PDA

Pogledaj punu verziju : Moja prva tarantula (Acanthoscurria geniculata)-saveti



klicakn
27.02.13., 20:27
Pozdrav svima na sajtu teraristika.org. Danas sam kupio moju prvu tarantulu u zivotu (Acanthoscurria geniculata) i zeleo bih uspesno da je cuvam i odgajim :D Svaki savet i sugestija je dobrodosla... :icon_salut:
465446554656

Aleksandar88SU
27.02.13., 23:13
Pozdrav :)

Preporuci bi samo da uklonis listove posto one mogu poceti da trule i da zamenis trenutnu podlogu sa kokosovim tresetom, nedeljno jednom ppoprskaj zidove posude i malo navlazi podlogu.
Hrani ga sa malim brasnim crvima http://en.wikipedia.org/wiki/Mealworm
Ako nezeli da ga pojede samo izvadis i ponudis sutradan i tako, prilicno jednostavno.
I naravno da je pored nekog izvora toplote preko dana, ja koristim malu spot sijalicu od 45 W svetli pored terarijuma znaci ne direkt na njih.

Kada poraste malo onda mu stavis plasticni cep sa kole il neceg slicnog iz cega ce da dobija vlagu (piju).

Nadam se da ce ovo malo barem pomoci.

Aksont
27.02.13., 23:56
slazem se za listove da trebas da uklonis.Stavi neki karton od wc papira npr...:) sto se podloge tice ne moras da je menjas, ja svoju takodje dzim na humusu i dobro joj je. a za temperaturu, ako ti nocu ne pada ispod 17-18 ne moras da brines! :D

klicakn
28.02.13., 00:41
Citao sam negde da mora da ima neko mesto gde moze da se sakrije pa sam zato stavio listove,a hranu sam dobio uz njega,malu kutijicu i u njoj poprilican broj lateralisa (ili kako se vec zovu) pa mi je zeznuto kad ih trebam uhvatiti,uhvatio sam jednu pincetom i ubacio sam je kod tarantule i pojela ga je ,i sad cu cekati 3,4 dana pa cu mu opet dati...

ACO87
28.02.13., 04:47
nems potrebe da se cimas od lateralisa, ne ujedaju pa mozes i prstima :) a evo ti tekst o geniculati, od naseg kolege Kima, tu ti je sve sto ti treba :) http://www.nsexotics.net/index.php?option=com_content&view=article&id=101&Itemid=121

Aksont
28.02.13., 15:44
jeste, treba im skloniste ali listovi ce se osusiti, istruliti..stavi mu karton od wc papira (preseces ga na pola) :)

klicakn
28.02.13., 18:28
Uradio sam to sa kartonom :D A imam jos samo pitanje u vezi cuvanja lateralisa,da im ubacim nesto da jedu neki komadic voca ili tako nesto. I koliko cesto da ga hranim,svakih 3,4 dana ? 4657

Aksont
28.02.13., 20:58
latere hranis svaka 3-4 dana (ja tako radim ;) ) sa komadicem jabuke, sargarepe..cega imas. moje iskustvo je da najmanje jedu krompir, a na jabuku jure ko nenormalne..:) i tarantulu hrani svkaka 3-4 dana. Nemoj da kazes da "ga" hranim nego reci da "je" hranim. Bice bolje ako bude zensko ::D

klicakn
28.02.13., 23:25
Ok :D hvala na savetima :D mozda je i zenka :D to ce se znati tek kad naraste jel tako ? :D

Aksont
01.03.13., 22:25
da tek kad poraste :) Stavi neke slike kako si sredio kutijicu. koliko je velika tarantula? :)

klicakn
02.03.13., 12:22
evo stavio sam i karton :D Ne znam da li je previse vlazno u tegli jer cim sam ga stavio u zemlju natopio se ali jos uvek cvrsto stoji :D a tarantula je velicine kao kovanica od 20 dinara,nahranio sam je taj dan kad sam je dobio tacnije pre 3 dana i danas cu da joj dam jos jednog lateralisa. Ne znam kako to ide sa presvlacenjem ni koliko se puta presvukla do sada. Cim sam joj stavio karton razgrnula je zemlju iznutra i tamo bude preko dana ili kada je upaljeno svetlo,cim se ugasi eto nje napolje :D 46644665

ACO87
02.03.13., 12:48
Cini mi se da ti je previse vlazna zemlja, al nek iskusniji kazu. Ne moras da natopis podlogu, samo malo naprskas vode :)

klicakn
02.03.13., 12:52
Ne znam zasto ali vise ne mogu da postavljam slike :D

hey-ho
02.03.13., 12:54
Popunio si kapacitet dozvoljenih slika koje se mogu okačiti na ovaj sajt. Registruj se na photobucket.com pa ubuduće tamo kači slike, i onda ih ovde samo ubacuj putem URL-a.

klicakn
02.03.13., 13:17
http://s1340.beta.photobucket.com/user/klicakn/media/DSCN1444_zps40bcffb0.jpg.html

Pa samo sam na jedan deo sa spricom naneo vodu,a sama zemlja je vec bila vlazna pa nisam znao da li da je pustim da se isusi pa da onda postavim u teglu ili moze direktno iz kese za zemlju da se postavi u teglu...

hey-ho
02.03.13., 13:40
Desni klik na sliku pa "Copy image location" i onda to ubaciš u polje za link.

klicakn
02.03.13., 15:47
http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/Micko/DSCN1445_zpsf3550bb9.jpg

Dule
03.03.13., 00:11
Bilo bi bolje da je malo sira a niza posuda i da,isuvise je vlazna zemlja.

klicakn
03.03.13., 11:27
da izvadim zemlju i da je zamenim sa suvljom? Evo vec dva dana provodi na staklu,mozda mu smeta previse vlazna zemlja... A planiram u ponedeljak da odem kod staklara da mi napravi neki mini terarijum mozda dimenzije 10x10x10...

Dule
03.03.13., 11:34
Zameni i stavi vise zemlje jer slingovi ponekad vole da se ukopavaju.Treba da postoji suvi i vlazni deo treseta,pa nek ona bira sta joj odgovara. Vidi da napravis taj terarijum sto pre i stavi da trecina poklopca bude u mrezici a ne poklopac sa rupicama.

klicakn
03.03.13., 11:53
Mislio sam da mi skroz bude otvoren poklopac tj da ide mrezica kao gornja stranica. Ja i jesam vlazio samo jedan deo treseta tj na mali deo sam samo stavljao par kapljica vode...

hey-ho
03.03.13., 12:23
Nemoj da ideš kod staklara jer je pravljenje tako malog terarijuma čisto bacanje para a pauk se neće ništa bolje osećati nego u plastičnoj kutijici.
Najbolje što možeš da uradiš je da je prebaciš u neku plastičnu kutiju poput one od feta sira, jer ima providan poklopac, i izbušiš rupe odozgo i sa strane. Treset pre stavljanja u kutijicu malo prosušiš na radijatoru i posle toga ga kvasiš u samo jednom ćošku. Pokušaj da izbegneš da ti ceo treset bude vlažan a ako se to desi opet neće biti toliko problematično jer ćeš na plastičnoj kutiji imati bočnu ventilaciju pa neće dugo ostati mokro.

klicakn
03.03.13., 12:40
Ok. Mada sam sad dobio i ciglu kokosovog treseta pa sta mislite da li je bolji on ili humus? Sada mogu da biram pa ne znam koji da stavim.

Dule
03.03.13., 13:04
Kokosov treset najbolji!Ja sam godinu dana stavljao zemlu za cvece,ali kad sam prvi put qpio k.treset video sam koliko redje treba da prskam po terarijumu. Naravno,moze i ta qtija feta sira ili kakva vec,samo ja volim da mi ter lepo izgleda i kad drzim malu tarantulu,pa ih pravim od stakla.Do duse u prednosti sam jer sam skoro menjao stolariju,pa imam stakala koliko hocu a i drugara staklara,pa posle sam lepim i ukrasavam... :D

ACO87
03.03.13., 13:09
Ok. Mada sam sad dobio i ciglu kokosovog treseta pa sta mislite da li je bolji on ili humus? Sada mogu da biram pa ne znam koji da stavim. Bolji je treset jer je sterilan, ne moze da se ubudja a i bolje zadrzava vlagu. :)

filipj97
04.03.13., 07:40
Sto se kutije tice, mozes da uzmes u plastikari onu od 1.5l prakticna je sigurno.

klicakn
04.03.13., 11:28
Uzeo sam od feta sira i izbusio poklopac i sa strane, i sad mi je jedino problem kako da je prebacim... cim otvorim poklopac od teglice ona pobegne ispod zemlje,a napravila je tunel jedno 6,7 cm dugacak :D

klicakn
04.03.13., 12:50
Ne znam da li je u pitanju pocetnicka sreca ili nesto drugo! :D Za 20 sekundi sam je prebacio :D. Samo sam nagnuo teglu i gurkao je stapicem za usi. Mora da joj se nije svidjalo prethodno mesto boravka :D. Jedino sto ne znam kako sada, tj koji deo da nakvasim. Da uzmem onu prskalicu kao sto ima za pranje prozora pa da poprskam ili sa spricom samo da spricnem par kapi...

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/Micko/DSCN1455_zps8ea61e27.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/Micko/DSCN1446_zps4059a50d.jpg

loshme10
04.03.13., 13:16
Bilo gde nakvasi 1/4 podloge i to je to. Samo sto bih ti ja preporucio da koristis kokosov treset za podlogu...

Aleksandar88SU
05.03.13., 10:24
Nemoj staklara!
napravi sam kao ja, mada sam ga smotano napravio ali dobar je osecaj.
Samo ti treba nekog stakla lenjir i rezac koji se moze kupiti u gvozdjari za 150 din + silikon.

http://i68.photobucket.com/albums/i14/Aleksandar_01/IMG_20130305_091051.jpg

TO sam napravio za svoju malu G. pulchra, a posle kad naraste onda za drugu malu T ;)

loshme10
05.03.13., 10:53
A gde je tu ventilacija?

klicakn
05.03.13., 11:37
E moram priznati da super izgleda s'obzirom da je DIY :D ali i mene zanima kako si ventilaciju resio. Jel ostavis tako poluotvoreno pa stavis neku mrezicu ili imas neki drugi patent? :confused:

Aleksandar88SU
05.03.13., 15:08
Paniku u stranu.

Nije napravljeno da bude nepropusno ;)
Ventilacijom nemam problema posto je staklo do bola neravno posvuda ima 3-4 mm lufta a i kraj sam tako napravi oda ga izvucem malo, nemoz da prodje a vazduha ima.
Jos je ziva i zdrava tako vec godinu dana opusteno, jede presvlaci se i raste.

djuki
08.03.13., 22:10
Veliki pozdrav svim forumasima! Ja sam takodje uzeo geniculatu, pa joj sad sredjujem privremeno staniste. E, sad, ja sam hteo malo da ulepsam pa sam ubacio i vestacko lisce.:icon_cheers: Nadam se da to nije problem?:icon_scratch: Uskoro cu postaviti i neke slicice, i nadam se da cu dobiti par saveta.

filipj97
08.03.13., 23:52
Naravno da nije problem. Njima ništa ne smeta što ne može fizički da ih povredi :)

djuki
09.03.13., 17:37
Evo kako to otprilike izgleda
4679
E, sad... Kako sam joj to sredio, ona se samo uvukla unutra, i ni nogu da promoli. Znam da je to uobicajeno, ali cisto da mi razbijete brigu, kazite mi da nemam sta da brinem :icon_scratch: Inace je drzim u plasticnoj kutiji (oko 20x15x5),pa se pitam da joj nije mozda preveliko ili sta vec...?

milan89
09.03.13., 19:32
Samo opusteno, treba joj malo vremena da se privikne na okruzenje, a i kao sto si sam rekao to je uobicajeno. E sad mislim da je treset previse vlazan, mozda da probusis par rupa sa strane za vertikalnu ventilaciju da se brze prosusi, ili da izvadis jedan deo treseta i ubacis suv. Pobrini se da uvek ima jedan vlazan i jedan suvi deo posude, da moze da bira gde ce da bude, i nema problema. :)

djuki
09.03.13., 20:01
E, to mi je trebalo! Da mi neko smo kaze da se opustim :D Brinuo sam se, posto sam je tek udomio pre neki dan, pa sam jos uvek malo 'na ivici'. A sto se ventilacije tice, isekao sam ceo gornji deo kutije i ubacio mrezu za insekte tako da stalno ima vazduha. Da napravim i sa strane pa da ima vise strujanja? I hvala ti sto si mi otklonio strahove :)

filipj97
09.03.13., 20:02
Mislim da je bolje da presečeš neku manju saksiju na pola i staviš kao sklonište, brzo će propasti karton. Vlaži 1/3 treseta više od toga nije potrebno.

hey-ho
09.03.13., 20:10
Za ubuduće da znaš da je treset previše vlažan onda kad iz njega možeš rukom cediti vodu i uvek je dobro jedan deo treseta osušiti skroz pa ga onda dodati u terarijum, pogotovo ako ti ventilacija nije baš najbolja.

djuki
09.03.13., 20:13
Ovo sam inace uradio bas na brzinu jer nisam hteo da je drzim u maloj kutijici. Vec sam u potrazi za necim slicnim pa cu joj napraviti nesto kvalitetnije. Karton je samo privremena varijanta dok ne nadjem nesto bolje i izmajstorisem :)

djuki
10.03.13., 12:26
Poslusao savet i izbacio karton. Bas krenuo da joj napravim nesto lepse, a ona se ukopala skroz i nacisto. Razumem ja da im je to u prirodi, i da je najcesce pred presvlacenje, ali njoj jos niije vreme pa se malko i brinem posto ne reaguje ni na sta. Sta bi bilo najbolje da radim u ovom slucaju? Da je ostavim da sama izadje ili da pocnem polako da vadim treset?

filipj97
10.03.13., 13:26
Nemoj je cackati, samo mozes da je uznemiris tako. Izaci ce sama kad bude htela.

ZolleRu
10.03.13., 14:51
da, ne diraj je.. ona sama zna da li joj odgovara da je ukopana ili ne, sve one same rade i znaju zasto to rade, ostavi je da kulira mozda se najela dovoljno i sad par dana da odmori zatvorena pa kad oseti potrebu za hranom ili necim drugim izacice sama, samo je ne diraj i pusti je da uziva :)

splasHHH
10.03.13., 15:23
I ja ti preporucujem da je ne diras jer sam evo pre 5 minuta skoro gadno prosao sa mojom lasiodora p. Ja hteo da vidim zasto ne izlazi iz rupe koju je iskopala i ja je pipnem pincetom ona se uznemiri i skoro da nije isocila iz terarijuma .. Ziv sam se u*** :D

ZolleRu
10.03.13., 15:48
hahahah :D e zato uvek treba biti miran i strpljiv i kad god se sakrije ukopa ili zatvori u kucicu samo treba iskulirati i sacekati da se sama pojavi.. :) ja vec mesec dana nisam video g pulchripesa i opet se ne brinem jer znam da ona ima svoje razloge zasto se zatvorila i da ce izaci kada se presvuce ili ogladni :) a i svako cackanje pauka ga stresira i moze samo da skodi i odlozi presvlacenje ili kampovanje u zatvorenoj rupi :) pozz

djuki
10.03.13., 15:55
I ja ti preporucujem da je ne diras jer sam evo pre 5 minuta skoro gadno prosao sa mojom lasiodora p. Ja hteo da vidim zasto ne izlazi iz rupe koju je iskopala i ja je pipnem pincetom ona se uznemiri i skoro da nije isocila iz terarijuma .. Ziv sam se u*** :D
Hahaha...:D Da je bar ova moja tako zivahna! Sad je vidim, ukopala se na dno i ne mrda. Prvo sam mislio da je do temperature pa proverio i to, ali sve bilo ok. :confused:

djuki
10.03.13., 15:57
hahahah :D e zato uvek treba biti miran i strpljiv i kad god se sakrije ukopa ili zatvori u kucicu samo treba iskulirati i sacekati da se sama pojavi.. :) ja vec mesec dana nisam video g pulchripesa i opet se ne brinem jer znam da ona ima svoje razloge zasto se zatvorila i da ce izaci kada se presvuce ili ogladni :) a i svako cackanje pauka ga stresira i moze samo da skodi i odlozi presvlacenje ili kampovanje u zatvorenoj rupi :) pozz

Hvala na ohrabrujucim recima :) Znaci da ne brinem cak ni kada je nema par dana? Frka mi je malo posto je jos malecka, pa se plasim da joj se ne obrusi sve ono na glavu :confused:.

Dule
10.03.13., 16:29
Moju L. parahybanu nisam video 2-3 meseca.Imala je dovoljno mesta ispod kamena,tako da joj ostatak terarijuma i nije trebao.

splasHHH
10.03.13., 16:48
Moju L. parahybanu nisam video 2-3 meseca.Imala je dovoljno mesta ispod kamena,tako da joj ostatak terarijuma i nije trebao.
Tako i moja ima dosta mesta ispod kore od drveta pa kulira tamo evo vec 2-3 dana, ja sam se uplasio kad je skoro iskocila iz terarijuma kad sam je pipnuo, tako da ovo mi je bila pouka da je ne diram :D

djuki
10.03.13., 18:27
Sad mi je vec lakse! Trebalo mi je ipak da me neko malo uveri, cisto da budem siguran da ne radim nista pogresno! :) Hvala vam ljudi na pomoci i strpljenju :) Sad mi ostaje samo da cekam dok se gospojica ne udostojmi da izadje :D

djuki
16.03.13., 01:05
Vec nekoliko dana izigrava 'krticu', samo kopa tunele i ukopava se :icon_scratch: Niti izlazi da jede, niti se pomera sa dna posude... Ne zelim da se ponasam previse zabrinuto, pa samo s vremena na vreme bacim pogled u kutiju da proverim da nije mozda izasla. Da brinem malo ili ne ???

filipj97
16.03.13., 11:06
Shvati da male tarantule možeš i da ne viđaš duže vreme i da tarantule nisu životinje koje su aktivne, pogotovo danju.

djuki
16.03.13., 12:41
Svestan sam ja da one imaju svoje nacine zivljenja i da ih ne mozes naterati da rade ono sto zelis, jedino sam se brinuo da ja mozda ne radim nesto pogresno.

klicakn
16.03.13., 12:51
Jel ovo normalno ? :)

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/DSCN1502_zpsb0eadf46.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/DSCN1501_zpse429693b.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/DSCN1503_zps06bd937b.jpg

smajo122
16.03.13., 13:16
Jel ovo normalno ? :)

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/DSCN1502_zpsb0eadf46.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/DSCN1501_zpse429693b.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/DSCN1503_zps06bd937b.jpg

kolika ti je temperatura sobna i kolika je T?

klicakn
16.03.13., 13:35
oko 22 stepena , a ona je 3,4 cm...

ali sa obzirom da je tv pored nje moguce da je i veca temperatura u tom delu...

smajo122
16.03.13., 13:53
kakv je to treset moguce da pokusava da kopa ali nemoze da izbaci taj treset

klicakn
16.03.13., 14:00
Najobicnija zemlja za cvece tj humus,uspela je ,iskopala je tunel skroz od cepa do ovog drugog sklonista,mozda za nekih 15 minuta. Sad me samo zanima da li da napunim cep opet sa vodom ili samo da nastavim da orosavam zemlju oko njega?

smajo122
16.03.13., 15:15
nemoj sipati vodu u cep samo orosavaj i nemoj nista cackati po terarijumu,ona ce piti vodu sa zidova i kapljice po zemlji,samo odi i procitaj sta ima u zemlji, pise ti na kesi u kojoj je zemlja jer cesto proizvodaci stavljaju neke otrove i slicno za bube pa bi moglo naskoditi T

klicakn
16.03.13., 15:26
Bem li ga ,pise da je ekoloski humus....

http://www.e-merkur.rs/basta-i-okolina/biljke-semena-zemljiste-i-djubriva/zemlja/humusni-pripravak-zemlja-za-cvece-ekoloski-humus-5-l.html

smajo122
16.03.13., 15:32
imas li tu kesu ako imas na zadnjoj strani ti pise ako ima kakve hemije

klicakn
16.03.13., 15:43
Pise CaCO3,humus,C,N,C/N,Al-P2O3,Al-K2O

Aksont
16.03.13., 15:57
Takav je i moj humus i evo je tarantula ziva i zdrava vec 5 meseci :) ;)

klicakn
16.03.13., 16:03
Takav je i moj humus i evo je tarantula ziva i zdrava vec 5 meseci :) ;)

Pa ne pise dzaba da je ekoloski :D I moja ostaje na ovom :D

Aksont
16.03.13., 16:10
mada bolji je kokosov treset..ne moze da se ububdja, a humus moze..:club::club: ja cu posle ovog ili sledecem presvlacenju da joj kupujem ter i stavim treset :)

klicakn
16.03.13., 16:18
Ja vec imam jednu ciglu kokosovog treseta,ali necu da je traumiram sa premestanjem jer sam je pre d2,3 nedelje premestao pa da je ne mucim opet :D

Dule
16.03.13., 16:34
Koliko si stavio zemlje?Jel moze ona uopste dublje da se ukopa od tog?

klicakn
16.03.13., 20:10
Koliko si stavio zemlje?Jel moze ona uopste dublje da se ukopa od tog?

Ma moze! Iskopala skroz ispod cepa pa do ove pecinice tunel,pa joj se verovatno nije svidela ruta pa je zatvorila tu rupu i iskopala sa druge strane cepa :D Ima jedno 3,4 cm zemlje....

hey-ho
16.03.13., 21:26
Dobar je taj humus, i ja sam ga koristio duže vreme ali sam shvatio da je kokosov treset bolji jer nije prašnjav kad se osuši a i lepše izgleda. Stavljam ga ili samog ili pomešanog sa humusom.
Ako imaš testeru za gvožđe odseci mali komad kokosove cigle i rastopi ga u vodi, dobro iscedi i osuši pa ga onda stavi kod tarantule. Nije se još toliko odomaćila pa joj premeštanje neće teško pasti :) Videćeš i sam da će izgledati mnogo bolje.

p.s. Malo sam listao slike - lep ti je akvarijum! :D

klicakn
16.03.13., 22:01
Mislis da samo dodam na ovu zemlju ili da stavim sve ispocetka :D onda mi je bolje da uzmem neku providnu kutiju pa da nju sredjujem ...

Mislis na onom drugom sajtu ,,necemo da ih reklamiramo" :D

hey-ho
16.03.13., 22:12
Ako imaš providnu kutiju onda bolje u nju smesti taj kokosov treset i parče kore drveta u svrhu skloništa a u drugi kraj stavi čep sa vodom. Nemoj ga pomešati već stavi samo kokosov treset. Ja mešam jer stavljam žive biljke. :)

Da, sa drugog sajta :)

marko
17.03.13., 13:11
Jel ovo normalno ? :)

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/DSCN1502_zpsb0eadf46.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/DSCN1501_zpse429693b.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/DSCN1503_zps06bd937b.jpg
Potpuno normalno.

djuki
17.03.13., 13:33
Konacno danas izasla iz rupe, pa sam iskoristio priliku da joj malo sredim okolinu. Izbacio visak treseta, ubacio malo drvce da im gde da se skloni, i sad sva srecna i radosna obilazi ter i istrazuje :icon_cheers: Uskoro slede slicice novog uredjenja pa se nadam nekim savetima. :D

djuki
17.03.13., 16:51
Znam da verovatno ne bih trebalo da se brinem, ali cisto da pitam za savet... Moja geniculata vec par dana nije nista jela, samo se ukopavala i danas konacno izasla. Nije se jos presvukla, a nesto ni ne vidim da joj je bas i vreme. Medjutim, danas resio da je nahranim, ubacio tenebriju a ona samo bezi od hrane :icon_scratch: E, sad... izvadio sam crva, pa cu uskoro pokusati ponovo, ali cisto da se uverim, da li je to normalna reakcija? Da tako bezi od hrane?

filipj97
17.03.13., 17:09
Dešava se to. Jednostavno možda nije gladna. Umrtvi joj malo tenebriju i ostavi nekoliko sati i izvadi ako ne pojede, ali nisu geniculate zabušanti što se hrane tiče. Ponudi joj za nekoliko dana opet.

djuki
17.03.13., 17:16
Znaci da joj danas dam jednu, malo osamucenu, pa da vidim hoce li pojesti? Ako ne, onda opet za koji dan? Zacudio sam se bas iz razloga sto znam da su geniculate jako prozdrljive, ali ova moja kao da se plasi hrane.

marko
17.03.13., 19:23
Ne za koji dan, za nedelju dana najmanje.

djuki
17.03.13., 19:41
Popodne sam joj dao jednu tenebriju, i evo jos stoji, nije je pojela. A ovo je vec druga nedelja kako ne pipa hranu i cak bezi od nje. Znaci ako danas ne jede, onda da joj nista ne dajem do sledece nedelje?

klicakn
17.03.13., 19:48
Mozda je previse istraumirana od transporta ili ko zna cega.... Nemoj joj davati nista par dana pa opet probaj,i znaj da od gladi T ne moze umreti...

djuki
17.03.13., 21:59
Da li imaju neki odredjeni period aklimatizacije ili zavisi od jedinke do jedinke? Ova moja je provela zakopana skoro nedelju dana od kad sam je doneo. Danas je izasla pa sam iskoristi priliku da joj malo sredim okruzenje i ubacim neko skloniste. Prvo je bila dosta radoznala i lutala po teru, a posle se smirila i uvuka ispod drveta, i sad tamo ponovo kulira.

klicakn
18.03.13., 00:33
pa sad se privikava na kucicu :D samo ti nju pusti. Nemoj previse cackati i mrdati terarijum terarijum. Bice prilike za gledanje kad naraste :D

djuki
18.03.13., 02:26
Nadam se da ce se uskoro privici i poceti da konacno jede. Nije toliki problem sacekati da poraste koliko je pitanje kako ce porasti ako nista ne jede :D Za sada je ne cackam, ostavio sam je da kulira i kao uopste ne obracam paznju na nju, pa se nadam da ce se malo oraspoloziti kada vidi da je ja (kao) ne fermam ni dva posto :D

klicakn
21.03.13., 20:17
Malo je OFFTOPIC ali sta da se radi. Morao sam da vam se pohvalim da sam uzeo jos jednu tarantulicu :D Jako je lepa i nadam se da ce joj biti lepo kod mene :D U pitanju je Chromatopelma cyaneopubescens :D kazu da jako puno pletu ,sad cemo da vidimo :D Wish me luck :D

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/Lule/DSCN1505_zps622e52d1.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/Lule/DSCN1506_zpse4c2de6c.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/Lule/DSCN1507_zps67ab42bf.jpg

djuki
22.03.13., 16:46
Moja geniculata konacno pre neki dan izasla i krenula da se seta po teru. Ozbiljno se bacila u istrazivanje okoline, a cini mi se i da je prilicno ogladnela jer je smotala plen bas na brzaka :D Dan-dva posle opet se ukopala i sad ponovo kulira u tunelu. Izgleda da se polako navikava na okruzenje (konacno) :D
@klicakn - prelepa je mala, srecno sa njom !!!:D

klicakn
22.03.13., 17:02
Zahvaljujem :D Moja Geniculata preko dana je skoro stalno u sklonistu a preko noci uglavnom je napolju tako da ce i tako tvoja verujem. A cyaneopubescen je stalno na ovom drvetu i ne pomera se nimalo :O probao sam da joj dam lateralisa ali nije gladna tako da cu je malo pustiti da se aklimatizuje pa cu opet probati. Citao sam tu po forumu da je pandan Genicualti koliko je prozdrljiva :D Valjda ce se obistiniti :D

djuki
22.03.13., 17:15
Drzimo palceve i nadamo se prozdrljivosti i rastu :D Ja cekam da ova moja poraste jos malo pa da joj onda uredim ter sa lepim sklonistem i jos nekim sitnicama.

djuki
23.03.13., 17:12
Priznajem da sam malo zbunjen.... Sada sam bas gledao moju geniculatu, iskopala je rupu, oblozila malo mrezom i legla na ledja... E, sad... ja pretpostavljam da je u pitanju proces presvlacenja, ali bi mi mnogo znacila jos necija potvrda u vezi toga. Sta da radim u toku i nakon?

loshme10
23.03.13., 17:18
Ako je legla na ledja, pocelo je presvlacenje i tada ni slucajno ne smes da je uznemiravas.

djuki
23.03.13., 17:22
Koliko sam uspeo da vidim, a da je ne cackam uopste, zavukla se u rupu i legla na ledja. Imam relativno dobar pogled jer je drzim u providnoj kutiji, a nisam stavio previse treseta, a i ona je izabrala mesto bas uz ivicu. Za sada je ne diram uopste i trudim se cak i da ne zavirujem svaki cas. Interesuje me jedino da li ce moci da se presvuce u tako malom prostoru i sta ce posle uraditi sa 'presvlakom'?

hey-ho
23.03.13., 17:49
Ne brini, zna ona koliko joj je prostora neophodno a košuljicu će za par dana izneti napolje. Nemoj je uznemiravati narednih nedelju dana.

djuki
23.03.13., 17:57
Ok, hvala na savetima. Ostavicu je na miru i cekati razvoj dogadjaja :) Hvala jos jednom!

wazzup
23.03.13., 19:46
Relax ;) , i ja sam pre par dana nabavio malu A. geniculatu, samo što se moja presvukla i sada ima nekih 4 cm, drzim je na sobnoj temp. dok je noću nesto niža temp. Moja je takođe prvih par dana bila u sklonistu, a sada kada se presvukla ne ulazi uopste u njega :D, hranim je lateralisima na svakih 4-5 dana i povremeno vlažim tresetnu podlogu.

filipj97
23.03.13., 20:50
Ne treba njima veliki prostor za samo presvlačenje, bitno je da kasnije imaju mesta u terarijumu/kutiji da se protegnu lepo. Nemoj je 5 dana najmanje uopšte uznemiravati.

djuki
24.03.13., 12:53
Danas sam slucajno bacio pogled na onaj tunel koji je iskopala, i sad je skroz zatvoren, kao da se treset urusio! I dalje je ne cackam, vec je ostavljam za miru. Samo se brinem da ne moze slucajno da se povredi pod tom podlogom?

splasHHH
24.03.13., 16:02
Nemoj da brines i na moju je pao treset ali sama je kriva tako je sredila kucicu :D Iskopala se i sad kulira po ter. proseta pije vodu sve kao i pre :)

djuki
24.03.13., 17:55
Znaci zilavije su nego sto sam mislio :D Nadam se da ce i ova moja isto tako. Evo je vec drugi-treci dan pod zemljom i nadam se da ce uskoro izaci ziva i uspesno presvucena :D

djuki
27.03.13., 14:56
Hmm... Izgleda da je bila dezinformacija sto se presvlacenja tice :( Provela par dana ukopana na ledjima, a sinoc izasla i pocela da se 'ponasa', u stilu istrazivanja celog tera, penjanja po poklopcu i stranama, da bi se jostros ponovo ukopala. Da li je takvo ponasanje normalno i treba li da se zabrinem? Takodje sam joj dao i da jede, ali i posle skoro nedelju dana nije bila zainteresovana, vec je samo lutala tamo-vamo :icon_scratch:

filipj97
27.03.13., 15:12
Samo je nemoj uznemiravati i nemoj se brinuti ako ne jede. Nego jesi li siguran da je ležala na leđima, da se nije možda držala naopako za gornji deo rupe/tunela? Desi se nekad da odlože presvlačenje ako su uznemirine ili ako ostane u terarijumu živa buba pa osete kretanje. Imao sam slučaj sa H. incei da se okrenula na leđa i ležala neko vreme, pa se vratila u normalan položaj, opet legla i presvukla se. Samo ne kontam kako misliš "par dana ukopana na leđima" ne verujem da se to dešava.

djuki
27.03.13., 15:39
da se nije možda držala naopako za gornji deo rupe/tunela? Samo ne kontam kako misliš "par dana ukopana na leđima" ne verujem da se to dešava.

Mislim da si u pravu sto se toga tice. Nisam bas imao najbolji pogled na polozaj, pa mi se mozda i ucinilo da je bila na ledjima. Verovatno je bila u tunelu pa se okrenula naopako :D Mislio sam da je presvlacenje u pitanju, posto je prosao skoro mesec dana od poslednjeg, ali izgleda da joj nije jos uvek vreme. Bio sam malo zbunjen jer ih nikad do sada nisam video da vise naopacke :D

filipj97
27.03.13., 16:14
Kad joj potamni abdomen na delu gde su bile iritirajuće dlačite u roku od 10-15 dana očekuj presvlačenje.

djuki
27.03.13., 17:59
Sad joj se malo nazire neka flekica, ali jos uvek nije odbacila dlacice, a i prilicno je zivahna s vremena na vreme. Trenutno pravi sebi neko udubljenje pa se namesta skoro ceo dan :)

filipj97
27.03.13., 18:57
http://www.arachnoboards.com/ab/attachment.php?attachmentid=105001&d=1340061937
To je kad odbaci dlacice, a pred presvlacenjem je ako joj je abdomen ovakav:
http://i32.photobucket.com/albums/d29/catfishrod69/DSCF4715.jpg
S tim da ne mora da znaci da ce biti abdomen ovoliko go, moze biti samo deo.

djuki
27.03.13., 19:22
Po ovome, ja cu se jos nacekati :) Kod moje nije ni blizu toga, ali me je zbunjivalo njeno ponasanje, jer prema tome, kao da se spremala za preslvacenje.

marko
27.03.13., 21:31
Nemojte čekati presvlačenje, desiće se kad se desi.

wazzup
28.03.13., 16:14
Ja sam isto tako nestrplivo cekao presvlacenje moje geniculate :D. Par dana pred presvlacenje ce verovatno zatrpati ulaz u skloniste i tamo boraviti neko vreme, a ako prostor bude suvise mali, izaci ce napolje taman pred presvlacenje i tu se presvuci. Takodje ce isplesti malo mreze na substratu kako bi mogla da zalepi pedipalpe i tako se lakse presvuce

GaMeR
28.03.13., 19:35
Upravu je marko nemoj cekati, mojoj parahybana-i su bila crna ledja mozda 3 do 3 ipo nedelje a ja sam svaki dan cekao i gledao u ter. da vidim je li se presvukla pa sam batalio neko vreme... I evo bas danas bacim pogled kad vidim ona u najvece lezi na ledjima i sad cekam da zavrsi proces haha :)
Ipak joj je ovo prvo presvlacenje kod mene pa sam malo i nestrpljiv :icon_cheers:

djuki
28.03.13., 21:59
Haha.. Isti slucaj i kod mene. Kao nestrpljivi novopeceni tata, jedva cekam da se desi :D Sad prestajem da obracam paznju i tek povremeno bacim pogled u ter, a ona koliko je ranije bila mirna sad stalno luta i istrazuje. Samo me je malo zbunilo to njeno ponasanje na pocetku, jer je po nekim simptomima (mirovanje, odbijanje hrane, ukopavanje..) licilo da ce mozda poceti sa presvlacenjem.

filipj97
29.03.13., 07:37
Ne možeš znati po tome da li je presvlačenje u pitanju ili ne. Kod nekih vrsta možeš odrediti prema tamnjenju abdomena dok kod nekih ne možeš nikako da proceniš da li će presvlačenje ili ne. Može T da odbija hranu po 6 meseci ili duže, dešava se i to.

djuki
29.03.13., 23:20
Ja sam pratio ponasanje pa na osnovu onoga sto sam cuo i procitao mislio da joj je vreme, ali sam se ocigledno prevario (ipak sam jos zelen u ovome) :D Sad vise i ne obracam paznju toliko na promene, tek onako bacim pogled kad dodajem malo vode. A sto se dijete tice, to znam da dugo mogu bez hrane. Ova moja ili jede kao nenormalna ili ne pipa hranu, ali znam da iona ma svoj ritam koji joj odgovara. Hvala na savetima, javljam kada dodje do promena :)

klicakn
31.03.13., 18:18
Imao sam problema sa budji pa sam menjao podlogu u terarijumu i pritom sam uslikao Luleta pa da vidite kako je saren :D Inace presvukao se pre nedelju dana i duplirao se . Sada ima oko 4 cm...

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/Lule/DSCN1523_zpsf9adf91c.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/Lule/DSCN1522_zpsceaa0267.jpg

http://i1340.photobucket.com/albums/o738/klicakn/Lule/DSCN1519_zpseafcb7c7.jpg

djuki
06.04.13., 13:27
Poslusao sam savete i prestao da cekam presvlacenje. Moja genica i dalje zivahna, jurca po teru, jede kao nenormalna (sad sam se iz prve ruke uverio u price o njihovoj prozdrljivosti :D). Jedina stvar koja me malo zbunjuje jeste vremenski period izmedju dva presvlacenja. Kod mene je nesto duze od mesec dana, a zadnje presvlacenje joj je bilo nesto pre toga. Interesuje me da li se presvlace na mesec (okvirno) ili moze da protekne i duze?
Takodje sam uzeo i L. parahybanu pre par dana, a ona se sad zatvorila u skloniste, nabacala treset na ulaz i skoro ni ne izlazi...
P.S. Nove slike genice i bane uskoro stizu, cim uzmem aparat :D

Dule
06.04.13., 13:42
Moze da protekne i mnooogo duze.Kako rastu,tako se taj period povecava.Ja sam se zaprepastio da je jednom G.pulchripesu od 3cm proslo cak 9 meseci izmedju presvlacenja.Bio je kod mene i znam da mu nije falilo temperature,vlage i hrane.Kazu da sporo rastu,ali ovaj ga pretera...

djuki
06.04.13., 14:14
Genica ima oko 4cm, a znam da prilicno brzo rastu, pa sam zato bio zbunjen. Znaci da je ostavim pa kad bude-bude?

Dule
06.04.13., 14:25
Ma da,uzivaj dok je aktivna!

djuki
06.04.13., 14:53
Da je aktivna.. aktivna je! Kao da 'pundravce' ima :D ! Po ceo dan (i noc) se seta, proteze po teru, pentra... A hranu nikad ne odbija!

djuki
08.04.13., 23:28
Sad cu da rizikujem pa da ispadnem glup u drustvu, ali nemojte mi zameriti :) Da li je moguce da moja genica raste na moje oci? Mislim, secam se kad sam je doneo i cini mi se da je bila manja u odnosu na to kolika je sad. Jos se nije presvukla, verovatno malo odugovlaci sa tim. Jos jednom se izvinjavam zbog gluposti ali me interesuje da li ona stvarno tako raste ili se meni samo cini? :)

hey-ho
08.04.13., 23:58
Sve sto je moguce da raste je njen stomak. Tek kada se presvuce rastu i ostali delovi tela.

djuki
09.04.13., 13:41
Pa meni se i ucinilo da je malo krupnija, ali se mislim 'ma nije to, tripujem ja', sve dok moji nisu bacili pogled i prokomentarisali da je porasla. Doduse, ja je gledam svaki dan pa je moguce da su u pravu. A bas sad sam pogledao stomak i izgleda kao da je malo 'nabrekao' . Jos jednom se izvinjavam zbog glupog pitanja, ali covek se uci dok je ziv :D Hvala hey-ho!

djuki
07.05.13., 00:10
KONACNO!!! Posle skoro dva meseca, danas sam se prijatno iznenadio kada sam video da se moja geniculata konacno presvukla!!! :icon_cheers::icon_cheers: Evo i par slicica...

http://www.teraristika.org/attachment.php?attachmentid=4813&d=1367873985&thumb=1 (http://www.teraristika.org/attachment.php?attachmentid=4813&d=1367873985) http://www.teraristika.org/attachment.php?attachmentid=4814&d=1367874004&thumb=1 (http://www.teraristika.org/attachment.php?attachmentid=4814&d=1367874004) http://www.teraristika.org/attachment.php?attachmentid=4815&d=1367874017&thumb=1 (http://www.teraristika.org/attachment.php?attachmentid=4815&d=1367874017)

Izvinjavam se zbog kvaliteta slika (slikano je telefonom) ali sam bio uzbudjen da bih cekao da mi stigne foto-aparat :icon_cheers::icon_cheers::icon_cheers: