PDA

Pogledaj punu verziju : Voćne Mušice?



Proka
02.12.12., 21:21
Jel ima neko ko drzi iste kao hranu?
Treba mi par saveta.
Kako započeti koloniju i koliko je potrebno posvetiti vremena da to uspe?
Našao sam par guidov-a ne netu ali bih voleo da mi se javi neko odavde ako ima više iskustva.
Hvala.

legenda
02.12.12., 21:30
Pitaj njega
carcharias (http://www.teraristika.org/forum/member.php/2322-carcharias)

Proka
02.12.12., 21:40
Valjda će se javiti ovde, pa da svi vide.

stsasa
02.12.12., 22:53
Od septembra gajim dve vrste mušica (manju vrstu manje jer su male i izlaze mi lako izlaze iz kutije sa gušterima). Problem su grinje i buđanje podloge. Podloga mora biti vlažna. Buđanje se rešava sipanjem sirćeta a za grinje nisam našao rešenje. U principu muve pre formiranja kolonije ošlobodim grinja i nadam se da se grinje ne pojave pre nego muve odrade posao. Manja vrsta se razmnožava bez problema. Veća ima ciklus od mesec dana što je baš čini ranjivom od grinja. Podloga mi je trenutno ljuspice pire krompira, sirće, voda, šećer, suvi kvasac. Voće sam trenutno izbacio jer ne vidim razliku a i pravi mi probleme jer trenutno ne nalazim odgovarajuće (cena-potreban kvalitet). Stavim slame i to je to. Dospem vode kada se podloga malo osuši. Ako je suva ništa od larvi i buđa bez obzira na sirće. Kada hranim guštere ubacim parče sveže jabuke one se skupe oko nje i gušteri ih pokupe sve.
U principu mi je lakše da pokupim oteke od lateralisa i da čekam male ali ih držim zbog raznovrsnosti ishrane. Da, kada bukne kolonija imaš muva ko pleve ali kratko. Tako da svake nedelje treba praviti novu koloniju. Za novu koloniju uzimaš muve posle par dana od "buma" jer prvo izlaze ženke a posle par dana mužijaci (stara kolonija je uglavnom od mužijaka pa nekada kombinujem).

Dzo
03.12.12., 02:43
Pozdrav ciklidas, fin tekst ;)
Ja sam gajio melanogaster letece i hydei neletece. Sada imam samo hydei neletace i zadovoljan sam (prestao sam sa melanogaster jer su me smorile letenjem po sobi) mada su mi kulture malo redukovane posto sam ih "prehladio" izgleda.
Ne treba ti puno vremena da posvetis muvama. Ko sto rece kolega ciklidas jednom nedeljno pravis novu kulturu i bacas najstariju i to je to.
Ja ih drzim u plasticnim casama i flasama.
Na dno stavljam mix od zitarica kao musli i malo kvasca, zatim prelijem roze spricerom posto nisam imao sirce i na kraju pospem malo secera odozgo kao dodatni konzervans. Nemam problema sa budji i sa grinjama. Preporucujem da stavljas sirce jer kiselost ne dozvoljava bakterijama da se razvijaju. Ne mogu da ti opisem smrad iz svojih starih kultura zbog toga sto nisam stavljao sirce nego vince.
Inace grinja se resavas Bezil benzoatom ali ja ga nisam koristio jer i grinjama treba mesec dana da se razmnoze a tad je kultura zrela za u djubre.
Preko toga im stavim deo dzaka za krompir, koji sam planirao za top filter ali je postao utociste za muve.
Umesto poklopca stavljam sundjer (pre sam stavljao parce zavese/mrezice sa gumicom) da mi slucajno ne bi neki jebac preletac zeznuo kulturu.

KAd to spremim stavim 100+ muva i zaboravim na njih dok ne prodju ciklus.
Melanogaster (manja vrsta) treba oko 2 nedelje da od jajeta preko larve i lutke postane muva a hydei oko 4 nedelje mada sam ja neke dobijao i posle 3. Odrasle muve zive oko mesec dana valjda, mada ti neces da ih pustas da dosegnu duboku starost.

Sto se bezanja iz terarijuma tice, najbolje je da postavis malu kutijicu sa rupicama u terarijum i da je napunis vocem. Meni konstantno takva jedna stoji iza stakla. Muve ce se tu skupljati i nece bezati mnogo van. A ako se tu i razmnoze imaces konstantan priliv larvi i muva za ljubimce.

Proka
03.12.12., 10:08
Veoma lepi i opširni odgovori.
Ja koliko sam jurcao po netu našao sam nešto ovako : Link (http://www.ukmantisforums.co.uk/fruit-flies/2009-how-make-fruit-fly-culture.html)
Samo ovde vidim da je malo drugačija procedura, ali to je to na kraju.
Temperatura moze da bude sobna ili ?
I kako bih mogao da dodjem do prvih da započnem koloniju?
Meni naravno neće trebati nešto preterano, planiram da nabavim neke Bogomoljke pa dok ne izrastu da mi VM budu primarna hrana.

Hercul
06.12.12., 19:22
temparatura sobna da a zapocnes koloniju svratis do mene kuci pobjegle su prije 15 dana i jos ih ima milion :D
standardna formula 1 banana 1 kasika secera 2 kasike pirea i mal vode po potrebi........ muholovka po clanu porodice obavezna oprema :icon_cheers: