ni pokusao da me ujede alli je zato sve dlacice odbacio ima belo dupe sad :) sve zavisi kako koja jedinka eto recimo da sam nekog drugog pauka tako nosam na keca bi me capio :) ali mislim da ako se tarantula od malena navikava na vlasnika da su sanse za ujed minimalne...

Ager
24.05.12., 09:59
Nije tarantula kuce, mace pa cak i zmija da je mozes naviknuti na ruke i drzanje. To su nesvesne zivotinje i u svakom trenutku moze doci do ujeda.

Shark
25.05.12., 13:56
Sve je to ok ali ja ipak ne mogu da drzim ljubimca i samo ga gledam :D

Geni
25.05.12., 13:57
Zato postoje psi i mačke ;)

loshme10
25.05.12., 14:06
I gusteri i zmije! :D

Ager
25.05.12., 20:07
Upravo tako, psa, macku pa cak i gustere i zmije mozes naviknuti na ruke i na drzanje - cackanje, ali tarantule nikako! :)

ACO87
26.05.12., 16:23
Pa da..one mogu da te tolerisu ili ne :) Nema tu navikavanja.... :)

Ager
26.05.12., 16:28
Ma neki i dalje tvrde da zmije mozes naviknuti na ruku. Nisam bas siguran, ali za tarantule sam svakako siguran da ne mozes! :)

loshme10
26.05.12., 17:20
Zmije mogu da se naviknu na ruke, to je 100% sigurno, ali tome nije mesto u ovoj temi. ;)

Geni
26.05.12., 17:58
Nije ni pitanje da li životinja može da istrpi uzimnje u ruku već da li će joj biti bolje da se ne uzima. U pitnju je dobrobit životinje spram naše želje da je uzmemo i gnjavimo. Kuce i mace su jedine životinje koje možda imaju neku dobrobit od kontakta sa nama, sve ostale životinje će biti srećnije da ih ne uzimamo. Neke, poput zmija kada se naviknu a naročito od tolerantnijih vrsti, neće imati puno problema kada se uzimaju ali je nesporno da bi bile srećnije da se ne uzimaju. Kod tarantula o kojima je ova tema, to važi puta deset. Tarantule nisu životinje koje se uzimaju u ruke i to može da im napravi samo probleme, od stresa preko potencijlnih povreda.

Ko hoće životinju kojoj prija da se druži sa ljudima, neka uzme kuče i biće srećni i vlasnik i ljubimac, egzotične životinje traže drugu vrstu vlasnika i biće im mnogo bolje sa nekim ko ih voli takve kakve su, kao životinje koje se posmatraju a ne uzimaju.

Ager
26.05.12., 20:35
Hvala Geni, rekao si bas sve sto bih i ja rekao uzivo, posto nisam ljubitelj nekih pisanija i pametovanja. :)

Shark
27.05.12., 00:01
Nisam za to da se tarantula svaki dan nosa po rukama ali nekad da se uzme mislim da nece predstavljati neki problem!
A,sto se tice macki i kucica nisam znao da oni vole da se maze dok mi niste rekli :P