PDA

Pogledaj punu verziju : Stepski smuk, ili ne?



Dendzo
19.08.12., 14:06
Malopre sam se setao kroz kraj kad odjednom pored puta ugledah izvrnutog drugara. Pomislih u sebi jos jedan mrtav slepic, jer ih cesto vidjam, i nastavim dalje, ali onda skontam da slepici nemaju beli trbuh. Shvatio sam da je u pitanju zmija. Mislim da je bebica stepskog smuka, ali nisam siguran :confused: Evo slika

4134

nenad
19.08.12., 14:16
Jeste stepski. Kao što vidiš, baš se dosta razlikuju od odraslih primeraka.

Dendzo
19.08.12., 14:34
Dobro sam pogodio :) Zbunilo me je to sto je na glavi imao mrlju, bas kao sto imaju smukulje pa nisam bio siguran tacno. Zato sam i postavio pitanje. Da, bas se razlikuju od odraslih.

nenad
19.08.12., 15:46
Obojeni su skroz drugačije, ali građa tela je ista, vidiš koliki je rep. Inače, ne variraju puno, mladunci uvek izgledaju tako, a adulti onako ;) Bar ja nisam video neka bitnija odstupanja od te morfe. Inače, mladi gemonensisi jako slično izgledaju ovom mladuncu kog si slikao. Ali kod njih tamne mrlje po telu ne idu do kraja tela, već se prekidaju, a rep je maslinast. Odrasli gemonensisi se baš jasno razlikuju od caspiusa, skroz su drugačiji i dosta manji. Naravno, ne možeš ih naći u ovim krajevima.

Dendzo
21.08.12., 23:06
Da video sam gemonensise na slikama. Bas su slicni ovom malisi. Ali kad smo vec kod roda Hierophis da te pitam, posto sam video u izletima i da si isao van Srbije, da li si ikad sretao viridiflavusa? Koliko je to lepa zmija. Po mom misljenju najlepsa u Evropi. Odusevim se kad gledam slike po netu!

nenad
21.08.12., 23:29
Nisam ih viđao. Ima ih u Hrvatskoj recimo, a tamo još nisam terenao. U CG ih nema. Slažem se da je jedna od lepših, ali meni je ipak situla najlepša evropsa zmija ;)

vukovarac
22.08.12., 14:14
Nisam ih viđao. Ima ih u Hrvatskoj recimo, a tamo još nisam terenao. U CG ih nema. Slažem se da je jedna od lepših, ali meni je ipak situla najlepša evropsa zmija ;)

Tako je ima ih kod nas, nazalost sam je samo jednom susreo.... :(

nenad
22.08.12., 15:29
Pa, živi na primorju. Ne bi trebalo da je retka, ali najbolje je tražiti zmije i ostalu herpetofaunu u proleće. Leti je prevruće za njih, da bi dugo bile aktivne, tako da malo toga može da se nađe.