PDA

Pogledaj punu verziju : Problem sa terarijumom (stvara se plesan).. HELP



Djuka
24.12.12., 16:27
Poz svim teraristima! Kao sto naslov kaze imam problemcic, stvara se nesto belo poput fine paucine ali samo po dnu tera oko panja i malo po tresetu. Vlaga u ter. je minimalna, nema neki specifican miris, panj vonja ko i svaki drugi, podloga je treset, pozadina od kore drveta.. Terarijum je prilicno velik Vis:60 Sir:35 Duz:35 e jedino nasta ja sumnjam je ventilacija koju cete videti na slikama pa mi recite dali je to dovoljan otvor za toliki ter i dali ste se susretali sa ovakvom pojavom... i jos nesto, terarijum je stavljen u funkicju pre mesec dana a taj uljez u mom teru se pojavio vec nakon 15-ak dana i konstantno napreduje i osvaja podlogu i panj..

4486
4487
44884489

filipj97
24.12.12., 17:27
Poboljsaj ventilaciju i trebalo bi da se sredi sve. Nemoj bas da ti vlaga bude minimalna posto Poecilotherijama treba povisena vlaga. A mozda i jeste paucina?

hey-ho
24.12.12., 17:58
Nije paučina, to je plesan od ustajalog, vlažnog vazduha. Za takav visok terarijum obavezno je napraviti dijagonalnu ventilaciju. Ne znam kako je najjednostavnije da to sad promeniš.. Eventualno klizeća vrata da napraviš od mrežice uramljene u neke metalne ploče ili nešto tome slično ali onda baš nećeš imati najbolji pogled sa prednje strane.
Evo ti primer dobre ventilacije:
http://lyndrup.dk/pics/both_tanks.jpg

Djuka
24.12.12., 18:46
Tako sam i mislio, ventilacija je definitivno! OMG
Idem da rasformiram ter. pokusacu da odlepim bocne stranice jednu po jednu, isecem otvore sa strane i zalepim mrezicu.. A kako sad da sterilisem pozadinu i panj, operem vodom i u rernu, jel pametno? Treset cu nasuti novi to se definitivno nemoz sterilisati jer ce se sav izmesati sa tom plesni.. Hvala na odgovorima :) Idem da se bacim na posao

hey-ho
24.12.12., 19:54
Ne treba ti sterilizacija, samo dobro očisti plesan nekom grubljom četkom i ostavi panj da se osuši na radijatoru, jer koliko god ga ti pekao i sterilisao buđ će se iznova stvarati ako terarijum nije dobro provetren. Kad ga budeš vraćao u terarijum, stavi ga na suv treset i taj deo nemoj kvasiti. Obezbedi činijicu sa vodom i oko nje malo kvasi treset a ostalo nek bude suvo. Na svakih 4-5 dana, uveče pre no što legneš da spavaš, poprskaj malo zidove terarijuma (panj nemoj, i koristi demineralizovanu vodu da ne bi ostajao kamenac po staklu) sa kojih će tarantula u toku noći možda piti vodu a i dobro će održavati vlažnost.

filipj97
25.12.12., 16:39
Sad tek videh slike... nije htelo da pokaze. Kao sto kaze hey ho samo ventilaciju sredi i ocisti plesan i kad hranis T izvadis ostatke hrane da ne ostaje.

Djuka
25.12.12., 21:22
U toku je prepravka tera, taj problematicni sam rastavio, nosim sutra bocne stranice da mi se izbuse rupe di ce doci mrezica i pravim jos jedan ter. da dovedem curu mom regalisu pa kad sve bude gotovo bacicu slike da osacujete i date koment! Fala na savetima, sta cu moram slusat iskusnije :D

hey-ho
25.12.12., 21:54
Lepo što praviš terarijum i mužjaku i ženki ali imaj na umu da mužjak nakon sazrevanja živi još svega par meseci tako da će ti jedan terarijum ubrzo ostati prazan. Al nabavićeš valjda još neku ženku iste ili različite vrste, tako to ide u ovom hobiju, greota je da terarijum stoji prazan :D

jovanbabic
25.12.12., 23:05
Nije paučina, to je plesan od ustajalog, vlažnog vazduha. Za takav visok terarijum obavezno je napraviti dijagonalnu ventilaciju. Ne znam kako je najjednostavnije da to sad promeniš.. Eventualno klizeća vrata da napraviš od mrežice uramljene u neke metalne ploče ili nešto tome slično ali onda baš nećeš imati najbolji pogled sa prednje strane.
Evo ti primer dobre ventilacije:
http://lyndrup.dk/pics/both_tanks.jpg
brate jel ovo tvoj ter gde si naso ove cool klizace? :D

hey-ho
25.12.12., 23:35
Nisu moji terarijumi, to sam na brzaka našao na netu samo da pokažem kakva ventilacija treba biti. Meni se baš i ne sviđaju takvi klizači jer moraš celo staklo izvlačiti kad hoćeš nešto da izvadiš iz terarijuma pa postoji šansa ti ispadne ili se jednostavno prelomi. Osim toga, mislim da bi neka veća tarantula mogla to da otvori :D

jovanbabic
27.12.12., 23:56
Nzm ja sam odusevljen tim stilom samo mi jos klizaci fale :D