PDA

Pogledaj punu verziju : Problem sa dnevnim gekonom !



Reptile Whisperer
17.12.12., 16:22
Imam problem sa dnevnim gekonom . Jako malo jede i jako se malo pokrece . :( Vidi se da je smrsao dosta ... :( Zadnjih pola sata se ni ne pomera , samo je menjao boju i malo pomerao rep . Jako sam zabrinut , ne znam sta da radim , stavio sam ga na drvo ispod sijalice gde mu je toplo ... Ako imate neki predlog molim vas pomagajte :(

Proka
17.12.12., 18:11
Da li tokom noci imaš neko grejanje, jer jedino što mi pada na pamet je hibernacija ako nije bilo dovoljno toplote.
Jel isti su znakovi hibernacije, manje kretanja i manji unos hrane.

IamWhoIam
17.12.12., 18:49
temperatura, vlaznost, unos vitamina minerala? Moras nam dati neke informacije pre nego sto mozemo bilo sta da odgovorimo. U principu mislim da oni ne hiberniraju-ispravite me ako gresim.

Proka
17.12.12., 18:54
Hiberniraju, evo jednog od mnogih tekstova "Cooling
Before the breeding period, some breeders expose their animals to shorter daytimes (10-12 hours photoperiod) and lower temperatures (18C° - 20 °C). The cooling period should be carried out for 6 to 10 weeks during the winter for a period. During this period the day geckos will eat less, much like many animals do during hibernation. After the cooling period the temperatures, photoperiod and feeding should be gradually increased until back to normal."

Reptile Whisperer
17.12.12., 21:23
Uginuo je :'((((((((( Prskao sam mu svaki dan terarijum , temperatura mu je bila oko 20-23 stepeni , vitamine nije hteo da jede sa bubama , pa sam mu sa prsta davao .... Zadnja 5-6 dana se stalno sakrivao , nije nista jeo , nije hteo ni vocnu kasu ni nista ... Pomerio sam ga na drvo ispod svetla i stavio na njega nekoliko kapljica mlake vode u nadi da ce da lizne ili nesto ... Malo se pomerao , kasnije nije reagovao na moje pokrete ni nije se uopste micao i onda uginuo :'(((
R.I.P. Spondi :'(((

Proka
17.12.12., 21:33
Šteta baš, reci mi jel temperatura od 20-23c bila u toku dana, a tokom noci da li si grejao ili ne?
Jer u tom slucaju ti je temperatura 100% pada ispod 17c i to je moguci uzrok smrti.

Reptile Whisperer
17.12.12., 21:49
Nisam grejao preko noci , al nikad nije imao nista upaljeno preko noci i nista mu do sada nije bilo :( ... Nocu nije padala ispod 18 stepeni

Proka
17.12.12., 21:54
Koliko znam oni su baš osetljivi što se toga tiče, i minimalna temperatura je 18c. Tako da ja mislim da je to mogući razlog uginuća.

Znam da je kasno ali evo da neko ne bi napravio slicnu grešku : "The temperature during the day should be between 26 and 32 C° and drop at night to around 18 - 22 C°. You should use a thermometer to monitor the different temperature levels in the enclosure, it’s best to measure the temperature in different places. There are digital thermometers that record the highest and lowest temperature by means of a probe, I highly recommend these. Temperatures that are to high or low can lead to stressing your geckos and even fatalities"

Reptile Whisperer
17.12.12., 22:15
Uh , sta da se radi ... Nisam uopste znao da im se treba grejat nocu ... Ranije mu je bila temperatura 25+ stepeni , al otkako je zahladnilo smanjila se ... Sta da se radi , valjda ce nekom pomoci da ne napravi slicnu gresku :'( ...

Proka
18.12.12., 00:04
Sada ništa, sada za nauk pre nabavke zivotinje pribavi što više informacija.
Još jednom baš šteta.

poskok
28.12.12., 20:48
Sad sam procitao temu i nisam siguran da je ovde problem izazvala temperatura, narocito ukoliko nije padala ispod 18 stepeni. Ovi gekoni, ukoliko je rec o P.m. grandis-ima, jesu osetljivi na temperaturu ali mnogo vise kada je rec o njenim gornjim granicama (hot spot ne sme da bude topliji od 32-33stepena). Preslisaj se da li si ispostovao sva pravila ishrane (ukljucujuci i velicinu plena), da li je vlaga bila optimalna i proveri kakva ti je ventilacija u terarijumu. Nazalost, sada ne mozes da uradis nista da povratis ljubimca ali mozes da sacuvas nekog buduceg ako definise greske koje si sa ovim napravio.

Proka
29.12.12., 00:41
Naravno, ne moze se 100% potrvrditi ovim putem.
Sama smrt zivotinje moze biti totalno nesto bezazleno ili ipak greska u cuvanju.
Moja pretpostavka je temperatura, pogotovo jer je ove godine bilo dosta variranja u istoj, što moze biti šok za guštera.
Pogtovo ako bude ispod 18 uveče a u toku dana se vraća na 24+ što je ogromna razlika u kratkom periodu, pritom je to u kontuitetu.
No naravno moze biti nešto totalno deseto.
Mozda malo surovo ali na greškama se uči, zato je internet dobra stvar i lepo mozeš da pročitaš sve i da saznaš kako su ostali ljudi grešili i da ti ne napraviš istu ili sličnu grešku.

Reptile Whisperer
29.12.12., 13:08
Pa mislim da nije hot spot bio tako topao ... Grejao sam ga sa sijalicom od 75 w , a bila jos onako vise uzdignuta , oko 5-10 cm iznad terarijuma ... Hrana mislim da je bila ok u odnosu na njegovu velicinu , davao sam mu odrasle lateralise i onako , ne bas ogromne fobase ... Nikad nije redovno jeo , na svaka 2-3 dana , mada kada je bio mladji jeo je svaki 2-3 dan ... Kada je uginuo bio je star godinu i kusur tako da mislim da je bila ok velicina hrane ... Ventilacija je bila u proslom terarijumu dijagonalna , al sam ga prebacio u drugi (u kojem je bio mozda 4-5 meseci) i tamo je bila skoro ceo poklopac , s tim da sam jedan deo poklopca prekrio sa staklom da se ne gubi toliko vlaga i temperatura ... Sto se vlage tice , prskao sam ter svaki dan , leti cak i 2-3 puta dnevno ... Makar da vidimo u cemu sam pravio greske , kad vec ni sam nisam znao :((

poskok
30.12.12., 21:22
Izmeri temperaturu ispod sijalice na mestu na kome se guster suncao. Ja kod bradate agame koristim sijalicu od 60w i to mi daje 40-42 stepena na hot spotu sto bi za grandise bilo previse. Kod grandisa koristim spot od 40w 6 sati dnevo, ostalo vreme temperaturu im odrzava grafitni folija grejac, malo parce na bocnoj strani terarijuma, dok im nocu ne grejem terarijume.

Reptile Whisperer
31.12.12., 02:53
Pa sada sam bas merio temperaturu , bila je 24 , posto je ta lampa sa sijalicom sa kojom grejem izdignuta ... A i na terarijumu je otvor ceo poklopac tako da se dosta gubi toplota i verovatno se smanjuje i zbog prskanja ... U proslom vecem terarijumu sam mu i ja grejao sa sijalicom od 40 w , tamo je bila dijagonalna ventilacija i ne tako velika ...