PDA

Pogledaj punu verziju : Povreda oka



NecrovoX
27.01.13., 20:03
E pa evo jedno pitanje koje još nisam video na forumu.
Naime moja boa je povredila oko, danas dok mi je bila napolju i dok sam ja otišao po čašu vode se počela zavlačiti u kauč kao i milion puta pre toga, lagano sma je izvukao i sve ok. Ali sada sam u terarijumu primetio da joj na jednom oku ona membrana preko oka povređena, izgleda kao stisnuta, pomerena, ne znam gde se povredila, možda je to od kauča, možda je negde u terarijumu, ali sada mi je problem što pored svega toga šta dalje raditi?
Malo sam gledao po netu i vidim da ko je imao slučnu situaciju je to ili otpalo ili su skidali neki veterinari pa je oko bilo eksponirano i onda su morali kapati i mazati da ne bi došlo do infekcije dok nije opet naraslo, ili ili se rešilo samo od sebe pri sledećem presvlačenju.
Ne vredi da slikam pošto je ta opna providna pa se na fotci ne bi baš najbolje videlo. Recimo da izgleda kao da se providna lopta malo izduvala, dakle nije onako lepo preko oka već kao stisnuto i blago pomereno, oko joj reaguje na pokrete i svetlost, vidim da ga pomera, samo ova providna zaštita preko oka je malo nagnječena.
Namazao sam sa chloramphenicolom da ne bi došlo do infekcije i pratiću kako ide narednih dana, mazaću još koji dan za svaki slučaj.
Ima li ko od vas savet, mišljenje ili je imao sličnu situaciju?
Svestan sam da moram otkriti kako se povredila i da otklonim taj faktor, svestan sam da sam možda bio nemaran kada sam je povlačio iz kauča, da budem iskren pametovanje oko toga šta sam ####### mi neće puno pomoći, ali rešenja hoće, pa vas molim da se koncentrišete na to :)
Hvala unapred!
PS. još samo da napomenem da se poslednji put presvukla bez problema i da uvek proverim da li je skinula i sve sa očiju.

PavleR
28.01.13., 13:34
Pozdrav.

Imao sam sličnu situaciju sa svojim loptastim; naime, dan-dva posle presvlačenja primetio sam da mu je opna o kojoj govoris ulubljena, kao da je nekim malim tupim predmetom pritisnuta na unutra. Pretpostavio sam da je povreda nastala usled trljanja oka o granu ili drvo prilikom presvlačenja. Posavetovao sam se sa teraristima iskusnijim od sebe i dobio savet da sačekam sledeće presvlačenje i da bi opna trebalo da se vrati u normalan oblik, a ako se ne vrati da odnesem zmiju kod veterinara. Na sreću, posle sledećeg presvlačenja opna se vratila na staro i sličan problem se više nije pojavljivao. Ne želim da ti sugerišem bilo šta pošto mi se to desilo samo jednom tako da nije neki validan uzorak, ali to je moje iskustvo.

NecrovoX
29.01.13., 13:27
Dva dana nakon mazanja chloramphenicolom dolazi do nekog poboljšanja, ne deluje više tako stisnuto... Videćemo šta će biti za još koji dan...
I Pavle hvala na prenesenom iskustvu!!