PDA

Pogledaj punu verziju : Inkubacija Chamaeleo calyptratus



akyBG
03.01.13., 20:59
Ne mogu nigde da nadjem detalje o inkubaciji Chamaeleo calyptratus.
Zanima me da li neko zna kolika temperatura treba da bude u inkubatoru?
Kolika vlaznost vazduha?
i da li treba postaviti ventilator unutar inkubatora ili ne, i ako treba,molim vas da objasnite?
Koliko treaje inkubacija?
u cemu se drze jaja?
koliko redovno treba da odrzavam vlaznost podloge za jaja?

Ova pitanja postavljam iz razloga sto sam razgovarao sa vise ljudi i svako kaze drugacije, neko mi je rekao da treba 38-39 stepeni C, a neko 25-29C, to nije mala razlika, vise ljudi mi je reklo i za jedno i za drugo. A vlaznost niko ne pominje,sto smatram da je jako bitno. jos nisam siguran ali mislim da mi je propalo leglo zato sto je vlaznost varirala a temperatura je izmedju 25-29 C, uglavnom je 27 C.

Ako neko zna, molim vas da mi odgovorite na svako pitanje. znacice i ostalima ko bude trazio za iste stvari.... Hvala unapred

Proka
03.01.13., 22:22
Evo koliko ja znam, ali ipak sacekaj da ti se javi neko od iskusnijih.
Kada zenka polozi jaja, ista izvadis i stavish u posudu sa poklopcem.
Posuda treba da sadrzi vermiculit, vermiculti treba da bude vlazan ali ne suvise, kada budes dodavao vodu gledaj da ne prskas po jajima nego po ivici posude.
Naravno poklopac od posude izbusiti sa par rupa.
Jaja mozes da inkubiras na sobnoj temperaturi 23-25c i za takvu inkubaciju je potrebno oko 6 do 7 meseci

Stiv
04.01.13., 17:16
Vermikulit odrzava vlagu oko 70% ako se napravi u odnosu 1:1, e sad broj i velicina rupa uticu na zadrzavanje te vlage. U vermikulit se ne dodaje voda posle spremanja, tako stoji do kraja inkubiranja.

Proka
04.01.13., 17:19
Ja koliko sam gledao za kameleone se mora dodavati jer inkubiranje traje do 8meseci i do tada vecina vode ispari.
Sada kao shto rekoh nisam iskusan u inkubiranju jaja kameleona pa bolje da se saceka neko iskusniji.

hopsy
04.01.13., 17:45
Mislim da je Zarko pisao o ovome. Koliko se secam deo price je da mu inkubacija nije uspela zbog nestanka struje i pada temperature na par sati. Procackaj malo.

akyBG
05.01.13., 12:14
Znam,procitao sam to. Da li treba da se stavi ventilator u inkubator? Kada se stave jaja u poudu sa vermikulitom,izbuse se rupe,pre zatvaranja posude,da li je pametno staviti jedan sloj gaze?
Znaci ipak treba da se odrzava na 25 C. za vlaznost vazduha sam cuo da treba cak 80-90%, ili ipak treba 70%.
slobodno pisite svoje misljenje... hvala unapred

kimo
10.01.13., 14:05
Sve to ti pise na mom sajtu www.nsexotics.net, imao sam vec 5 legala i svako je uspesno izlezeno, temperatura je varirala ali je od 25 do 28 isto dobro, moze ici do 30 stepeni,a vlaznost mora da bude recimo u kutiji plasticnoj 4 cm vermikulita i sipas vode toliko da kada nagnes posudu iscuri sav visak i da je sve kompaktno, tj. da je sve vlazno svaki deo vermikulita, u poklopcu 10ak rupica iglom i provetravanje svakih 7 dana otvoris na minut i zatvoris, inkubacija traje 6 do 8 meseci.

Arijan Igic
11.09.13., 14:57
vec mi je 3 put propalo celo leglo.
Ovako sam postupao sa jajima:stavio sam duboku ciniju sa tresetom gde zenka moze da polozi jaja. po polaganju jaja, otkopao sam pazljivo treset i lagano iz rupe sam uzimao jedno po jedno jaje i stavljao u vermikulit ( sipao sam i vodu u vermikulit da ne bude vodenasto, da vermikulit ne pliva vec da bude samo mekan i vlazan ) zatim sam prstom udubio vermikulit na mestu gde postavljam jaje da jaje bude 1/3 u vermikulitu, i svako jaje tako, stavio sam u inkubator i zatvorio ciniju sa jajima i vermikulitom poklopcem sa nekoliko rupica na njemu (prvo leglo bez poklopca,a druga dva legla sa poklopcem) . U inkubatoru imam merac vlaznosti vazduha, termometar, digitalni termostat sa sondom koja ide direktno u vermikulit.
Podaci su: Temperatura je bila od 26-27C,
vlaznost je bila od 60-80%,
a vermikulit sterilan jer sam ga pre stavljanja prokuvao 1h u kljucavoj vodi, vreme sam krenuo da merim od kada je voda krenula da kljuca. A sa tom temperaturom i tolikom vlaznosti vazduha je idelano mesto za rast gljivica i kvasaca, te mi se pojavila budj...poslednje leglo sam pazio i redovno gledao, napravio sam otvor na inkubatoru i stavio termo staklo da bih mogao da posmatram razvoj i da uocim na vreme da li dolazi do budji ili ne i da ne bih morao stalno da otvaram inkubator i rizikujem gubitak temperature u inkubatoru, vadio sam jaje po jaje cim se pojavi neka promena da ne bi zarazilo ostatak legla, medjutim ni to nije pomoglo.
Sada je ponovo zenka trudna, parili su se pre mesec dana, oba kameleona redovno hranim sa lateralisima uvaljanim u vitamine. temperatura u terarijumima je varirala,ali imam hot spot,pa nije to toliki problem, i naravno uv lampu.Mozda je greska bila to sto je temperatura varirala, ali cu ovoga puta sam to resio tako sto sam sam stavio grejac sa termostatom i pratio temperaturu i vlaznost.
moje pitanje je:
Na osnovu ovog svega sto sam radio, da li sam negde pogresio i gde tacno? sta treba da promenim? kako da sprecim budj da ne zarazi jaja?

Ovo su slike muzjaka i zenke ( ne znam kako da ti posaljem slike, pa ti stavljam linkove sa fejsa )
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4236298138746&set=a.1718281229897.94930.1024256688&type=3&theater
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4236301338826&set=a.1718281229897.94930.1024256688&type=3&permPage=1

Hvala unapred!

Poslao sam jos nekim ljudima ovu poruku u privatne poruke, a razlog tome je sto upravo sada kameleon kopa da polegne jaja.

AcaAca
19.11.15., 18:27
Da ne otvaram novu temu pa cu ovde da pitam.Da li moze grejac folija da greje 31,5 stepeni i da li je pametno u opste da se iskoristi kao grejac u inkubatoru za jaja od jemenskog kameleona

AcaAca
12.01.16., 13:32
I meni su jaja takodje propala