PDA

Pogledaj punu verziju : Bradata agama lize pesak



GEKON
02.10.12., 12:47
Danas mi je stigao mladunac b.agame star oko mesec dana...
Smestio sam ga u terarium velicine 80x40x40, do kraja zime mu pravim terarium 120x60x70.
Podloga stelirisan pesak sa gradilista, veliki kamen ispod spot lampe i nekoliko manjih po terariumu i kucica(da ima de da se sakrije ako se uplasi)
Za ishranu ima super crve i blaptica dubije.
temperatura 37-38c ispod spot lampe, sad je pojeo 2 super crva a mala dubija mu bila mnogo pa sam je vratio u stado ;)
pomalo je lizao pesak kad je stigao ali to verovatno radi upoznavanja sa okolinom :)

Molim za neki savet i komentarisite slobodno :)
Evo slike terariuma i malise:

marko_pa
02.10.12., 13:05
Obavezno kalcijum i vitamini kao dodatak ishrani,
Probaj polako da ga navikavas i na salate i povrce jer ako ne navikne na nih, kasnije ce ih odbijati.

GEKON
02.10.12., 13:40
Imam i vitamine i kalcium. Svaki drugi obrok ubacim malo u vitamin, a u kalcijum jednom nedeljno...
Povremeno cu da ubacujem rendano voce i povrce samo trenutno ga zanima samo ziva hrana... :)
Kupanje u mlakoj vodi jednom nedeljno...
Zanima me koliko cesto da pecem pesak i kuvam kamenje radi cuvanja higijene u terariumu?

hey-ho
02.10.12., 14:47
Nakon sto si ih jednom skuvao/ispekao nije vise neophodno to raditi mada mozes recimo kamen oprati vrucom vodom ako se iskaki na njega. Inace, kakva ti je ventilacija u terarijumu? Ne vidi se bas na slici.
p.s. Bilo bi korisno da iduci put rotiras slike u redovan polozaj pre kacenja na net :)

GEKON
02.10.12., 15:10
Izvinjavam se na losim slikama, to sam slikao fonom onako na brzinu :)
na drvenom delu terariuma (s leve strane kod spot lampe) sam izbusio jedno 10ak rupa 8com burgijom,
a gornji drveni deo je sastavljen od 2 dela (posto na jednom sam zasrafio uv lampu a drugi otvaram kad mu stavljam hranu,cistim,menjam vodu, i tako...) pa drzim otvoreno 1cm preko cele duzine.
kasnije planiram da nabavim foliju grejac, jer zimi kod mene do jutra temperatura zna da padne i oko 17c sto bi moglo da naskodi bradonji :/

poskok
03.10.12., 15:40
Izvadi pesak dok guster malo ne poraste, mada ja ni tada ne bi koristio cist pesak za podlogu vec pomesan sa tresetom.

GEKON
04.10.12., 18:10
Danas sam mu malo lepse sredio terarium i kad sam ubacio bradonju unutra odmah se adaptirao na novu okolinu. :)
Pojeo je 2 super crva jednog sam pre poprasio sa multivitaminom...
duzina bradonje je nekih 14cm, pojede bez problema i poveceg super crva samo prekjuce sam nasao u kaki nesvarenu skroz ljusku od crva.
Ne znam da li bi bilo pametno da prepolovim crva...
Juce je imao neki post, nije hteo da jede pa sam negde procitao da je dobro u malo vode pomesati multivitamin i u spric, stavljati mu kap na usta i on ce to da lize, tako mu se poveca apetit i krene da jede... Umesto toga moze i iscedjena sargarepa...

Pre par sati mi prvi put mahao nogicama(jel zna neko sta mu to znaci?), i pitom je skroz oce da se pentra po rukama a kad ga vratim u ter sidje samo ako ga stavim na najugrejaniji kamen. :)
42824283

hey-ho
04.10.12., 19:44
Super je terarijum! Kao što poskok reče, bolje bi bilo da nije na pesku dok je još mali jer doh hvata insekte proguta i dosta peska koji se zalepi za jezik. Umesto da sad menjaš podlogu, jednostavnije je dok malo ne poraste da mu insekte bacaš u neku činijicu pa iz nje da ih hvata.
Ako ne jede jedan dan nije nužno odmah mu davati multivitamine već ako ne jede 2-3-4 dana, ali naravno ne može škoditi ako mu daš samo se pridržavaj dnevne doze. Što se tiče mahanja, to obično rade pre parenja e sad zašto je on tebi mahao, ne bih znao :)
Prija mu toplota sa tvojih ruku pa ga je zato teško vratiti na hladan kamen :)

GEKON
07.10.12., 11:54
Pitao sam ovog sto sam uzeo od njega i kaze da ih drzi od rodjenja na pesku i nije problem a to sto je prvih 2-3dana lizao je neka vrsta upoznavanja sa teritoriom... Sad se malisa normalno ponasa i svaki dan pojede po 2 super crva, kopa po terariumu, penje se po stenama....
90% vremena provodi u toplom delu...
Ne masu samo kad imaju parenje, gledao sam neki snimak na you-tubu beba bradonja kako mase rukicama isto ko ova moja :)

E sad zanima me, a nigde ne mogu da nadjem na netu, koliko cesto se agama presvlaci i sta treba ciniti?
da li je potrebno ga tada poprskati mlakom vodom da mu lakse sidje kozica?

mishicaaa
05.11.12., 11:39
Imam agamu dve i po godine i od malena je na pesku tako da nemoj da se opterecujesh. Ali pametno je da mu hranu stavljash u neku cinijicu. Shto se tice presvlacenja, dok je manji ceshce se presvaci a kako raste sve redje kao i svi gmizavci. Moj voli da jede list maslacka a to imash da uberesh ispred svake zgrade, samo operi pre nego shto mu dash. pozzz

Imam agamu dve i po godine i od malena je na pesku tako da nemoj da se opterecujesh. Ali pametno je da mu hranu stavljash u neku cinijicu. Shto se tice presvlacenja, dok je manji ceshce se presvaci a kako raste sve redje kao i svi gmizavci. Moj voli da jede list maslacka a to imash da uberesh ispred svake zgrade, samo operi pre nego shto mu dash. pozzz