PDA

Pogledaj punu verziju : Pocetnicka pitanja i problemi



oo7
16.03.13., 17:54
Pozdrav, upravo sam se registrovao ali vec neko vreme sam proveo citajuci teme po forumu jer sam dosao do ideje da kupim jednu tarantulu. Koliko sam citao, one ne zahtevaju mnogo ciscenja sto mi je jako vazno jer sam lenj! :)

Imam par pitanja koja me muce i na koja moram pronaci odgovore pre sam kupovine jer su za sada veliki problemi :)

Verovatno cu uzeti L. Parahybana i terarijum 30x30x20. Ono sto me trenutno najvise muci je HRANA!

Imam problem sa zivim primercima buba :) neverovatno su mi gadne i ne postoji sansa da ja zive bube drzim u kuci! :D Evo sad sam se najezio! :) Dakle, zanima me da li je moguce tarantulu hraniti nekim mrtvim/suvim bubama i ima li to negde da se kupi?

(ovaj deo me posebno zanima jer nisam na forumu uspeo da pronadjem odgovor na ova moja pitanja, ako sam nesto preskocio mozete mi i poslati link do teme):

Crvi mi nisu toliko odvratni, njima bih i mogao da je hranim, nije mi toliki problem, ali me zanima da li je moguce tarantulu hraniti celog zivota samo crvima? ...kao i koliku kolicinu tih crva da kupim i kako da ih cuvam? Da li ce uginuti posle odredjenog vremena (ti crvi) i slicno... Da jos napomenem da cu ranije kupovati malo po malo crva (iako je skuplje) nego praviti nekakvu uzgajivacnicu u svom stanu :)


Nadam se da nisam mnogo smorio :)))

Aksont
16.03.13., 18:34
Mozes tarantulu da hranis crvima ali ne znam koliko je dobro za nju da celog zivota njih jede.. Ako ces uzimati tarantulu uzmi i bube..za nedelju-dve-mesec dana vec ces se navici ;)

oo7
16.03.13., 18:40
A mrtve bube je l dolaze u obzir? :) Po principu: kupim 10ak komada, pogazim ih pa ih onda ubacim kod tarantule? :D

Znam sebe, nikada se necu navici! :(

splasHHH
16.03.13., 18:46
Ako ne mogu mrtve onda nemoj kupovati T samo ces je muciti ...

Aksont
16.03.13., 18:56
mrtve ne mogu..tarantule imaju los vid pa plen traze pomocu vibracija, a mrtve bube ne prave vibracije ;) I veruj mi, navicices se! :p samo budi uporan..i ja sam isto bio takav...;)

hey-ho
16.03.13., 20:38
Ako ne mogu mrtve onda nemoj kupovati T samo ces je muciti ...

Baš tako..

Tarantula ne može da živi samo na crvima i definitivno trebaš nabaviti još neku vrstu hrane. Kad kažem da ne može, ne mislim na to da će uginuti već da bi jako sporo rasla a takođe bi i počela da ih odbija posle nekog vremena.
Nisu svi insekti isti što se gadljivosti tiče. Meni su recimo gadni lateralisi i ne volim rukom da ih uzimam dok npr je npr sa dubiama potpuno duga priča, skoro pa mogu na lice da ih stavljam :p Obe ove vrste bubašvaba koristim za hranjenje paukova jer znam da su najhranjiviji i da ih tarantule vole.
Popci su takođe jako dobra hrana a prijatno ih je i slušati kako cvrče noću, osećaš se kao da spavaš na livadi :) Tako da, nisu stvari tako loše što se tiče insekata za hranjenje, ima i nečeg dobrog ;)

oo7
16.03.13., 20:42
Dobro de, kad ste navalili :) Recite mi koje od tih odvratnih buba NE znaju da lete, i ne iskacu iz posude gde se cuvaju da bih ih bezbedno ubacivao pincetom?

filipj97
16.03.13., 21:13
Ne lete nijedne, ne mogu da se prenju po glatkim površinama. Ako su ti gadne bube, moja preporuka je da hraniš tarantulu, ako je manja u početku fobasima ili tenebrijama(crvi), a kasnije da pređeš na dubije(bube) koje nisu nimalo gadne i dosta su spore za razliku od lateralisa.

Aksont
16.03.13., 21:15
Popci su takođe jako dobra hrana a prijatno ih je i slušati kako cvrče noću, osećaš se kao da spavaš na livadi :)
Bas cu ih uzeti pa ne moram za 1. maj da kampujem ::D


Recite mi koje od tih odvratnih buba NE znaju da lete, i ne iskacu iz posude gde se cuvaju da bih ih bezbedno ubacivao pincetom?
Sto se buba tice, po takvom opisu dubia..:)
B. dubia:
prednosti:
-ne leti
-ne iskace
-bubski crgnogorac :D
mane:
-ukopavaju se

hey-ho
16.03.13., 21:17
Nijedne ne lete tako da oko toga nemaš problema. Popci mogu da skaču mada ne baš visoko a skaču samo kad su uznemireni, inače ne. Svakako obezbedi poklopac za kutiju u kojoj ćeš ih držati.
Za početak nabavi tenebrije i dubije pa kad vidiš da nisu toliko strašne nabavićeš i nešto drugo :)

oo7
16.03.13., 21:23
Vazi momci, hvala na pomoci ;)

Imam jos jedno pitanje za sada: posto s vremena na vreme volim da slusam muziku malo glasnije :) Da li ce to smetati tarantuli? Cini mi se da sam negde procitao da ih buka tj vibracije uznemiravaju?

hey-ho
16.03.13., 21:27
Smetaće ukoliko ti je terarijum na istoj polici sa zvučnicima, inače ne.

smajo122
16.03.13., 22:04
moj terarijum stoji na pola metra od tv i na istom su ormaru,dolaze li vibracije i do T i smeta li to njoj

Aksont
16.03.13., 22:19
meni je tarantula na stolu, a zvucnici pored stola (dodiruje ga) tako da koristim slusalice..mada za novu godinu bili su zvucnici na maksimumu a ona se presvukla ziva, zdrava citava...:) :confused: P.S. smeta im i ako se zalupe vrata..;)

smajo122
17.03.13., 00:03
mislim da mojoj od tv nista nedode jer je ogroman terarijum i rastopio sam 9l treseta u njega tako da to najvjerovatnije ni ne osjeti,ali je vrlo osjetljiva u krugu od 2 metra sta god prode ona se povuce u kucicu,i reaguje na svjetlost uvjek,a sto si rekao to za novu godinu je bila odvrnuta mjuza pa se presvukla i ziva i zdrava tu se nemisli da ce ona od jednom mjesecno vibracija otezat presvlacenje i sl.samo se nece osjecati sigurno dok osjeti vibracije mislim da joj to neskodi

Aksont
17.03.13., 00:18
nisam rekao da je muzika bila upaljena za ng pa da se ona presvukla za nedelju dana, nego da se u toku nove godine presvukla..;)

smajo122
17.03.13., 00:39
aha izvinjavam se :rolleyes:

marko
17.03.13., 12:21
mrtve ne mogu..tarantule imaju los vid pa plen traze pomocu vibracija, a mrtve bube ne prave vibracije ;) I veruj mi, navicices se! :p samo budi uporan..i ja sam isto bio takav...;)
-.-
Po ko zna koji put, tarantula može da 'namiriše' mrtav plen. Naravno ako je sveže ubijen. Bubu koja je danima mrtva i osušena neće jesti ali zveže ubijenu bubu hoće.



A mrtve bube je l dolaze u obzir? :) Po principu: kupim 10ak komada, pogazim ih pa ih onda ubacim kod tarantule? :D

Znam sebe, nikada se necu navici! :(Ako već možeš da pogaziš bube i tako mrtve da ih daš taratnuli, ne vidim kako ne možeš da preskočiš taj deo sa gaženjem i da bubu sprovedeš odmah kod tarantule?

splasHHH
17.03.13., 12:39
Moja lasidora je stojala na vuferu koji nije radio ali je pored bio mali zvucnik koji kad kupite racunar dobijete uz njega i razmisljao sam i kontao sam da sam ja tako mala zivotinja da bi i meni smetalo da mi nesto zuji kod kuce :D Pa sam je stavio na tv ali sad kada gledam tv ugasen mi je zvuk ili mi je na 3 tek da cujem :D

splasHHH
17.03.13., 12:53
E samo da vas pitam zasto moja T u terarijumu je iskopala rupu ispod kore od drveta skroz do stakla i tamo kulira? Ja sam mislio da je u sobi jako vruce joj bilo pa sam obratio paznju da manje lozim u pecku ali nista.. Ona i dalje bleji tamo, kad malo mrdnem drvo izleti napolje kao luda :D U toku dana ima kad izadje iz rupe ali retko, kad izadje onda popravlja rupu vrati se i nastavi da kulira :P Primetio sam da je pocela da joj tamni "guzica" , kontam da ce se presvuci ali da li je to razlog da lezi bukvalno na staklu ili ima nesto drugo?

djuki
17.03.13., 13:20
Isto tako je bilo i sa mojom. Samo iskopala tunele i zavukla se unutra, i kulirala sve vreme. Posle par dana (danas bas) izasla napolje i sad luta po teru. A nije joj jos vreme za presvlacenje. Verovatno joj samo bilo do toga da malo odmori od svega :D

oo7
17.03.13., 19:51
Ako već možeš da pogaziš bube i tako mrtve da ih daš taratnuli, ne vidim kako ne možeš da preskočiš taj deo sa gaženjem i da bubu sprovedeš odmah kod tarantule?

Pa istresem ih iz kutije i pogazim gamad, posle ih lezerno ubacim u terarijum. :D A ovako moram da istresem samo jednu sto nije bas lako.

p.s. kad smo kod tih buba (dubia), kapiram da ih ubacujem sa pincetom, nece valjda biti problema... ali me interesuje kako to cuvati? I cemu sluze one gajbe od jaja u njihovim kutijama koje sam vidjao po slikama na forumu?

filipj97
17.03.13., 20:23
Stavis ih u neku posudu i u tu posudu stavis onaj kornet od jaja da mogu da se kriju i ubacujes na par dana malo jabuke/sargarepe... bilo cega od voca i povrca i to ti je to.

hey-ho
18.03.13., 00:11
Pa istresem ih iz kutije i pogazim gamad, posle ih lezerno ubacim u terarijum. :D A ovako moram da istresem samo jednu sto nije bas lako.

p.s. kad smo kod tih buba (dubia), kapiram da ih ubacujem sa pincetom, nece valjda biti problema... ali me interesuje kako to cuvati? I cemu sluze one gajbe od jaja u njihovim kutijama koje sam vidjao po slikama na forumu?

Da li ti više voliš, kada ti mama spremi sarmu, da je prvo izgazi pa ti tako posluži ili je bolje da se izostavi taj korak?

Nabaviš dugačku pincetu i sa njom fino ubacuješ jednu bubu na svakih nedelju dana i to je to. Ne moraš ih odmah gajiti nego kupuj na manje količine dok se ne navikneš i skontaš da uopšte nisu tako strašne.

oo7
18.03.13., 00:27
Drugari, ne zezajte me, ni ja ne volim sto sam pi**ica :D al sta da se radi, gadne su mi - ###. Nadam se da cu se navici :)

Cekam sada da mi se javi vlasnik nsexotics da se dogovorimo oko kupovine, pa se javljam sa novim problemima :)))

djuki
18.03.13., 20:20
Ako ti smetaju bube, probaj sa tenebrijama (crvicima) :) Ne migolje se previse i lakse se mozda 'svari' rukovanje sa njima :D P.S. Posto uzimas od Kima, on ce ti najbolje reci sta, kako i na koji nacin.

oo7
18.03.13., 22:52
Ma videcu, hranicu je tim dubiama koliko vidim sta ljudi pisu, nisu toliko strasne, ubacivacu ih pincetom i to je to...

Nego sada sam poceo da se dvoumim izmedju L. parahybana i A. geniculata. Geniculata mi izgleda lepse ali mi se vise svidjaju osobine parahybane. :) A i svidja mi se sto parahybana brze raste i moze da poraste vise...

djuki
18.03.13., 23:18
Hmm... Ja imam geniculatu i mogu ti reci da zaista predivno izgleda. A sto se tice osobina, mislim da su obe vrste prilicno slicne, imaju istu brzinu rasta i dostizu otprilike istu velicinu. Ali ipak to je samo moje misljenje, neko iskusniji bi trebao da ti kaze malo vise :)

filipj97
19.03.13., 20:21
Ponašanje dosta slično, brzina rasta tu negde isto, geniculate rastu 20cm otprilike i koji cm više, a parahybane 25cm otprilike. Najbolje ti je da uzmeš obe, jer nema svrhe sad da se dvoumiš, moraš sam da vidiš :D

oo7
19.03.13., 20:31
Ma nemam gde da drzim 2 terarijuma :)

Izgleda da cu ipak uzeti geniculatu :D

SoulReaper
19.03.13., 21:21
ти узмеш мале па ћеш да смислиш где да сместиш тератијуме док порасту :d

GaMeR
23.03.13., 19:51
Slušaj imam ja jedan dobar predlog ;) Ako si uzeo terarijum ( 30x30x20 ) jednostavno stavi neko parče stiropora na sredini pa uzmi obe vrste ( ja sam tako odvojio skorpiona i lasiodoru ), a taman ti i ne treba toliko veliki ter. ako uzimaš neku manju od 2-3cm :)

Brendon Xtasex
23.03.13., 20:17
i ja sam se druze dvoumio izmedju L.Parahybana i B.Smithi i mnogo su razlicite po osobinama ali eto na kraju sam uzeo obe male a za mesto Smithi ne trazi velik ter. a za parahybanu smislicu nesto posto mi je u sobi sve razbacano i nema nigde mesta ako treba podelicu i krevet s njom spavacemo zajedno hehe
proci ce vreme dok rastu tako da ZA to vreme ces smisliti nesto nadam se da cu i ja :D

oo7
23.03.13., 20:34
Ma kakav stiropor, ja kolko znam tarantule se po staklu penju a kamo li po stiroporu...

Brendon Xtasex
23.03.13., 21:21
Gamer ti je lepo objasnio za prostor samo sto ga nisi razumeo. Ako imas terarijum naprimer 30x30x20 ili slicne dimenzije mozes staviti stiropor ili staklo u sredini da pokrijes od dole pa sve do gore do poklopca tako da ces imati od 1 terarijum tako reci dva, u tvom slucaju L. parahybana i A. geniculata
i to nema veze sto ce moci da se penje na stiroporu nema gde da bezi ako je sve lepo uradjeno :D

oo7
23.03.13., 22:37
Tek posle sam primetio da sam ispao glup u drustvu al rekoh ajd da ne menjam post :D

GaMeR
23.03.13., 22:55
Ma kakav stiropor, ja kolko znam tarantule se po staklu penju a kamo li po stiroporu...
Druže nisi me dobro razumeo, tarantula nema gde da ode ako joj stavis stiropor od donjeg stakla pa skroz do poklopca kao što reče Brendon, a rek'o sam ti ovo zato što se dvoumiš pa da iskoristiš taj jedan terarijum za 2 T :)

oo7
28.03.13., 13:15
Juce mi je stigla geniculata i vec danas je jela :D Bilo je malo problema jer se dubia pravila mrtva, al nekako je ukapirala o cemu se radi pa je smazala :)

Inace, planiram da je hranim na svaka 2 dana do prvog sledeceg presvlacenja (kada se nadam da cu pomocu mikroskopa uspeti da joj odredim pol) pa onda ako je (uz Boziju pomoc) seka nastavicu sa force feeding-om a ako je bata malo cu iskulirati...

djuki
07.04.13., 14:35
Ova tema, saveti i predlozi su i mene naterali da se malo zamislim, pa sam pre par dana dodao i Lasiodoru u drustvo moje geniculate :D Lepo ljudi kazu... kad pocnes, ne mozes se zaustaviti :) Sad genica zivahna, luta i jede kao nenormalna, a bana malo kulira i privikava se na sredinu. Na taj nacin jedna je uvek u vidokrugu i na display :D

Brendon Xtasex
07.04.13., 15:14
Haha eto i ja sam se uverio u tu pricu sto kaze Djuki : Lepo ljudi kazu ... kad pocnes ne mozes se zaustaviti eto na ovu temu bas sam napisao da imam 2 T. (B.Smithi i L.Par.) eto sad imam 4 a vec razmisljam o 5-tu :D Zarazio sam se LOL :D 007 sto se tige geniculate extra izbor eto i meni je stigla i jede kao NENORMALNA udusevila me je kako lovi hranu to je neverovatno extra izbor :D

djuki
07.04.13., 15:52
@Brendon Xtasex (http://www.teraristika.org/forum/member.php/4687-Brendon-Xtasex), sve cestitke i pohvale na 'familiji' :D!!! Ja se takodje razmisljam o B. smithi, ali cekam da ove moje malo porastu, pa da ih lepo udomim, i tek onda da se koncentrisem na trecu :D! Genicu uvek preporucujem kao extra izbor. Em je prelepa, em luda kao struja :D Ova moja isto jede kao nenromalna, a uzivanje je gledati dok lovi :D

Brendon Xtasex
07.04.13., 16:15
Hvala Djuki pokusavam sve potrebne uslove da obezbedim sto verujem da imaju a B.Smithi je za mene najlepsa T. mana je sto previse sporo rastu ali kad rastu ima sta da se vidi :D Javi kad bude stigla B.Smithi i naravno SRECNO :D

djuki
07.04.13., 16:30
Ja malo 'kuburim' sa prostorom i opremom, pa se za sada brinem samo za ove dve :( Ali, uporan sam ja i ne odustajem tako lako :) Cim bude prinova u 'porodici' javljam. HVALA Brendon Xtasex, radimo na uvecanju 'familije' :D

oo7
14.04.13., 22:36
Imam jednu nedoumicu, da li je vodu (iz cepa) potrebno da menjam ili samo da dolivam svezu?

smajo122
14.04.13., 22:57
mijenjaj svaki drugi dan npr. ako danas dosipas svijezu sutra operi cep i, stavi novu najlakse ti je donisiti odluke tako da zamislis da tebi neko isto tako daje i kako bi to volio

p.s. samo u sitnicama vazi to "moje" pravilo

oo7
14.04.13., 23:06
Pa ja vala ni za sebe ne menjam vodu :)

Cep se uopste ne zaprlja, pa zato i ne vidim neku potrebu da ga perem svakog drugog dana...

hey-ho
14.04.13., 23:49
Vodu samo dolivaš a čep pereš ukoliko je tarantula izvršila nuždu u njega ili odbacila ostatke hrane. Ja često ostavim da voda skroz ispari iz činijice i onda je tek nakon 5-15 dana (u zavisnosti od vrste) opet nalijem. Manje su šanse da se pojave grinje a tarantuli neće ništa biti za to kratko vreme.

GaMeR
15.04.13., 08:39
Evo da se i ja ubacim u temu sa mojim pitanjem :)
Da li tarantuli ( L.Parahybana ) smeta sto je stalna temperatura u teru 18-20°C ( ovako preko dana se podigne malo ide i do 22°C ali preko noci nekad padne i na 16-17°C )... Znam da im je minimalna tu oko 18°C al me brine sto svake noci opadne :/
P.S Da li da grejem nocu ili da ostavim i ne diram nista tj da joj ne smeta ?!

loshme10
15.04.13., 11:45
20-ak C je dovoljno, ali 16-17 vec nije za zezanje... Moja ti je preporuka da uzmes grejac ako ti pada na 16C nocu.

GaMeR
15.04.13., 19:20
Da, ali pada samo nocu i to retko kad padne na 16°C pada otrpilike i najvise do 17°C znaci prosecna je 19 - 20 °C

loshme10
15.04.13., 19:24
Pa ne znam, ja se ne bih igrao...

GaMeR
15.04.13., 20:15
Sta mi predlazes koji grejac da uzmem ?!

loshme10
15.04.13., 21:02
Ja koristim folija grejace i do sada nisam imao problema.

GaMeR
16.04.13., 08:54
Pa evo bas sam guglao malo i naisao na njih... Ali gde to ima da se kupi, kako da sa njima grejem ter itd..

loshme10
16.04.13., 09:42
Dosta ljudi sa foruma prodaje grejace, pa se raspitaj. A mozes da kupis foliju u Rovexu pa da napravis sam. A grejes tako sto stavis grejac na zadnju stranu terarijuma, ne ispod.

GaMeR
16.04.13., 12:19
Hvala ti, potrudicu se da nadjem, a napisi mi ti koji clanovi prodaju za svaki slucaj ako se ne snadjem :)

loshme10
16.04.13., 13:01
Ne znam da li smem ovde da reklamiram ljude, pa cu ti poslati PP ;)

GaMeR
17.04.13., 09:53
Video sam, hvala ti :)

oo7
25.04.13., 15:21
Necu biti kod kuce jedno 10ak dana, kako da obezbedim tarantuli dovoljno vode za taj period?

Razmisljao sam o 3 opcije:
1. Cep od flase + cep od Bello mleka,
2. Cep od flase + poklopac od tegle
3. Da nadjem neku pojilicu za papagaje ili nesto slicno...

U kuci je temperatura oko 26 stepeni, tarantula je oko 6cm raspon nogu. Pomazite...

hey-ho
25.04.13., 16:08
Samo čep od flaše je dovoljan a možda neće ni piti vode u tom periodu. Možeš joj i pre puta dati 1-2 tenebrije ili fobasa koji su se pre toga najeli voća i tarantula će samo iz toga izvući dovoljno vlage za 2-3 nedelje.

oo7
25.04.13., 16:53
Ma znam da nece popiti nego me brine zbog temperature na ne ispari voda iz cepa...

hey-ho
25.04.13., 17:13
Samo ti nju nahrani insektima kojima si prethodno dao voće i neće biti nikakvih problema. Tarantula koja je najedena/debela ne može tako lako da dehidrira tako da nemaš nikakvih razloga za brigu. Moja geniculata je već 2,5 meseca zatvorena u skloništu što znači da za to vreme uopšte nije pila vodu jer ima dovoljno zaliha u stomaku.

Inače, jesi li joj dodao jos supstrata u kutiju ili je i dalje držiš na milimetarskom sloju prosejanog treseta?

oo7
25.04.13., 17:29
Dodao sam, dodao ;) 3-4x vise po savetu :)

btw, i nije bas debela, samo sto se presvukla, dupe joj je skoro manje od glave, sad me to brine...
A nema nacina da je "udebljam" - 22. se presvukla, a ja 27. idem, cak i ovaj obrok 27. je malo rano...

hey-ho
25.04.13., 20:50
Dobro je ako si dodao :) Nakvasi samo polovinu treseta, ostavi čep sa vodom i trebalo bi sve da bude u redu. Ponudi joj nešto hrane pre nego što kreneš ali nije problem ni ako odbije, nahranićeš je kad se vratiš.

oo7
25.04.13., 20:54
Ok, nadam se da ce sve biti ok... :D

smajo122
28.04.13., 11:29
nisam htio otvarati novu temu pa cu vas ovde pitati
vec sam rekao da mi je T iskopala rupu i usla u nju evo jos nije izisla
i sad prije 10 minuta odem da je obidem upalim lampicu da vidim sta radi a ona napravila krevetic i presvlaci se
a to je vrlo malo i usko mijesto.Hoce li joj biti sta?pokusavam uslikati ali u sobi su2prozora pa se vise vidim ja nego T

Dule
28.04.13., 12:37
Verovatno je dovoljno cim je ona tako odabrala.U svakom slucaju kad T krene da se presvlaci,NE UZNEMIRAVAJ! Nemoj ni da slikas,a ne da cackas nesto!

oo7
23.05.13., 14:43
Zaboravio sam da javim da je sve proslo ok :) Pred polazak sam joj ubacio jos jedan cep sa vodom i jos jednu dubiu (koja se odmah ukopala) Kada sam se vratio, oba cepa su bila skroz prazna.

Tarantula mi je delovala ok osim sto je bila vidno agresivnija nego obicno...

Sledece odsustvo koje sam planirao je nesto duze (40ak dana) pa cu morati da je nosim sa sobom :)

simvl
09.09.13., 01:54
Lasiodora Parahybana
Brachypelma albopilosum
za par dana treba da dobijem ove dve tarantule,inace ovo su mi prve tarantule,jednu poklanjam devojci drugu zadrzavam za sebe,citao sam ovih dana postove na ovom forumu i nasao dosta korisnih,zanimljivih stvari i stvari koje nisam znao,zanimaju me neke karakteristike ovih vrsti,sta su njihove karakteristike,koliko su otrovne,sta se sve moze raditi sa njima(hendlovanje),koliko cesto jedu itd,unapred veliko hvala ! :)
edit: Inace u pitanju su slingovi :)

loshme10
09.09.13., 10:26
Parahybana je jedna od najvecih vrsta na svetu, raste do 25cm(retko i vise), otrov joj je slab ali zato bar iz mog iskustva lako baca iritirajuce dlacice, na koje mi se javlja burna reakcija na kozi(jos 5-6 vrsta me je zaprasivalo i od njih nisam imao nikakvu reakciju), ali to je individualno od osobe do osobe. Jede jako puno, skoro uvek kad joj ponudis i raste brzo.

Albopilosumti je otprilike suprotnost sa parahybanom. Raste 15-ak cm, mozda malo vise. Otrov slab, ali koristi dlacice mada su generalno mirne. Slabije jede i kao i sve Brachypelme dosta sporo raste.

Eto to su neke generalizovane informacije i treba da imas na umu da ne mora sve da bude tako sto se tice alavosti, brzine rasta, ponasanja itd.

BillyTheDummy
09.09.13., 16:40
Sutra mi stize B.Pulchra od oko 3cm-3.5 sa oko 5 pres.pa sam hteo usput da pitam da li mogu da je stavim odmah u terarijum 30x20x20 ili da pravim nesto manje pa u tome da je cuvam,kao i koje su prednosti ili mane ako je stavim u terarijum/posudu ?
Pitanje broj 2 je koliko cesto nuditi hranu u pocetku|(svaka 2 dana?),a i u nekom kasnijem periodu ?
Takodje jos jedno koliko cesto vlaziti,da li to moze onako subjektivno dok ima vlage ili ima neka posebna odredica ?

filipj97
09.09.13., 16:58
G. pulchra*
Mnogo bi tebi otežalo da je ubaciš na toj veličini u toliki terarijum, jer će imati problema sa nalaženjem plena ako ga odmah ne ulovi. Možeš ako hoćeš da je ubaciš u terarijum, ali bolje za početak u manju posudu. Moja preporuka ti je da kupiš u plastikari posudu sa onim kačaljkama sa strane od 1,5l to je 100-120 din. i tu da je staviš dok još malo ne poraste.
Što se hranjenja tiče, možeš ti nju hraniti i svakodnevno, ali kasnije može da se desi da neki duži period odbija hranu, što je za njih i karakterističo. To je na tebi, mada ja slingove hranim na 3-4 dana uglavnom.
Što se vlage tiče, vlaži podlogu(1/4 podloge, može i malo manje ništa joj neće faliti, a pred presvlačenje malo povisiš vlagu). Kad još malo poraste ubaciš joj čep sa vodom i malo kvasiš podlogu. Nemoj napati podlogu već samo povremeni malo fajtaj supstrat.

hey-ho
09.09.13., 17:09
Verovatno si poglešno ukucao slovo pošto je u pitanju rod Grammostola. Bolje da je na toj veličini prvo staviš u manju plastičnu kutiju a razlozi su:
- lakše ćeš moći da održavaš vlagu što ide u prilog tarantuli jer na toj veličini nemaju još dobro razvijenu voštanu kutikulu pa mogu lako da dehidriraju.
- dok su tako male, tarantule imaju tendenciju da se radi sigurnosti ukopavaju pa ćeš u manjoj kutiji lakše moći da vidiš gde se nalazi
- samim tim što se ukopavaju znači da im je dovoljan mali prostor gde bi napravile skrovište i odatle lovile plen, pa bi tako u većem terarijumu verovatno samo ugao bio iskorišten a u ostatak ne bi zalazila.
- tarantula bi lakše pronalazila hranu

Dok je tako mala, mogao bi da nudiš hranu na svaka 3 dana a kad bude malko veća na svakih 5-6 dana. Vodi računa da izvadiš sve nepojedene insekte da ovi ne bi smetali tarantuli prilikom presvlačenja. Što se vlage tiče, održavaj polovinu treseta u kutiji vlažnim a kad poraste dovoljna je samo činijica sa vodom a treset može biti potpuno suv osim kada se bliži presvlačenje pa je potrebno nakvasiti 1/3 podloge.

BillyTheDummy
10.09.13., 10:01
Hvala na odgovorima,omasio sam slovo B je ispod G a na slepo kucam pa ne gledam :)
Mislim onda da sam razumeo sve otprilike,posle koliko da je prebacim u terarijum opet neki subjektivni osecaj kad joj sve to postane malo i ona malo navikne ?
I jedan off,postoji li opcija da mi stizu notifikacije kad neko odgovori posle mene na post da ne jurim teme gde sam komentarisao ? Probao sam da nadjem ali slabo uspevam...

filipj97
10.09.13., 12:48
Sa nekih 5cm ili više je možeš ubaciti, radi kako ti je lakše, ali bolje je da bude u prilagođenim posudama neko vreme dok još ne poraste. Posuda od 1,5l će ti dobro služiti neko vreme.

BillyTheDummy
12.09.13., 00:15
Drustvo,moze jos jedno pitanje,dok je mala i dalje sad,da li je dovoljno da samo kvasim treset i da odatle kupi vodu ili bi trebao da napravim neku posudicu za vodu malu bojim se da se ne utopi,nemam bas nista prikladno sto bi moglo da posluzi toj svrsi...

LimeKlc
12.09.13., 00:27
Dovoljno ti je samo kvasit treset,a ako bas hoces mozes stavit neki mali cep ili nesto slicno i u njega onda koji kamencic da T ima oslonac

marko
12.09.13., 08:31
Neće se utopiti. :) Nikako da snimim tarantulu kako pliva, probao sam ranije sa nekim mališanima
ali ne mogu da se setim gde je taj snimak. Probaću opet čim stignem.

loshme10
12.09.13., 09:35
http://www.youtube.com/watch?v=P8vEbIt1ZCU

Evo ima ovde pred kraj snimka ;)

marko
12.09.13., 10:28
Video sam na tuđim snimcima, hoću da vidim svojim očima. ;)

oo7
25.09.13., 00:58
Da li mogu da premestim dve tarantule bez kompletnog menjanja treseta? Dakle dva terarijuma su razlicite velicine pa bih zamenio mesta taratulama...

Da li je potrebno da menjam i treset (koji je inace skoro nov, ali ima po malo mreze po povrsini, verovatno) ili samo tarantulama da zamenim mesta?

hey-ho
25.09.13., 01:22
Možeš slobodno da im zameniš mesta bez menjanja treseta. Možda bi mogao eventualno gornji sloj treseta koji je ulepljen paučinom da preneseš zajedno sa tarantulom kako bi se ova osećala da je i dalje kod kuće ali to nema nekog posebnog značaja :)
Uzmi u obzir (ako već nisi znao) da tarantule nije dobro prebacivati dok su premolt-u odnosno fazi pripreme za presvlačenje jer se u tom slučaju presvlačenje može odložiti za neko kraće vreme.

oo7
25.09.13., 02:27
Nisu dugo u terarijumima ni jedna ni druga tako da i nema tu toliko paucine da bas moze da se prenese :)

Nije im vreme za presvlacenje pa cu taman iskoristiti priliku :) Hvala...

oo7
25.12.13., 23:55
Evo mene sa novim pitanjem :)

Nece me biti 10ak dana, pa sam zato kupio folija grejac i planirao sam da ga stavim izmedju 2 terarijuma (imam dve tarantule)...

Pretpostavljam da nema potrebe da stavljam termostat jer je folija grejac onaj najslabiji Rovex-ov ali brine me samo da li ce on uspeti da odrzava temperaturu (temperatura u stanu ce biti verovatno oko 10-15 stepeni, zavisi kako bude napolju)?

GaMeR
27.12.13., 22:17
oo7 Kod mene je slicna situacija samo sto je kuca u pitanju i koristim onaj kamen grejac kad god je tarantuli hladno ona dodje do grejaca i tu stoji, po mom misljenju ne bi ni kod tebe trebalo da bude nekih problema iako je ce mozda biti hladnije u stanu, on nece da odrzava temp u celom teru ali ce tarantuli da odgovara ako pridje!! :)
Poz

hey-ho
27.12.13., 22:32
Možeš ga staviti između 2 terarijuma a sa svih ostalih strana izlepi stiropor, radi bolje izolacije.

oo7
27.12.13., 23:01
Razmisljao sam to o stiroporu, ali sada je vec kasno... Valjda ce sve biti ok... Za probu sam ukljucio jedno vece i temperatura na toj strani gde je grejac je bila oko 33 stepena...

Cudno mi je bilo sto je pulchra pocela da kopa uz tu stranu, ne znam kako je moguce da joj odgovara tolika temperatura, sobna temperatura je bila 26 stepeni...

hey-ho
27.12.13., 23:25
To je baš toplo tako da ti ne treba stiropor. Ovih dana je i napolju nešto viša temperatura, a kad zahladni računaj da će ti temperatura pasti na ispod 30 stepeni. Jesi merio i u ostalim delovima terarijuma?

oo7
28.12.13., 13:46
Pa jeste toplo, ali to je bilo dok je temperatura u sobi bila oko 26 stepeni... Kad u sobi bude bilo oko 10-15 sigurno ce biti manja...

Nisam merio u ostalim delovima, imao sam nekih obaveza, jedva sam i ovo odradio... Valjda ce sve biti ok...

oo7
21.01.14., 00:09
Sve je proslo ok, temperatura je bila oko 23 stepena... Sada imam novo pitanje... Zasto pulchra krene da premesta zemlju sa strane gde je ukljucen grejac...

Folija grejac mi hvata skroz mali deo terarijuma (oko 2cm od 30cm) i ona na toj strani kopa i premesta zemlju na drugi kraj terarijuma...

Kad sam vec tu, da pitam i ovo: uzeo sam malog skorpiona (oko 1cm) kako da stavim folija grejac a da mu ne bude pretoplo, jer kad stavim ispod - temperatura bude 32 stepena pa ne znam da mu ne bude mnogo...

hey-ho
21.01.14., 01:13
E dobro onda.
Ne razumem, kako 2 cm? Zar ti ne stoji grejač duž cele stranice?
Koju škorpiju imaš? Ako je neka pustinjska onda je najbolje da je greješ sijalicom preko dana a noću ti ne treba grejanje.
Inače, folija grejači se nikad ne stavljaju ispod terarijuma već na bočne strane.

oo7
21.01.14., 01:28
2cm duzinom celog dna... Nisam ja to namerno uradio, nije mi potrebno grejanje kod tarantule nego sam zbog skorpije morao tako da postavim...

Skorpija je australis :) Znaci moram da se bacam na dodatni trosak za lampu a samo sto sam kupio foliju :(

Znam da se ne stavlja ispod al kako da kutijici od 6-7cm precnika stavim bocno grejanje? :D

hey-ho
21.01.14., 02:15
Pretpostavljam da si pre kupovine znao da se otrov A. australis-a po toksičnosti može porediti sa otrovom crne mambe :banana: i da postoji šansa da umreš ako te ubode.
Inače škorpija dosta dobro izgleda zbog svog debelog "repa" tj. metazome, pogotovo kada poraste, mada to baš i nije brz proces.

Elem, ako si već nabavio folija grejač za nju onda nemoj kupovati i lampu već sa ovim nekako iskombinuj a dovoljno je samo preko dana da greješ. Nađi parčence tankog stiropora i stavi ga ispod kutijice na foliju grejač, čisto da kutijica nije direktno na foliji već da toplota dolazi sa strane.
Zakači neki sliku :)

oo7
21.01.14., 03:54
Ova skacuca banana i ja dumrem u istoj recenici mi se uopste ne dopadaju :P

Ako je ova budala prezivela, ja vala nek umrem :D http://www.youtube.com/watch?v=EORJchj2vR8

Prilikom kupovine gledao sam iskljucivo pustinjske vrste a one su sve u istom kosu, ovaj bar ne moze da prska otrov (nadam se :D)

Cuj nabavio, kupio ceo metar (ne daju lopovi manje) :) Sklepao sam nekako da folija bude na pola kutijice a druga polovina ne... Sutra postavljam slicice...

btw, imas li ideju zasto pulchra bas tu kopa gde je grejac, da l je moguce da joj vise odgovara 32 stepena nego 25-6? (poceo sam direktno da ti se obracam, al ionako svi drugi kuliraju :D)

hey-ho
21.01.14., 11:33
Pa da, ne idu u istoj rečenici, baš kao i pominjanje A. australis-a u temi za početnike :)
Razlog što određeni broj ljudi prođe bez naročitih posledica nakon uboda, je zbog "suvog uboda" tj. neispuštanja otrova od strane škorpije. Inače, ne vole vlagu, pa bi trebao da je držiš na suvom pesku, što sitnijem to boljem.
Ja imam P. transvaalicus-a koji prska otrov ali na sreću nije me nikad pogodio u oko. Par puta je poprskao pincetu i staklo prilikom prebacivanja i otrov je mlečno bele boje a ima karakterističan miris, nešto poput otrovnog soka mlečike. On takođe spada u familiju Buthidae kao i ovaj tvoj samo nije toliko otrovan.

Iz neke priče znam da tarantule kopaju kad im je toplo jer instinktivno znaju da je pod zemljom hladnije pa je možda to razlog. Zato ne valja da je grejač ispod. Osim toga, može biti razlog da kopa jer joj fali skrovište, ako joj to nisi obezbedio.

oo7
21.01.14., 13:51
Koliko sam ja ukapirao, oni skoro nikada ne iskoriste "svu snagu" otrova, sto bi se rasipali za dz... A i ti smrtni slucajevi su uglavnom deca i veoma stare osobe...

Trebao si da uzmes malo otrova da razvijes imunitet na njega :D

Sto se tarantule tice, mene buni zasto jednostavno ne predje na drugu stranu terarijuma, imam utisak kao da jooj odgovara ta veca temperatura... Cak sam i siguran jer dok mi je grejac bio na bocnoj strani (ono dok nisam bio tu) ona se prvo pribijala uz tu stranu dok je grejac, a kada sam se vratio, cela ta strana je bila prokopana...

Edit: Ima skloniste...

Edit2: Evo i slicica...


http://s16.postimg.org/yrd7nwtk1/1503394_453963144729132_628583680_n.jpg (http://postimg.org/image/yrd7nwtk1/)

http://s16.postimg.org/48itp7ezl/1528635_453963251395788_1686733640_n.jpg (http://postimg.org/image/48itp7ezl/)

http://s16.postimg.org/y9dgubeld/1530462_453962961395817_1941989292_n.jpg (http://postimg.org/image/y9dgubeld/)

http://s16.postimg.org/ncc55jrtt/1559826_453963038062476_1820733643_n.jpg (http://postimg.org/image/ncc55jrtt/)

http://s16.postimg.org/uea2rqvfl/1613967_453963088062471_608201313_n.jpg (http://postimg.org/image/uea2rqvfl/)

loshme10
21.01.14., 17:09
Jel znas pol pulchri?

oo7
21.01.14., 17:10
Kupio sam je kao zenku, jos se nije presvukla... ;)

loshme10
21.01.14., 17:43
Pa daj sliku odozdo.. :p

hey-ho
21.01.14., 18:12
Baš je sićušan australis. Načekaćeš se 5-6 godina dok ne odraste :) Pulchra ti je jako debela, nemoj više da je hraniš :D Znaš li kad se poslednji put presvukla?

oo7
21.01.14., 18:38
Ih 5-6 godina? Nasao sam na netu za A. bicolor ovo:
1.instar to 2.instar >> 8 days +/-
2.instar to 3.instar >> 30 days +/-
3.instar to 4.instar >> 33 days +/-
4.instar to 5.instar >> 36 days +/-
5.instar to 6.instar >> 40 days +/-
6.instar to 7.instar >> 70 days +/-

Kapiram da je bar slicno? btw, oni se samo 7 puta presvlace tokom zivota?

Ma mogu ja da je hranim kolko ocu kao ona nece da jede... Bas je neki flegmatik od tarantule... Od kad je kod mene (od septembra) jela je 3-4 puta, jednom mesecno odprilike i to joj ja skoro sazvacem dubiju :D Onako zivu, ne bi je ona nikada pojela... Evo ni na staklo nece da se popne, necu da je maltretiram jer svejedno nemam neku dobru kameru kojom bih mogao da je slikam... Ali kada ponekad uspem je vidim odozdo, meni deluje kao zenka... :D

Ne znam kada se presvukla, nisam pitao... Al uopste mi ne deluje kao da planira uskoro :)

zemunac
22.01.14., 16:18
Pozdrav narode imam problem sa mojom T, u zadnje vreme je postala ne aktivna troma na zadnjici je ostala bez dlaka ....sta da cinim

oo7
22.01.14., 16:38
Ako joj je pocrnelo dupe tu gde nema glaka sprema se za presvlacenje...

oo7
22.01.14., 21:55
Kad sam vec krenuo da offtopic-ujem... :D

Prvi obrok nije prosao bas slavno... Borba je bila neizvesna do samog kraja... U jednom trenutku su i australis i dubia bili u "nok-daunu":

http://s15.postimg.org/srdvshs7r/995282_454606164664830_106911624_n.jpg (http://postimg.org/image/srdvshs7r/)

... leteli su udovi na sve strane... :D

http://s15.postimg.org/wz8o18tnb/1536476_454606227998157_1846832742_n.jpg (http://postimg.org/image/wz8o18tnb/)

Ipak, na kraju pobedu odnosi australis, a za kaznu dubia biva pojedena od strane vec pomenutog :)))

Edit: nisam verovao da ne moze da probusi dubijin oklop, pa kako bre on onda zamislja mene da ubije, da li se decko sali? :P

hey-ho
22.01.14., 22:54
Velika je dubia ali eto savladao ju je :) Najbolje je kad im ubaciš lateralisa jer ovi trče pa je interesantno gledati škorpiju kako ih lovi. Ne može da probuši ali uvek pokušava da zavuče žaoku između segmenata na oklopu bubašvabe ili je ubada u stomak a inače oklop male dubije je tvrđi od tvoje kože tako da nemoj da ga podcenjuješ :)
Ovo za spori rast sam rekao na osnovu mog P. transvaalicus-a kojeg imam od početka 2009. i još uvek nije sazreo. Ono što si naveo je dosta brzo, verovatno ih vlasnik drži stalno na toplom i često hrani. Voleo bih da je moja malo brže rasla..

oo7
23.01.14., 00:06
Uzeo sam dubije i fobasezato sto ne volim latere jer su penjaci i letaci i brzi su, mrzim bubasvabe...

To je bas bedak ako je njima zivotni vek 7god ona ce bukvalo da umre cim poraste :S Ona tabela je doduse force feeding (2x nedeljno) ako se hrani 1x malo su duzi intervali... I kao sto rekoh, neko je bas pitao da li to vazi i za australisa (posto je ono za bicolor) i neko mu rece da od 1. - 5. presvlacenja jeste a kasnije australisi malo uspore...

ZolleRu
23.01.14., 01:29
Lateralisi se ne penju i ne lete, a brzi jesu :D

oo7
23.01.14., 13:03
Nisam ni mislio da su ko ptice, ali muzjaci mogu da uzlete ako im je zivot ugrozen... A i mogu da se penju po staklu, tako svuda pise...

loshme10
23.01.14., 13:53
Ne mogu da se penju po staklu i ne mogu da lete u pravom smislu te reci. Eventualno mogu da slete ako krenu da padaju sa visine pa da ublaze pad...

oo7
30.01.14., 18:32
Sad nesto gledam ova moja pitanja sa pocetka teme, vrlo su zanimljiva :D Malo se jesam privikao na dubije, ali ih i dalje ne bih pipnuo rukom ni u ludilu...

Ne znam zasto sam uvrteo sebi u glavu da se lateralisi penju, tj da su samo dubije "bezbedne", smeo bih da se kladim da sam to negde procitao...

Da se razumemo, verujem vam na rec ali ipak necu da eksperimentisem, nista ne fali dubijama :)

hey-ho
30.01.14., 19:12
Ne mogu lateralisi da se penju po glatkim površinama ali mogu u uglu staklenog terarijuma da se popnu uz silikon. Meni su tako u par navrata izlazile dok nisam skontao o čemu se radi :)