PDA

Pogledaj punu verziju : Bolesna mala kopnena kornjacica



Stella
15.09.12., 14:13
Cao cao,
imam dve male kopnene (20 g), nedavno sam ih dobila. Od juce jedna mala stalno brise nosic i kao da pusta neke zvuke (kao skljockanje, juce je i par puta pustila tihi zvizduk), okico joj je suzno, uvlaci naglo glavicu. Ali krece se aktivno i rucka lepo. Svakako cu otici kod veterinara (jedinog ovde), ali sta do ponedeljka da radim? Sta mislite, sta mu je? Jako sam zabrinuta. Hvala unapred.

carcharias
15.09.12., 16:02
Bakterijska infekcija/po meni respiratorna.....Sto se tice ociju,ako je suzno sa providnom suzama bez mirisa,onda su oci ok...ako ima sekreta ili krmeljaka,mutne suze,neprijatnog mirisa,onda su i one zahvacene....Najbolje je da se uzme bris,pa pod mikroskop...Terapija verovatno blagim antibioticima ali OPREZNO....
Najbitnije je da jede....pojacati joj ishranu raznovrsnim hranom i unositi vise tecnosti i vitamina/nabavi vitaminske suplemente za reptile i pospi po hrani...ako je i ova druga u sa njom verovatno je i ona izlozena,ako to isto ne ispoljava verovatno joj je imunitet jaci...

Stella
15.09.12., 17:55
Hvala na odgovoru. Danas sam videla da ima mehurice iz nosica, zato ga jadna i brise. Okice nisu krmeljave, suze su providne i bistre. Sta mogu ja da uradim da joj bude lakse, do ponedeljka nemam prevoza do drugog ostrva (gde je veterinar, za kog ne znam da li je strucan za kornjace). Da joj dam mozda caja ili da je malo inhaliram?

Dendzo
15.09.12., 19:11
Carcharias je u pravu. Po opisanim simptomima to jeste respiratorna infekcija. Ali nije u pravu kada kaze za oci. Naime, respiratorne infekcije kod kopnenih kornjaca primarno izaziva Herpesvirus kojeg vecina nosi normalno u svom organizmu i kad padne imuni sistem on izaziva bistri iscedak iz ociju i nosa, otezano disanje, kijanje itd. Dakle on zahvata gornje partije respiratornih puteva. Posto on dalje obori imuni sistem na njega se nadovezuju Mikoplazme (takodje bistar iscedak), ili Pasterele (gnojav iscedak). One onjda mogu izazvati komplikacije tipa zapaljenja pluca i smrti kornjace. Dakle oci ne moraju biti krmeljave i iscedak mutan da bi to bila infekcija.
Moj savet ti je da kornjacu drzis stalno na toplom, da joj dajes vitamine i sto pre kod veterinara. On moze da joj da preventivno, kako se ne bi razvile bakterijske infekcije, enrofloksacin, ili tilozin. Prvi je dobar za pasterele i mikoplazme, a drugi je narocito dobar za mikoplazme. Mnogo su dobri lekovi. Moji pacijenti nisu imali problema s njima i cak sta davao sam ih kod tako malih kornjacica (koje su naprimer imale usne apscese) dugotrajno i sve je bilo ok. Doza za tako malu kornjacicu preracunato u mililitre je svega 0,05. Cisto da ne pretera, mada mislim da ce to znati.
Dakle poenta cele price je poboljsanje uslova drzanja i ishrane i aplikacija antibiotika preventivno.

Stella
16.09.12., 13:55
Dragi Dendzo,

hvala Ti od srca! Sa tim uputima mogu da odem i kod veterinara, koji mozda nije strucan za kornjacice.
Pozdrav i hvala punoooo!

Dendzo
16.09.12., 15:23
Nema na cemu! Uveren sam da ce kornjacica biti ok.