PDA

Pogledaj punu verziju : O kočijevom gekonu (Izdvojeno iz teme Gmizavci Srbije i Crne Gore)



Proka
23.11.12., 18:53
kotschyi-a znam da su prijavljivli ljudi da su nalazili i po Beogradu (ne toliko cesto) ali ima ih, znam da je 3-4 god ovde bila bas tema o tome.
Edit: Evo i teme (5 godina, skoro 6 :) ) Tema (http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/2934-Srpski-gekon?highlight=srpski+gekon)

nenad
23.11.12., 19:00
Da, ja nisam mogao da verujem kad sam čuo. A i dalje mi je čudno kako se nije znalo za to ranije. Jer oni su tu bili pre toga sigurno godinama, a da niko nije znao. I onda su odjednom svi počeli da ih viđaju.

Proka
23.11.12., 19:13
Ja sam video dosta primeraka ove i prošle godina u Hrvatskoj na Braču, mogu reći da izrastu u lepe primerke.
Ali u Beogradu za sada ni jednog nisam primetio, mozda zato što se krećem samo posao i kuća :rolleyes:

nenad
23.11.12., 19:33
Na Braču si verovatnije video Tarentola mauritanica, oni su krupniji, jer kočijev gekon ne bi trebalo da se rasprostire po HR primorju. Jedino ako i tamo nije slučajno donešen kao i kod nas ;) U CG ih recimo nema, koliko je meni poznato.

Proka
23.11.12., 19:42
Imam par lošijih slika ali mislim da je baš koči, probaću posle da nadjem pa da okačim.

Dendzo
23.11.12., 19:45
Evo slika malisana kojeg sam nasao prosle godine kod drugarice u stanu. Cak sam i otvorio temu o tome, misleci da je neciji zalutali ljubimac :)

4413

nenad
23.11.12., 19:47
Ajd, molim te, zanima me da li su se i tamo pojavili. Koliki su bili? Koči je mali gekon, sa repom maximalno 10cm, dok T.mauritanica može i 15 da dostigne pa i koji cm više.

nenad
23.11.12., 20:00
Dendzo, sećam se ovog, jedan od retkih koji nema na sebi sitne crvene parazite, obično ih svi imaju koje sam ovde viđao uživo ili na slikama.

Proka
23.11.12., 20:00
@Dendzo, super fotka.
@Nenad :
Ovi su bili isto omanji gušteri, ali mogu reći debeli.
Našao sam jednu sliku, te godine ko za baksuz nisam imao dobar fotoaparat pa nisam mogao ni da uslikam lepo :/
Evo fotke, ali kao što rekoh lošijeg kvaliteta.
http://imageshack.us/a/img801/5823/dsc06615oa.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/801/dsc06615oa.jpg/)

nenad
23.11.12., 20:08
Nije ipak koči, pogledaj mu prste recimo ;)

Proka
23.11.12., 20:19
Znam to sam sada i ja gledao :), imam još par slika kod devojke pa sam je smarao da mi pošalje kada nadje.

Dendzo
23.11.12., 20:49
Dendzo, sećam se ovog, jedan od retkih koji nema na sebi sitne crvene parazite, obično ih svi imaju koje sam ovde viđao uživo ili na slikama.

Ovaj je bio cist ko suza ;) Inace gekoni su kao familija predisponirani za te male crvene parazitske grinje koje spadaju u familiju Trombiculidae. Odrasle grinje nisu paraziti u pravom smislu, vec su njihove larvice te koje prave probleme.

nenad
23.11.12., 20:56
Zar ne piju krv odrasle? Ovakve sam viđao i na nekim agamama.

Dendzo
23.11.12., 21:07
Ne. Kod ovih larvice sisaju krv. To jest to nisu klasicne larvice, vec nezreli oblici koji su isto crvenkaste boje. Ali ima i nekih drugih grinja kao sto su Ophyonissus spp. kod kojih odrasli sisaju krv. Obicno kod zmija i gustera. Pretpostavljam da si vidjao gomilu takvih cudovista kod zmija, ispod krljusti.
Naprimer cest nalaz kod gmizavaca u prirodi su krpelji. Ja sam se iznenadio kada sam ovo prolece na skoro svakom uhvacenom praticoli u okolini jezera u Zucama nasao razvojne stadijume krpelja.

nenad
23.11.12., 21:12
Kod zmija jako retko, ali sam recimo krpelje kod guštera često viđao, posebno u okolini BGa. Po Srbiji i CG skoro da uopšte nisam ni viđao guštere sa krpeljima, ali u BGu ih imaju u nenormalnim količinama. Posebno na Avali.

Dendzo
23.11.12., 21:25
Ja se nisam dobro izrazio pa se izvinjavam! U prirodi sam samo kod jednog eskulapa video te grinje. Vise sam mislio na terarijumske zmije posto drzis zmije, a cesto te grinje znaju da se donesu sa podlogama koje se kupuju kod uzgajivaca sa mnogo reptila.
Pitoni i boe u zatocenistvu npr. muce muku sa tim parazitima, a jos kada se zna da su one vektor Retrovirusa koji izaziva smrtonosni encefalitis tzv. Inclusion body disease onda je njihovo unistavanje od velikog znacaja. No da ne kvarim vise prvobitnu temu.

nenad
23.11.12., 21:42
Imao sam jednom neku bou odraslu koju sam dobio na poklon, i ona je imala grinje. Ali ne u nekom velikom broju. Kod mojih zmija su se povremeno pojavljivale one grinje koje se skupljaju na vlažnim mestima, i koje su bezopasne jer ne piju krv. Obično ih imamo u kolonijama sa bubama, pa se odatle nekad rašire i na terarijume, ali nikad nisam imao neki ozbiljan problem sa tim, vidiš tek po koju, nije ih bilo u velikom broju. Nego, prebaciću ovo u posebnu temu ;)