PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc oko agame



stefanvasic
12.01.13., 01:40
Koje biljke mu sad mogu davati u ovom zimskom periodu, posto i nije neki izbor sad?
A potrebne su mu..

Dendzo
12.01.13., 14:45
Mislim da se najlakse u ovo vreme mogu nabaviti sargarepa (pozeljno da bude narendana, mada zavisi od velicine gustera), jabuka (seckana na komadice i ne mnogo) i zelena salata (nije dobra zbog malo kalcijuma, a vise fosfora, ali se moze posuti mineralno-vitaminskim preparatima).

stefanvasic
12.01.13., 15:08
Znaci njemu cu morati narendati, posto je bas mali..

Dendzo
12.01.13., 15:23
Pa koliko je mali? Koliko je uopste star? Oni zivot pocinju kao insektojedi i biljne materije im mnogo nisu vazne. Ako je bas malisa u ishrani treba da preovladjuju insekti, a biljne materije dva do tri puta sedmicno kao poslastica. Ako je malisa pripazi sa jabukom (samo male kolicine) i sargarepica obavezno rendana. Kada poraste onda su biljne materije osnova, a insekti vise idu kao poslastica. To ti je neko pravilo kod bradatih agama. Obicno se to racuna ovako. Ako je mladji od godinu dana onda se obrok sastoji 70% od insekata i 30% od biljne materije, a ako je stariji od godinu dana taj odnos moze da se poveca u korist biljnih materija, da bi do kraja zivota koji u proseku iznosi od 7 do 10 godina trebao da bude 80% biljne materije i 20% insekti. I da, ako je sargarepa zaledjena prvo je treba razlediti u toploj vodi.

stefanvasic
12.01.13., 15:29
A ima mozda 2-3 meseca, dajem mu insekte, ali sam mislio da malo ubacim i biljaka u njegovu ishranu bas zbog tih 30 posto.. Nisam mu do sad davao, pa se nadam da ce hteti da jede i njih..

hey-ho
12.01.13., 15:34
Koliko god da je velika agama, mislim da je bolje narendati šargarepu nego davati u komadima jer neće moći da je sažvaće pa će i varenje ići teže. U komadićima možeš davati samo kuvanu šargarepu.

stefanvasic
12.01.13., 15:45
A jabuka, kako nju?

Dendzo
12.01.13., 15:59
Iseckas je na komadice prihvatljive velicine, ali ipak kod malisana se ona daje malo i sa oprezom jer je bogata biljnim secerima, koji mogu nekad izazvati smetnje u varenju. Salatu mozes davati cele listice i malisa ce sam kidati. Kad pocne sezona, to jest na prolece i leto mozes mu davati maline, jagode, hibiskus, maslacak itd.

stefanvasic
12.01.13., 16:10
Hvala puno na pomoci...
Kad sezona pocne to nece biti nikakav problem, tad ima svega i svacega :D

hey-ho
12.01.13., 16:42
Kao što Dendzo reče, sredina je bogata šećerima pa nemoj da preteraš a probaj i ljuštilicom za krompir da sastružeš što tanje trake kore jabuke i to joj daj. Tu nema toliko šećera a ima dosta vitamina i vlakana. Imaj na umu da agame nikad ustima ne usitnjavaju hranu nego je donekle izlome ili zgužvaju kako bi lakše mogli da je progutaju, pa zbog toga obrati pažnju da se ne bi ugušila od prevelikog komada jabuke ili šargarepe.

stefanvasic
12.01.13., 23:06
Sargarepu cu narendati, a hvala na savetu za jabuku, uradicu tako..
Omrsala je nesto u poslednje vreme, al' sredicemo mi to sad..

Underking
12.01.13., 23:51
obavezno joj daj biljke, voce, povrce od starta da bi se navikla. citao sam da se neke agame kada im se ne daje u startu ne naviknu i kasnije odbijaju povrce i voce. ja sam mojoj odmah poceo da dajem. maslacak i rastan koji rasturaju ces tesko naci u ovo doba godine, ali tikvice i sargarepu hoces. voce i ne moras da dajes zbog secera kao sto je vec receno. probaj da joj ne dajes odmrznuto. moje iskustvo govori da odmrznuto kad provale taj ukus posle slabije uzimaju.

stefanvasic
13.01.13., 01:31
I tikvice da narendam?

makicom
13.01.13., 21:20
Moja samo tikvice i jede :), ja to iseckam kao male stapice i uzima iz ruke...

Underking
14.01.13., 12:05
DA, bas tako, na male kockice ili na stapice...Moja je tako isecenu tikvicu uvek uzimala i iz ruke i iz posude. Sargarepu ce ti sigurno jesti. Ja sargarepu ne rendam vec isecem na tanke kolutice i uvek ih uzme po nekoliko. Probaj sa rukolom, ima je u marketima, a i celer. Lisce naravno. Neke agame hoce rukolu i celer. Moja dosad nije htela.

GEKON
15.01.13., 15:31
moja vec neko vreme prestala skroz da jede voce-povrce... ne znam sta da radim dal da joj nudim svaki dan ili da se malo uzeli?
jos tikvicu nisam probao mozda to krene da jede....
u pocetku je jela, jes malo kilavo i morao sam iz ruke da je hranim a sad neko vreme samo bube jede.

stefanvasic
19.01.13., 12:28
A moja vec par dana ne jede nista, ne znam zbog cega..mozda temperature...

makicom
19.01.13., 12:46
Mozda ti je uvb neonka dosta udaljena od nje...

Proka
19.01.13., 13:12
Nema veze neonka, ona veoma malo greje.
Prekontrolisi temperaturu generalno u celom terarijumu, ako mislis da je to.
(takodje imas odgovor u temi koju si postavio sa tim pitanjem)

vedro_666
19.01.13., 13:35
moje agame , kad su bile male nisu htjele ni primirisati vocu i povrcu , kad im dva dana nisam dao crve i zohare da vidiš kako su počele jesti zelenilo , sada im je obavezno za doručak povrce , ručak žohari i fobasi i navecer voce .

stefanvasic
19.01.13., 23:34
Temperatura kod kamena i sijalice 35 c, sa druge strane terarijuma 30..

stefanvasic
26.01.13., 15:48
i dalje nista ne jede

Jasper
16.02.13., 22:16
Meni uskoro stize agama.Interesuje me da li se oseca neprijatan miris od nje jer planiram da je smestim u mojoj sobi.:confused:

Nelle333
16.02.13., 22:30
Ako redovno cistis onda ne, a ako zapustis svaka zivotinja ce se osecati.

Underking
16.02.13., 22:36
Ne oseca se ako otpad uklonis odmah iz terarijuma, istog redovno provetravas, sterilizujes kamenje i drvece jednom mesecno, uklanjas nepojedenu hranu i sl. Slobodno je smesti u sobi...moja je u terarijumu koji je blizu mog kreveta, a terarijum je na komodi gde je gomila buba (jedno 800 dubija, 400 lateralisa, 200 fobasa, sistece male i velike) i nista se ne oseca...ni bube, ni guster...

Jasper
16.02.13., 22:41
Dobro je.Vec sam se uplasio..

Jasper
16.02.13., 22:50
Nemate pojma koliko ste mi pomogli i usrecili me sada sa ovom informacijom.Hvala vam puno !:D

Jasper
16.02.13., 22:55
imam jos jedno pitanje
da li bube razmnozavas ili ih kupujes?
ako ih razmnozavas
kako se razmnozavaju i gde ih drzis?

Underking
17.02.13., 11:34
Ja sam usao u vode teraristike pre 6 meseci ali sam puno razgovarao s ljudima i jos vise citao na netu. Ima gomila stranih, ali i srpskih i hrvatskih formuma na kojima mozes da se detaljno upoznas ne samo sa nacinom cuanja agama vec i hrane za njih - insekata. Ne moras uopste da gajis insekte. Ja sam u pocetku kupovao sve insekte i postepeno sam uvodio nove i nove bube u njegovu ishranu. Tako sada jede sve sto ima u ponudi kod nas. Kupovao sam bube najcese od Bluiea, osim kada on nije bio u zemlji. Onda sam od decembra poceo da gajim dubije (blaptica dubia) i kolonija mi super napreduje (ne hrani agamu iz nje jos uvek). Imas deo ovog foruma pod nazivom ziva hrana i tamo kao lepljive teme imas nekoliko vrsta insekata, o njihovom cuvanju, razmnozavanju i sl. Idi i na hrvatski forum http://www.akvarij.net/forum/ ....i tamo ces naci gomilu informacija. Od stranih preporucujem:http://repticzone.com/forums/index.html ; http://www.beautifuldragons.com ; http://www.reptileforums.co.uk/forums/lizard-care-sheets/ ; i po meni najbolji sajt i forum je http://www.beardeddragon.org/ .... tamo ces naci i gomilu linkova ka drugim sajtovima a stvarno ih ima puno...pozdrav!

Jasper
18.02.13., 23:14
da li mogu u terarijum da stavim obican pesak(moravski),naravno sitan i sterilizovan?

hey-ho
18.02.13., 23:41
Možeš. Insekte joj stavljaj u činijicu, kako joj se pesak ne bi lepio za jezik dok ih hvata.

Jasper
08.03.13., 21:58
Kako da nateram mog malog bradonju da jede biljke???
Bube jede bez problema ali kad dodje red da jede biljke on strajkuje gladju :icon_pale:

hey-ho
09.03.13., 00:25
Nemoj je hraniti 2 dana i onda joj pred nosom maši sa lišćem celera i vidi kako reaguje. Trebala bi da ga pojede. Inače, gotovo nikad neće prihvatiti biljnu hranu neposredno nakon hranjenja insektima tako da bi redosled trebao biti suprotan.