PDA

Pogledaj punu verziju : bradata agama i retka stolica



GEKON
25.01.13., 11:36
Vec par dana kako bradonja ima konstantno retku stolicu...
na meniju ima od ziv hrane dubije, lateralise, super crve i tenebrije koje tamani ko blesav(sve od zive hrane voli)
voce/povrce prestao da jede vec mesec dana nije gricnuo a nudim mu svaki treci dan...

-kako da ga nateram na voce/povrce?

-sta treba da uradim kad ima retku stolicu?

POMAGAJTE LJUDI! :(

hey-ho
25.01.13., 13:46
Da li vodiš računa o tome da ga ne hraniš minimum 2 sata nakon paljenja lampe i 2 sata pre gašenja? Ako nije dovoljno ugrejan dok vari nešto, može to izbaciti pre vremena u vidu dijareje i tako gubi dosta vode. Ponudi mu sa špricem vodu tako što ćeš mu kapati na nos.
Što se tiče povrća, pokušaj da je ne hraniš 2 dana a zatim ponudi lišće šargarepe ili celera.

nenad
25.01.13., 14:48
Dijareja često nastaje od previše zelene salate. Ako joj ne daješ salatu a dijareja traje dugo, moguće da ima parazite. Imao sam takav slučaj, ali sam brzo sredio nekim lekom za čišćenje. E, sad, ne sećam se kako se lek zvao, davno bilo, pa najbolje da pitaš nekog od veterinara na forumu za lek i dozu. To može i preventivno da se daje.

Bluie
25.01.13., 16:24
Nabavi Panacur, koristi se u te svrhe.
Na ovom sajtu imas doziranje za reptile:
http://www.anapsid.org/resources/rxdose.html

Ako postoje uslovi, najbolje je da se pre upotrebe leka konsultujes sa veterinarom.

Dendzo
25.01.13., 16:48
Panacur je dobro resenje za gmizavce, ali je problem sto on samo deluje na valjkaste crve. Ja sam sa njegovom zamenom (lek iz iste grupe, Soltrik sirup za decu) uspesno cistio sumske kornjace. E sad, za gustere je dobar i ivermektin, ali i on samo deluje na gliste. Pominjem da su oni dobri za gliste, jer najvise problema kod bradatih agama prave kokcidije (jednocelijske protozoe), a ne gliste, na koje navedeni lekovi ne deluju dobro. Na njih dobro deluju sulfapreparati. Dakle Baktrim, Borgal, Sulfakel i drugi. Tako da mi ne bi nagadjali, odnesi lepo gusterovu stolicu kod nekog veterinara koji moze da uradi koproloski pregled, da on utvrdi tacno koji su paraziti u pitanju (ako su uopste paraziti). Davanje parazitika napamet zna da bude problem.

nenad
25.01.13., 19:02
Ja sam tad nosio agaminu stolicu tu blizu do Subotice, kod Jožefa veterinara ;)

hey-ho
25.01.13., 20:35
Evo slike kako treba da izgleda zdrava agama sa normalnom, čvrstom stolicom:
http://i.chzbgr.com/completestore/2012/3/27/2962871f-661f-4b0a-a7e1-9e5d350f2e0f.jpg

Dendzo
26.01.13., 21:50
Haha :) Koji si ti kralj. Gde ti ovo pade na pamet? ;)

Vlada 71
27.01.13., 02:16
Hahahhahahahhahahahahha, ja ne verujem, hahahahhahaha!!! :D