PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc oko sumske kornjace...?



bokisa96
07.10.12., 17:48
Zdravo !!! Pre nekoliko dana kupio sam sumsku kornjacu, i rekli su mi da kornjaci nece stetiti ako neode u hibernaciju dali je to istina ? Cime treba da se hrani kornjaca osim maslackom i granulama? Sta treba da sadrzi njen prostor u kom boravi? Koliko dugo zive? Sta treba da stavim za podlogu oni su mi rekli da stavim Humus..? Hvala unapred..;)

hey-ho
07.10.12., 19:08
Dok/ako ti se niko ne javi, imas ovde nesto o njima http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/13918-Kopnena-kornjaca?highlight=kopnena+kornjaca

bokisa96
07.10.12., 19:34
Hvala puno......... :)

Dali moze mesto uv lampe, crvena sijalica od 40W

hey-ho
07.10.12., 20:50
Ne, crvena sijalica je za grejanje a UV za sintezu kalcijuma i lakse vezivanje istog za kosti.

bokisa96
07.10.12., 21:55
koliko mora biti upaljena ta uv lampa i dali steti ljudima?I dali bi mi mogo napisati svu potrebnu opremu za kornjacu molim vas nebi da mi ugine:(

ACO87
10.10.12., 02:47
Pa ona treba biti upaljena koliko i ova druga za grejanje. Ona sluzi reptilima umesto sunceve svetlosti i potpuno je bezopasna za ljude :)

bokisa96
10.10.12., 13:49
Hvala jos jedanput ....... :D

marko_pa
10.10.12., 19:29
Nije bas tako bezopasna.
Direktno gledanje u uv svetlost nije dobro za vid.

hey-ho
10.10.12., 19:58
Pa dobro to ako se duže vreme gleda ali generalno nisu opasne u poređenju sa recimo onim neonkama u solarijumima. Možda je na to mislio :)

bokisa96
10.10.12., 23:38
Sta sve treba da sadrzi akvarijum za kornjacu

hey-ho
10.10.12., 23:47
Mislis terarijum? Akvarijum je za vodene kornjace a terarijum za kopnene. Ne gajim kornjace a koliko sam zapazio iz nekih tema, trebala bi biti podloga od humusa ili kokosovog treseta, da ima spot lampu uperenu u jedno mesto gde ce moci da se ugreje a isto tako da ima i hladniji deo terarijuma i mozda neko skloniste.

bokisa96
11.10.12., 21:52
Upomoc Hitno !!!! Moja kornjaca evo vec drugi dan nije nista jela i samo ko da zeva ili gusi sta da radim pomoc molim vas .......:(

hey-ho
12.10.12., 00:32
Ne smeta njoj i da ne jede mesec dana a držanjem otvorenih usta se hlade tako što im pljuvačka isparava. Kakav ti je terarijum? Jel ima dobru ventilaciju?

bokisa96
12.10.12., 15:04
mali je akvarijum i mala je ventilacija Hvala hey-ho puno....

bokisa96
12.10.12., 22:10
Kornjaca mi jos zeva neznam sta da radim da je vodim kod veterinara ili sta?

bokisa96
13.10.12., 12:21
Nemorate odgovarati kornjaca mi je uginula........ :(

hey-ho
14.10.12., 00:28
Zao mi je..:( Hajde okaci bar sliku tog terarijuma gde si je drzao da vidimo, mozda joj nesto nije odgovaralo jer po tome kako si opisao da zeva, tesko da se moze ista zakljuciti jer mnogi gmizavci cesto drze otvorena usta radi hladjenja.

bokisa96
14.10.12., 13:07
Ok, Ali znam da ima puno tema vezanih za ovo sto ja pitam Dali bi mi hey-ho mogo napisati od a do s sta sve treb za kornjacu : koje lampe , ishrana , podloga , bas sve evo slika429142924293

hey-ho
16.10.12., 15:10
Nemam stalno net u poslednje vreme pa kasnim sa odgovorom. Nisam nikad gajio sumsku kornjacu pa je bolje prelistas teme o kopnenim kornjacama i kontaktiras nekoga ko je ima tj bio je ukljucen u diskusiju. Sto se tice tvog terarjuma, meni na slici deluje sve ok tako da verovatno nije uginula tvojom krivicom nego je vec bila malo bolesna kad si je uzeo. Sto se tice ishrane, u linku koji sam ti vec ostavio, stoji spisak stvari koje je naveo Dendzo.

smeshko lepushko
23.10.12., 17:55
hey bas mi je zao zbog tvoje kornjace :( ima puno razlog zbog kojih je mogla da ugine, tako da nemoj da trosis vremu u pokusaju da otkrijes...Nego se sto bolje informisi kakve uslove traze i kada uspes sve to da obezbedis, nabavi sebi novu... Za pocetak resi se tog akvarijuma, oni su potpuno neprakticni i losi za gajenje kopnenih kornjaca. Imaju losu ventilaciju,vazduh je ustajao, pregrevaju se, ne dozvoljavaju da u terarijumu imas topliji i hladniji deo,a kornjacama je to potrebno...Neka drvena kutija dubine 25cm recimoi sto vece povrsine poda ti je najbolje resenje.Piljevina nikako nije dobra kao podliga za kornjaca, ni u kom obliku...Najbolja i najzdravija podloga za kopnene kornjace(posto i u prirodi zive na slicnoj) ti je mesavima peska i zemlje u odnosu 1:1, debljine 5-10cm, u nju ubacis kamencice, neko mesto za skrivanje...One vole da se zakopavaju, pogotovo nocu i na taj naci regulisu i odrzavaju temperaturu...

http://www.tortoisetrust.org/articles/Tortoisetable.htm

pogledaj ovaj link i ovaj sajt, na njemu ces naci najbolje, najtacnije informacoje o gajenju kornjaca...

bokisa96
23.10.12., 20:47
Ok, hvala narucio sam treset umesto prpe a da pitam dali moram lampom da grejem akvarijum ako vec mi stoji pored radijatora.... ? :)

bokisa96
31.10.12., 15:39
43184319Dali je ok? (njen oklop )

Molim vas na mojoj kornjaci na donjo strani oklopa ima neke zute tufnice ako neko zna o cemu je rec nek kaze molim vas i hvala unapred..... :)

Stella
01.11.12., 11:49
Radijator nije dovoljan, jer kornjace dozivljavaju toplotu odozgo. Zato je i nezdravo za njih da se stavljaju na grejace ili radijatore (tako mi objasnio veterinar).
Znaci kao izvor svetlosti (UVA i UVB) i toplote se preporucuju iskljucivo lampe.

bokisa96
01.11.12., 12:43
ja imam i spot i uvb lampu...... ali da pitam dali joj je dobro izgleda oklop..

Dendzo
01.11.12., 17:15
Na osnovu slika deluje da joj je oklop ok.

Stella
01.11.12., 20:16
Pa prvo si pitao za lampu i radijator. Zato sam odgovorila na to pitanje. Ako imas sve te lampe onda ih lepo postavi, radijator ne moze da zameni lampu. A za oklop Ti je Dendzo lepo rekao.

bokisa96
28.11.12., 15:17
Imam nekoliko pitanja zasto mi se kornjaca ljusti kod nogu,glave ?
Moja kornjaca puno jede i debela je sta da radim...?

Dendzo
28.11.12., 16:16
Kod nogu i na glavi se ljusti zato sto raste. Kornjace za razliku od zmija staru kozu odbacuju u delovima. To sto mnogo jede i debela je? Pa smanji joj obroke. Sta drugo! Inace pravilo je da se sumske kornjace dok su male hrane dobro svakog drugog dana, ili po malo svakog dana. Kad porastu treba ih hraniti svaki dan.

bokisa96
29.11.12., 00:16
Hvala....... :)

Marko Krstic
11.04.16., 19:21
Ja sam pre 2 dana doneo sumsku kornjacu i pustio je u zagradjeni prostor od nekih 6 kvadrata gde jeposadjena trava nista joj nisam davao da jede.Jel moze da zivi samo od te trave ili moram da joj ubacujem posebnu ishranu?Ja mislim da joj je trava dovoljna?

hey-ho
11.04.16., 19:29
Kornjača ne može da vari travu. Najbolje da je pustiš gde si je našao jer bi te neko mogao prijaviti. Kornjače su zakonom zaštićene i kazne uopšte nisu male.

borotasinisa
12.04.16., 03:01
Slazem se al nemojte plasiti decu, za pokusaj ubistva se ne dobija par godina a ne za kornjacu..:D