PDA

Pogledaj punu verziju : Kopnena kornjaca



Brat_pop
11.08.12., 19:43
Pozdrav svima, kupio sam kopnenu kornjacu imam par nedoumica dosta sam iscitao pre nego sto sam je kupio mada saveta nikada dosta...:D
Zanima me gde bih mogao pribaviti uva/uvb koja vec je potrebna lampa u Novom Sadu?
I inace koliko kornjaca moze da pojede posto danas sam primetio da je izbacila dosta izmeta iako je relativno mala, a nisam primetio da je mnogo pojela? ???
Da li joj smeta ako bih joj ujutro i predvece upalio lampu da joj sija dok ne zahladni pa kasnije da je ugasim se ona ususka?
I da li je mogu hraniti hranom za kornjace pored toga sto sam vec pribavio malo voca i povrca? pozz svima :icon_salut:

Ana B.
12.08.12., 20:29
Zdravo! :)) Ja imam kopnenu kornjaču već četri godine, pa mogu da ti dam neke odgovor u vezi ishrane (kako ja to radim :)))). Što se tiče uva/uvb, ne znam za NS, u BGu ima u Pet centru, ali jako joj je potrebna zbog pravilnog rasta (ja to nisam znala prvih godinu dana, ali kornjača je sada zdrava i lepo razvijena). Ja lampe držim upaljene tokom dana, a uveče ih gasim...mislim da nije potrebno da joj uveče držiš upaljenu lampu, ali ne mislim da će joj smetati (poprilično čvrsto spavaju i vole da se ispruže ispod lampe koja greje). Još uvek nisam otkrila koja je maksimalna količina hrane koju može da pojede i hrana joj je dostupna tokom celog dana, kao i voda. U međuvremenu sam saznala da kornjača može da se ugoji, ali moja kornjača nema problema sa tim. Što se tiče hrane, ponekad je počasti nekom voćkom i povrćem (mislim na plod). Moja kornjača jako voli šargarepu, jabuke, pečurke i paradajiz. Međutim, pretežno je hranim zelenom salatom, listom hibiskusa i travkama. Čitala sam svuda kako ne treba davati kuvano meso, pa joj i ne dajem, ali ponekad pronađem crva u jabuci koga ona rado pojede i takođe obožava riblje kuglice za vodene kornjače. Što se tiče izmeta...uh...što je veća to je gore :))) pogotovo kad ugazi :)))

Dendzo
13.08.12., 21:08
Sa vecinom stvari koje je Ana napisala se slazem, ali ima jos nekih stvari. Sada je leto pa je ok da kornjaca nema toplotu tokom 24 sata, ali preko zime bi joj to bilo potrebno, naravno ako se ne hibernira. Posto svetiljka moze da gori najvise 12 sati zbog normalnog funkcionisanja kornjace, noc bi trebala biti pokrivena grejacem. Takodje, treba joj neka kucica u koju ce se skloniti ukoliko joj je previse vruce. Kolicina hrane varira od kornjace do kornjace tako da se ne moze reci koja je to tacno kolicina. Dalje pretezno hranjenje zelenom salatom uopste nije dobro. Los odnos kalcijuma i fosfora (treba biti 2:1 u korist kalcijuma, a u salati je visestruko u korist fosfora) u ovoj biljci cesto zna da dovede do problema sa kostima i oklopom i pored UV svetla. Sretao sam i lecio kornjace koje su uglavnom konzumirale salatu i to su bile tako lose formirane kornjace da je to strasno (prerasle kandze, mekani i kvrgavi oklopi kod vecih jedinki itd). Najvazniji sastojak ishrane su biljke kao sto su maslacak (bogat kalcijumom), bokvica, beli i crni slez, lisce duda, blitva i spanac (ne mnogo jer sadrze oksalate koji vezuju kalcijum koji treba da se ugradi u kosti i oklop), sve biljke sa zutim cvetom slicne maslacku, detelina, hibiskus, salata povremeno, kupus jednom u dve sedmice po jedan list (velike kolicine izazivaju strumu). Od voca kao poslastice jabuka, breskva, lubenica, kruska, tresnja i kajsija bez koscice. Od povrca paradajz, krastavac, sargarepa, tikvice i bundeve itd. Ne koristiti papriku, citrusno voce, ljutic, sve bodljikave biljke jer su otrovni. Crvi i riblje kuglice nikako. Uz sve to stalno treba da ima cistu vodu na raspolaganju.

Ana B.
14.08.12., 11:18
E hvala, nisam znala za neke stvari, pa ću da ih redukujem. Sad sam se zabrinula za kvrgav oklop. Šta to znači? Jel mogu da ti pošaljem sliku kornjače, obzirom na to da lečiš kornjače, da da vidiš jel joj treba neka terapija ili je zdrava? Nisam sigurna da sam joj davala pravilan odnos Ca/P :th_Noooo:.

Dendzo
14.08.12., 15:33
U sustini ako normalno jede, pije, piski i kaki to je zdrava kornjaca. Dok su manje one jako kompenzuju sve nedostatke pa se to tad i ne primeti, ali kako stare definitivno moze doci do problema. To ako su joj malo deformisani oklop i kandze to moze da se ispravi uslovima drzanja. Dakle jos ti nije kasno da salatu kao osnovu izbacis. Ja mojima naberem neke od biljcica koje sam nabrojao u prethodnom postu (maslacak nezaobilazan), ostavim da odstoje u vodi desetak minuta kako bi se uklonila prljavstina sa njih i dam im. Salatu im dajem dva puta sedmicno. Voce i povrce im isto tako dajem dva do tri puta sedmicno. Evo jutros su bas na meniju imale maslacak, crni slez, bokvicu, list blitve i paradajz. Mada meni je mozda lakse nego tebi da nabavim te biljke, jer plus sto imam dvoriste i bastu u kojima mogu da im to naberem, blizu mi je i Avala na kojoj ima raznoraznih biljcica koje nisu zagadjene kao npr. one u gradu. Ti okaci sliku kornjace u ovoj temi pa cu ti reci kako mi deluje. Na kraju krajeva imas vitaminsko mineralne dodatke i za kornjace pa joj sipas po hrani. Moje nemaju potrebu za tim jer prolece, leto i deo jeseni provode napolju pa su izlozene suncu, a zimi hiberniraju.

Ana B.
14.08.12., 19:53
411841194120
U pitanju je mužijak i jaaaako je aktivan (Neprestano trči po terarijumu). E da to je Testudo Graeca nabeulensis i ne hibernira. Prema mojim saznanjima trebalo bi da poraste još koji centimetar.
Meni nebi škodilo da se prošetam nekoliko puta nedeljno do Zvezdare, a i mogla bih da zamolim baku i deku da mi šalju iz sela biljčice :rolleyes:.
Inače, baš si ljubazan što želiš da mi pomogneš, jako mi znači da čujem stručno mišljenje i hvala ti do neba :D

Dendzo
14.08.12., 21:18
Aha, znaci tuniska kornjaca je u pitanju. Ja sam davao savete za sumske, ali sreca pa sve kornjace iz roda Testudo imaju iste zahteve. One rastu do 15 cm u duzinu tako da imas dobra saznanja. Nece jos mnogo porasti. Sto se njegovog izgleda tice slike su suvise male, ali mi ipak deluje da mu je malo deformisan oklop, no nista strasno. Bitno je da se on normalno ponasa. Znaci vazno je da salata nadalje ne bude osnovna hrana. Ako ti je cim za biljke mozda mozes da kupis u nekoj poljoprivrednoj apoteci seme maslacka i drugih biljcica pa da gajis u saksijama. Video sam da tako rade mnogi vlasnici kornjaca u inostranstvu. Za slanje iz sela je malo teze jer biljke brzo propadnu kad se uberu, to jest izgube svezinu, a kornjace ne vole suve biljke.
Sto se pomoci tice trudim se uvek da pomognem prvenstveno zbog tih zivotinjica, tako da nemas sta da mi se zahvaljujes. Ukoliko znas engleski mozes naci mnogo dobrih saveta i tekstova na sajtu tortoisetrust. To je sajt samo posvecen kopnenim kornjacama i njihovom gajenju, a najvaznije od svega je da sajt uredjuju strucni i iskusni ljudi.

smeshko lepushko
14.08.12., 21:24
Zdravo, evo da se i ja ukljucim, i podelim svoje iskustvo sa kornjacama... Uglavnom se slazem sa vecinom stvari koje su gore napisane. U pogledu rasvete i grejanja, uva uvb lampa preko dana, zimi pogotovo uz neki grejac preko noci...Sto se hrane tice nikako hrana za ribice i ja ne preporucujem paradajz, a ni vecina sajtova o kornjacama i njihovoj ishrani ga ne preporucuje...
Ana, bojim se, da sa slika koje si prilozila tvoja kornjaca vec ima deformisan oklop i to upravo zbog nepravilne ishrane. Pogledaj ove sajtove,
nadam se da ce ti pomoci da poboljsas uslove ishrane svog ljubimca. Inace imas jako lepu i kod nas retku vrstu kornjace, tako da uzivaj u svom ljubimcu...

www.thetortoisetable.org.uk
www.tortoisetrust.org

Dendzo
14.08.12., 23:02
Za paradajz prvi put cujem. Neki sajtovi kao i knjiga koju imam Medicine and Surgery of Tortoises and Turtles (ujedno imam i najvise poverenja u nju) u sekciji ishrana ima biljke za sve vrste kopnenih kornjaca a pogotovo ima jedna tabela koja se odnosi samo na mediteranske kornjace gde pise paradajz. U sustini i da ne sme, nije im osnova. Sedmicno dobiju pola paradajza i to ga jos celog ne pojedu. Uzgred na listi ima gomila biljaka, ali nisam botanicar pa da sad znam kako te biljke izgledaju. Na osnovu slika, kao sto sam i rekao, i meni deluje da je oklop deformisan, ali to je jos u stadijumu kad moze da se poboljsa stanje i veoma mizerno u odnosu na to kakvo jos moze da bude.

Ana B.
15.08.12., 00:27
Definitivno joj menjam ishranu! Znači više kalcijuma, manje fosfora, bez kuglica i crva,zelena salata pada u drugi plan, manje povrća, nikako citrusi i biće to zdrava i lepa kornjača :))). Probaću da zasadim maslačak mislim da je tako zdravije, nego da ga uberem negde pored ulice.
Hvala Vam na savetima, mnogo mi znače. Javljam čim primetim poboljšanje.

_NEBOYSHA_
15.08.12., 14:28
Imam i ja jedno pitanje :) Šta znači kada kornjača pored izmeta izbaci i belu fleku? Da li je to višak kalcijuma ili?

http://www.dodaj.rs/f/3W/6/1MIBStAP/dscf4051resize.jpg

http://www.dodaj.rs/f/1t/ZR/J9Vcpa0/dscn0574aresize.jpg

Dendzo
15.08.12., 14:34
Bela fleka uz izmet predstavlja urate (soli mokracne kiseline). Posto kornjace nemaju posebne odvode za urinarni i digestivni trakt, nego se sve mesa u kloaki i onda izbacuje, to belo je mokraca. S tim da kornjaca nekad moze samo da piski kada je sadrzaj bistar, ili samo da kaki kada su tu govanca. Medjutim, nekad se desi da i jedno i drugo obavi u istom momentu i to ti onda bude kao bela fleka uz izmet. Uzgred kornjaca ti je prelepa.

_NEBOYSHA_
15.08.12., 14:59
Hvala na odgovoru ;) :) Skoro svakodnevno izbacuje gomilicu i neverovatno veliku baru. :) A bela fleka se samo ponekad pojavi.

Ana B.
18.08.12., 14:24
Prelepa je :))

Brat_pop
21.08.12., 22:18
Hvala na iscrpnim odgovorima. Trenutno mi kornjaca jede krastavce, bokvicu, ponekad kupus, primetio sam da paradajz obozava ne znam zasto, i ponekad sargarepu, i pribavio sam bokvicu. Inace koliko sam ja razumeo kornjaca mora da se hrani travkama tim @Dendzo? Znam da mnogo trazim ali ako bi mi mogao sastaviti nekakvu listu na kojoj ce biti primarna ishrana i sekundarna posto vidim da se dosta razumes...?

Dendzo
21.08.12., 23:52
Paradajz obozava zato sto je pun vode. Moje preko leta pored paradajza obozavaju i lubenicu i dinju. Evo pokusacu da ti sastavim listu. Sad cu ti navesti sve sto sam im ja davao i sto im dajem.

OSNOVNA ISHRANA (stalno je imaju na meniju)

- maslacak
- sve biljke slicne maslacku (znaci isti cvetovi, samo mnogo vece od maslacka)
- bokvica
- crni i beli slez
- biljka kojoj ne znam srpsko ime, ali na engleskom se kaze bindweed (prizemna biljka sa belim cvetovima nalik na zvonce)
- ponekad listovi nane, sargarepe i cvekle
- detelina i lucerka
- palamida (odrasla biljka je bodljikava, ali ja ih hranim mladicama)
- lisce duda
- ajsberg i obicna salata (malo)
- kupus i kelj (jednom u dve sedmice)
- blitva i spanac (povremeno)

POVRCE

- paradajz
- krastavac
- tikvica (cvet, list i plod)
- sargarepa (ne dajem im komade nego je skasim cekicem pa im je pomesam sa biljkama)
- bundeva

VOCE

- jabuka
- kruska
- lubenica
- dinja
- tresnja
- jagoda
- banana
- breskva
- kajsija

OSTALA HRANA

- kupovni sampinjoni

NAPOMENE

- voce i povrce vise kao poslastice i ne mnogo kolicinski
- trave obavezne za ishranu
- obavezna cista voda za pice (mora biti stalno prisutna; cim je zaprljaju jer obicno vole da kake u posudu sa vodom odmah se sipa nova)
- salata, blitva, kupus, spanac (objasnio sam kako i zasto u prethodnim postovima)
- ne sve od navedenog u jednom obroku nego kombinovano posto i kornjace kao i mi vole raznorazna jela, a ne stalno jedno te isto

Eto sad znas sta treba pa kombinuj. Nisam hteo da ti privatno saljem posto je bolje da ovo bude javno da i drugi saznaju cime mogu da hrane kornjace. Nadam se da ce ti ovo mnogo pomoci i da ce kornjaca da dobro napreduje i bude zdrava. Pozdrav ;)

Brat_pop
22.08.12., 12:27
Hvala ti na odgovoru. Kombinovacu sve to :)

Brat_pop
24.08.12., 16:04
Danas sam primetio kod kornjace da proizvodi neki pucketav zvuk zna li neko sta je to? :(

Dendzo
31.08.12., 10:46
Pucketav zvuk moze da znaci par stvari. Kornjace znaju da sikcu kad se uznemire, pa nekome to deluje kao pucketanje. Drugi razlog za pucketav zvuk moze biti ishrana. Moje naprimer ispustaju pucketave zvukove nakon konzumiranja paradajza. Trece i najgore moze biti zapaljenje pluca, ili pak zaglavljivanje stranog tela u dusniku. Iako su sanse za to male jer kornjace imaju uzak ulazak u dusnik, ipak se moze desiti da im se zaglavi sitna zemlja iz podloge.

Brat_pop
10.09.12., 13:29
Hmm izgleda da sam je iznervirao posto skroz se normalno ponasa :)

bokisa96
08.10.12., 20:16
Dali bi neko hteo staviti sliku te uvb lampe da znam kad je kupujem... Hvala unapred

Nelle333
08.10.12., 21:08
http://www.gekkogecko.rs/ProdajaH_clip_image012.jpg
Pozajmljeno sa http://www.gekkogecko.rs (http://www.gekkogecko.rs/)

bokisa96
08.10.12., 23:56
Hvala.......puno:D

NatasaBC
18.10.12., 02:27
Zdravo svima, jako sam srecna sto sam pronasla ovaj forum jer mi je jako pomogao.
Imam jedno pitanje u vezi tih maslacaka :) kako da ih nabavim tokom ovog perioda? Verovatno je glupo pitanje. U stvari pitanje bih postavila generalno na te travcice posto nemam gde sama da ih uzgajam. Da li ih ima u zdravoj hrani? I kako se pripremaju?

Hvala unapred!!!

hey-ho
18.10.12., 16:15
Pozdrav! Niko to ne uzgaja već se beru napolju na livadi ili oko zgrade, samo trebas voditi računa da nisu pored puta gde je čest saobraćaj, i obavezno dobro operi listove i cvetove pre davanja kornjači. :)

bokisa96
22.10.12., 18:57
Jedno pitanje dali ce stetiti sumskoj kornjaci ako joj je podloga piljevina (prpa) ????? Hvala unapred.... :)

hey-ho
22.10.12., 20:49
Baš piljevina nije najbolji izbor za podlogu jer joj sitne čestice mogu iritirati oči, dok je prosejana strugotina koju prodaju u pet shopovima prihvatljiva. Rekao bih da je najbolja podloga kokosov treset.

Dendzo
22.10.12., 21:37
Upravo tako. Kokosov treset je najbolji, a radi lepseg izgleda podloge mozes dodati i gomilu suvog lisca u jedan deo terarijuma.

AM16
23.10.12., 12:08
Cao...sva sreca na sam nasla ovaj forum..vidim da se razumes u kornjace pa imam par pitanja
Uzela sam danas sumsku kornjacu.. Procitala sam sta si pisao u vezi ishrane pa cu je hraniti po tvom meniju :) e sad mene zanima da li mogu da drzim terarijum na radnom stolu pored radijatora? Da li mogu da ostavim kornjacu samu 2 dana kad budem isla kuci(posto sam student)? Da li cela povrsina terarijuma treba da bude prekrivena tresetom? Ja sam joj stavila pola treset pola piljevinu... Da li moze obicna lampa ili mora ta UV? ja sam joj za pocetak stavila obicnu dok ne uzmem ovu UV.Primetila sam da se zakopava u treset-hoce ona tako celu zimu ili ce povremeno izlaziti? Da li mogu povremeno da je izvadim iz terarijuma? Zelim da joj obezbedim najbolje uslove... Hvala ti unapred :)

bokisa96
23.10.12., 15:20
Koliko uv lampa treba da bude jaka? Ja sam kupio od 15w dali je dovoljna....?

Stella
24.10.12., 14:22
Cao cao,

i meni treba lampa za moje dve malene kopnene kornjacice (imaju oko godinu dana). Ne znam koju da uzmem. Nasla sam na netu jednu dosta hvaljenu, ali je set poprilicno skup (oko 150 evra, reptil sun desert 70 W sa UVA i UVB zracima). Jel ima neka alternativa? Hvala unapred.

natureflame
24.10.12., 22:59
E, ovako, ja imam sumsku kornjacu, bila je prilicno mala kad sam je nasao pa sam resio da je sacuvam dok ne poraste, njoj se tek oklop formirao, u poslednje vreme dosta spava, sad me zanima kakve bih uslove trebao da joj obezbedim da normalno i zdravo poraste? Videh da su mi potebne uv lampe i sl

bokisa96
27.10.12., 17:43
dali znate od cega je kornjaca ima na donjoj strani oklopa kao neke zute tufne

mikymicika
20.11.14., 11:11
interesuje me koja je vrsta ove moje kornjace?5377

borotasinisa
20.11.14., 13:38
Ja bih rekao Testudo hermanni ali se ne razumem bas najbolje, sacekaj iskusnije za potvrdu. Gde si je nabavio?

mikymicika
20.11.14., 15:07
Ja bih rekao Testudo hermanni ali se ne razumem bas najbolje, sacekaj iskusnije za potvrdu. Gde si je nabavio?
kupio sam je u pet shopu u zemunu