PDA

Pogledaj punu verziju : Iznenadna uginuca :/



loshme10
25.05.12., 12:18
Resio sam da otvorim temu sa ovim naslovom jer mi se prvi put desilo da mi ugine tarantula. Pomislio sam da bi mozda bilo dobro da i ta losa iskustva skupljamo u jednoj temi kako bismo mozda mogli nesto od toga i da sprecimo. Eto, posle nekoliko godina i nekoliko desetina tarantula, moralo je izgleda i to da se desi... :( Uginula mi je jedna od najvrednijih T, Poecilotheria bara od nekih 8-9cm(i sto je najgore izgleda da je bila zenka). Primetio sam da se par dana ne pomera, ali posto znam da to kod njih nije nista neobicno, nisam previse obracao paznju. Onda sam sinoc video da je dubia presla preko nje a da se ona uopste nije pomerila. Otvorio sam posudu i odmah video da je uginula jer joj je opistoma bila skroz "izduvana". Ono sto mi je bilo najcudnije je to sto nije podvila noge pod telo nego je bila u skroz normalnom polozaju! Samo da napomenem da nije imalo nista u posudi sto bi je fizicki ubilo, pa da ostane tako na mestu mrtva sa nepodvijenim nogama. Samo treset i njena mreza, kao i dubia koja nije nikako mogla da je ubije! Vlaga je bila ok, redovno sam joj sipao vodu, kao i svim drugim T, ventilacija i vise nego dobra(poklopac ceo izbusen i po 5-6 rupa na svakoj od 4 strane plasticne tegle u kojoj sam je drzao). Izgleda da je jedino objasnjenje bilo - desilo se! :/ Onda kad sam je vadio iz posude, video sam ispod nje mnogo grinja koje su se verovatno skupile na les. Pomislio sam da je nisu mozda one ubile, ali sam citao po forumima i knjigama da grinje ne mogu da ubiju T, tako da cisto sumnjam da to ima neke veze... Eto to je cela prica, sta da se radi, desava se i to u hobiju. Sad mi ostaje samo da uzmem novu i da se nadam da ce sa ostalima da bude sve OK...

Geni
25.05.12., 13:13
Činjenica je da se dešava ali nema baš preciznih dokaza zašto. Ne računajuči avicularie, sve tarantule koje su mi ovih godina taku ugibale su bile nepoznanica i iznenađenje. Problem je uglavnom što su to jako primitivne životinje. To povlači nekoliko posledica od kojih su dve bitne... Em što smo sa naučnog stanovišta uglavnom usresređeni na ozbiljnije proučavanje uglavnom naprednijih vrsti pa tako tarantule nikada nisu toliko ozbiljno proučavane em što primitivne vrste imaju manje "pokazatelja" svog stanja od naprednijih. Na tarantulama je jako teško videti njihovo zdravstveno stanje i nikada ne možemo biti sigurni da li je jedinka zdrava ili joj nešto ozbiljno fali. Moguće je da je kod svih tih uginulih od tzv. sudden death sindroma, problem koji je doveo do uginuća nastao mnogo ranije i da je jedinka dugo patila. Jednostavno ne znamo.

Moj neki lični stav od svih teorija je da su u pitanju glivice na plućima. Tarantule za razliku od naprednijih arahnida nemaju pokretne delove pluća tako da svaka spora koja se tu pojavi može nesmetano da se razmnožava i tako smanjuje i onako mizeran kapacitet prerade koju book lungs imaju. Ovo je podržano i činjnenicom da su sve moje tarantule koje su tako završile bile među onima koje su najduže boravile u svojim terarijumima gde, iako su imale ventilaciju u samom terarijumu, u njihovoj rupi/mreži/kombinaciji ta dva, možda i nije bilo toliko provetravanja i gde je verovatno postojalo podogdno tlo za razvoj raznoraznih štetnih stvari.

Prilikom dehidracije ili gubitka tečnosti što su dva ubedljivo najčešća uzroka smrti kod tarantula, gubitak unutrašnjeg pritiska izaziva karakteristično skupljanje nogu ispod tela. Postepen nedostatak kiseonika koji teorijski uzrokuje sudden death sindrom ne dovodi obavezno do gubitka pritiska pa samim tim ni do skupljanja nogu.

Na žalost, sve je to neka moja teorija ali nakon smrti par ženki - P. ornate nakon parenja gde je provodila dosta vremena pokušavajući da napravi kokon skroz zatrpana mrežom i tresetom i P. murinusa koja je uginula tako par meseci nakon što sam izvadio male i koja je takođe bila sva umotana u treset i mrežu, mislim da je ta teorija dobra.

loshme10
25.05.12., 13:18
Ufff, veoma zanimljiv post i verujem da je veci deo toga sto si napisao, ako ne i sve, istina. Imam samo jedno pitanje: ako je stvarno uginula od gljivica na plucima, da li je moguce da te gljivice predju i na druge tarantule? Meni jeste zao sto mi je uginula bara, ali se mnogo vise brinem da se nisu pojavile neke bakterije, paraziti ili sto ti kazes gljivice, pa da mi strada jos neka T ili ne daj Boze sve koje imam! Mislim da bih se ubio tada! :/

Geni
25.05.12., 13:25
Pa vidi, glivice svakako postoje isto kao i grinje, u pitanju je samo njihova masovnost koja je problem. Nisam imao iskustva da dve tarantule koje koje su jedna pored druge imaju isti problem. Čak na primer, terarijum u kom je bila ornata je pregradon odvojen od terarijuma gde mi je ženka A.seemanni koje je kopač i stalno zakopana pa nikakvih problema nisam imao. Čak i dele ventilaciju koja je iz jednog dela.

Tarantule čuvam od 2004. i sva takva uginuća sam doživljavao sporadično. Nikada nije bilo govora o nekoj vremenskoj povezanosti. Jednostavno je to - sudden death sindrom.

loshme10
25.05.12., 13:30
OK, sada mi je laknulo! Inace nasao sam grinje i u plasticnoj tegli u kojoj mi je P. ornata, koja je bila odmah do P. bare! Odmah sam je odvojio od ostalih T i sada joj pravim novu posudu u koju cu da stavim skroz suv treset i ubacim ornatu. E sad, reci mi koliko vremena treba da prodje da bi uginule te grinje koje ce sigurno ostati na njoj kad je budem prebacio? Pitam da znam koliko da ne sipam vodu, a da budem siguran da ce grinje da nestanu a ornati da ne bude nista zbog nedostatka vode... Hvala!

Geni
25.05.12., 13:50
Pa nikada se nisam nešto trudio da merim vreme, sve je to stvar posmatranja. Drži suvo sa minimum vode u čistoj posudici tek toliko da može da su uglavi u posudu kada joj bude kritično i mislim da je tako nedelju - dve dovoljno.

hey-ho
25.05.12., 15:20
Da se ukljucim i ja u temu. Kao sto rece Geni, problem sa gljivama je njihova prenamnozenost na pojedinim mestima u terarijumu usled za njih povoljnih uslova: velike vlage, slabe ventilacije i manjka svetlosti. Znaci one se ne mogu preneti, poput bolesti, vec su njihove spore prisutne svuda po nasoj sobi, celom stanu, samo je pitanje kada ce se stvoriti odgovarajuci uslovi da te spore proklijaju. Ja kod mojih Poecilotheria imam rupe odozgo i sa strane, nemam posudu za vodu vec jednom u 2 nedelje naspem malko vise vode na treset a svakih 3-4 dana prsnem malo vode po paucini i zidovima terarijuma/kutije. Nikad se ne oseti na budj jer to malo vode sto naprskam ispari u roku od par sati a voda iz podloge takodje brze isparava jer u nivou zemlje i ispod zemlje imam takodje rupe za ventilaciju. Kod T. blondi mi je gotovo uvek vlazan ceo treset, debljine oko 5-10cm, ventilacija i nije bas najbolja jer je u privremenom terarijumu ali svakako ima otvore za ventilaciju i sa bocne strane i odozgo. Posto iznad njenog terarijuma tokom dana imam upaljenu neonku, zbog zivih biljaka, primetio sam da se posle par dana nakon dolivanja vode/fajtanja povrsinski sloj treseta (miks kokosa, humusa i vermikulita) blago osusi i ne oseti se na budj dok u slucaju kad ne palim neonku nekoliko dana budji ima na par mesta pa je onda vadim pincetom. Verovatno zbog toga sto je terarijum udaljen od prozora pa preko dana i nema bas puno svetlosti.
Sto se tice tvoje ornate, mozda je bolje da je stavis u skroz suvu posudu sa jako dobrom ventilacijom, ne hranis je a vodu prskas svakih par dana na jedan zid kutijice tako da ona oseti kapljice, i posmatraj da li hoce da pije. Grinje se nece stvarati ukoliko nemaju sta da jedu tj ostatke buba koje jede pauk ili drugih organskih materija jer samo od vode ne mogu da zive.

loshme10
25.05.12., 15:25
Vec sam je prebacio u novu plasticnu teglu sa jako dobrom ventilacijom i samo do pola punim cepom od kisele vode. Mislim da ce da bude OK sve...

loshme10
04.07.12., 09:54
Jos jedna losa vest... Stvarno ne znam sta mi se ovo desava, godinama mi nije uginula ni jedna T, a evo sada za manje od 2 meseca posle P. bare uginula mi je i odrasla zenka H. maculata! :( Do pre 2 dana je izgledala potpuno normalno, i preksinoc sam primetio da je nekako oklembesena, kao da ne moze da se drzi na svojim nogama. Ranije se na svako otvaranje terarijuma u roku od pola sekunde stvorila u sklonistu, a tada se nije ni pomerila. Odmah sam primetio da nesto nije u redu, ali sam se nadao da je presvlacenje. Juce ujutru je bila u jos gorem stanju, ali sam je pola sata posle toga video na ledjima, i ponadao se da je presvlacenje... Medjutim vreme je prolazilo, a ona se uopste nije pomerala, a kamoli pocela da se presvlaci. Sinoc kad sam legao na spavanje nisam jos hteo da je diram jer znam da ponekada priprema za presvlacenje na ledjima moze da potraje, ali nisam se nadao previse... Evo malopre sam ustao i izvadio je. Abdomen joj se nije "izduvao", jos uvek izgleda k'o ziva. Stvarno sam po######, druga uginula T za manje od 2 meseca. I to aj da su neki slingovi, nego P. bara od 7cm i odrasla zenka H. maculata, koja je vec imala kokon i male! :( Poceo sam da se tripujem da sam mozda sa nekim slingom doneo mozda neki virus, pa da mi ne ugine jos neka... Koliko je to moguce i realno? Geni? Najgore od svega mi je sto se zbog svega toga stresiram kao kad mi je uginuo pas kojeg sam imao 10 godina, i tako drugi put za kratko vreme! Ovo je prvi put da mi se bas smucio ovaj hobi, kad moram i zbog njega da kidam zivce...

DigiNS
04.07.12., 19:01
Desava se sta sada,meni su uginule svakojake velicine tarantula pa nista. Ne verujem da si uneo ikakav virus to mi ne ide u glavu nikako