PDA

Pogledaj punu verziju : Bolesna crvenouha kornjaca!



sremus
30.04.12., 17:59
Kao prvo zelim da pozdravim sve clanove foruma i unapred se zahvalim na svakoj vrsti pomoci koju cu dobiti od njih.
Pre 9 meseci decko mi je kupio crvenouhu kornjacu, do sada nikakvih problema nisam imala.Drzim je u terarijumu 60x25x25, sa kopnom koje zauzima 1/3 terarijuma. Sto se ishrane tice trudim se da bude sto raznovrsnija pa pored kupovne hrane, dajem joj i zelenu salatu, belo meso, sardinu, tunjevinu, kobasicu, salamu, spenat itd.UV lampu za sada nemam pa je zamenjujem obicnom.
Pre dva dana primetila sam promene u ponasanju svoje ljubimice.Stalno drzi uvucenu glavu,sklapa oci,odbija svaku hranu koju joj ponudim, ne krece se, stalno je na kopnu, ne obraca paznju na spoljasnja desavanja.Sve ovo je susta suprotnost njenom uobicajnom ponasanju.Da dodam, vidljivih promena na ocima i oko njih nema kao ni na oklopu.
Molim sve koji znaju u cemu je problem i kako ga resiti da mi pomognu!

hey-ho
30.04.12., 18:39
Pozdrav! Biće da joj ipak fali UV lampa, trebala si je odmah nabaviti a ne čekati 9 meseci. Stvari od kojih kornjače najčešće obolevaju su bakterijske infekcije usled neredovnog čišćenja vode i nedostatak UV lampe. Naravno, tu je i problem kod konstantnog hranjenja samo suvim račićima ali pošto si navela da je redovno hraniš onda je sve ok. Neka te posavetuje neko iskusniji ali ja bih joj što pre nabavio UV lampu, a dok je ne nabavim iznosio je napolje u dvoriste da se sunča.
Kakav joj je oklop? Da li je mekan?

sremus
02.05.12., 22:15
Prvo zelim da se zahvalim clanu hey-ho na odgovoru i savetu.
Oklop joj je izuzetno tvrd,od pocetka sam pazila na to i nikad nisam primetila da je mekan.Vodu menjam svakih 3-4 dana, nikad ne cekam da se jako zaprlja.Sto se suncanja tice tu malo oskudeva ali gledam da barem sat dnevno provede na suncu.Moguce da joj nedostaje uv lampa,ali kako joj to do sada nije smetalo?
Moguce da je neka bakterijska infekcija, jel znate kako se to leci?

legenda
02.05.12., 22:45
Ma ne mora uv sijalica sigurno su bakterije od prvljave vose,ako su joj oci natecene mazi hloranfenikol ja sam izlecio tako jednu moju kornjacu...pozz

hey-ho
03.05.12., 01:24
Cuj ne mora uv :) To je skoro kao da si rekao da joj ne treba ni voda :)

sremus, Nema na cemu :)
Mozda deluje kao da je odjednom ali za 9 meseci se kornjaca dosta razvije, pogotovo ako je bila bas mala, a za razvoj kostiju i oklopa u tom periodu UV je jedna od najbitnijih stvari. Kad vec poraste, UV lampa nije toliko bitna ali je svakako neophodno paliti je svakih par dana ili svaki dan na neko krace vreme. Spot sijalica za grejanje je takodje pozeljna kako bi kornjaca imala brzi metabolizam te lakse varila hranu i bila zivahnija.
To sto je legenda naveo je bas cest problem i resava se tako kako ti je on rekao i pored toga, ispiranjem cajem od kamilice. Ukoliko je ovo problem, primetices da su joj oci otecene i zatvorene ili poluzatvorene.

legenda
03.05.12., 15:19
Cuj ne mora uv :) To je skoro kao da si rekao da joj ne treba ni voda :)

hahaha jel ovo pricas iz iskustva ili si procitao negde???

StefanBg
09.05.12., 19:57
Kao klinac sam imao malu kornjacu, isto je imala problem sa ocima, pa sam joj mazao hloramfenikol, i to je izlecilo. Pozdrav...