PDA

Pogledaj punu verziju : Testudo hermanni boettgeri



Rohlland
29.04.12., 21:13
caos, nasao sam kornajcu i ako se ne varam u putanju je "Testudo hermanni boettgeri" puno lici na nju! u svakom slucaju, moze li neko ko ima vise iskustva sa kornjacam da mi da neki savet kako da gajim ovu kornjacu! HVALA

hey-ho
29.04.12., 22:19
Ja bih ti jedino dao savet da je pustis gde si je nasao jer je ozbiljno ugrozena vrsta.

Rohlland
30.04.12., 11:14
pogresno sam se izrazio, dobio sam, doneli su mi ovu korjnacu.

mogu li od nekoga dobiti neki odgovor?

Igor Velevski
30.04.12., 16:08
Kao sto kaze hey-ho (http://www.teraristika.org/forum/member.php/3665-hey-ho) to je ugrozena vrsta, ZAKONOM zasticena i treba da je pustis! Cudno je to sto svi koji pitaju za neku autohtonu zivotinju kazu da su je dobili, nikako da oni nesto nadju! Bilo kako, ne ulazim u tome, mozda je tako, ali ako ta kornjaca je dosla u ruke PRAVOG terariste, onda je imala srece, jer ce on da je pusti na sigurno mesto, jer teraristika nije lov divljih zivotinja i njihovo zatvaranje i drzanje po kucama i stanovima! Svaki savesan terarista, mora da brine o autohtonim zivotinjama gde zivi, da im pomaze koliko je u mogucnosti i cistom dusom priljavljuje ministarstvu slucajeve, gde se autohtone zasticene vrste love i drze po kucama!

Rohlland
02.05.12., 01:23
A ZASTO JE NJIVA NEKOG SELJAKA (na kojoj je kornjaca pronadjena) SIGURNIJA OD MOG DVORISTA KOJE JE 200MX200M GDE INA SUMU, REKU, TRAVU I SVE OSTALO KAO I NA MESTU GDE JE PRONADJENA!???
PITAM CIME SE HRANI ZATO STO JE NASLA SEBI MESTO GDE JOJ ODGOVARA I NALAZI SE UVEK U KRUGU OD 10M! Pitam cime se hrani i kako da se brinem o njoj da bih joj olaksao potragu za hranom A NE KAKO BIH SLUSAO LEKCIJU OD SVAKOGA! Ako necete da mi kazete sta jede, ok nema problema, ALI ONDA MI TAKODJE NEMOJTE DRZATI LEKCIJE!

hey-ho
02.05.12., 08:08
Nece ti ovde niko pomoci oko toga. Ne radi se o tome da ona nije bezbedna kod tebe nego nece moci da se razmnozava sto je u ovom slucaju jako bitno jer je vrsta ugrozena pa tim i zasticena.

Igor Velevski
02.05.12., 16:17
Nece ti ovde niko pomoci oko toga. Ne radi se o tome da ona nije bezbedna kod tebe nego nece moci da se razmnozava sto je u ovom slucaju jako bitno jer je vrsta ugrozena pa tim i zasticena.

Dzaba mu objasnjavas, kad on ograniceno razmislja! Druze, ti pitas ljudi-terarista o necemu sto se kosi sa teraristikom i ako te neko dobronamerno savetuje bez uvrede, onda se ti svadjas i drsko dodajes kako ti se drzi lekcija! Ako si ti toliko drzak, evo i ja cu da budem drzak, pa da ti kazem da znam kako da je gajis, ali necu ti reci, ne zbog tebe, nego zbog kornjace, da je tako ne drzis, vec da je pustis da ne bude lisena prirodnog spajanja suprotnog pola, razmnozavanja- ostavljanja potomstvo, odabir zivotne sredine, divljine, pa i da ucestvuje u lancu ishrane njenog ekosistema! To je divlja zivotinja i u prirodi treba da bude, a kakva je njena sudbina, to je samo njeno, jer ljudi se ne zanimaju i ne treba da se zanimaju sa opstankom divljih zivotinja. Svako mesanje coveka, direktno ili indirektno ugrozava vrste! Tako zivot funkcionise na Zemlji milione godina u idealnoj ravnotezi sve dok se covek ne umesa! Da ja zivim u Srbiji, ja bih te odmah prijavio, bez razmisljanja, pa ti posle objasnjavaj zasto je lisis divljine i objasnjavaj kako svako treba da uzme primer od tebe i da lisi divlje zasticene zivotinje slobode, kako bi "zastitili" iste!

...a ako je to tvoje dvoriste takvo da ima sumu , reku i sve ostalo kao u raju, onda je izlisno da pitas sta treba kornjaci TI da obezbedis!

Nelle333
02.05.12., 16:29
INA SUMU, REKU, TRAVU I SVE OSTALO KAO I NA MESTU GDE JE PRONADJENA
Ako stvarno imas sve to u dvoristu onda je jednostavno pusti,ona ce da se snadje za hranu!

jovanleni
12.05.12., 00:42
Testudo hermni ili ti na nasem sumska kornjaca je jako ugrozena vrsta za njeno posedovanje se moze krivicno odgovarati odredjena je zatvorska kazna do 5 godina. Samo da znas da su te kornjace najveci prenosioci salmonele na svetu.Leti ti nije problem gajiti je hrani se uglavnom biljkama koje nalazi u dvoristu maslacak,misara,divlja blitva,detelina... Takodje hrani se i mesom od kojeg vidno napreduje ali joj se skracuje zivotni vek u prirodi jede obicno puzeve i gliste.Vodu uzima iz svezih biljaka tako da nepije vodu nemoras da joj pravis poilicu.Leti je nemoras uopste hraniti eventualno malo povrca 2-3 puta njedeljno (krastavac,tikvice,paradajz...) svakoj kornjaci se razlicito povrce svidja isto vazi i za voce u malim kolicinama ako je pustena u dvoristu ako je drzis u kuci onda je slozena i skroz razlicita ishrana.Mali problem je taj sto hemani ide u zimski san ili ti hibernaciju provede 5-6 meseci bez hrane i vode na temperaturi od 4C-9C po knjigama po meni temperatura bi trebala da bude 2C-5C TEMPERATURU MORAS STROGO ODRZAVATI AKO TEMPERATURA PADNE KORNJACA SE MOZE SMRZNUTI A AKO SE POVECA MOZE SE PROBUDITI I UMRETI OD GLADI.Postoji i drugi nacin ne toliko zdrav po nju da provede zimu u kuci u terarijumu to je malo komplikovanije za odrzavanje.To je najkrace sto sam mogao i bez ljutnje priatelju pusti je u prigodu ili je odnesi u beo zoo vrt.