PDA

Pogledaj punu verziju : Formikvarij za mrave??



Kerim
27.06.12., 15:49
Znaci imam dvije matice od Lasius Niger koje su jaja izlegla prije 4-5 dana,posto ce za nekih mjesec mjesec i po poceti se leci mravi interesuje me kako da napravim neki jednostavan mravarijum..Al da nije od siporeks ploce, zelio bi neki da mravi sami sebi uredjuju prostorije i tunele..
Koju zemlju koristiti? U cemu to sve drzati? Sistem za vlagu,vodu,hranu??
Hvala unaprijed na odgovorima.. :)

DigiNS
28.06.12., 20:58
Sa zemljom je neizvodljivo. Moras siporeks,ne znam sto ti on smeta kad je savrseno,vidis mrave vidis sve.

Bifrost
29.06.12., 14:52
Ja sam ranije, probao sa tresetom u tanak terarijum nabiti treset. Sami ce uredjivati... Ali se jako tesko vide bilo kakva desavanja unutar gnezda...

Kerim
29.06.12., 19:41
Mislio sam da na neku staklenu kutiju kockastu(ne teglu) nalijepim na stranice plastelin pa mi u sve to nasuo gips, znaci plastelin bi napravio ona udubljenja, kasnije kad se osusi izvadim sve to i samo povadim taj plastelin ubacim mrave i to je to stim da bih izbusio neke rupe da bi mogli izlaziti vani po hranu i vodu(hunt-zone)..
Eee kraljice su se izlegle 23.6 ima oko 20-tak jaja, razmisljao sam da kada se mravi izlegu jednu kraljicu izvadim sa 4 radnika i ostavim ponovno da leze jaja, a ovu prvu bi ubacio u formikarijum??
PS:mislio sam da mi nece niko odg ali evo hvala vam momci... :)

DigiNS
01.07.12., 04:58
Sto ti niko ne bi odgovorio ? :) Uglavnom siporeks ili gips isti ti je djavo iskreno. Ti napravi kako ti je lakse,a kraljice mislis polegle su jaja,nisu se one izlegle :D,ne razumem sta hoces i koga hoces da vadis i da stavljas u formikarijum,pojasni taj deo

Kerim
04.07.12., 13:44
Kada se izlegu mravi, konto sam da jednu kraljicu ostavim sa mravima , a drugu da odvojim sa nekoliko mravi da ponovo leze, jer tako bi imo dvije kolonije..
Eee sad jeli to moguce??

DigiNS
04.07.12., 19:02
Ne,ostavi ih tako kako ih sada drzis jedna ce uginuti hemijskim putem jer ce je ova druga ubiti i ostace ti potomstvo od obe,ne brini se bice sve ok,ne vredi da ih razdvajas....

vuk
07.07.12., 01:29
Samo kratak savet u vezi formikarijuma,
izbegavaj gips, siporeks(Ytong) je mnogo bolji, saznao sam to iz loseg iskustva prosle godine.
Gips suvise efikasno upija vodu, tako da koliko god da sipas, mravima vrlo malo vode ostaje.

DigiNS
07.07.12., 03:51
Eto :) cujes sta ljudi kazu :D,a i siporeks je jeftiniji koliko ja znam,i nemas cimanja oko pravljenja kao kod gipsa

vuk
07.07.12., 09:09
Kad se vec povela prica o siporeksu...
Kako si pricvrstio staklo na siporeks? Samo zalepio silikonom ili ima neka fora jos?

DigiNS
07.07.12., 16:18
Silikon samo lagano jer kada se pritisne on se dosta rasiri tako da pazis koliko stavljas

Kerim
09.07.12., 22:07
Jaja su presla u larve, pa me interesuje kada trebam poceti ubacivati hranu da matice redaju svoje potomke(larve) na tu hranu>??

vuk
09.07.12., 22:29
@DigiNS (http://www.teraristika.org/forum/member.php/2445-DigiNS) Hvala!
Prvu turu mladih matica odneguje bez hrane, valjda ih hrani svojom pljuvackom ili tako nesto. Zato oni budu relativno sitni, nema potrebe da ubacujes hranu dok se ne razmile prvi mravi. Mada verovatno nece skoditi ni da ubacis :)

DigiNS
15.07.12., 01:23
Hrani ih misicem od krila koji joj ne trebaju jer ih je otkinula pa oni atrofiraju i ona ih pretvara u energiju za nju i hranu za ove male cisto da mogu da prezive makar malo,mozes eventualno secer da ubacis razmucen u vodi voda:secer=7:3

Kerim
16.07.12., 12:31
Hrani ih misicem od krila koji joj ne trebaju jer ih je otkinula pa oni atrofiraju i ona ih pretvara u energiju za nju i hranu za ove male cisto da mogu da prezive makar malo,mozes eventualno secer da ubacis razmucen u vodi voda:secer=7:3
Misicem??
Koji je to dio??

DigiNS
20.07.12., 05:07
Ona ih hrani mišićem od sopstvenih krila na početku, ne treba ti da ih hraniš, dok ne izađu prvi radnici