PDA

Pogledaj punu verziju : Kameleon MBD?!



hopsy
04.11.12., 19:02
Kameleon nece da jede vec desetak dana. Svaki drugi dan pojede po jednog lateralisa. Pomislio sam da ce da leze jaja posto joj je otprilike vreme a i izgleda mi kao da joj je porastao stomak malo. Postavio sam zemlju na dnu terarijuma i nista. Zemlju nije pipnula ali i dalje odbija hranu. Temperatura je dobra, svaki dan orosavam. U terarijumu su zive biljke koje nisu toksicne tako da ni to ne moze da bude uzrok. Kalcijum dobija svaki dan preko jednog naprasenog latelarisa a vitamine na 4-5 dana takodje preko jednog naprasenog lateralisa. Neonku nije imala preko leta ali je svaki dan blejala na direktnom suncu. Pored latera imam i fobase tako da ima raznvrsnu ishranu.

Danas sam primetio OVO!
Ovde obratite paznju na misic iznad levog "lakta".

http://tinypic.com/r/2d2g5kj/6

Ovde se bas vidi o cemu pricam.
http://tinypic.com/r/28anxg0/6

Gledam je i kao da ne moze da pogodi granu, pokusava da je uhvati i uspe tek posle 4-5 pokusaja. Uzimao sam je na ruku i ima vrlo jak stisak. Juce sam je video da pije vodu normalno. Citao sam da se ovako tresu kameleonu koji imaju MBD!

Sta mislite, da li je ovo MBD? :help:

hopsy
05.11.12., 02:55
I jos ovo: Nema nikakvih deformiteta, zglobovi su normalni i kicma ima pravilan luk. Jezik izvlaci bez problema. Posle 10 odgledanih videa o kameleonima koji imaju MBD primetio sam da samo je jedan bio muzjak. Da li to ima neke veze?

hopsy
06.11.12., 14:11
Posto nemam kome da se obratim - u krugu od 300 kilometara ne znam ni jednog veterinara kod kojeg bih mogao da odnesem kameleona, a ovde odgovora nema. Dosta sam citao o MBD-u i resio sam da preuzmem stvar u svoje ruke. Pojacacu kalcijum, dve naprasena latera dnevno (ako bude htela da jede super, ako ne onda force feeding), tako 5 dana i 2 dana dve naprasena latera sa cistim D3 vitaminom. Nasao sam na internetu ovu terapiju pa cemo da vidimo da li ce da uspe.

Nemanja88
10.11.12., 13:42
E sta se desava sa kameleonom, jesi li uspeo nesto?

hopsy
10.11.12., 20:30
Pocela je danas da kopa, izgleda da ipak treba da leze jaja. Nikada nije pravila ovoliku pauzu u ishrani pa sam se malo uspanicio. Sto se tice rizika od MBD-a primenjujem tu terapiju pa cemo da vidimo sta ce da se desi. Sve u svemu ne verujem da vece kolicine kalcijuma mogu da joj skode u ovom trentuku s obzirom da polaze jaja. Takodje joj u vodu stavljam kalcijum. Pokrio sam joj terarijum nekim platnom da bih stres sveo na minimum i pustio je da odradi sve sto treba.

Nemanja88
10.11.12., 22:45
E dobro je, ja treba uskoro da uzmem kameleona a trenutno se bakcem sa terarijumom... Nisam ni bio registrovan na sajtu kada sam slucajno video post pa reko ajde da pitam a i registrovao sam se sa ciljem jer vidim da se ljudi ovde i vise nego razumeju pa ce mi to dobro doci jer sam pocetnik... Da li mozes samo jos da mi kazes sta je MBD?

Proka
10.11.12., 22:48
Metabolic Bone Disease/Metabolicka Bolest Kostiju.
Dobrodosao.
Nemoj samo da preteras sa kalcijumom,
Pozdrav

Nemanja88
10.11.12., 22:53
Hvala na odgovoru Proko! zZnacice mi sve ovo sto sada cita ovde vec nekih nedelju dana i proucavam... Spremam se koliko mogu za pocetak i znam da ce mi biti nedovoljno, jer nije to to dok ne dodjem u dodir sa zivuljkom... Uzimam C. caliptratusa jer sam video da su oni najbolji i najpogodnije za pocetak sto se tice kameleona ali da nije bas toliko jednostavno jer su kameleoni malo osetljiviji uopste kao vrsta... Ako gresim negde ispravi me :). Pitanje, da li su mi dimenzije terarijuma oke (148v 47d 78s)?

I da, bolje vas nasao :D!

Proka
10.11.12., 22:59
Samo bubaj, ali praksa je praksa ;)
Kameleoni nisu bas za pocetnike ali ponovo sve to zavisi od osobe do osobe.
Da, jesu dovoljne dimenzije i sto vise grana za pentranje.
Srecno i postavi slike kada uradis terarijum.

Nemanja88
10.11.12., 23:04
Naravno da hocu, nisam ni znao za ovaj sajt ali kada sam ga provalio i kada sam skontao da kameleoni nisu toliko retki kao ljubimci kod nas odusevio sam se. naucio sam dosta u zadnjih nedelju, po ceo dan visim na netu i citam o kameleonima.. kad sam kod kuce na kompu sam a na poslu preko telefona tako da sam dnevno oko 10ak sati na netu istrebam hhahahah :D xD. dosta sam naucio i skontao ali me i dalje vara trema kada pomislim na dan kada cu ga doneti kuci.. sta i kako :D..

Hvala i vidimo se kada ter bude zavrsen! :)

Hopsy javi sta se dogadja u medjuvremenu... :)

hopsy
11.11.12., 02:47
Proka je u pravu 100 posto! I ja sam citao i jos uvek citam ali praksa je praksa. Nije sve jedno kad se tebi dogodi nesto o cemu si citao, pogotovo kad ne znas sta si pogresno uradio. Moj kameleon je redovno dobijao kalcijum i vitamine, omogucena je raznovrsna ishrana i odlican terarijum. Moja topla preporuka ti je da uzmes muzijaka. Mnogo manje cimanja posto zenke polazu neoplodjena jaja i tu nastaju muke i komplikacije.

@proka - ne verujem da sada mogu da preteram sa kalcijumom posto ona sada trosi dosta kalcijuma na jaja ali u svakom slucaju za par dana cu da vratim kalcijum na normalu. Samo da pocne da jede kao ranije.

Nemanja88
11.11.12., 17:21
Hvala na savetu, to sam predpostavljao da je komplikovanije sa zenkama... Poslusacu savet i uzeti muzjaka.. :)
Kako ide terapija, sta se desava?

Movski
12.11.12., 11:33
Hopsy mogao bi da okacis neku sliku... Jer ako je natrpas kalcijumom i vitaminima, a ona nema jaja (nisi dobro procitao situaciju) onda si se zaj*bao bzv (:
Imam ja Pantera muzjaka koji non stop kopa treset... tako da to nista posebno ne znaci (;
Pozdrav druze i javljaj sta se desava

hopsy
12.11.12., 15:17
Ona izgleda apsolutno normalno, nema nikakvu deformaciju, kicma ima savrsen luk itd, napisao sam vec gore. Ovo sto se tresla me zabrinjava najvise, srecom nisam je primetio to da radi poslednja 2-3 dana.

Nemanja88
13.11.12., 10:17
Odicno! Ma ko zna sta je to bilo... dobro je da je prestala

hopsy
28.11.12., 16:58
Samo da javim da se izgleda da mi se "kameleonka" potpuno oporavia. Vise se ne trese, jede normalno, cak i malo vise nego ranije i dosta je aktivna. Vec nekoliko dana joj dajem kalcijum u normalnim kolicinama pa se nadam se simptomi MBD-a nece povratiti. :icon_cheers:

Nemanja88
28.11.12., 18:31
Odlicno! :D