PDA

Pogledaj punu verziju : POMOC !. potrebna identifikacija



Bauk
21.06.12., 14:58
4023

Pozdrav.. dakle.. brat mi je doneo danas neku skorpiju malu... naime, devojka mu radi u nekom butiku koji robu dobija iz indonezije... i pre par dana su pocele da izlaze skorpije iz robe :D pa me zanima koja je ova na slici, posto se ni ja ni on ne razumemo u iste, a ne daj boze i da nekoga ubode da znamo sa cime se borimo hahaa. Zanima me i da li bi mogla opstati u terarijumu.. i kako da opstane ! Pozdrav i hvala

Ova sa fotke mrtva, ali da znate o cemu je rec.

wazzup
21.06.12., 15:09
Po velicini klesta i repa ne bih rekao da je smrtonosna....jer sto veca klesta i sto manji rep-to je manje opasna skorpija, tako da ako nekog ubode, nece umreti :D

Bauk
21.06.12., 15:17
)))) to je bitno ! a znas li o kojoj je vrsti rec ? Sad mi kaze brat da su bile i neke crne isto tako male, cak su i neku zmiju nasli koju su nazalos ubili

Mage
22.06.12., 15:24
da nije to mozda b.jaksony? Nekako lice..mozda i nije..:)

wazzup
22.06.12., 22:09
Ne moze nikako biti B.jacksoni, jer je iz Afrike, a ova je iz Indonezije :P

Reptile Whisperer
23.06.12., 02:16
Au , oni su sa garderobom ceo zooloski vrt spakovali :D . Pa nista , ukucaj indonesian scorpions(ili kako se to vec pise ) i trazi ako te bas zanima :)

1234
23.06.12., 17:22
kucao.. ali nista slicno nisam nasao...

Satyr
24.06.12., 03:23
aj ako imaš još tih škorpija, podeliš nama koju :D

AZDAJA
24.06.12., 05:47
Probaj ovde da zatrazis pomoc

Komunitas Pecinta Kalajengking Indonesia (KPKI)
(SCORPION LOVERS COMMUNITY INDONESIA)


http://www.facebook.com/Komunitas.Pecinta.Kalajengking.Indonesia (http://www.facebook.com/Komunitas.Pecinta.Kalajengking.Indonesia)

ili direktno na forumu
http://kalajengking.forumid.net/forum

1234
24.06.12., 15:11
hocu da podelim... devojku sam zaduzio da lovi )))) a ja cu uskoro, cim joj gazda ne bude u radnji, da odem da ih trazim... btw juce je opet videla dve tri vece....haos u butiku ))))))

e hvala.. pogledacu ))

cek.. jel skorpije menjaju boju, vidim da su po rodjenju bele ili svetle..!??!?! jel moguce da ce ova moja kasnije biti crna..!??!?

hey-ho
24.06.12., 15:48
Pri rodjenju su bele i tokom vremena dobijaju sve vise pigmenata te na kraju budu tamno braon ili crne.
Ako ih nahvatas vise, i ja bih voleo jednu :)

Mage
24.06.12., 17:10
Daj ako ti ostane koja misli i na nas :D
Ako se ne varam pricitao sam ovde da si i neke zmijice nasao? :D I to valja pripitomiti :)

Volfgang
29.06.12., 15:24
Ja bi rekao da se ova skorpija presvukla nekoliko dana pre smrti :D ( ne mora da bude tacno, predpostavljam samo) :D

wazzup
29.06.12., 16:59
Aaa to sam i ja pomislio, ako bude bilo jos skorpija javi....mozda gazda od tog butika trguje zivotinjama, mozda on svercuje skorpije u garderobi iz Indonezije :D

Kerim
29.06.12., 20:21
Ovakve skorpije se mogu pronaci i na nasim prostorima,u martu ove godine u naselju sjenjak u TZ pojavile su se najezde skorpija, pa je tako izvrsena deratizacija citavog naselja.
Nezz dali su otrovni ili ne, radi se o vrsti Cercophonius squama, Koja naseljava sjeverne djelove australije, a i indonezija je veoma blizu sj. australije otud su..
Znaci nisam 100% da su to te skorpije, ali sve vrste na tom prostoru izgledaju isto ali samo je razlika u velicini, usljed ujeda ove porodice skorpija covjek nemoze umrijeti, ali se mora javiti u bolnicu da bi se primio serum, ako se neprimi serum dolazi do odumiranja tkiva pojavljuju se zive rane..
Ako netko zeli Euscorpius germanaus mogu mu ja nabaviti u pet shopu u Gracanici, cjene se krecu od 50-150 km zavisi od vrste ali germanaus je najeftiniji po meni i lak je za drzanje u terariju..

nenad
30.06.12., 03:15
Pa teško bi da bi u našoj zemlji imali protivotrov za ujed ovih škorpija. Isti je slučaj sa otrovim zmijama, u Srbiji mogu da te leče samo od ujeda evropskih vrsta, jer druge protivotrove nemaju. U svakom slučaju ovo je jako zanimljiva priča, srećom pa ove životinje ne mogu da prežive ovde, ali u nekim delovima sveta sigurno mogu, pa onda mogu i da se namnože. Inače, mala ispravka, deratizacija podrazumeva uništavanje glodara ;)

Kerim
30.06.12., 12:12
-Nije svejedno zaista, jer sam pričao sa komšijama i većina ih je čula za to. Niko od nas nije vidio za sada životinje, ali smo čuli da su pojedini mještani zatekli i ubijali škorpije po kupatilima. Prije par dana vidio sam higijenske službe kako zaprašuju dijelove korita pored rijeke Jale i bilo mi je čudno. Sad kad se ovo dešava, bojim se da je zaprašivanje bilo zbog njihove najezde-kazao nam je Aldin S. mještanin Sjenjaka.

Nadležne inspekcijske službe nedavno su, kako su nam kazali sagovornici, u ovom naselju vršili dzinsekciju i deratizaciju ulaza u zgradama. Problem, kako kažu, nije samo sa škorpijama, jer su u zgradama počeli pojavljivati i žohari.

Evo Nenade dio teksta sa portala Dnevniavaz.ba

nenad
30.06.12., 13:10
Pa može biti problem tokom leta, ali videćmo kako će preživeti našu zimu ;)

Mikaccc89
08.10.12., 13:10
Nasao sam ovo sinoc na podu u sobi!:D Ne znam kako se nasla tu... Zanima me koja je vrsta i koliko raste ako se zna?
Sta mislite da se nisu mozda namnozile ovde :S Nije otrovna?, ne bih da me probudi neka :D
Ne lici mi na Cercophonius squama?
Da nije mozda Euscorpius?
4284
Stavio sam je u stari manji terarijum od tarantule.

hey-ho
08.10.12., 14:38
Pa verovatno je E. carpathicus i nece jos puno porasti.
Taj Cercophonius squama nije sigurno jer oni zive u Australiji. :)

Mikaccc89
08.10.12., 17:24
Pa kul onda...mali je bas ima mozda 1cm samo?

Tarantula_Jagodina
08.10.12., 19:31
i jeste li saznali koja je vrsta?? jel ih ima jos??

scolopendra
08.10.12., 20:45
Prema Fetovom radu iz 2002 godine, E. carpathicus je sada ogranicen samo na Rumuniju. Mnoge podvrste iz kompleksa carpathicus su sada podignute na nivo vrste. Ja vise ne znam koje vrste zive kod nas, jer se to iz godine u godinu menja. Znam da na Avali ima E. germanusa, a u juznoj Srbiji E. italicus i verovatno E. hadzii, za vrstu E. mingrelicus nisam siguran. Sve u svemu, ovo je vrsta iz roda Euscorpius, potpuno je bezopasna ukoliko ubode (mene je ubola u jagodicu prsta i samo je nekoliko minuta to mesto trnulo i to je to).

Nikhanter
01.06.13., 17:18
Da ne otvaram novu temu jer je naslov isti;
http://i1278.photobucket.com/albums/y514/Nikhanter/20130531_144049_zpse917478f.jpg

hey-ho
01.06.13., 20:50
Neće ti to niko znati identifikovati samo na osnovu ove slike.

Nikhanter
02.06.13., 01:27
Neće ti to niko znati identifikovati samo na osnovu ove slike.
Evo da dodam malo i teksta. Ovo stvorenje je prilicno malo velicine tela nekih 4-5mm. isto toliko i duzina hvataljki. Ovaj primerak sam nasao u sobi ispod prozora a inace se sa njim srecem od ranog detinjstva sto je prilicno dug period ali susreti nisu cesti. Moze se naci ispod neke stare cigle po raznim budzacima supa a eto po nekada i u kuci na spratu. Neverujem da sam bio od neke velike pomoci u indentifikaciji ali ko poznaje ovo minijaturno cudoviste bice mu dovoljna i fotografija. I na kraju mozda neko od vas zna nekoga ko zna?

hey-ho
02.06.13., 03:18
Ne znam koliko detaljno si mislio identifikaciju ali do tačne vrste ne bih rekao da može preko ove slike a inače to je pseudoškorpija. Po izgledu liči na bezrepu škorpiju pa otud i naziv. Spada u red Pseudoscorpiones što znači da je srodna škorpijama (Scorpiones), koscima (Opiliones) i kameljim paucima (Solifugae).
To što kažeš 4-5 mm im je neka standardna veličina.

Nikhanter
02.06.13., 06:55
Ne znam koliko detaljno si mislio identifikaciju ali do tačne vrste ne bih rekao da može preko ove slike a inače to je pseudoškorpija. Po izgledu liči na bezrepu škorpiju pa otud i naziv. Spada u red Pseudoscorpiones što znači da je srodna škorpijama (Scorpiones), koscima (Opiliones) i kameljim paucima (Solifugae).
To što kažeš 4-5 mm im je neka standardna veličina.
To je sasvin dovoljno za dalje je zaduzen google. Hvala!

scolopendra
02.06.13., 10:20
To je pseudoskorpija iz familije Chernetidae. Mozda Chernes cimicoides. Inace za ovu i jos neke familije pseudoskorpija je karakteristicna forezija, tj koriscenje drugih organizama kao prevozno sredstvo, pa cesto mogu da se nadju zakacene za razlicite delove tela insekata.

http://beetlesinthebush.files.wordpress.com/2010/05/img_2598_enh_crp_1200x800.jpg
http://www.amentsoc.org/images/phoretic-pseudoscorpion.jpg
http://www.eightheyephotography.com/Nature/Misc-Favorites-my-own/i-JQqhscK/0/L/Fly%20%26%20Phoretic%20Pseudoscorpions%20D6T3805-L.jpg
...

Nikhanter
02.06.13., 12:47
Prosto sam odusevljen ovim novim saznanjem! Imam jos jedno pitanje; Cime se hrane?

scolopendra
02.06.13., 14:10
Kao i vecina ostalih arahnida, i pseudoscorpije su predatori. Love uglavnom kolembole (one su veoma brojne kako u zemljistu tako i u pecinama), ali verovatno jedu sve sto mogu da savladaju.

PaukŠeloba
11.02.15., 19:43
ako jos nesto znaci to je vodena skorpija ja sam takve lovio po barama ;)

Dendzo
11.02.15., 20:43
Iako se ne razumem toliko u ove zglavkare, ja ne bih rekao da je ono na slici vodena skorpija. Vodena skorpija je sasvim drugacija. I mnogo je veca od ovoga.

PaukŠeloba
11.02.15., 20:49
davno je bilo kad sam ih hvatao ali u svakom slucaju nijedna mi nije bila veca od 1cm ne razumem se bas u skorpije sem ove nisam imao bliske susrete :o Nazalost