PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc oko kopnene kornjace!



Una
14.01.13., 10:54
Vratila sam se danas iz Crne Gore i donela sam kornjacu(kopnenu) kuci.Ona pomalo seta,ali nista nece da jede.Sta da radim.Da li je zenka ili muzijak?Koja je vrsta kopnene kornjace?POMOZITE MI MOLIM VAS!
Evo slike:
http://s1.postimage.org/k8i8e26qn/P1140163.jpg

Una
14.01.13., 11:14
Kornjaca je bila povredjena,ali joj je sada bolje. :)

Proka
14.01.13., 11:21
Greška je što si je uopšte donela, ali šta je tu je.
Koliko znam njima je neophodna UVB lampa ili ti svetlo, takodje da li je išta jela od kada si je donela?
I koliko koliko je dana prošla od kada si je donela?
Meni liči na Testudo hermanni, ali sačekaj da ti se javi neko ko se razume više u kornjače.

Una
14.01.13., 11:24
Nista nije jela,ali je pomalo aktivna,uglavnom se skriva.Uzela sam je pre 5 dana.

Proka
14.01.13., 11:39
Šta joj nudiš od hrane?
Da li ima terarijum ili je puštaš po kući?
Ako sam u pravu i jeste Testudo hermanni, one su zaštićene zakonom pa ti je to još jedan od problema.
I isto tako mislim da neće ništa ni jeste zobg hibernacije, ali ovo sve nagadjam.
kao što rekoh sačekaj da se javi neko ko se razume dosta u kornjače.

Una
14.01.13., 13:31
pa nudila sam joj voce i povrce i nece. :\
Pustena je po kuci.Sada je trenutno u uvijena u krpice,sklupcala se i spava.A jel ima ovde jos neko Testudo hermanni?

Proka
14.01.13., 13:41
Evo ti jedan citat iz ove teme : TEMA (http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/13486-Testudo-hermanni-boettgeri?highlight=Testudo+hermanni)

Testudo hermni ili ti na nasem sumska kornjaca je jako ugrozena vrsta za njeno posedovanje se moze krivicno odgovarati odredjena je zatvorska kazna do 5 godina. Samo da znas da su te kornjace najveci prenosioci salmonele na svetu.Leti ti nije problem gajiti je hrani se uglavnom biljkama koje nalazi u dvoristu maslacak,misara,divlja blitva,detelina... Takodje hrani se i mesom od kojeg vidno napreduje ali joj se skracuje zivotni vek u prirodi jede obicno puzeve i gliste.Vodu uzima iz svezih biljaka tako da nepije vodu nemoras da joj pravis poilicu.Leti je nemoras uopste hraniti eventualno malo povrca 2-3 puta njedeljno (krastavac,tikvice,paradajz...) svakoj kornjaci se razlicito povrce svidja isto vazi i za voce u malim kolicinama ako je pustena u dvoristu ako je drzis u kuci onda je slozena i skroz razlicita ishrana.Mali problem je taj sto hemani ide u zimski san ili ti hibernaciju provede 5-6 meseci bez hrane i vode na temperaturi od 4C-9C po knjigama po meni temperatura bi trebala da bude 2C-5C TEMPERATURU MORAS STROGO ODRZAVATI AKO TEMPERATURA PADNE KORNJACA SE MOZE SMRZNUTI A AKO SE POVECA MOZE SE PROBUDITI I UMRETI OD GLADI.Postoji i drugi nacin ne toliko zdrav po nju da provede zimu u kuci u terarijumu to je malo komplikovanije za odrzavanje.To je najkrace sto sam mogao i bez ljutnje priatelju pusti je u prigodu ili je odnesi u beo zoo vrt.

Una
14.01.13., 13:44
I sta sada da radim?

Proka
14.01.13., 13:53
"odnesi u beo zoo vrt."
To je po meni nekako naj sigurnije da bi zivotinja imala šanse da prezivi, narvno sačekaj da se neko javi i potvrdi da je to zaista Testudo hermni.
Ako jeste, nosi je u BZV.

Una
14.01.13., 13:57
Ovde na forumu ima dosta ljudi koji su ih zadrzali. :\
U ovom trenutku nista da joj ne dajem da jede jer hibernira,jel tako?
Da li bi se ljudi iz zoo vrta ljutili,ili pravili neki problem zbog kornjace,ako je odnesem tamo?(msm zasto je bila kod mene)

Proka
14.01.13., 13:58
Moj savet je da prvo pozoveš telefonom, reci slobodno da si je našla povredjenu i da si htela da je zbrineš ;)

Una
14.01.13., 14:00
pa,da li bi ja mogla nekako da je zadrzim?Msm mnogo mi se svidja. :)

Proka
14.01.13., 14:06
Eh, to je na tebi.
Moj savet je da tu daš BZV, a da sebi lepo kupiš neku CB Crvenouhu kornjaču.

nenad
14.01.13., 14:41
Pa ona se tebi sviđa, ali je pitanje da li se njoj sviđa da bude kod tebe ;) Ja sam prvi protiv uzimanja životinja iz prirode, ali nemam pravo ništa nikom da kažem, jer sam i sam to ranije radio. Ali postoji razlika u tome kad uzmeš životinju o kojoj znaš sve praktično, i možeš da joj obezbediš šta joj treba, i adekvatne uslove, i čišćenje od unutrašnjih i često spoljašnjih parazita, i zimski san. Ako uzmeš životinju samo zato što ti se sviđa, a ne znaš ništa o njoj, onda samo praviš problem i životinji i sebi. To jeste kornjača Testudo hermanni, u CG ne živi nijedna druga vrsta kopnenih kornjača. Moj savet je da potražiš na forumu ljude koji čuvaju već godinama ove kornjače, ostavljaju ih da prezimljvaju u dvorištu i slično, i da ih zamoliš da uzmu tvoju kornjaču. Makar tokom zime, da bi joj obezbedili hibernaciju. Gde si je uopšte našla? Negde sakrivenu kako spava, ili je bila aktivna?

Una
14.01.13., 15:13
Bila je aktivna,na pesku.

tappancs
02.02.13., 13:00
I sta sada da radim?

E ovako. Uzmi jednu kutiju plasticnu ili onu gajbicu za voce, stavi slamu ili piljevinu (ali bolje slamu) stavi kornjacu medju slamu i stavi je u podrum ako imas ili negde gde temperatura nikad ne pada ispod 5 stepeni. I tako do proleca, krajem marta ili pocetkom aprila izvadis je iz kutije, malo je okupas mlakom vodom i pustis je u bastu...
Ali obrati paznju da bude dobro ogradjena okolo i moras postaviti i mrezu ispod celog terena jer ce da pobegne...
Pozdrav!

smeshko lepushko
05.02.13., 13:40
nadam se da ti je kornjaca dobro. napravila si veliku gresku sto si je uzela iz prirode, pogotovo u ovo doba godine, ali sada sta je tu je... meni na slici deluje dosta letargicno i neaktivno, verovatno zbog neodgovarajuce temperature, promene sredine.. hranu verovatno zbog toga i odbija. jos jedna stvar kod kornjaca uzetih iz divjine je da se jako tesko naviknu na drasticnu promenu ishrane i mnoge te uspeju da prezive... ona sada ne hibernira kod tebe, nego se muci tako,ja se ne bih usudio da je stavim takvu u hibernaciju, bojim se da ne bi prezivela...Jedino ti preostaje da joj obezbedis potrebne uslove za zivot, pa ako prezivi super...terarijum, podloga mesavina zemlje i peska, kamenje,uvb lampa obavezno... idi do maxija pokupuj one razne sveze salate, nesto ce mozda uzeti da jede...ili vidi sa nekim ko ima kornjace budne preko zime da li moze da je udomi i obezbedi joj potrebne uslove..