PDA

Pogledaj punu verziju : Sumska krastaca



Dendzo
27.02.13., 15:59
Pozdrav svima :)

Danas sam kao i uobicajeno u ovo doba godine krenuo u setnju na Avalu u potrazi za dazdevnjacima. Medjutim od njih ni traga, a “ni glasa”, iako znam da sam ih vidjao i kad je bilo hladnije. Odem do jednog sahta i imam sta da vidim. Saht dubine sigurno 2 metra, sa jedno dvadesetak santima vode. Na dnu gomila mrtvih zaba (po gradji tela i po mestu na kojem je sahta rekao bih da su Rana dalmatina-e). Pogledam malo bolje kad na cevi sumska krastaca. E sad koliko se ja razumem u vodozemce i koliko sam citao o njihovim problemima pretpostavio sam da su za krastacu sanse da ostane ziva u sahtu dubokom dva metra i koji se puni vodom male. Otisao sam kuci, poneo mrezicu, vratio se, izvadio drugara iz vode, isfotkao ga i pustio ga u sredinu sume daleko od ljudi, a blizu panjeva u koje bi se mogao sakriti, ako je to i uopste zeleo. Ne bih rekao da je namerno dosao tu cekajuci zenku za parenje. E sad, posto na ovom forumu ima i biologa i iskusnih herpetologa moje pitanje je da li sam ga mozda ipak trebao ostaviti u sahtu? Hvala unapred!

nenad
27.02.13., 17:46
Nisi, mi to stalno radimo. Izvadimo upale životinje, a ukoliko je moguće postavimo im neku granu ili šta već slično nađemo, da bi životinje mogle da izađu ako upadnu. Zovi sledeći put kad budeš išao ;)

Dendzo
27.02.13., 18:25
Znaci dobro sam postupio. To mi je bitno. Sad se nekako lepo osecam :D
Pa znas kako. Ja sam tu u blizini tako da skoro svaki dan idem na Avalu. Obicno samo da se prosetam i odradim vezbe na spravama u parku, ali uvek se i malo prosetam da snimim sta ima od zivotinja. I eto danas nadjoh tog druskana. Tako da bi bolje mozda bilo da se ti i tvoja ekipa sa kojom ides na izlete javite kad budete dolazili do Avale! Evo malopre prebacih slike pa cu sad okaciti neke.

Dendzo
27.02.13., 19:01
Evo ih neke od slika http://www.flickr.com/photos/dcfvm/sets/72157632870623093/

nenad
27.02.13., 19:43
Važi, javiću se.

Dendzo
27.02.13., 19:51
Ok! Samo javis koji dan ranije.