PDA

Pogledaj punu verziju : Dazdevnjak



Dusan1992
06.11.12., 12:25
Nasao sam dazdevnjaka na ulici kad sam se vracao sa faxa. Sava je udaljena nekih 3 km od tog puta pa mi nije jasno kako je dospeo tu, ali nmvz. Zanima me cime da ga hranim. Procitao sam da jedu bube crve punoglavce itd. Davao sam mu male dubije velicine 1/2 njegove glave, ni da pipne. Tenebrije nece. drzim ga u plasticnoj kutiji pola treset pola voda i odrzavam temp na 16 C. Nasao sam ga u subotu. pomoc mala & its good to be back :D

nenad
06.11.12., 13:58
Ako hoćeš da mu pomogneš, vrati ga gde si ga i našao. To će ti svi ovde reći. Ta životinja se sad sprema za zimski san, samo si ga poremetio. Da ne pominjemo to što je zaštićen u Srbiji, pa je čuvanje ove vrste bez adekvatne papirologije zabranjeno. Jedno je uzeti larvu pa je odgajiti, jer se ona tada navikne na kućne uslove, a skroz drugo uzeti iz prirode adulta, za koga je držanje u plastičnoj kutiji samo mučenje. Životinju treba čuvati samo onda kad znaš praktično sve o njoj što ti je potrebno. Daždevnjaku ne treba toliko vode u terarijumu, jer daždevnjak ne živi u vodi, niti to što je Sava udaljena 3km od mesta gde si ga našao, ima bilo kakve veze. Oni su očajni plivači i u vodu (plitku) ulaze samo u sezoni parenja.

Muffy
06.11.12., 18:49
Da sam na tvom mestu pustio bih ga, ali ne na tu ulici gde si ga nasao vec ga odnesi negde u sumu, po mogucstvu blizu nekog potoka.

hey-ho
06.11.12., 20:33
Pusti ga ipak tamo gde si ga našao, snaći će se on, samo uradi to što pre. A Šabac je inače prepun potoka.. :D

Dendzo
06.11.12., 21:29
Nenad ti je sve lepo objasnio. Samo jos da napomenem da dazdevnjaci nekad znaju da se nadju i usred zime. Licno sam se uverio. Dazdevnjak usred snega i usred decembra. Ako ih tad nadjete nemojte da mislite da su tu greskom, ili da su se smrzli. To obicno budu zenke koje jednostavno moraju da nadju neki izvor vode u koji ce da izlegu larve.

Dusan1992
06.11.12., 22:35
Pustio sam ga danas u jedan potok, nije da sam hteo da ga zadrzim. Jedna od prvih lekcija koju sam naucio na ovom forumu je da ne treba uzimati zivotinje iz prirode i ciniti ih svojim ljubimcima. Samo sam hteo da pomognem tako sto cu ga skloniti sa ulice da ga neki samozivi kreten ne bi sutnuo itd.

nenad
06.11.12., 23:03
Bravo, dobro si uradio.

DigiNS
07.11.12., 21:25
da ga neki samozivi kreten ne bi sutnuo itd.
Bravo,svaka cast,i nije mu mesto u gradu,bas zbog takvih samozivih kretena.

nenad
08.11.12., 02:22
Ne verujem da bi ga šutnuo, jer većina ljudi veruje da ako ga prignječiš, daždevnjak pušta tako jak krik da od njega ogluviš :D

Dusan1992
08.11.12., 02:46
LoL prvi put cujem.

nenad
08.11.12., 02:53
A to je staro narodno verovanje. Pitaj nekog starijeg, vrlo će ti verovatno potvrditi priču ;)

Dendzo
08.11.12., 12:28
I dan danas mnogi ljudi veruju u to. Krenuo ja nedavno na Avalu, a jedan stariji komsija mi kaze:"Ako naidjes na burnjaka skloni se od njega, jer ako ga pipnes mozes da ogluvis". Kad sam mu rekao koliko puta sam ga drzao u rukama, covek ostao van sebe :)
Jos od malih nogu su nas plasili sa tim forama. Secam se kad sam se prvi put susreo sa dazdevnjakom. Bio sam sa par drugara. Trebalo nam je jedno dvadeset minuta dok smo ga pipnuli. Pri tome ovaj drugar sto ga je pipao zatvorio je jedno uvo, a mi ostali smo zatvorili oba ;)
Smesno deluje al' tako je bilo.

nenad
08.11.12., 12:51
Neverovatno je kako i dalje veruju u tu glupost. Iako ne znaju nikog kome se to desilo :) Ali zato niko neće znati da ti kaže da izbegavaš da diraš daždevnjaka rukama, jer je otrovan. Mada, meni nikad nije pustio otrov iz žlezdi, ali pri malo nepažljivijem rukovanju to lako može da se desi.

Dendzo
08.11.12., 14:30
Bas to :) Malo ko od njih zna da je otrovan. Mogu samo da zamislim kakav je to otrov. Kazu da psi i macke lagano mogu da umru ukoliko stave dazdevnjaka u usta, a kod ljudi izaziva jake dermatitise i konjunktivitise ukoliko dodje u kontakt sa kozom i ocima. Ni meni nikad nisu pravili probleme, mada ove godine nisam imao srecu da vidim zivog odraslog dazdevnjaka, samo dva pregazena. Jedan kad se spusta od tornja ka Carapicevom brestu, drugi na kruznoj stazi kad se krene od cesme ka vrhu Avale. Taj je imao najmanje jedno 15 cm i bio je debeo pa sam pomislio da je bila gravidna zenka. Uglavnom bio je bez glave, mravi su ga jeli, ali se i dalje pomerao sto je fascinantno. Toliko mi je bilo krivo da mi je to upropastilo citav dan :( Kako je ostao bez glave ne zelim ni da znam, ali pretpostavljam da je u pitanju ljudski faktor.

smajo122
10.01.13., 22:05
i bolje je da ljudi misle takve gluposti,jer stavrno niko nema osjecaja prema zivotinjama,pogotovo za zmije u ljetnoj sezoni u mom selu ubiju dnevno 2 -3 zmije jer misle kako ce im se zmija useliti u kucu i takva sranja,
treba plasiti malu djecu takvim lazima inace ce pobiti jos malo zivotinja sto je ostalo

varvarin
21.01.13., 13:26
A sad malo legendi vezano za dazdevnjake, ima jos jedna prica vezana za dazdevnjake, po narodnom verovanju ono sto se danas smatra za zmaja to je na balkanu zvano ala a kod se za zmaja vezuje prica da je to neka vrsta dazdevnjaka, sto i ima smisla jer na staroslovenskom daždjevn (ovako se i cita da ne pomislite da je dj=đ) znaci onaj koji guta ili izdise vatru sve zavisi od konteksta. Jednom sam na leteo da jednu sliku, a sad vise ne mogu da je nadjem, ali na njoj je prikazano nesto izmedju gustera i dazdevnjaka kako izvire iz rupe u drvetu i bljuje vatru.

Sajmo122 i kod meneu selu je ista stvar u vezi zmija ali njih kad neme ubijaju zbog koze, kolio sam bio upucen placano je blio oko 100-120e za oko 10 koza od zmije sto je previse mala cena da ti ubijes nekog samo zbog licnih interesa. Ali sta se tu moze.

nenad
21.01.13., 13:58
Reč daždevnjak potiče od staroslovenske reči dažd, što je značilo kiša. Daždevnjaci se uglavnom pojavljuju po kišnom vremenu, pa otud i ovaj naziv. Što se tiče poređenja sa zmajevima, čuo sam tako nešto i viđao neke slike, slične toj koju si pomenuo.
Što se tiče kože zmija, prvi put čujem da su zmije u ovim krajevima ubijane da bi im se skidala koža. U koje svrhe se ta koža koristi? Od kože smukova teško da možeš nešto da napraviš jer je jednobojna i teško da bi bila nekom atraktivna.

varvarin
21.01.13., 16:58
Onda sam ja pogresno obavesten, hvala na ispravci.

To bih i ja voleo da znam, nikad se nisam raspitivao zasta ih kupuije niti da li kupuje odredjenje koze, ali znam da su ih kupovali rumunski sverceri na Dunavu i znam cenu samo.

nenad
21.01.13., 17:23
To mi jako čudno zvuči, jer kako rekoh, ne možeš od kože smuka ništa da napraviš jer je uglavnom jednobojna. Što se tiče kože poskoka, ona ima zanimljivu šaru, ali su poskoci premali da bi od te kože moglo nešto da se napravi. A da spajaš par, ni to ni na šta ne bi ličnilo, jer se boje baš dosta razlikuju od poskoka do poskoka. Zato se koriste kože pitona i boa zbog veličine zmije i zanimljivih šara. Mada, ako kažeš da su ih kupovali Rumuni, pada mi na pamet da su im kože trebale za vlašku magiju :D Moj drug je prodavao u BGu košuljice zmija ljudima koji se bave veštičarenjem ;)

varvarin
21.01.13., 18:23
Pa pazi moze i tako, ja se sad cuo sa nekim ljudima iz sela i kako oni kazu trebal im da prave kajseve za rucne satove i slicne stvari, ali vrlo lako moze da se desi da si ti upravu vezano za vlasku magiju :)

nenad
21.01.13., 18:34
Kaiševi za satove, pa to bi moglo da ima logike. Aj budi junak pa istraži malo ko prodaje i kada, da podnesemo prijavu protiv njega, naše zmije su zaštićene.

smajo122
21.01.13., 19:33
Kaiševi za satove, pa to bi moglo da ima logike. Aj budi junak pa istraži malo ko prodaje i kada, da podnesemo prijavu protiv njega, naše zmije su zaštićene.

ti si moj idol <33333

Dendzo
21.01.13., 19:36
Nenad je u pravu sto se imena dazdevnjaka tice. Takodje i rec burnjak potice od staroslovenske reci bura sto je znacilo kisa, ili nevreme.
Definitivno je moguce da to rade zmijama i dan danas. Meni je otac pricao da su se u kraju iz kojeg sam ja rodom (Dalmacija) nekada zmije ubijale i od njihovih koza su pravljene narukvice i kaisevi za satove. Narocito na ceni je bila leopard zmija, u tim krajevima poznata kao crvena krpa. Jeste da Dalmacija nema veze sa Srbijom, ali moguce da se i ovde radi takvo nesto.

varvarin
21.01.13., 23:20
Kaiševi za satove, pa to bi moglo da ima logike. Aj budi junak pa istraži malo ko prodaje i kada, da podnesemo prijavu protiv njega, naše zmije su zaštićene.

Videcu, ali od toga mozemo da obesimo macku o rep. Odrastao sam na Dunavu i svime sto on nosi i slabe vajde da ce da se tako nesto nahvata jer oni 100% ne prodaju direktno onima toji prave nego preprodavcima i tako u krug. Ali videcu, nista ne mogu obecam da cu da uspem, ali mogu da obecam da probam :) ako bude nesto vece vaznosti ja ti javim PP.

Danijela91
25.01.13., 18:37
Znam i ja za priču da je jedan dekica uzimao kožu od svake zmije koju ubije, i sušio je...zbog čega, mislim da ne zna ni on, jer je nije prodavao. Nije više živ pa ne bih da detaljišem, ali da, dešava se i kod nas.