PDA

Pogledaj punu verziju : Da li zmije vode brigu o jajima?



Danijela91
28.11.12., 22:03
Da li zmije vode brigu o svojim jajima, (ili živorodjenim mladima) i u kojoj meri? Pročitala sam da zmije iz familije Leptotyphlopidae(inače vrste iz ove porodice vode uglavnom podzemni način života) imaju veoma izraženu roditeljsku brigu, na primer vrsta Typhlops vermicularis. Jasno je da je jajima potrebna odredjena temperatura da bi se uopšte iz njih izlegli mladi, i da se to najlakšeu prirodi postiže tako što se zmija uvije oko njih, ali sam isto tako pročitala da briga o jajima nije baš svojstvena zmijama. Pa mi tu neke stvari nisu jasne...:confused:

Dendzo
28.11.12., 22:55
Nijedna zmija ne vodi brigu o mladima. Neki pitoni se obmotavaju oko jaja cime ih stite i pokusavaju da obezbede dobru temperaturu za inkubaciju, ali kada mladi izadju prepusteni su sami sebi. Mada sto se toga tice najbolji roditelji i neprevazidjeni u svetu zmija su muzjak i zenka kraljevske kobre. Kraljevska kobra je jedina zmija koja pravi gnezdo. Muzjak i zenka ga cuvaju i brane do izleganja mladih, ali kada se oni izlegu prepusteni su sami sebi.
Kad smo vec kod gmizavaca najbolji roditelji su, pa cak se racuna gledajuci sve kicmenjake, zenke krokodila i aligatora. One mlade cuvaju od godinu i po do tri godine od izleganja iz jaja.

Danijela91
28.11.12., 23:01
Onda, po ovome, sve one čuvaju jaja do izleganja?

hey-ho
28.11.12., 23:08
Sve ćeš to naučiti na fakultetu, samo se strpi :) Ovde na forumu se vodi diskusija o zmijama koje se gaje u hobiju i uglavnom je vezana za ponašanje, razmnožavanje itd. a ova tvoja pitanja nisu baš u opsegu teraristike pa će ti teško neko odgovoriti više od ovoga što si i sama napisala. Eto Nenad se više od ostalih razume u zmije a to je sve iz njegovog iskustva po terenima i istraživanja po internetu, i sumnjam da ima vremena da ti odgovara svaki put na pitanje :)
Potraži na netu neke naučne radove o tome što te zanima ili jednostavnije na wikipediji, jer nema ovde toliko stručnih ljudi koji bi mogli i isto tako bili voljni da ti stalno odgovaraju na pitanja ne toliko vezana za teraristiku. :)

Dendzo
28.11.12., 23:12
Pa ne cuvaju sve. Ja mislim da nijedna nasa vrsta ne cuva jaja, ili mlade. Gore navedene zmije su jedne od retkih koje cuvaju, narocito kraljevska kobra.
I hey ho je u pravu. Ima mnogo dobrih sajtova o gmizavcima, zmijama itd.

Danijela91
28.11.12., 23:18
Sve ćeš to naučiti na fakultetu, samo se strpi :) Ovde na forumu se vodi diskusija o zmijama koje se gaje u hobiju i uglavnom je vezana za ponašanje, razmnožavanje itd. a ova tvoja pitanja nisu baš u opsegu teraristike pa će ti teško neko odgovoriti više od ovoga što si i sama napisala. Eto Nenad se više od ostalih razume u zmije a to je sve iz njegovog iskustva po terenima i istraživanja po internetu, i sumnjam da ima vremena da ti odgovara svaki put na pitanje :)
Potraži na netu neke naučne radove o tome što te zanima ili jednostavnije na wikipediji, jer nema ovde toliko stručnih ljudi koji bi mogli i isto tako bili voljni da ti stalno odgovaraju na pitanja ne toliko vezana za teraristiku. :)

Ja nikoga ne primoravam da odgovori, ako su raspoloženi odgovore, ako ne, ne :D ne vidim što bi nekome smetalo, svejedno se radi o zmijama. :D Ovde su uglavnom ljudi sa iskustvom, teraristi, ja ću možda uzeti neku pa eto, volim da pitam sve što me ineresuje a da je vezano za zmije, naučnih radova mi je preko glave, ali hvala na sugestiji, imaću u vidu.;)

Dendzo
28.11.12., 23:29
Evo jedan podatak koji sam nasao u mojoj omiljenoj knjizi Herpetology 3rd Edition. Sto se gmizavaca i roditeljske brige tice stvari stoje ovako.

Od priblizno 260 vrsta kornjaca samo tri vrste imaju roditeljsko ponasanje. Svi krokodili i aligatori ispoljavaju roditeljsko ponasanje. Od 3000 vrsta gustera samo 41 vrsta, i od 1700 vrsta zmija samo 47 vrsta ima izrazen roditeljski instikt.

Danijela91
28.11.12., 23:34
Hvala na odgovorima, evo obećavam neću smarati opštim stvarima više :) Hvala Dendzo :)

hey-ho
28.11.12., 23:43
Baš kao što kažeš, "ljudi sa iskustvom, teraristi". Znači da imaju iskustva iz oblasti teraristike o čemu ovaj forum i jeste, a malo je ljudi koji bi ti odgovarali na pitanja nevezana za teraristiku a da na ista ta pitanja odgovore za 5 minuta možeš pronaći na wikipediji. Koliko poznajem ovaj forum, sumnjam da će ti još neko osim Nenada i Dendze odgovarati na takva pitanja a možda uskoro neće ni oni jer si krenula prebrzim tempom tj. preambiciozno. :) Ako već hoćeš da nabaviš zmiju, ne brini se, nije potrebno baš toliko znanja za početak, sve se vremenom nauči iz iskustva ;)

nenad
29.11.12., 01:02
Denzo, ti podaci o tome koje vrste brinu o mladuncima ili jajima sigurno samo podrazumevaju dovoljno istraživane vrste, jer sve grupe životinja koje si naveo imaju mnogo više poznatih vrsta, od tih cifara, samo zmija recimo ima preko 3000 vrsta. Roditeljska briga o mladima je pre par godina dokazana kod burmanskih pitona. Posmatrani su u prirodi i zaključeno je da određeno, verovatno kraće vreme, provode sa mladuncima. Detalja se baš i ne sećam, gledao sam to pre par godina. Što se tiče pitanja, mogu da budu korisna, jer nešto može i da se nauči, iako nisu sva baš vezana za teraristiku. U svakom slučaju su zanimljivija od pitanja " POMOZITE! zmija mi nije jela 6 dana, šta da radim?" :D koja ti vremenom, definitivno dosade.

popke
29.11.12., 01:33
sto se tice dali zmija moze da zagreje jaja , mislim da nemoze . Ali opet u hladnim danima moze da ih sacuva da se ne ohlade mnogo ;) Isto tako mislim da svaka zenka kada polozi jaja , postaje zmija ljuta :) tj da ima majcinski instikt i cuva jaja . Sto se tice mladunaca, kao sto rekose dendza i nenad dokazano je da to postoji kod nekih vrsta, ali je i opste poznato da su mladunci po rodjenju sami sposobni da se hrane i prezive!

Dendzo
29.11.12., 10:26
Denzo, ti podaci o tome koje vrste brinu o mladuncima ili jajima sigurno samo podrazumevaju dovoljno istraživane vrste, jer sve grupe životinja koje si naveo imaju mnogo više poznatih vrsta, od tih cifara, samo zmija recimo ima preko 3000 vrsta. Roditeljska briga o mladima je pre par godina dokazana kod burmanskih pitona. Posmatrani su u prirodi i zaključeno je da određeno, verovatno kraće vreme, provode sa mladuncima. Detalja se baš i ne sećam, gledao sam to pre par godina. Što se tiče pitanja, mogu da budu korisna, jer nešto može i da se nauči, iako nisu sva baš vezana za teraristiku. U svakom slučaju su zanimljivija od pitanja " POMOZITE! zmija mi nije jela 6 dana, šta da radim?" :D koja ti vremenom, definitivno dosade.

Da u pitanju su samo dovoljno istrazene vrste. Inace po toj knjizi ima preko 2900 vrsta zmija, a pisana je 2009. sto znaci da su naucnici dobro radili protekle tri godine cim su stigli do 3400 vrsta koliko je poznato danas. Ipak ti brojevi variraju u zavisnosti sta se racuna u vrstu. Evo gore navedenog burmanskog pitona neko racuna u vrstu, dok ga vecina ne racuna jer on i nije vrsta, nego podvrsta indijskog pitona. To bas pise u knjizi.

nenad
29.11.12., 11:35
Ubili su se od posla, veruj mi ;) Sve što su radili je razdvanje podvrsta u nove vrste, zato se cifra povećala. Nije otkriveno toliko novih vrsta, nego su stare razdvajali, a opet cifra od 3400 mi je malo nerealna, i mislim da je to samo slobodna procena o broju poznatih i nepoznatih vrsta zajedno. Klasifikacija je samo stvar izbora, a ne precizna naučna disciplina ;)

Paris Reptiles
30.11.12., 13:36
sto se tice dali zmija moze da zagreje jaja , mislim da nemoze . Ali opet u hladnim danima moze da ih sacuva da se ne ohlade mnogo ;)

Varaš se. Gotove sve ženke iz porodice pitona ostaju uz jaja do izlijeganja beba. Prvenstveno kako bi ih zaštitile od grabežljivaca, a drugi zadatak je osigurati optimalnu temperaturu prilikom inkubacije. Čine to na način da prikupe jaja na hrpu koja oblikom podsjeća na piramidu te se tijeolom omotaju oko njih da ih se gotovo niti ne vidi.Dokazano je da neki pitoni ( indijski piton, burmanski piton, itd.) kontrakcijom mišića podižu temperaturu tijela te na taj način automatski zagrijavaju i jaja. Kod nekih pitona kod kojih nije dokazan taj fenomen uočen je drugačiji oblik brige o jajima. U trenutku kada ženka osjeti da bi pad temperature mogao ugroziti razvoj embrija/fetusa one napuštaju gnijezdo u potrazi za izvorom topline. Nakon što apsorbiraju dovoljnu količinu topline vračaju se u gnijezdo u početni položaj kako bi inkubacija prošla nesmetano.

Pročitao sam da je netko napisao da se zmije ne brinu o mladima nakon izlijeganja što također nije točno. Python sebae (afrički piton) ostaje s bebama i nakon izlijeganja, što ne znači da je takvo ponašanje karakteristično samo za ovu vrstu.

popke
30.11.12., 15:55
druze pitanje je bilo dali zmije vode racuna o jajima? ja napisah da vode racuna :) a i to je relevantno, drugo sto se tice mladunaca, pitoni jesu zmije ali nisu sve zmije pitoni ! mislim da ima vise vrsta zmija koje nevode racuna o mladima! pa bi moj zakljucak bio da je sve to relevantno ! nemoze se reci bukvalno ni da cuvaju jaja sve zmije a kamoli mladunce ! sto se tice grejanja jaja , opet su u pitanju pitoni,i mislim da jedna hladnokrvna zivotinja nemoze da podigne temperaturu kao neka ptica recimo, pa otud moje takvo tumacenje.

Paris Reptiles
02.12.12., 16:12
Znam koje je pitanje ali obzirom da si spomenuo zagrijavanje jaja prilikom inkubacije napisao sam ti opširnije obješnjenje da ne živiš u zabludi ;)
Ako pročitaš pažljivije moj predhodni post uočit ćeš da sam napisao da je kod nekih pitona dokazana briga o mladuncima i jajima što ne znači da zmije iz drugih porodica ne posjeduju isti majčinski instinkt nego da je ovo područje izuzetno malo ili nije uopće istraženo.

popke
03.12.12., 22:53
ok, da kazemo da si u pravu i da sve zmije cuvaju svoje mladunce , opet nemogu da shvatim kako majka moze da im pomogne kad ce svaki na svoju stranu :)