PDA

Pogledaj punu verziju : Prvi terarijum za prvu agamu :)



makicom
30.12.12., 22:36
Evo i mog prvog pokušaja. :D
Više slika kako bude dalje napredovalo.

4509

4510

4511

Ako imate sugestija ili pitanja, rado ću saslušati ili pomoći.

Stiv
31.12.12., 00:29
Cini mi se da ce ti biti mali kad ti poraste agama, ako je u pitanju bradata. Inace super izgleda. Koje su dimenzije?

makicom
31.12.12., 00:38
Cini mi se da ce ti biti mali kad ti poraste agama, ako je u pitanju bradata. Inace super izgleda. Koje su dimenzije?

Dimenzije su 100 x 50 x 60 cm (D x Š x V). Nadam se da će biti dovoljno i ovako nemam pojma gde ću ga staviti:)

Proka
31.12.12., 01:53
Super su dimeznzije i super izgleda!
Okaci naravno kada uredis sve kako treba.
(izgleda dosta manje na slikama)

Stiv
31.12.12., 01:54
Uuu jeste to dovoljno, deluje mnogo manji na slici :)

Toster
31.12.12., 01:54
Odlično izgleda, dodaj još slika kako budeš dalje radio :D

Satyr
31.12.12., 02:26
na slici deluje ko da je širok pola metra :D

makicom
31.12.12., 18:06
Hvala na komentarima. :)
Danas je postavljeno staklo i uvezano je sve osim gornjeg poklopca.
Dilema je da li poklopac fiksirati ili napraviti mogućnost kipovanja...

4512

Pored toga, potrebno mi je mišljenje za ventilaciju. Razmišljao samo o postavljanju ventilacionih rozetni na gornje bočne cokle. Hoće to biti dovoljno? Ili da postavljam na zadnju stranu?

UVA/UVB neonka je oko 60 cm i planiram da je postavim na sredinu zadnje strane terarijuma na visini oko 30 cm od peska. Pesaka bi treblo biti oko 7 cm visine, 2 cm niže od stakla. Jel to ok?

Spot sijalice još nema tražim 100W i razmišljam dodati i grejač dna, kako bi postigao traženu temperaturu. Ako imate savet i povodom toga, bio bih vam zahvalan.

Pozdrav svima :)

hey-ho
31.12.12., 18:21
Pretpostavljam da ce to sa bocnih strana biti dobro resenje za ventilaciju. Sto se poklopca tice, ako jos uvek nije kasno, mozda je bolja ideja da ceo mozes da ga skidas a da neonku procvrstis za njega jer ako je prisvrstis za zadnju stranu, na visini od 30 cm kao sto si i naveo, nece bas valjati jer ce ti bljestati u oci i nece biti lep pogled na terarijum a za gustera je bolje da UV dolazi odozgo. Jacinu sijalice trebas prilagoditi temperaturi u sobi jer ako ti je u sobi toplo verovatno je sasvim dovoljna i ona od 60 w pa bolje kupi prvo nju.
Inace, za sada super izgleda terarijum :) Hoces praviti mozda neku pozadinu?

makicom
31.12.12., 18:39
Pretpostavljam da ce to sa bocnih strana biti dobro resenje za ventilaciju. Sto se poklopca tice, ako jos uvek nije kasno, mozda je bolja ideja da ceo mozes da ga skidas a da neonku procvrstis za njega jer ako je prisvrstis za zadnju stranu, na visini od 30 cm kao sto si i naveo, nece bas valjati jer ce ti bljestati u oci i nece biti lep pogled na terarijum a za gustera je bolje da UV dolazi odozgo. Jacinu sijalice trebas prilagoditi temperaturi u sobi jer ako ti je u sobi toplo verovatno je sasvim dovoljna i ona od 60 w pa bolje kupi prvo nju.
Inace, za sada super izgleda terarijum :) Hoces praviti mozda neku pozadinu?

U potpunosti se slažem sa idejom da će biti lepše da je neonka na poklopcu, a ne na zadnoj strani, samo neki kažu da nema dejstvo ako je udaljenija od 30 cm... U tom slučaju to će biti na 45 cm od peska. Jel to ok?

Što se tiče pozadine, imam nešto stiropora i cementa, kao i boje, što mi je bilo namenjeno akvarijumu, pa se možda poigram:)

GEKON
31.12.12., 18:50
Extra si odradio, nesto slicno kao moj terarium samo meni prednje staklo 120x60 a ter se otvara od gore... Stavljam slike za koji dan...
Ja imam isto problema oko ventilacije. Vec neko vreme drzim poklopac pomeren malo nazad tako da preko cele pocrsine bude nekih 2-3cm lufta... :)
Meni je uv na nekih 45cm od peska, ali kad se gmizo popne na drvo dodje mu na 20cm neonka, tako da nije problem...
Spot lampa moze i ona od 60w ako imas i podno grejanje... mada sad zimi podno ti je neophodno kod mladih agama.

makicom
31.12.12., 19:12
Extra si odradio, nesto slicno kao moj terarium samo meni prednje staklo 120x60 a ter se otvara od gore... Stavljam slike za koji dan...
Ja imam isto problema oko ventilacije. Vec neko vreme drzim poklopac pomeren malo nazad tako da preko cele pocrsine bude nekih 2-3cm lufta... :)
Meni je uv na nekih 45cm od peska, ali kad se gmizo popne na drvo dodje mu na 20cm neonka, tako da nije problem...
Spot lampa moze i ona od 60w ako imas i podno grejanje... mada sad zimi podno ti je neophodno kod mladih agama.

U kom smislu problem? Misliš da nemaš otvore uopšte ili to što si otvorio nije dovoljno? Meni nije problem da napravim otvore, i mislim da bi najbolje bilo sa boka. A da li je dovoljno za ovoliki terarijum to neznam...

Mogu i kulere da postavim tako da vazduh sa jedne strane ulazi a sa druge izlazi:)

Super ako nije problem da neonka bude na 45 cm od peska:)

GEKON
31.12.12., 19:26
Problem u smislu necu da mi se izmrvi iverica, ovako je lepse a za agamu je to dovoljno :D
kao najbolje bi bilo da budu dva otvora s jedne strane gore a s druge dole zbog boljeg prodora vazduha, ali sta je tu je za sad je ovaj moj ziv i zdrav
da kucnemo u ivericu :D
ubacicu za dan dva slike pa ce ti bude jesno ;)

makicom
02.01.13., 22:12
Terarijumu postavljeni nogari kao postolje, ubačena neonka i spot sijalica, odrađeno zaptivanje silikonom.

4514 4515 4516

Trenutna temperatura na spotu sa 75W sijalicom je 42 stepena, vlažnost 22%.
Na drugom kraju tempreatura sporo raste stigla je do 24, ako bude potrebe dodaću još jednu slabiju spot sijalicu.

Sledi postavka grejača, peska i uređivanje. :)

makicom
03.01.13., 00:47
Za sad to izgleda ovako:)

4517

makicom
04.01.13., 08:52
Nakon cele postavke, dodavanja još jedne spot sijalice od 35w i merenja temperature, rezultati su sledeći:
Spot 42 stepena
Mesto sa najnizom temperaturom 28 stepeni
Vlaga oko 20%

Nadam se da je to ok za dnevne uslove.

nedoumicu imam kada je u pitanju noć. Naime, temperatura je 20 stepeni, a vlažnost 75%.
Sa ukljucenim grejacem temperatura je 24-26 stepeni, a vlažnost 70%.

Bio bih zahvalan ako neko može dati savet šta bi trebalo biti optimalna temperatura i vlažnost noću?

Proka
04.01.13., 14:36
Super terarijum zaista, nema potrebe da dogrevas nocu mada i mozes, temperatura od 20c je ok ali mu 24-26 nocu nece skoditi.

makicom
04.01.13., 23:25
Hvala Proko na odgovoru. Dobio sam makišu. Pusticu ga malo da se navikne na okruženje pa ćemo videti.

Proka
05.01.13., 00:00
Nema na čemu.
U takvom okruzenju moze samo da uziva.

hey-ho
05.01.13., 01:58
Nakon cele postavke, dodavanja još jedne spot sijalice od 35w i merenja temperature, rezultati su sledeći:
Spot 42 stepena
Mesto sa najnizom temperaturom 28 stepeni
Vlaga oko 20%

Nadam se da je to ok za dnevne uslove.

nedoumicu imam kada je u pitanju noć. Naime, temperatura je 20 stepeni, a vlažnost 75%.
Sa ukljucenim grejacem temperatura je 24-26 stepeni, a vlažnost 70%.

Bio bih zahvalan ako neko može dati savet šta bi trebalo biti optimalna temperatura i vlažnost noću?

Sve ovo što si naveo je baš kako treba. Noćni grejač, kao što reče Proka, nije neophodan jer i u njihovom prirodnom okruženju noću temperatura može da se spusti i do 15 stepeni. Vlažnost ne igra neku ulogu sve dok je, pored insekata, hraniš i biljnom hranom iz koje izvlače vodu. Stoga mislim da nije potrebna činijica za vodu jer ne verujem da će je ikad koristiti a ti joj povremeno možeš davati malo vode tako što ćeš joj špricem kapati po vrhu nosa a ona će lickati kapljice. Ako se uprlja od izmeta, možeš je okupati u kadi sa mlakom vodom ali to obavezno da bude barem 2 sata pre gašenja lampe, da ne bi išla na spavanje hladna. Kupati je možeš i kad vidiš da je počela da se presvlači kako bi joj se stara koža lakše odvojila od tela.

makicom
05.01.13., 10:09
Hvala i tebi Hey-ho na savetima. Kad smo već kod hrane, ja sam nabavio nešto crva i lateralisa, ali u manjoj količini. Verujem da znate gde mogu da se obratim za veće količine...može privatna poruka. Pozdrav

makicom
08.01.13., 16:22
Jedno pitanje vezano za ventilaciju...
Posedujem dva kulera od 6 cm sa filterima, koje bih koristio kao ventilaciju, tako što bi jedan uvlačio vazduh a drugi izvlačio vazduh.
Jedina dilema je gde ih postaviti. Razmišljao sam da onaj koji izvlači vazduh treba da stoji gore na bočnoj desnoj cokli, gde je najveća koncentracija toplog vazduha, a da drugi postavim na zadnjoj ploči u donjem levom uglu...
Šta mislite o tome?

vladimir
17.01.13., 13:18
koliko je dugacka tvoja neonka i de si je uzeo i koliko kosta terarijum je super svidja mise a daj 1 sliku sa agamicon u njemu

Proka
17.01.13., 15:14
Jedno pitanje vezano za ventilaciju...
Posedujem dva kulera od 6 cm sa filterima, koje bih koristio kao ventilaciju, tako što bi jedan uvlačio vazduh a drugi izvlačio vazduh.
Jedina dilema je gde ih postaviti. Razmišljao sam da onaj koji izvlači vazduh treba da stoji gore na bočnoj desnoj cokli, gde je najveća koncentracija toplog vazduha, a da drugi postavim na zadnjoj ploči u donjem levom uglu...
Šta mislite o tome?
Mislim da za tim nema potrebe, dovoljno je da imaš dovoljno velike rupe da vazduh ulazi ili ti cirkuliše.

makicom
17.01.13., 22:42
koliko je dugacka tvoja neonka i de si je uzeo i koliko kosta terarijum je super svidja mise a daj 1 sliku sa agamicon u njemu

Neonka je dugacka 60 cm, to je 18W. Imas i manje i vece u PetCentru u Beogradu. U pitanju je JBL ReptilSun 8. Cena mislim da je oko 1800 dinara, nisam siguran, zovni ih, pa pitaj. Mozda neko moze da ti preporuci nesto bolje, ja sam to nasao. Inace, ja sam svoju skinuo sa plafona i stavio je na zadnju stranu, da bu de bliza agamici, i mislim da je ona ojacala od tada...
Sad je raspored ovakav, mada jos tragamo za idealnim i dodacemo jos malo peska tako da posude utonu u njega. Pored toga ideja mi je da na pozadinu stavim plutu u kombinaciji sa trskom i bambusom, da bude prirodnije.

4551

Toster
17.01.13., 22:44
Gdje nadjete tako lijepe komade drveta? :D

makicom
17.01.13., 22:50
Mislim da za tim nema potrebe, dovoljno je da imaš dovoljno velike rupe da vazduh ulazi ili ti cirkuliše.

Postavio sam jedan za ulaz vazduha, drugi za izlaz. U pocetku je pala temperatura za dva-tri stepena, ali dodavanjem peska to je vraceno na 36 stepeni u toplijem delu i 29 na hladnije delu terarijuma. Spot je 44 stepena. Dobro je doslo, jer se silikon koji se osecao vise ne oseca...

Hvala svejedno na savetu Proko.

makicom
18.01.13., 14:42
Gdje nadjete tako lijepe komade drveta? :D


To je mangrov panj, ima ih po akvaristickim sopovima.

makicom
18.01.13., 21:52
Mislio sam da ova posuda nece imati svrhu, ali malisa se brcnuo:)

http://s2.postimage.org/nf4exvt15/IMAG0067.jpg

vladimir
14.03.13., 17:51
super izgleda ovako ima djakuzi u terarijumu :p

hey-ho
14.03.13., 18:44
Hehe, izgleda da se pregrejao pa malo ušao da se rashladi :)

makicom
19.03.13., 23:47
He, he kad je to bilo, sad puskom da ga teras ne bi usao:) Sad je porastao, a kad malo otopli bacicemo se na ulepsavnje terarijuma verovatno sa bambusom i nekom dekoracijom.

hey-ho
20.03.13., 00:20
Nemoj bambuse, nisu oni baš za agamu :) Prvo što neće moći da se penje po njima jer su dosta klizavi a drugo što neće izgledati prirodno. Agamama je dovoljno da ubaciš neke poveće panjeve i stene da bi izgledalo super i koliko toliko prirodno :)
Prošetaj malo obalom reke, naći ćeš sigurno neke interesantne panjeve koji su se nasukali.