PDA

Pogledaj punu verziju : crna udovicaa



smajo122
02.11.12., 21:45
ej ljudi danas sam ulovio crnu udovicu kada sam isao traziti paukove,procitao sam da je otrov jaci od kobre pa sam se malo usrao,
jeli to istina?posto sam je usvoio

hopsy
03.11.12., 16:39
Smajo care ulepsao si mi dan! ;)

legenda
03.11.12., 22:31
Jeste naso je on crnu udovicu ali to je ona lazna evropska,nzm nek se javi neko ko zna

smajo122
03.11.12., 23:03
Smajo care ulepsao si mi dan! ;)
hahaha sto?

Dendzo
04.11.12., 14:06
Legenda ne znam koliko znas geografiju i rasprostranjenost crne udovice, ali ja mislim da je decko stvarno nasao crnu udovicu. Sanski most je mesto gde svakako moze da ima crnih udovica. To da crna udovica ima jaci otrov od kobre definitivno nije tacno, mada ko zna gde je ko procitao i posle to napisao. Decko je prepisao i sta sad? Svakom se desi da napise gresku.
Evo ja smem da napisem da je sarka gledano po LD100 dozi na 100g miseva otrovnija od poskoka i mnogih svetskih otrovnica. Samo je problem sto gramaza suvog otrova koji sarka najvise moze da izbaci tokom ujeda nedovoljna da ubije normalnog odraslog coveka.

cece
04.11.12., 14:54
Mozda je nasao, Latrodectus tredecimguttatus (http://en.wikipedia.org/wiki/Latrodectus_tredecimguttatus), to je evropska vrsta ima je po mediteranu, ali joj otrov nije ni priblizno jak kao kod L. hesperus-a, a i drugacijih je obelezja na abdomenu nego L. hesperus.

Latrodectus tredecimguttatus (http://en.wikipedia.org/wiki/Latrodectus_tredecimguttatus)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/Latrodectus_tredecimguttatus_female.jpg/594px-Latrodectus_tredecimguttatus_female.jpg

Dendzo
04.11.12., 15:06
Pa da. Na nju sam i mislio. Mene je zbunilo sto je legenda napisao lazna. Kako crna udovica moze biti lazna? Kad se kaze crna udovica, ili black widow spider onda se misli najcesce na Latrodectus tredecimguttatus. I to je to. Nje ima na crnogroskom i hrvatskom primorju, u Hercegovini itd.

legenda
04.11.12., 15:11
@Dendzo (http://www.teraristika.org/forum/member.php/2570-Dendzo)ja nzm o cemu ti pricas uopste,bila je skoro neka rasprava na forumu o tome i neko je napisao da je to lazna evropska koliko se ja secam i da otrov nije ni priblizno jak kao pravoj crnoj udovici,i ja nzm sta sad ti mene osudjujes sta sam ja to reko?? Najbolje bi bilo prvo da lepo procitas po 3 puta tekst ako ti nije nesto jasno,a ne samo da solis pamet po forumu

Dendzo
04.11.12., 15:50
Ja sam kao crnu udovicu ucio prethodno navedenu vrstu. Tako da ne znam o kojoj ti crnoj udovici pricas. Ja znam da po Australiji i Americi zive jos neki paukovi koje isto zovu crne udovice. Ali ja sam kao crnu udovicu ucio ovu nasu evropsku vrstu. I nije to nikakva lazna, vec je prava. I njeno ime nema veze sa otrovom, nego sa tim kako se zenka otarasi muzjaka posle parenja. A to za soljenje pameti, nemam pojma. Ja samo pokusavam da stanem u odbranu decka kojeg osudjujete bezveze. Decko je nasao crnu udovicu i to je to. Netacno je to da je napisao da je njen otrov jaci od kobrinog, ali Boze moj svakom se desi greska. Ako si se nasao uvredjen izvini. Ja ne pokusavam nikom da solim pamet. Jer ako ja solim pamet, onda i mnogi ljudi na ovom forumu je sole. Ako me kapiras?

legenda
04.11.12., 16:08
Cekaj bre pa sta sam ja reko kog sam ja ismejavao,ja sam isto stao u odbrani smajo jer je hopsy napisao "Smajo care ulepsao si mi dan! ;) " jer sam znao da mnogi ne znaju da crna udovica moze da se nadje kod nas ! i napisao sam da se javi neko iskusniji jer ja o tome ne znam slobodno mogu da kazem nista,ali sam napisao da ne bi ismejavali @smajo.A sto se te pameti tice ti jesi zavrsio veterinarski fakultet ali nije sve u tome sto pise u knjizi,nema bolje stvari od licnog iskustva! ;)

cece
04.11.12., 16:18
Ove dve sto sam ja naveo su crne udovice jedna je evropska-Latrodectus tredecimguttatus (http://en.wikipedia.org/wiki/Latrodectus_tredecimguttatus) a jedna je americka inace u tom rodu ima oko 33-36 vrsta udovica "widow Spiders" ima i crvenih!
Tacno je da americka L. hesperus ima jaci otrov ali takodje se ne zove crna udovica zato sto ima jaci otrov, vec zbog toga kako ubija muzijaka! :)
A kad se kaze crna udovica ja iskreno mislim da se misli na Latrodectu (http://en.wikipedia.org/wiki/Latrodectus_tredecimguttatus)s hesperus.
Valjda zbog tog jaceg otrova jbm li ga!
Ali obe su udovice i to crne i ni jedna nije lazna!!!

A ta lazna ne pripada rodu Latrodectus nego je ova u pitanju!
Steatoda nobilis!

Dendzo
04.11.12., 16:30
Joj care. Moram se dobro nasmejati :) Dobro je branio si Smaju. Ok. Znas li sta si sad rekao? Ja sam zavrsio Veterinu to stoji. I mnogi su je drugi zavrsili pa pojma nemaju o egzotama. Samo da ti kazem da iako trenutno nigde ne radim imam preko sto stalnih musterija kojima lecim zivotinje. Znaci imam ogromno iskustvo u drzanju i lecenju kornjaca, kunica i morskih prasica, u lecenju cincila, hrcaka, pacova, miseva, jezeva, veverica, gustera, ptica, vodozemaca i divljih zivotinja. Bavim se lecenjem egzoticnih zivotinja vec dve i po godine, a proucavam to 4 godine. Jedino nemam iskustva u lecenju zmija. To priznajem, ali mogu dati dobar savet.
Drugo. Sve si rekao koliko iskustva imas kada si pricao o kornjacama kojih 20 drzis u malom akvarijumu i hvalio si se kako ti jedna ima 8 godina. Ako dogura jos toliko budi srecan. A ja znam kornjace koje su zivele dugo jer su zivele u ekstra uslovima. Jedna zena mi je pre par meseci donela kornjacu i kukala da joj pomognem, ali nije bilo pomoci. Jednostavno je umrla od starosti. Kornjaca je kupljena 1979. Znas li sta je to? 33 godine rodjace. Ali je od kupovine bila mazena i pazena i sve ekstra. To sto tvoja ima 8 godina je smejurija. Meni je drago u jednu ruku sto mi likovi koji daju savete kao ti prave posao, ali mi je u drugu ruku zao zivotinja koje toliko zaribaju da je oporavak nemoguc.
Ali ok. Ja stvarno ne znam kakvo je tvoje iskustvo, ali znam kakvo je moje i ne mozes pricati o tome kad ne znas.
Pored toga, sto drzim zivotinje i sto ih lecim, ja ih i obozavam i zao mi je da pate. Kad bi znao koliko sam spasao pasa, macaka, ptica, zmija, larvi dazdevnjaka, zaba i drugih zivotinjica na Avali onda bi saznao sta je iskustvo.
I evo ti legendo odgovor coveka koji se razume u paukove bolje od nas obojice. Lepo ti je rekao sta je lazna crna udovica i kom rodu pripada.

markoidvor
04.11.12., 18:01
Kada se kaže lažna crna udovica misli se na vrstu Steatoda paykulliana, zove se lažna jer je samo morfološki slična "pravoj" crnoj udovici, takođe je i otrovna za ljude, ali otrov nije toliko jak kao otrov "prave" crne udovice. Pre par godina su otkrivene na nekoliko lokaliteta na Fruškoj Gori, tako da ih ima i u Srbiji.

smajo122
04.11.12., 18:59
hej ljudi nemoj te se svadati,da vam kazem nesto prvo hvala sto ste mi odgovorili ali cemu svada to sto sam napisao da je otrovnija od kobre to sam procitao na wikipediji,tako da se netrebamo svadati,mozda su oni pogrijesili,ja imam 14 godina i nemam pojma o egzoticima,tek sam sad poceo malo proucavati i tako to zato sam i dosao na ovu stranicu zato sto vas ima puno koji znaju o egzoticima i hej Dendzo mozes li mi malo reci o veterini koji su predmeti najvise istaknuti i tako nesto posto se dvomim sta cu upisati veterinu ili biologiju :)
\

hopsy
04.11.12., 18:59
Pretpostavljao sam da ce Smajo da kaze latinski naziv ili da okaci neku sliku. "ej ljudi danas sam ulovio crnu udovicu kada sam isao traziti paukove" ne mozete da mi kazete da ovo vama nije zvucalo neozbiljno!? To sto je omasio za jacinu otrova je totalno nebitno, i sam je rekao da je tako "procitao" i za to ne bi trebalo da mu zamerite i moj komentar nema veze sa tim vec sa recenicom koju sam citirao. Vi ste otisli predaleko u svakom smislu. Sa rasprave o common name-uvi ste skocili na babe i kornjace (milsim na Legendu i Dendza).

Over and out!

smajo122
04.11.12., 19:24
43264327evo 2 slike

iima nekih 1 cm

iima nekih 1 cm

iima nekih 1 cm

prva slika je slikana odmah nakon sto sam je nasao znaci nisam je uopste stavio u terar..
a druga je uslikana danas i dao sam je jednom veterinaru on je zelio

legenda
04.11.12., 19:37
Ja se izvinjavam u moje ime na ovom prepucavanju sa dendzom,admin bi mogo da obrise ove komentare i nek ostanu samo ovi sto su od neke koristi :)

cece
04.11.12., 19:47
Pa da tako sam i mislio, ovo jeste "evropska" crna udovica Latrodectus tredecimguttatus (http://en.wikipedia.org/wiki/Latrodectus_tredecimguttatus)! :)

Dendzo
06.11.12., 21:41
hej ljudi nemoj te se svadati,da vam kazem nesto prvo hvala sto ste mi odgovorili ali cemu svada to sto sam napisao da je otrovnija od kobre to sam procitao na wikipediji,tako da se netrebamo svadati,mozda su oni pogrijesili,ja imam 14 godina i nemam pojma o egzoticima,tek sam sad poceo malo proucavati i tako to zato sam i dosao na ovu stranicu zato sto vas ima puno koji znaju o egzoticima i hej Dendzo mozes li mi malo reci o veterini koji su predmeti najvise istaknuti i tako nesto posto se dvomim sta cu upisati veterinu ili biologiju :)
\

Posto si iz Sanskog mosta ne znam koju bi veterinu upisivao. Ako mislis u Sarajevu to ti stvarno ne mogu reci, ali ako hoces u Beogradu onda ti mogu reci neke najosnovnije stvari. Fakultet po novom traje 6 godina. Dosta je naporan, ima dosta vezbi, dosta obaveza, itd. Najtezi predmet za vecinu ljudi na Fakultetu su famozne Zarazne bolesti. Medjutim, meni su dosta tezi bili Farmakologija i Zakonski propisi. Uz njih se medju tezima jos isticu Anatomija, Hemija, Histologija, Higijena i tehnologija mesa, Fiziologija, Porodiljstvo i to bi bilo to. Ako si spreman da ucis i da se ne zezas onda si spreman i za veterinu! Pozdrav :) S druge strane biologija je takodje kul. Sad mi nekako krivo sto i nju uporedo nisam upisao, ali ko zna. Mozda jednog dana i nju upisem.

smajo122
11.01.13., 03:04
hvala puno to sam trazio,hvalaaaa

smajo122
11.01.13., 03:50
Posto si iz Sanskog mosta ne znam koju bi veterinu upisivao. Ako mislis u Sarajevu to ti stvarno ne mogu reci, ali ako hoces u Beogradu onda ti mogu reci neke najosnovnije stvari. Fakultet po novom traje 6 godina. Dosta je naporan, ima dosta vezbi, dosta obaveza, itd. Najtezi predmet za vecinu ljudi na Fakultetu su famozne Zarazne bolesti. Medjutim, meni su dosta tezi bili Farmakologija i Zakonski propisi. Uz njih se medju tezima jos isticu Anatomija, Hemija, Histologija, Higijena i tehnologija mesa, Fiziologija, Porodiljstvo i to bi bilo to. Ako si spreman da ucis i da se ne zezas onda si spreman i za veterinu! Pozdrav :) S druge strane biologija je takodje kul. Sad mi nekako krivo sto i nju uporedo nisam upisao, ali ko zna. Mozda jednog dana i nju upisem.
hvala.......:D