PDA

Pogledaj punu verziju : A.geniculata presvlacenje - problem?



hopsy
02.10.12., 16:19
Uzeo sam ovu tarantulu pre nekoliko dana, i primetio sam da treba da se presvuce, posto je ovo prvi put da prisustvujem presvlacenju bune me neke stvari. Procitao sam forum uzduz i popreko nisam nasao odgovor (bar ne vezan za ovu tarantulu). Koliko dugo presvlacenje moze da traje???
Povecao sam vlagu, temperatura je ok. T je u sklonistu i vide se samo nozice koje su iskrivljene. Pogledao sam je jutros oko pola 7 i pre 10 minuta i nije se pomerila, tj ono sto vidim se nije pomerilo. Procitao sam da je moguce da se tarantule uguse tokom presvlacenja.

Samo neka mi neko odgovori na prvo pitanje o trajanju presvlacenja da se ne bih tripovao kao budala.

hey-ho
02.10.12., 16:31
Dosta to varira, moze da traje 2 sata a moze i 10 sati. Glavna stvar je da je ne smes dirati koliko god ona dugo lezala jer ces je tako samo uznemiriti i tarantula moze prekinuti presvlacenje. Dakle, nikako joj ne mozes pomoci tako da cekaj i nemoj da se nerviras jer uglavnom sve prodje kako treba.
Ne znam da li se to vodi kao gusenje ali znam da neki veci primerci, tokom presvlacenja, mogu jako da se izmore prilikom izvlacenja is starog skeleta, ukoliko nema dovoljno kiseonika u terarijumu. Za male tarantule to uglavnom ne predstavlja problem.

hopsy
02.10.12., 16:42
Znam, ne pada mi na pamet da je diram, tenziju najvise dize to sto ne mogu da je vidim celu, vec samo 2-3 nozice.

Citao sam na primer ovo:
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/13353-Problem-sa-presvlacenjem?highlight=presvlacenje
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/2826-Pomo%C4%87-oko-Iridopelma-sp-recife

Pa hiljadu gluposti prolazi kroz glavu.


Hvala na odgovoru, javljam ako dodje do nekih promena!

kraft
02.10.12., 20:06
meni se b.boehmei pre nekoliko nedelja okrenula na ledja ali uopste nije pocela da se presvlaci ni posle 24 h. ali nije se ugusila tom prilikom vec ne znam ni ja iz kog razloga je uginula. samo ti sacekaj jos neko vreme. ako i posle 24 h ne daje znake da je zavrsila presvlacenje mislim da je to vec problem i trebao bi da ti kaze neko iskusniji sta bi moglo da bude.

hopsy
02.10.12., 20:17
Zagledam svakih sat-dva i apsolutno se nista ne deseva. Cekacu do sutra ujutru...

hey-ho
02.10.12., 20:59
Koliko je velika?

filipj97
02.10.12., 21:10
Ubacio je sliku cini mi se nekoliko cm mala je.
Meni se desavalo da mala geniculata lezi na ledjima pre presvlacenja po 8 sati ali presvlacenje zavrsi za pola sata sat...

hopsy
02.10.12., 21:45
Ima oko 4-5 cm. ugasio sam svetla I izasao. Moza je to bio problem. I mozdasam trebao da ostavim neku muziku da ide, Marvin Gej, Beri Vajt ili neki smooth jazz. Mozda bi joj bilo lakse :-)

hopsy
03.10.12., 11:27
Nema nista od tarantule.I posle vise od 30 sata pokusavanja da se presvuce nista se nije desilo.

Boogi
03.10.12., 12:24
Pa mozda joj jos nije vreme za presvlacenje, mozda se cak nije ni okrenula na ledja? posto si rekao da joj vidis samo 2-3 nozice?

hey-ho
03.10.12., 14:17
Probaj onda polako da je otkrijes, mozda su te 2-3 nozice ustvari kosuljica a ona pored stoji presvucena...?

hopsy
03.10.12., 15:03
Izvukao sam je veoma nezno iz skrovista i stanje je ovakvo: Samo dve nozice i opistoma su joj ostale u staroj kosuljici. Ono mesto gde se spajaju opistoma i glava je uvijeno nekoliko puta, ne znam kako da vam to docaram, sta je ona radila ja pojma nemam. Kao da je neko drzao za glavu i okretao opistomu.
Hey-ho i ja sam se nadao da cu to da zateknem kad izvucem kosuljicu ali nazaslost nije tako.

Bas mi je zao, prva tarantula i krajnje ruzno iskustvo. Sinbad me je pitao da li je imala dovoljno vlage. Izeo sam spric i dva puta sam joj u toku dana okvasio jedan deo terarijuma (tegla od 5l) tako da sam siguran da je vlage bilo dovoljno. Temperature je bila oko 25 stepeni, stavio sam sijalicu iznad i termometar izmedju terarijuma. Ne znam sta drugo moze da bude uzrok. Ako sumnjate da sam pogresio u necemu molim vas recite jer svakako ne zelim da ponovim gresku.

Sudeci po raznim tekstovima koje sam citao ovo sam pre ocekivao od B.smithi, medjutim ona je nenormalna, klopa svaki drugi dan, nenormalno kopa i skoro stalno je aktivna.

filipj97
03.10.12., 15:55
Imaj u vidu da TRENUTNO povecanje vlage pred presvlacenje ne moze da pomogne, vec vlaga treba da bude konstantna tokom nekoliko dana pred presvlacenje(jel ti bila suva zemlje prethodnih dana?). Ja sam moju uzeo sa 4cm nije imala nikakvih problema, obicno je zavrsavala presvlacenje za 30min-1h. Uvek sam joj par dana pred presvlacenje drzao trecinu terarijuma vlaznu konstantno.

Muffy
03.10.12., 16:54
Ja sam pre par nedelja video da mi je genikulata pocrnela i od tada pa sve do sada sam joj dobro kvasio ter i uvek je vidim na tom pokvasenom delu da lezi, kao da upija vlagu...samo cekam kad ce presvlacenje...

hopsy
03.10.12., 17:31
Svaki dan sam po jedan spric vode ubacivao. Poslednja dva dana imam sijalicu iznad terarijuma pa je moguce da se zemlja brze susila nego sto treba i da je to napravilo problem. Danas sam ubacio cep sa vodom god B.smithi da mi se kojim slucajem ne bi ponovilo ovo.

P.S. Stize nova geniculata veceras. :)

filipj97
03.10.12., 19:18
Au, nije to sto ce brzo da isusi zemlju, nego ce bas brzo da isusi vazduh i to pravi problem. Mozda je zbog toga. Moja je takodje pred presvlacenje ne mogu da iscekam vise ima sad 10cm :D

hey-ho
03.10.12., 19:23
Upravo tako. Ako se koristi sijalica jer je u sobi hladnije a pauk je pred presvlacenje, trebas nekako smanjiti ventilaciju. Ja to radim tako sto odozgo na mrezu stavim neke sveske i vidi se već posle par sati kako se voda kondenzuje po stranama terarijuma.

hopsy
05.10.12., 13:30
Dodao sam cepove sa vodom kod obe tarantule. Dopunjujem ih svako jutro. Sijalica vise nije usmerena direknto u terarijume vec malo sa strane. Evo sad se geniculata ukopala i kulira, a smithi prekopava terarijum. Pokusavam da stupim u kontakt sa Bertone 88, on prodaje terarijume za tarantule pa cu da uzmem od njega 2 ili 3 terarijuma 15x15x15 i tako da ih obezbedim za duze vreme. Sijalicu cu definitivno da zamenim folija grejacima cim bude postalo malo hladnije.

Hvala svima na savetima!

I jos jedna stvar. Koji su znaci presvlacenja konkretno kod A.geniculate? Smithiju pocrni abdomen i to je bas lako uociti, posto jos uvek nema odrasle boje ali kod geniculate ne mogu da vidim razliku u boji ambdomena. Znam da prestaju da jedu 5-10 dana pre presvlacnja.

filipj97
05.10.12., 14:51
Isto joj pocrni abdomen, ali da bi to video mora da otrese dlacice sa stomaka i tu kad potamni presvlacenje ocekuj u narednim danima.

Isto joj pocrni abdomen, ali da bi to video mora da otrese dlacice sa stomaka i tu kad potamni presvlacenje ocekuj u narednim danima.