PDA

Pogledaj punu verziju : Dezinfekcija trulih panjeva



Dule
07.07.12., 22:14
Nasao sam u sumi par grana fino obraslih mahovinom koje bih da stavim u terarijume sa tarantulama. Grane su iznutra pojeli termiti do te mere da su uglavnom suplje i lake ko pero.Zanima me kako da dezinfikujem to a da ne ubijem mahovinu.

Reptile Whisperer
07.07.12., 22:40
Sto se tice mahovine , mozda da stavis u neki lavor ili kadu punu vode i tu natopis i drzis ceo dan . Tako sam ja radio pre nego sto sam stavio kore od drveta sa mahovinom u ter . E sada posto je u pitanju panj , stvarno ne bih znao kako njega da dezinfikujes ...

Dule
07.07.12., 22:45
Neki panjevi su ko papir,ne smem mnogo ni da ih drndam,da izvines na izrazu...:)

Vlada 71
08.07.12., 00:37
Stavi u rernu panjeve, ja tako dezinfikujem za moje terarijume.

Dule
08.07.12., 06:08
A jel imas mahovinu na panjevima?

Reptile Whisperer
08.07.12., 10:53
Pa kontam da ako sprzis mahovinu u rerni , vise nece biti ziva ... Jedino ako uspes nekako da skines mahovinu pre nego sto stavis panj u rernu , pa onda kasnije opet poslazes po njemu ...

Vlada 71
08.07.12., 15:37
Ja i mahovinu dezinfikujem u rerni :). Samo je natopim vodom i ne izgori.

Dule
08.07.12., 15:59
Ja i mahovinu dezinfikujem u rerni :). Samo je natopim vodom i ne izgori.
Vidis,to bi moglo da upali.Ja ubacujem u mikrotalasnu.

wazzup
08.07.12., 21:41
Ja bi jednostavno prokuvao panj u vodi zajedno sa mahovinom i ostavio da se osusi, a to je ujedno i dezinfekcija samog panja

Senegalac
09.07.12., 09:12
Panj je potrebno prokuvati i posle toga zagrejati u rerni (30 min. na 200 stepeni). Kad se ohladi u rerni, panj stavi odmah u terarijum da se opet nešto ne naseli unutra. Bilo je primera kad su panj posle zagrevanja ostavljali na terasi ili u dvorištu da se ohladi i tek sledeći dan stavljali u terarijum. Naravno-unutra je opet bilo životinjica koje su se naselile kad se panj ohladio..

Muffy
10.07.12., 02:41
I ja moram mahovinu dezinfekovati, verovatno ću u ključaloj vodi.
Citao sam negde da mahovina i kad je isprziš u rerni zivne nakon sto je opet pokvasiš vodom. Nisam probao to pa nisam 100% siguran da je to tacno.

Vlada 71
10.07.12., 14:15
Citao sam negde da mahovina i kad je isprziš u rerni zivne nakon sto je opet pokvasiš vodom.
To je tacno. Ja tako dezinfikujem mahovinu.

Shumbiliks
03.08.12., 22:07
e imam jedan problemcic :|
nasao sam osusenu koru od topole u sumi
doneo je kuci ubacio u lernu na 200+ stepeni na neki pola sata da se resim svega nepozeljnog
izbacio napolje i saceko da se ohladi
pose svega stavio sam u terarijum.
i sve bi to bilo cool da mi se iz terarijuma nesiri miris te kore i to poprilicno intezivan miris
dali to smeta mojoj tarantuli ili je sve cooL :confused:

hey-ho
05.08.12., 02:44
Ne bi trebalo da loj smeta ali je bolje da izvadis panj i stavis ga negde na promaju kako bi lakse izgubio miris, cisto da tebi ne smeta ;) U terarijumu ce se taj miris duze zadrzati.