PDA

Pogledaj punu verziju : koji je ovo pauk???



Vladimir Babic
25.02.13., 08:18
sve nesto gledam po obliku i bojama da nije iz roda Poecilotheria (http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=p.regalis&source=web&cd=6&cad=rja&ved=0CEQQFjAF&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FPoecilo theria_regalis&ei=-wErUa2YDsSGswb64IGoAQ&usg=AFQjCNFsr52cCycXCMNpGi5iTP2YKI1w9g&bvm=bv.42768644,d.d2k) ili ti kako mu je slang ime POKI :))4645

ACO87
25.02.13., 08:51
Zapravo ne, Pokiji su tarantule a ne pauci :) Koliko god to zvucalo cudno ima razlike :D Evo jedne tarantule iz roda Poecilotheria :

http://www.exotic-animals.org/pajki/opis_vrst/poecilotheria_formosa/Poechiloteria%20formosa%201899%20INDIEN.jpg U pitanju je Poecilotheria formosa...Pa vidi razliku :)

Vladimir Babic
25.02.13., 09:18
A,o njoj da ne prichamo..meni ubedljivo najlepshi pauk,pogotovo u ovom coloru.. 4646

filipj97
25.02.13., 16:10
I tarantule su pauci, ali ima razlike :D . Baš sam skoro na neku sliku naišao, ali ne mogu sad da je nađem, poređenje tarantule i drugog pauka.
Ta plava je Poecilotheria metallica.

loshme10
25.02.13., 16:42
I tarantule su pauci, ali ima razlike :D . Baš sam skoro na neku sliku naišao, ali ne mogu sad da je nađem, poređenje tarantule i drugog pauka.
Ta plava je Poecilotheria metallica.

Pitanje je da li je tarantula pauk, a odgovor zavisi od toga da li se gleda ceo red Aranea ili samo podred Araneomorphes. Naime, u red Aranea spadaju i tarantule i "pravi pauci" ili kako ih na engleskom govornom podrucju zovu "true spiders", a u podred Araneomorphes spadaju samo pravi pauci, a ne i tarantule. Problem je u tome sto se na srpski i Aranea i Araneomorphes prevodi kao pauci, sto je po meni pogresno, jer red i podred ne mogu da imaju isto ime. Moje licno misljenje(sto ne znaci i da je ispravno) je da tarantule nisu pauci u pravom smislu, jer bi to onda znacilo i da su skorpije pauci, kao i krpelji, grinje i tzv. bezrepe skorpije itd... Tako da je po meni bolje da se red Aranea prevodi kao "paukolike" zivotinje ili slicno, a da podred Araneomorphes obuhvata prave paukove.

hey-ho
25.02.13., 16:44
Argiope bruennichi je to, slikan sa ventralne strane.

filipj97
25.02.13., 17:05
Pitanje je da li je tarantula pauk, a odgovor zavisi od toga da li se gleda ceo red Aranea ili samo podred Araneomorphes. Naime, u red Aranea spadaju i tarantule i "pravi pauci" ili kako ih na engleskom govornom podrucju zovu "true spiders", a u podred Araneomorphes spadaju samo pravi pauci, a ne i tarantule. Problem je u tome sto se na srpski i Aranea i Araneomorphes prevodi kao pauci, sto je po meni pogresno, jer red i podred ne mogu da imaju isto ime. Moje licno misljenje(sto ne znaci i da je ispravno) je da tarantule nisu pauci u pravom smislu, jer bi to onda znacilo i da su skorpije pauci, kao i krpelji, grinje i tzv. bezrepe skorpije itd... Tako da je po meni bolje da se red Aranea prevodi kao "paukolike" zivotinje ili slicno, a da podred Araneomorphes obuhvata prabve paukove.

Zanimljivo. Ima logike tu.

hey-ho
25.02.13., 18:41
Pitanje je da li je tarantula pauk, a odgovor zavisi od toga da li se gleda ceo red Aranea ili samo podred Araneomorphes. Naime, u red Aranea spadaju i tarantule i "pravi pauci" ili kako ih na engleskom govornom podrucju zovu "true spiders", a u podred Araneomorphes spadaju samo pravi pauci, a ne i tarantule. Problem je u tome sto se na srpski i Aranea i Araneomorphes prevodi kao pauci, sto je po meni pogresno, jer red i podred ne mogu da imaju isto ime. Moje licno misljenje(sto ne znaci i da je ispravno) je da tarantule nisu pauci u pravom smislu, jer bi to onda znacilo i da su skorpije pauci, kao i krpelji, grinje i tzv. bezrepe skorpije itd... Tako da je po meni bolje da se red Aranea prevodi kao "paukolike" zivotinje ili slicno, a da podred Araneomorphes obuhvata prave paukove.

Nisi to baš najbolje razumeo :) Naime, sve što spada u red Aranae JESU pauci s tim što se dele na podredove Araneomorphae (Labidognatha) i Mygalomorphae (Orthognatha). Ovi prvi su pravi pauci dok se ovi drugi, primitivniji, nazivaju migalomorfni a u odnosu na prave paukove poseduju neke drugačije karakteristike od kojih je najupečatljivija usni aparat - poseduju helicere koje se ne ukrštaju već idu paralelno jedna sa drugom
Red Aranae spada u klasu Arachnida a pored njih tu su još i redovi Scorpiones, Solfugidae (kamilji pauci), Opiliones (kosci), Acarina (krpelji) itd.
Zajednička karakteristika Arachnida je da imaju 8 nogu i još jedan par ekstremiteta adaptiran za lovljenje plena. :)

nenad
25.02.13., 19:08
U koji onda podred spadaju tarantule, nijedan ni drugi to niste rekli? :)
Ok, našao sam, spadaju u Mygalomorphae, pa se slažem sa Hey-hoom ;) Sve je dobro dok ih ne nazivaju bube, kako se i ovde dešavalo ;)

filipj97
25.02.13., 19:16
Evo našao sam sliku tu:
izvinite što skrećem sa prvobitne teme

http://www.qm.qld.gov.au/Find+out+about/Animals+of+Queensland/Spiders/~/media/Images/Find%20out%20about/Animals/Spiders/What%20are%20spiders/overview.jpg?w=400
(http://www.qm.qld.gov.au/Find+out+about/Animals+of+Queensland/Spiders/%7E/media/Images/Find%20out%20about/Animals/Spiders/What%20are%20spiders/overview.jpg?w=400&h=357&as=1)

loshme10
25.02.13., 19:50
Kako nisam razumeo? Valjda je dobro sve sto sam napisao, samo nisam napisao tako opsirno. Ali cinjenica je da ako tarantule jesu pauci, onda su i skorpije, krpelji...a to po meni nije tacno.

Vladimir Babic
25.02.13., 19:57
hey-ho ga pogodi..jeste Argiope bruennichi prelep je pauk,jako lepih boja,da li ih gaji neko kod nas? 4652

Toster
25.02.13., 20:01
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/2941-Orb-weaver-Argiope-bruennichi

hey-ho
25.02.13., 20:23
Kako nisam razumeo? Valjda je dobro sve sto sam napisao, samo nisam napisao tako opsirno. Ali cinjenica je da ako tarantule jesu pauci, onda su i skorpije, krpelji...a to po meni nije tacno.
Paukovima se naziva sve što spada u red Aranae, s tim što mu u okviru toga predstavnici podreda Araneomorphae dođu kao pauci u užem smislu tj "pravi pauci", što ne znači da tarantule nisu pauci.
Škorpije krpelji i ostalo ne spadaju o ovaj red nego u druge redove tj. Acarina (krpelji), Scorpiones (škorpije) itd. a svi ti redovi čine klasu Arachnida :)

nenad
25.02.13., 20:27
Kako nisam razumeo? Valjda je dobro sve sto sam napisao, samo nisam napisao tako opsirno. Ali cinjenica je da ako tarantule jesu pauci, onda su i skorpije, krpelji...a to po meni nije tacno.

Zašto bi škorpije bile pauci? Imaš klasu Arachnida, i u sklopu nje red Araneae (pauci) i red Scorpiones. Dakle dva odvojena reda. A red Araneae, kako čitam sad na netu, je podeljen u podrede Mesothelae, Mygalomorphae i Araneomorphae. Pravi pauci spadaju u podred Araneomorphae, a tarantule, između ostalog, u podred Mygalomorphae. I kao što sam već napisao, oba ta podreda spadaju u red Araneae, dakle pauci. Isto tako sve kornjače su smeštene u red Testudines, koji ima dva podreda Cryptodira i Pleurodira, i svi pripadnici tog reda, i ta dva njegova podreda, bez izuzetaka, se nazivaju kornjače ;) Dakle, red i podred mogu da imaju isto ime.

loshme10
25.02.13., 20:57
Moja greska, izgubio sam se u sistematizaciji, pogresno sam procitao da i Scorpiones spadaju u red Aranea... :p

Aksont
25.02.13., 21:00
Nisam bas razumeo to sto ste sa rodovima i pod rodovima pricali na latinskom.. :p Evo na srpskom: Zglavkari se dele na Rakove, Stonoge, Insekte i Paukolike zglavkare. Paukoliki zglavkari se dele na Prave pauke, Skorpije, Krpelje i Kosce
Ako sam ponovio sto je neko rekao izvinjavam se ali eto prevod za one koji ne razuemeju latinska imena..;) :)

Dendzo
25.02.13., 21:37
Tako je aksonte. To je prava klasifikacija za ljude svih struka. Na srpskom i precizno. Doduse i Nenad i Hey ho su dobro rekli, ali je mozda malo "previse" latinskih naziva. Nenade koliko ja znam ima jedna Pleurodira koja se ne zove kornjaca ;)

klicakn
25.02.13., 21:40
Mod edit:
Svi postovi u kojima postoji potražnja ili ponuda idu ISKLJUČIVO u male oglase. Molimo pročitajte pravila foruma pre postovanja ili bar obaveštenja na vrhu svakog foruma. Detaljnije objašnjenje. (http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/13024-Pojašnjenje-pravila-postavljanja-oglasa-isključivo-u-malim-oglasima?p=153746)

hey-ho
25.02.13., 21:40
Evo i jedne slike koju sam još davno sačuvao u komp pa ponekad bacim pogled da se podsetim:
4653

nenad
25.02.13., 21:48
Tako je aksonte. To je prava klasifikacija za ljude svih struka. Na srpskom i precizno. Doduse i Nenad i Hey ho su dobro rekli, ali je mozda malo "previse" latinskih naziva. Nenade koliko ja znam ima jedna Pleurodira koja se ne zove kornjaca ;)

Koja se ne zove kornjača?

Toster
25.02.13., 21:49
Evo i jedne slike koju sam još davno sačuvao u komp pa ponekad bacim pogled da se podsetim:
4653

Isto to imam u nekoj enciklopediji na hrvatskom sve pise :D

Dendzo
25.02.13., 21:56
Mata mata (Chelus fimbriata). Citav svet je zove mata mata :) Naravno i to je kornjaca, ali eto kazem da se malo nasalim ;)

hey-ho
25.02.13., 21:58
Au to je ona zaebana ljubičasta iz igrice Mario Kart na Nintendo 64 :D

Edit: Evo je
http://s3.amazonaws.com/wootsaleimages/SchoolqorDetail.png

Dendzo
25.02.13., 21:58
Inace ostale sve vrste zovu kornjaca, turtle, tortoise, terrapin itd. Ovo je jedina koja u svom imenu nema rec kornjaca.

nenad
25.02.13., 22:07
Hehe, pa nije bitno da li u nazivu ima reč kornjača, to je svakako kornjača. Kao što npr. poskok u nazivu nema reč zmija, ali je i dalje zmija.

Dendzo
25.02.13., 22:21
Ma naravno. Nego htedoh malo da se nasalim :) Na kraju krajeva nijedna nasa zmija nema ime zmija (naravno ako gledas nasa imena, posto su engleska grass snake, aesculapian snake, dice snake itd.). Doduse i sarka se na engleskom ne kaze snake :)