PDA

Pogledaj punu verziju : Čime hraniti Zelenu žabu???



geko
09.08.12., 20:31
Treba mi hitno pomoć! Nabavio sam dve žabice ali ne znam čime bi trebalo da ih hranim . Pohvatao sam dosta mušica za početak ali me zanima da li postoji neka specijalna kupovna hrana... Unapred hvala!

Proka
09.08.12., 21:40
Kako misliš nabavio? Koje dve ZELENE zabe?
Ako je Hyla arborea (gatalinka) i ako si je "nabavio" napolju tamo ih vrati, nećeš moći da im napraviš valjane uslove.

geko
09.08.12., 22:13
Ne. Ne gatalinka, nego Velika zelena žaba (R. ridibunda). Da, nabavio sam ih iz prirode i znam da će biti teško stvoriti uslove ali želim pokušati.

Dakle? Je l' postoji neka kupovna hrana?

Reptile Whisperer
09.08.12., 22:27
Ne preporucujem ti da je drzis u zatocenistvu , posto su je neki drzali i desavalo im se da pocne da skace i udara o staklo ili u cemu je vec drzis i onda na kraju ugine ... Bolje kupi neku exoticniju vrstu zaba , ja ti preporucujem ...

Proka
09.08.12., 22:57
Kupovna hrana postoji, sve zavisi kolike su zabe.
Ali moraš da znaš da su šanse za uspešan zivot tih zaba u terarijumu/virarijumu ravni nuli, od prilike 10%.
Prvestvneno ima da lupaju od staklo kao što je i RW napisao, kao drugo nisu 100% naviknute na takvo okruzenje, shodno tome više nego ogroman priliv stresa.
Naravno potreban je ogroman deo za vodu u samom terarijumu/virarijumu.
Ako mozeš okači slike terarijuma/virarijuma gde planiraš da ih drziš.

Mage
10.08.12., 12:46
Te zabe ti se hrane prvenstveno insektima(komarci,vilin konici idt....) mada mogu da uhvate i male ribe i njima da se hrane...Zive pored vode i JAKOO su glasne,tako kada ti dodje sezona parenja .... Bolje ih pusti gde si ih nasao nego da ih dzabe mucis!

geko
11.08.12., 14:41
Niko mi ovde nije mnogo pomogao ali sam uspeo i sam da se snadjem. Mirne su, jedu larve komaraca koje sam im kupio i u vivarijum sam još dodao i jednog amazonskog puža. Slikaću vivarijum pa ću postaviti slike. (za obalu sam izmešao kupovno kamenje i zemlju sa peskom, a dno vode je od čistog kupovnog kamenja)

Mage
11.08.12., 15:29
Bolje kupi one lepe zabe,bas terarijumske...Nesto na D nisam siguran...ili Pacman zabu...to uzgajaju ovde kod nas siguran sam 1000%..Em je lepsa i zanimljivija od zelene em je i pogodnija za terarijum! Moja preporuka,a ti kako hoces :)

Proka
11.08.12., 16:17
Niko mi ovde nije mnogo pomogao ali sam uspeo i sam da se snadjem. Mirne su, jedu larve komaraca koje sam im kupio i u vivarijum sam još dodao i jednog amazonskog puža. Slikaću vivarijum pa ću postaviti slike. (za obalu sam izmešao kupovno kamenje i zemlju sa peskom, a dno vode je od čistog kupovnog kamenja)
Niko ti neće ni posebno pomoći ako uzimaš životinje iz prirode.
Uzeo si zivotinju iz prirode a ne znaš čime se hrani, što je veoma neodgovorno, samim tim svako će da ti da savet da ih vratiš nazad.
Dobar savet je više od pomoći.

geko
11.08.12., 16:28
Sasvim sam ja dobro znao čime se hrane ali sam pitao čime je "najbolje" da je hranim i koju mi kupovnu hranu preporučujete. Ali kao što rekoh snašao sam se i sve je uredu...

Bifrost
12.08.12., 10:10
Nece ti one preziveti u kucnim uslovima, mozda hoce do zime... treba im hibernacija posle... Da uzmes mladunce pa da se od pocetka navikavaju na kucne uslove bi mozda i uspeo. Ne govore ljudi bezveze to da se nabavi nesto iz terarijumskih uslova.... Plus su interesantnije nego domace i nece ti uginuti tako lako i ne treba im hibernacija...

nenad
14.08.12., 12:29
Pekmeni se ne uzgajaju kod nas. Retko ko ih ima. I oni isto mogu da budu problematični za čuvanje. Što se tiče zelene žabe, ona je u Srbiji zaštićena, tako da je čuvanje ove vrste bez dozvole zabranjeno. Ali, naravno, ko da ti to zabrani ;) Ako već nemaš nameru da ih puštaš, gledaj da im daješ što raznovrsniju hranu, možeš da probaš i sa glistama koje su odlične za životinje, kao i sa tubifexima, koje možeš da kupiš vikendom prepodne na Kalenić pijaci, npr. Ove žabe se dosta sunčaju na kamenju oko vode, tako da bih ti preporučio i UVB lampu za njih.

geko
14.08.12., 12:52
Nisam znao da je zaštićena jer gde god sam istraživao o noj pisalo je da nije ugrožena. Trudiću se oko toga sa hranom, ali za sad super jedu ove larve komaraca. Lampa nije potrebna pošto imaju prirodno osvetljenje. :)

hey-ho
14.08.12., 13:18
Ako nije ugrozena ne znaci da nije ni zasticena. Sta ti znaci to prirodno osvetljenje?

nenad
14.08.12., 13:22
Nije ugrožena, to stoji, čak je najčešća žaba u našoj zemlji, ali je ipak zaštićena, nalazi se na spisku zaštićenih životinja, pa možeš da izguglaš. Skoro sam baš to pisao negde na forumu da vrsta može da bude i zaštićena samo zato što liči na neku ugroženu vrstu. A kod ridibundusa je slučaj to što su se ranije dosta izlovljavale i gajile u farmama, za prodaju, pošto su ove žabe jestive. Zato su ih zaštitili.
Što se tiče prirodnog svetla, kako kažeš, sto puta je bila ova tema pričana :D Nije bitno samo osvetljenje, bitno je i UV zračenje za mnoge životinje. Za zelene žabe se preporučuje. Ono ti daje specijalna UVB lampa, ili sunčevi zraci, ukoliko padaju direktno na životinju. Ukoliko prolaze kroz staklo, filtriraju se, pa tako do životinje ne dolazi UV zračenje.

Ne znam kolike su žabe, ali larve komaraca nisu dovoljna hrana, posebno ne sušene. Niti su dovoljno velike, niti su preterano hranljive. Poslušaj me i uzmi tubifex i gliste i životinje će ti brzo napredovati.

Reptile Whisperer
14.08.12., 13:24
Pa ne mora da bude ugrozena da bi bila zasticena ... Tubifekse tj te larve komaraca imas i po nekim pet shopovima . Stavi slike da vidimo kako si uredio viv ...

Mage
14.08.12., 13:52
Pekmeni se ne uzgajaju kod nas. Retko ko ih ima. I oni isto mogu da budu problematični za čuvanje. Što se tiče zelene žabe, ona je u Srbiji zaštićena, tako da je čuvanje ove vrste bez dozvole zabranjeno. Ali, naravno, ko da ti to zabrani ;) Ako već nemaš nameru da ih puštaš, gledaj da im daješ što raznovrsniju hranu, možeš da probaš i sa glistama koje su odlične za životinje, kao i sa tubifexima, koje možeš da kupiš vikendom prepodne na Kalenić pijaci, npr. Ove žabe se dosta sunčaju na kamenju oko vode, tako da bih ti preporučio i UVB lampu za njih.

Kako se ne uzgajaju? Iskreno ne pratim desavanja i berzu vezanu za zabe ali sam na dosta nasih foruma cuo tj procitao da su Pakmene uzimali od nasih uzgajivaca!

nenad
14.08.12., 13:56
Prvi put to čujem. Svi pekmeni za koje sam ja znao u zemlji, su došli iz Mađarske ili Češke, pa i moj ;) Stvarno nisam čuo da ih neko ovde razmnožava.

Proka
14.08.12., 14:14
Kako se ne uzgajaju? Iskreno ne pratim desavanja i berzu vezanu za zabe ali sam na dosta nasih foruma cuo tj procitao da su Pakmene uzimali od nasih uzgajivaca!

Kupili su od naših ljudi to jest neko im je nabavio, tu je možda došlo do zabune.

Mage
15.08.12., 03:16
Kupili su od naših ljudi to jest neko im je nabavio, tu je možda došlo do zabune.

MMoguce ,moguce....

nenad
15.08.12., 10:57
Da, definitivno je to u pitanju. Sve su to žabe iz "uvoza", praktično se niko ovde ne bavi razmnožavanjem žaba.

Dendzo
15.08.12., 12:37
Mozda ce sad biti glupo jer ovo pitanje odskace od prvobitne teme, ali ipak nisam hteo da otvaram novu. Dakle interesuje me kako raspoznavati Pelophylax vrste? Jedino mogu prepoznati ridibundusa i to kada naidjem na zabetinu od 10 do 15 cm. Kako prepoznati P. esculenta i P. lessonae? Znam da su manje rastom sto ne znaci da se ne mogu pomesati sa manjim ridibundusom. Unapred hvala i izvinjavam se ako sam poremetio prvobitnu temu!

nenad
15.08.12., 12:59
Cela tema je u oftopicima, pa nisi puno pogrešio. Što se raspoznavanja tiče, može biti jako komplikovano. Nekad je neophodna DNK analiza da bi se utvrdila tačna vrsta. Najčešće se sreće ridibundus i često ga je lako razlikovati od dve druge vrste. Sad malo laički rečeno, esculentus i lessonae imaju svoje osnovne forme, i kada ih vidiš u tim formama, onda si skoro 100% siguran da su to te vrste. Ali, naravno, često ih nećeš videti u tim formama. U principu, treba da se poklopi nekoliko odlika da bi mogao da utvrdiš koja je vrsta u pitanju. Najsigurnije je manje-više, preko dužine nogu. Izvrnu im se noge pa se gleda da li prelaze njušku. Kod ridibundusa su noge najduže, pa onda idu esculente, i na kraju lessonae. Takođe ti pomaže i poznavanje rasprostranjenosti ovih vrsta. Lessonae i esculenta su uglavnom prisutnije na severu i istoku zemlje, dok na jugu i zapadu nisu prisutne, grubo rečeno. Da stvar bude komlikovanija, u CG mogu da se nađu još dve vrste Pelophylax kurtmuelleri i P.shqipericus, koje liče dosta na ridibunduse.

4122

Dendzo
15.08.12., 13:25
Hvala na odgovoru! Pokusavao sam na osnovu boje jer su mi ljudi govorili da su ridibundusi najtamniji, ali mislim da je to cista glupost. Ovo sa nogama ima vise smisla.

nenad
15.08.12., 14:19
Da, ne može baš na osnovu boje. Mada, ako vidiš skroz maslinastu žabu, to je definitivno ridibundus. Ali mogu i oni biti svetlo zeleni. Gledaj u proleće, sve tri vrste treba da imaju različitu pesmu i različite boje rezonantne kese. Ridibundusi imaju tamnu, a koliko se sećam eskulente svetlu. Lessonae praktično uvek ima žutu unutrašnju stranu butina.

Dendzo
15.08.12., 14:36
Ok. Jos jednom hvala!!!